RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Modelowanie wentylacji

Przygotowanie szablonu 3D, fot. Intersoft

Przygotowanie szablonu 3D, fot. Intersoft

Wejście na rynek technologii i oprogramowania BIM narzuciło spore zmiany w cyklu powstawania budynku – obecnie już nie mówi się o projektowaniu, ale o modelowaniu budynku i instalacji. Jest to zupełnie nowe podejście, w którym każdy element modelu zawiera pewne informacje, a te zebrane w całość tworzą budynek.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

NETECS SP. Z O.O. NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

Projektowania instalacji w środowisku 2D można się stosunkowo łatwo nauczyć – jest to czynność w dużym stopniu intuicyjna. Aby szybciej i sprawniej pracować w takich programach, można odbyć szkolenie, poczytać, obejrzeć filmy instruktażowe czy podpytać bardziej doświadczonych kolegów.

Programy BIM są bardziej skomplikowane. Wymagają przede wszystkim zmiany sposobu myślenia, nawet do rysowania instalacji należy podejść nieco inaczej. Najwięksi zapaleńcy mogą próbować nauczyć się modelowania sami. W internecie znaleźć można dużo materiałów na ten temat (także darmowych), ale jest to proces znacznie bardziej skomplikowany. Już na samym początku, przy podkładaniu architektury, trzeba pamiętać o kwestiach, które w przypadku 2D w ogóle nie występowały. Podczas uczenia się nowej technologii i filozofii projektowania co krok mogą się pojawiać błędy wynikające z faktu, że któraś z funkcji nie została włączona lub wyłączona. Trudno nad tym zapanować bez pomocy osoby, która ma już doświadczenie w obsłudze takich programów.

Projektowanie BIM tak naprawdę wciąż dopiero raczkuje w Polsce, sprawnie funkcjonuje głównie w dużych międzynarodowych biurach, dlatego nie łatwo znaleźć w małej pracowni osobę, od której można się uczyć działania programu. Z doświadczenia autora wynika, że trudno również zrozumieć ideę modelowania instalacji bez uprzedniego szkolenia w tym kierunku. To w jego trakcie najłatwiej można poznać zasady postępowania w procesie projektowania, bez myślenia w starych kategoriach następujących po sobie etapów. Ważne są też wskazówki, jak ułatwiać sobie pracę.

Przygotowanie bibliotek

Podczas tworzenia instalacji 3D, zanim powstanie pierwsza kreska, trzeba przygotować szablon, na bazie którego powstanie model. W praktyce jedynie na stworzenie pierwszego projektu trzeba poświęcić więcej czasu, później można już korzystać z gotowego szablonu.

Dodatkowo czasochłonne jest ściągnięcie odpowiednich bibliotek z urządzeniami, które zostaną wykorzystane w projekcie. Nie korzysta się z gotowej bazy produktowej, tak jak w dotychczas znanych nakładkach wentylacyjnych na programy 2D. Można wykorzystać gotowe biblioteki programu, np. dla kanałów wentylacyjnych czy nawiewników, ideałem byłaby jednak możliwość wgrania dokładnie tych modeli, które zostaną w budynku zastosowane.

Do dyspozycji jest kilka wyszukiwarek bibliotek, z których można bezpłatnie pobrać potrzebne modele. Technologia BIM wciąż się rozwija, producenci zlecają tworzenie modeli ze swojej oferty produktowej, jest ich jednak jeszcze zbyt mało.

Często konieczne jest modyfikowanie dostępnych modeli, a czasem nawet modelowanie w 3D zwykłego bloku o wymiarach zewnętrznych potrzebnego urządzenia. Wgranie bibliotek danego producenta ma swoje zalety. Przede wszystkim otrzymujemy model zgodny pod względem wymiarów i wyglądu zewnętrznego z tym, który zastosujemy w budynku.

