RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocena cech użytkowych wytwornic wody lodowej

Minimalne wartości sprawności energetycznej, fot. Marian Rubik

Minimalne wartości sprawności energetycznej, fot. Marian Rubik

Cechy charakteryzujące wytwornice wody lodowej zależą od przeznaczenia i mogą być nawet przeciwstawne. Projektant powinien przeprowadzić wnikliwą analizę oczekiwanych cech, w tym pod względem energetycznym i eksploatacyjnym, i dobrać urządzenie, które w największym stopniu odpowiada uwarunkowaniom danej inwestycji. Pomaga w tym certyfikacja charakterystyki technicznej urządzenia.

Zobacz także

GWF Sp. z o.o., Łukasz Kubiak Nowa precyzja pomiaru ścieków

Nowa precyzja pomiaru ścieków Nowa precyzja pomiaru ścieków

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby...

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby klientów z 86 krajów obsługiwanych przez GWF, stale udoskonalamy produkty, a o naszych najnowszych wdrożeniach mogą Państwo przeczytać poniżej. Szczegółową prezentację oferty będzie można także zobaczyć na stoisku firmy w trakcie targów IFAT 2022, które odbędą się w Monachium w dniach 30 maja–3...

EuroClean Polska Sp. z o.o. Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody? Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Green Water Solutions Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów...

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów budynków przemysłowych, komercyjnych mieszkaniowych i użytku publicznego.

Z przeglądu konstrukcji i wyposażenia wytwornic wody lodowej, które pojawiają się na rynku, wynika, że ich nieustanny rozwój jest skutkiem „wojny urządzeń” (chillers wars). Co pewien czas pojawiają się innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, materiałowe, funkcjonalne oraz układów regulacji i sterowania, zmieniany jest także rodzaj czynnika chłodniczego, co jest skutkiem obowiązujących wymagań dotyczących ochrony środowiska.

Ciekawe wnioski na temat rozwoju produkcji urządzeń klimatyzacyjnych i tendencji związanych ze sprężarkami stosowanymi w wytwornicach wody lodowej można wysnuć na podstawie rys. 1. Został on opracowany przez EMI (Eurovent Market Intelligence) i dotyczy 13 lat (2004–2016). Widać, że w badanym okresie znacznie wzrosła liczba producentów urządzeń klimatyzacyjnych, a z rys. 1b wynika, że w roku 2015 udział sprężarek tłokowych w nowych urządzeniach drastycznie zmalał.

Rynek urządzeń HVACR

Rys. 1. Wyniki badań europejskiego rynku urządzeń HVACR (na podstawie danych Eurovent Market Intelligence): a) produkty będące przedmiotem analizy, b) wytwornice wody lodowej (chillery) – podział ze względu na rodzaj sprężarki

Nowoczesne wytwornice wody lodowej powinny się charakteryzować następującymi cechami użytkowymi:

  • niskim zużyciem energii napędowej,
  • elastycznością eksploatacyjną, tj. możliwością dopasowania mocy chłodniczej urządzenia do chwilowych obciążeń cieplnych zasilanej instalacji przy możliwie małych stratach regulacyjnych,
  • wysoką niezawodnością i bezpieczeństwem eksploatacji oraz długim cyklem życia (LC),
  • ograniczoną szkodliwością oddziaływania na środowisko (potęgowanie efektu cieplarnianego, hałas i wibracje),
  • prostym montażem i obsługą oraz łatwym nadzorem działania i diagnostyki zakłóceń,
  • niewielkimi wymiarami i małą masą,
  • niskimi kosztami inwestycji i eksploatacji.

Uzyskanie powyższych cech, często przeciwstawnych, wymaga odpowiednich działań konstrukcyjno-technologicznych w odniesieniu do poszczególnych elementów składowych (sprężarek, wymienników ciepła, układów regulacji, wentylatorów itp.), jak również urządzenia jako całości (konstrukcja nośna, zabezpieczenia antykorozyjne i akustyczne itd.). Ostateczne cechy jakościowe i eksploatacyjno-ekologiczne urządzenia są superpozycją cech jego elementów składowych.

Cechy charakteryzujące wytwornice wody lodowej wymieniono w przypadkowej kolejności, gdyż niektóre z nich są przeciwstawne, a ich znaczenie (waga) zależy głównie od przeznaczenia urządzenia, stopnia jego wykorzystania, rodzaju zasilanej instalacji, możliwości finansowych inwestora itp. Analizę tych cech powinien przeprowadzić projektant i na postawie jej wyników dobrać urządzenie, które w największym stopniu spełnia lokalne uwarunkowania. Żeby ułatwić projektantom wybór, a także porównanie oferowanych urządzeń pod względem energetycznym i eksploatacyjnym, wprowadzono standardy dotyczące ich osiągów w określonych warunkach eksploatacji.

