Program antysmogowy „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018 roku. Można w nim się ubiegać o dotację na termomodernizację domów jednorodzinnych i wymianę źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. Do tej pory złożono 118 tys. wniosków na kwotę przekraczającą 2,4 mld zł. Na początku maja poznamy też skalę wykorzystania przez Polaków antysmogowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, która jako element programu „Czyste Powietrze” została wprowadzona z początkiem roku podatkowego 2019.
Przeczytaj również: Czy będą zmiany w programie „Czyste powietrze”?
Resort klimatu zapowiada wprowadzanie zmian w samym wniosku, aby był on bardziej przyjazny dla potencjalnych beneficjentów. Przyspieszyć ma również ich rozpatrywanie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Ministerstwo Klimatu ponadto chce, aby wnioski o dotacje były bardziej przyjazne dla potencjalnych beneficjentów. Dodatkowo wojewódzkie fundusze ochrony środowiska mają być szybciej rozpatrywane. Minister klimatu wyjaśnił także, że znacząca część wymaganych dokumentów, jakie trzeba było dołączyć do wniosku o dofinansowanie, zostanie teraz zastąpiona oświadczeniami. Ponadto zrezygnowano z konieczności podawania we wniosku informacji technicznych, których uzupełnianie sprawiało wnioskodawcom problemy na etapie jego wypełniania.
Możliwość złożenia wniosku on-line
Minister ocenił, że te działania powinny znacznie skrócić czas rozpatrywania wniosków. Zapowiedział, że zostanie skrócony maksymalny czas rozpatrywania wniosków, zwiększona będzie też odpowiedzialność wojewódzkich funduszy za czas weryfikacji dokumentów składanych przez beneficjentów. Nowością będzie również możliwość złożenia wniosku on-line za pośrednictwem portalu gov.pl, tak jak to jest w przypadku programu promocji fotowoltaiki „Mój prąd”. Będzie także możliwość ubiegania się o środki dla już zakończonej termomodernizacji.
Resort chce dać możliwość ubiegania się o dofinansowanie także w przypadku inwestycji zrealizowanych do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Obecnie nie można rozliczyć inwestycji już zakończonej – trzeba najpierw złożyć wniosek, a dopiero realizować inwestycję. Te wszystkie zmiany, uproszczenie i skrócenie wniosków, oświadczenia, możliwość składania wniosków on-line, czy też możliwość rozliczenia inwestycji już realizowanej, powinno zdecydowanie skrócić czas rozpatrywania wniosków, a także znacznie zwiększyć ich liczbę. Zmiany w programie mają zostać ogłoszone do końca marca.
Źródło: centrumprasowe.pap.pl
[program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, fotowoltaika, dotacja, dofinansowanie, ogrzewanie, wymiana ogrzewania, kocioł grzewczy, Ministerstwo Klimatu, termomodernizacja]