W przypadku wentylacji szczególną uwagę zwracamy na elementy nawiewne i wywiewne, które są elementem wystroju wnętrza. W 2D urządzenia te oznaczane są dość symbolicznie, w BIM można je dokładnie zaimplementować i tym samym odwzorować wygląd sufitu. Implementując bibliotekę danego producenta, upewniamy się, że klapa ppoż. lub regulator VAV są dostępne w danych wymiarach. Plusem jest też fakt, że po kliknięciu na urządzenie uzyskujemy szybki dostęp do jego głównych parametrów, zarówno mechanicznych, jak i geometrycznych.

Jeśli chodzi o takie elementy nawiewne lub wywiewne, jak np. anemostaty wirowe, warto pamiętać, że należą one do oddzielnej biblioteki. Nawet pobierając od producenta anemostat, otrzymujemy go jako nawiewnik. Aby można go było podłączyć do instalacji wywiewnej, należy zapisać plik pod inną nazwą, a następnie zmienić ustawienia z elementu nawiewnego na wywiewny.

Rysowanie

Dla projektanta największą zaletą programów typu BIM jest szybkie i łatwe rysowanie instalacji. Ze względu na kolizje czy zmiany wynikające z architektury konieczna jest zmiana tras kanałów wentylacyjnych. W tej technologii jest to bardzo proste – wystarczy przeciągnąć myszką kanał w nowe miejsce lub wstawić kilka dodatkowych kształtek. Modelowanie kanałów pozwala szybko wykryć kolizje, np. z belką czy podciągiem lub inną instalacją. Jest to szczególnie ważne, gdy w suficie podwieszanym mamy niewiele miejsca i prowadzone jest w nim wiele innych przewodów – elektrycznych czy sanitarnych. Również gdy konieczne jest prowadzenie w korytarzu kanałów jeden pod drugim, można szybko narysować obydwa, dzięki funkcji wygaszania elementów także ten dolny, który na rzucie 2D byłby praktycznie niewidoczny. Dużo sprawniej można sobie poradzić z wrysowaniem skomplikowanych wyjść z szachtów i obejrzeć je od razu w wizualizacji 3D, by sprawdzić, czy będą one faktycznie możliwe do wykonania na budowie, a w trakcie eksploatacji budynku – do konserwacji.

Budynki i pomieszczenia powstawały niegdyś głównie na planie prostokąta, teraz tworzy się przeróżne bryły, w których ściany przecinają się pod nietypowymi kątami. Nie ułatwia to rysowania instalacji wentylacji. Aby sobie z tym poradzić, można utworzyć wycinki modelu, obrócić o wymagany stopień i fragmenty instalacji rysować już bez żadnych kątów, przełączając się jedynie między zakładkami w programie. Jest to bardzo wygodne, a po wygenerowaniu rysunku do wydruku nie ma już nierówności i tzw. drzazg. Dostępna jest też funkcja wyrównania kanałów do wyznaczonej linii, co ułatwia np. utrzymywanie stałej odległości od ściany czy innego kanału. Skomplikowana bryła budynku powoduje także konieczność zastosowania nietypowych kształtek. Program, tworząc zestawienie, podaje wszystkie informacje potrzebne później do wykonania tych elementów.

Podsumowanie

Modelowanie budynków w środowisku 3D ma wiele zalet. Wprawdzie nie wszystkie produkty HVAC zostały już zgromadzone w bibliotekach producentów, jednak stale ich przybywa. Tym samym modelowanie instalacji jest przyszłością i warto tę technologię poznawać i wdrażać przy każdej okazji, nawet podczas tworzenia mniejszych projektów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Redakcja RI news Wyniki konkursu DYPLOM Z ARCHICADEM 2020

Wyniki konkursu DYPLOM Z ARCHICADEM 2020 Wyniki konkursu DYPLOM Z ARCHICADEM 2020

W lipcu 2020 roku ogłoszono laureatów IV edycji konkursu DYPLOM Z ARCHICADEM 2020. Jury obradowało do końca czerwca 2020 i po wielu godzinach zaciętej dyskusji wybrane zostały finałowe dyplomy. Prezentujemy...