Standaryzację charakterystyk technicznych urządzeń przeznaczonych do chłodnictwa i klimatyzacji, w tym wytwornic wody lodowej, wprowadziła organizacja Eurovent w ramach programu certyfikacji. Zadaniem certyfikacji jest umożliwienie inwestorowi i projektantowi dokonania wyboru urządzenia, które będzie pracować zgodnie z potwierdzoną przez niezależną instytucję badawczą charakterystyką techniczną, a także oszacowania kosztów zużywanej energii.

Program certyfikacji wytwornic wody lodowej (LPC) obejmuje urządzenia zasilane energią elektryczną i wykorzystujące różne rodzaje czynników chłodniczych. Skraplacze tych urządzeń mogą być chłodzone powietrzem i wodą, przy czym dotyczy to zarówno urządzeń kompaktowych, jak i ze skraplaczem wyniesionym (zdalnym). W urządzeniach o działaniu rewersyjnym certyfikowany jest tryb pracy w układzie chłodzenia i grzania (pompy ciepła).

Program certyfikacji nie obejmuje urządzeń napędzanych silnikiem innym niż elektryczny, nierewersyjnych pomp ciepła oraz urządzeń zasilanych prądem o częstotliwości 60 Hz. Z programu wyłączono również certyfikację osiągów free coolingu oraz układów do odzyskiwania ciepła.

W programie certyfikacji Eurovent wyróżniono następujące warunki eksploatacji i obszary zastosowania wytwornic wody lodowej:

  • klimatyzacja – temperatura wody lodowej odpływającej z LPC: 2–15°C,
  • chłodzenie średniotemperaturowe (medium brine) – temperatura nośnika chłodu odpływającego z parowacza: od 3 do –12°C,
  • chłodzenie niskotemperaturowe (low brine) – temperatura nośnika chłodu odpływającego z parowacza: od –8 do –25°C,
  • klimatyzacja – płaszczyznowe chłodzenie/ogrzewanie (belki chłodzące/grzewcze).

Nominalne parametry odniesienia do certyfikacji mocy chłodniczej wytwornic wody lodowej (LPC) oraz kody oznaczeń podano w tabeli 1. Podstawowym parametrem do oceny LPC jest średnie łączne zużycie energii elektrycznej w określonym przedziale czasowym; obejmuje ono ilość energii pobieranej przez silnik sprężarki, wszystkie urządzenia sterujące i zabezpieczające oraz elementy dodatkowe (wentylatory, pompy itp.). Standardowe osiągi LPC, tj. moc chłodnicza i grzewcza, wyznaczane są na podstawie PN-EN 14511 oraz PN-EN ISO 9614, a parametry akustyczne wg Eurovent 8/1.

Efektywność energetyczną urządzenia w warunkach znamionowych określa współczynnik wydajności chłodniczej zdefiniowany wzorem (wg PN-EN 14511-1:2004(U)):

(1)

gdzie:
EER100% – współczynnik wydajności chłodniczej przy 100% obciążeniu urządzenia,
Q.o – użyteczna moc chłodnicza, kW,
Ns – pobór elektrycznej mocy napędowej, kW.

Ponieważ w czasie sezonu chłodzenia urządzenia pracują przy pełnym obciążeniu cieplnym przez krótki okres, wprowadzono wielkość określającą efektywność energetyczną przy średniorocznym obciążeniu urządzeń. Jest to European Seasonal EER (ESEER) (w pierwszej wersji EECCAC – Energy Efficiency and Certification of Central Air Conditioners) obliczany wg wzoru:

(2)

gdzie:
EER100%; EER75%; EER50% i EER25% – wartości EER uzyskiwane w warunkach 100, 75, 50 i 25% obciążenia urządzenia,
3; 33; 41 i 23 – względny czas pracy urządzenia z danym obciążeniem odniesiony do całkowitego czasu pracy w sezonie chłodzenia, %.

Wskaźnik ESEER uwzględnia wpływ zmian warunków eksploatacji na efektywność energetyczną urządzenia chłodniczego. Ponadto ze wzoru (2) wynika, że urządzenie chłodnicze w systemie klimatyzacji pracuje ze 100-proc. mocą tylko przez 3% czasu trwania sezonu chłodzenia.

W USA do energetycznej oceny wytwornic wody lodowej stosowany jest wskaźnik IPLV (Integrated Part Load Value – wg American Refrigeration Institute, ARI Standard 550/590):

(3)

Parametry pracy LPC przy wyznaczaniu wielkości ESEER podano w tabeli 2, a klasy energetyczne wytwornic wody lodowej eksploatowanych w trybie chłodzenia w tabeli 3.