W lipcu 2020 roku ogłoszono laureatów IV edycji konkursu DYPLOM Z ARCHICADEM 2020. Jury obradowało do końca czerwca 2020 i po wielu godzinach zaciętej dyskusji wybrane zostały finałowe dyplomy. Prezentujemy laureatów 4 edycji konkursu DYPLOM Z ARCHICADEM.

Redakcja RI news Czy sukces projektanta może zależeć od użytkowników projektowanego systemu?

Czy sukces projektanta może zależeć od użytkowników projektowanego systemu? Czy sukces projektanta może zależeć od użytkowników projektowanego systemu?

Czy uwzględniamy użytkowników w projektowaniu? Jeśli tak, to jak? Czy materiały branżowe / wytyczne i wiedza w tym zakresie są wystarczające? Na te pytania mają odpowiedzieć badania ankietowe prowadzone...

Czy uwzględniamy użytkowników w projektowaniu? Jeśli tak, to jak? Czy materiały branżowe / wytyczne i wiedza w tym zakresie są wystarczające? Na te pytania mają odpowiedzieć badania ankietowe prowadzone w ramach projektu Annex 79 Międzynarodowej Agencji Energii.

Redakcja RI news Powstał kalkulator retencji wody opadowej dla projektantów instalacji wod-kan

Powstał kalkulator retencji wody opadowej dla projektantów instalacji wod-kan Powstał kalkulator retencji wody opadowej dla projektantów instalacji wod-kan

Ruszyła WaterFolder – pierwsza interaktywna platforma dla projektantów instalacji wod-kan. Narzędzie to pozwala zalogowanym użytkownikom w łatwy i wygodny sposób dobrać właściwe urządzenia do projektowanych...

Ruszyła WaterFolder – pierwsza interaktywna platforma dla projektantów instalacji wod-kan. Narzędzie to pozwala zalogowanym użytkownikom w łatwy i wygodny sposób dobrać właściwe urządzenia do projektowanych obiektów, a korzystanie z niego jest nieodpłatne. Rozwiązanie zbiera w jednym miejscu wiedzę i doświadczenie inżynierów z wielu dziedzin, a dzięki współpracy z branżowymi producentami jest dopasowane do realiów rynku.

dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, dr inż. Katarzyna Ratajczak Stosowanie odzysku ciepła, OZE oraz zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych w kontekście wymagań WT 2021

Stosowanie odzysku ciepła, OZE oraz zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych w kontekście wymagań WT 2021 Stosowanie odzysku ciepła, OZE oraz zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych w kontekście wymagań WT 2021

Wymagania tzw. ekoprojektu stawiane centralom wentylacyjnym przeznaczonym dla budynków mieszkalnych sprzyjają energooszczędności wentylacji oraz dostosowywaniu jej wydajności do chwilowych potrzeb. Nakład...

Wymagania tzw. ekoprojektu stawiane centralom wentylacyjnym przeznaczonym dla budynków mieszkalnych sprzyjają energooszczędności wentylacji oraz dostosowywaniu jej wydajności do chwilowych potrzeb. Nakład energii pierwotnej na potrzeby wentylacji można zmniejszyć m.in. dzięki zastosowaniu powietrznego gruntowego wymiennika ciepła. Rzetelne uwzględnienie takiego wymiennika w charakterystyce energetycznej budynku jest trudne, ale późniejsze praktyczne stosowanie potwierdza jego skuteczność. Również...

dr inż. Marian Rubik Niezawodność i trwałość instalacji chłodniczych i pomp ciepła

Niezawodność i trwałość instalacji chłodniczych i pomp ciepła Niezawodność i trwałość instalacji chłodniczych i pomp ciepła

Projektowanie układów chłodniczych i pomp ciepła zależy m.in. od postępu technicznego w dziedzinie konstrukcji ich elementów składowych i systemów sterowania oraz ograniczeń prawnych i normatywnych. Duża...

Projektowanie układów chłodniczych i pomp ciepła zależy m.in. od postępu technicznego w dziedzinie konstrukcji ich elementów składowych i systemów sterowania oraz ograniczeń prawnych i normatywnych. Duża liczba ogniw w instalacjach różniących się budową i właściwościami oraz synergia zachodzących w nich procesów cieplno-przepływowych przebiegających w warunkach wysokiego ciśnienia i zmiennej temperatury wymagają zwrócenia uwagi na niezawodność i trwałość projektowanych instalacji.

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

RESAN pracownia projektowa Jak prawidłowo zaprojektować instalację wentylacyjną?

Jak prawidłowo zaprojektować instalację wentylacyjną? Jak prawidłowo zaprojektować instalację wentylacyjną?

Instalacja wentylacyjna ma ogromne znaczenie dla zdrowia ludzi przebywających w pomieszczeniach. W obecnych czasach pandemii nabiera dodatkowego znaczenia. Zalecenia WHO jednoznacznie mówią o częstym wietrzeniu...

Instalacja wentylacyjna ma ogromne znaczenie dla zdrowia ludzi przebywających w pomieszczeniach. W obecnych czasach pandemii nabiera dodatkowego znaczenia. Zalecenia WHO jednoznacznie mówią o częstym wietrzeniu pomieszczeń, o zintensyfikowaniu wymiany powietrza w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną. Najważniejsze jest bowiem, aby wentylacja zapewniła jak najlepsze warunki dla osób, które będą przebywały w budynku. Słaba wentylacja lub jej brak nie usuwa zanieczyszczeń, które gromadzą się w pomieszczeniach,...

Flowair Korzyści wynikające z zastosowania urządzeń bezkanałowych FLOWAIR

Korzyści wynikające z zastosowania urządzeń bezkanałowych FLOWAIR Korzyści wynikające z zastosowania urządzeń bezkanałowych FLOWAIR

Obecnie panująca industrializacja sprawia, że inwestorzy, chcąc pozostać konkurencyjnymi stają przez wyzwaniem nieustannego rozwoju. Czasami, żeby rozwój ten był możliwy, konieczne jest poczynienie inwestycji...

Obecnie panująca industrializacja sprawia, że inwestorzy, chcąc pozostać konkurencyjnymi stają przez wyzwaniem nieustannego rozwoju. Czasami, żeby rozwój ten był możliwy, konieczne jest poczynienie inwestycji w postaci budowy nowych obiektów. Wtedy okazuje się, że problemem staje się czas ich realizacji.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Jak BIM zmienia role w procesie projektowania i budowy

Jak BIM zmienia role w procesie projektowania i budowy Jak BIM zmienia role w procesie projektowania i budowy

Od dziesięcioleci poszukuje się rozwiązań usprawniających proces budowlany i umożliwiających jego skuteczną kontrolę na wszystkich etapach. Modelowanie budynków doszło do fazy 6D, obejmującej także kompleksowy...

Od dziesięcioleci poszukuje się rozwiązań usprawniających proces budowlany i umożliwiających jego skuteczną kontrolę na wszystkich etapach. Modelowanie budynków doszło do fazy 6D, obejmującej także kompleksowy model powykonawczy. Proces ten przewartościowuje role jego uczestników i wymaga sprawnego zarządzania przez menedżera, a nie architekta.

dr inż. Michał Strzeszewski, mgr inż. Piotr Wereszczyński Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych

Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych

Programy do projektowania są cały czas dynamicznie rozwijane w celu udostępnienia projektantom i audytorom energetycznym coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, które odciążą ich przy wykonywaniu żmudnych,...

Programy do projektowania są cały czas dynamicznie rozwijane w celu udostępnienia projektantom i audytorom energetycznym coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, które odciążą ich przy wykonywaniu żmudnych, powtarzalnych prac, umożliwiając poświęcenie czasu na zajęcia bardziej kreatywne (prace koncepcyjne, optymalizacja instalacji itp.). Programy te potrafią ze sobą dobrze współpracować w ramach procesu modelowania budynków.

Janusz Topolski, Jerzy Topolski Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych

Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych

W związku ze stale zwiększającym się poborem energii elektrycznej przez użytkowników oraz jej rosnącymi cenami inwestycja w OZE jest jednym ze sposobów redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną...

W związku ze stale zwiększającym się poborem energii elektrycznej przez użytkowników oraz jej rosnącymi cenami inwestycja w OZE jest jednym ze sposobów redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną z sieci. Umożliwia to również redukcję kosztów zakupu energii ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Jednak ze względu na całodobowy charakter pracy dobór źródła odpowiedniego do potrzeb odbiorcy okazuje się trudniejszy, niż mogło się pierwotnie wydawać. W artykule przybliżono metody...

Michał Zając Narzędzia BIM dla branży instalacyjnej – dodatki do programów

Narzędzia BIM dla branży instalacyjnej – dodatki do programów Narzędzia BIM dla branży instalacyjnej – dodatki do programów

Procesowi upowszechniania się w branży oprogramowania CAD towarzyszyły różne wątpliwości. Obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, jeśli chodzi o dostarczanie projektów w BIM. I również teraz ten, kto...

Procesowi upowszechniania się w branży oprogramowania CAD towarzyszyły różne wątpliwości. Obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, jeśli chodzi o dostarczanie projektów w BIM. I również teraz ten, kto już poznał nowe narzędzia, nie będzie chciał z nich zrezygnować. Na razie projekt instalacji można szybciej wykonać tradycyjnie niż w BIM, ale czas potrzebny do jego wykonania to nie wszystko – coraz bardziej liczy się cały proces inwestycyjny i późniejsza eksploatacja. A tego zwykły CAD nie zapewni.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski BIM w praktyce

BIM w praktyce BIM w praktyce

Rynek software dostarcza coraz więcej produktów i usług związanych z technologią BIM. Wybór systemu odpowiedniego dla prowadzonej działalności nie staje się przez to łatwiejszy. Wysokie ceny oprogramowania...

Rynek software dostarcza coraz więcej produktów i usług związanych z technologią BIM. Wybór systemu odpowiedniego dla prowadzonej działalności nie staje się przez to łatwiejszy. Wysokie ceny oprogramowania i niestabilny rynek zamówień usług projektowych dodatkowo utrudniają tę decyzję.

dr hab. inż. Dariusz Obracaj, dr inż. Marek Korzec, mgr inż. Sebastian Sas Dobór obliczeniowych parametrów powietrza zewnętrznego oraz jego wpływ na projektowane wydajności urządzeń na przykładzie chłodnicy powietrza

Dobór obliczeniowych parametrów powietrza zewnętrznego oraz jego wpływ na projektowane wydajności urządzeń na przykładzie chłodnicy powietrza Dobór obliczeniowych parametrów powietrza zewnętrznego oraz jego wpływ na projektowane wydajności urządzeń na przykładzie chłodnicy powietrza

W klimatyzacji komfortu, realizowanej np. w obiektach muzealnych i archiwach, bardzo ważne jest utrzymanie stałych parametrów wilgotności i temperatury powietrza. Istotnym czynnikiem w tym aspekcie, szczególnie...

W klimatyzacji komfortu, realizowanej np. w obiektach muzealnych i archiwach, bardzo ważne jest utrzymanie stałych parametrów wilgotności i temperatury powietrza. Istotnym czynnikiem w tym aspekcie, szczególnie w okresie letnim oraz przejściowym, jest praca chłodnicy powietrza. Jej dobór warto poprzedzić analizą porównawczą zapotrzebowania na moc chłodniczą według danych normowych oraz danych z najbliższej stacji meteorologicznej.

Paweł Bocian Właściwa wentylacja hali basenowej

Właściwa wentylacja hali basenowej Właściwa wentylacja hali basenowej

Podajemy zasady projektowania i doboru, kluczowe zagadnienia, dostępne rozwiązania dotyczące projektowania odpowiedniej wentylacji hal pływalni.

Podajemy zasady projektowania i doboru, kluczowe zagadnienia, dostępne rozwiązania dotyczące projektowania odpowiedniej wentylacji hal pływalni.

Redakcja RI Rekuperatory - wskazówki do projektowania wentylacji mechanicznej

Rekuperatory - wskazówki do projektowania wentylacji mechanicznej Rekuperatory - wskazówki do projektowania wentylacji mechanicznej

Rekuperator to w uproszczeniu centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła – przeciwprądowy, krzyżowy lub obrotowy. Urządzenie pozwala na wykorzystanie ciepła zawartego w zużytym powietrzu do ogrzania...

Rekuperator to w uproszczeniu centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła – przeciwprądowy, krzyżowy lub obrotowy. Urządzenie pozwala na wykorzystanie ciepła zawartego w zużytym powietrzu do ogrzania nawiewanego, świeżego powietrza.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Wymienniki gruntowe pod budynkiem

Wymienniki gruntowe pod budynkiem Wymienniki gruntowe pod budynkiem

Grunt jako źródło energii dla systemu wentylacyjnego to dobre rozwiązanie, jednak stosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła wymaga każdorazowo dokładnej analizy energetycznej i ekonomicznej projektowanej...

Grunt jako źródło energii dla systemu wentylacyjnego to dobre rozwiązanie, jednak stosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła wymaga każdorazowo dokładnej analizy energetycznej i ekonomicznej projektowanej instalacji. Lokalizowanie wymienników gruntowych pod budynkiem to najmniej korzystny wariant.

mgr inż. Agata Chojnicka, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Systemy hydrofitowe do oczyszczania ścieków bytowych

Systemy hydrofitowe do oczyszczania ścieków bytowych Systemy hydrofitowe do oczyszczania ścieków bytowych

Oczyszczalnie hydrofitowe to technologia, która spełnia wymagania zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania środowiskiem z uwzględnieniem oceny czasu życia produktu. W ostatnich latach technologia ta...

Oczyszczalnie hydrofitowe to technologia, która spełnia wymagania zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania środowiskiem z uwzględnieniem oceny czasu życia produktu. W ostatnich latach technologia ta została znacznie rozwinięta, jednak w Polsce brakuje wytycznych uwzględniających aktualny stan wiedzy na jej temat. Oczyszczalnie hydrofitowe – jak wszystkie urządzenia techniczne – wymagają starannego zaprojektowania i poprawnej eksploatacji.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak, dr inż. arch. Justyna Rubaszek Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych...

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych jest na tyle duża, że wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania. Wody takie mogą ponadto stanowić atrakcyjny krajobrazowo element zagospodarowania terenów zabudowy jedno- i wielorodzinnej...

mgr inż. Jacek Chlipalski Uwagi techniczno-eksploatacyjne dotyczące sieci kanalizacji deszczowej

Uwagi techniczno-eksploatacyjne dotyczące sieci kanalizacji deszczowej Uwagi techniczno-eksploatacyjne dotyczące sieci kanalizacji deszczowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska prawidłowe nazewnictwo użyte w tytule powinno brzmieć „kanalizacja odprowadzająca wody opadowe i roztopowe”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska prawidłowe nazewnictwo użyte w tytule powinno brzmieć „kanalizacja odprowadzająca wody opadowe i roztopowe”.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.