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie UE 2016/2282 (ENER Lot 21), w którym określono nowe wymagania dotyczące urządzeń do ogrzewania powietrznego, urządzeń chłodniczych, wysokotemperaturowych urządzeń chłodniczych i klimakonwektorów wentylatorowych. Określono w nim minimalne wartości wskaźników efektywności energetycznej LPC o mocy do 2000 kW eksploatowanych przy temperaturze wody lodowej odpływającej z parowacza ≥ 2°C oraz przemysłowych LPC o mocy do 2000 kW eksploatowanych przy parametrach wody lodowej ≥ 2°C i ≤ 12°C.

W rozporządzeniu, z którego wyłączono część pomp ciepła i przemysłowych LPC, wskaźniki SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) zdefiniowano jako stosunek ilości chłodu wytworzonego w trakcie sezonu do ilości energii zużytej w tym czasie przez LPC. Wskaźnik ten oblicza się, uwzględniając zmienność obciążenia w sezonie od 0%, gdy temperatura zewnętrzna te < 17°C, do 100%, gdy te ≥ 35°C. Wskaźnik SEER wyznaczany jest przy stałym lub zmiennym przepływie wody oraz przy stałej lub zmiennej temperaturze wody odpływającej z parowacza. We wskaźniku tym uwzględniono zużycie energii przez dodatkowe elementy: systemy sterowania, grzałki oleju itp.

Wyznaczając minimalne wartości wskaźnika SEER, uwzględniono również sprawność energetyczną urządzeń w odniesieniu do energii pierwotnej h. Określa ją stosunek ilości chłodu wytworzonego w sezonie (indeks s,c) lub wytworzonej ilości ciepła (indeks s,h) do sezonowego zużycia energii pierwotnej; wartość h wyraża się w %.

W przypadku LPC wytwarzających chłód na potrzeby klimatyzacji komfortu przy wyznaczaniu przyjmuje się współczynnik konwersji przetwarzania energii pierwotnej w energię elektryczna wynoszący 2,5 (odpowiada to średniej sprawności wytwarzania energii elektrycznej w źródle 40%). W rezultacie sprawność energetyczną urządzenia oblicza się ze wzoru:

(4)

gdzie:
icor – korekta uwzględniająca jakość regulacji (i = 3).

W rozporządzeniu 2016/2281 wyróżniono dwa tryby eksploatacji LPC na potrzeby klimatyzacji:

  1. parametry wody lodowej 12/7°C – zasilanie central klimatyzacyjnych i klimakonwektorów,
  2. parametry 23/18°C – belki chłodzące, stropy/podłogi chłodzące.

Minimalne wartości sprawności energetycznej i wskaźników ­SEER12/7 oraz SEER23/18 wytwornic wody lodowej eksploatowanych w systemach klimatyzacji komfortu podano w tabeli 4.

W odniesieniu do przemysłowych LPC wprowadzono nowy wskaźnik efektywności energetycznej SEPR (Seasonal Energy Performance Ratio). Definicja tego wskaźnika jest identyczna jak wskaźnika SEER, zmieniają się jedynie warunki obciążenia urządzenia – przyjmuje się, że obciążenie zmienia się od 80%, gdy te < 5°C, do 100%, gdy te ≥ 35°C. Wprowadzając wskaźniki SEPR, przyjęto dwa tryby eksploatacji urządzeń:

  1. temperatura nośnika chłodu t ≥ 2°C – SEPR12/7 (wysokotemperaturowe LPC);
  2. temperatura nośnika chłodu t ≤ –8°C.

Minimalne wartości wskaźnika SEPR wysokotemperaturowych LPC podano w tabeli 5. Wartość wskaźnika SEPR zależy głównie od sprawności urządzenia w warunkach niskiej temperatury zewnętrznej, gdyż przyjmuje się, że LPC eksploatowana jest przez 75% czasu w temperaturze te < 17°C. SEPR to nowy wskaźnik do oceny energetycznej LPC w zastosowaniach przemysłowych – wskaźnik EER100% nie jest już w tym przypadku stosowany.

Literatura

  1. PN-EN 14511 Klimatyzatory, ziębiarki cieczy i pompy ciepła ze sprężarkami o napędzie elektrycznym, do grzania i ziębienia.
  2. PN-EN ISO 9614-1:2010 Wyznaczanie poziomów mocy akustycznej źródeł hałasu na podstawie pomiarów natężenia dźwięku. Część 1: Metoda stałych punktów pomiarowych.
  3. Eurovent 8/1 Acoustic Measurements on Machines and Equipment in the free field or large rooms on a hard reflecting plane.
  4. PN-EN 14511-1 Klimatyzatory, ziębiarki cieczy i pompy ciepła do grzania i ziębienia oraz ziębiarki do procesów przemysłowych, ze sprężarkami o napędzie elektrycznym. Część 1: Terminy i definicje.
  5. ARI Standard 550/590, American Refrigeration Institute.
  6. Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/2282 z dnia 30 listopada 2016 r. zmieniające rozporządzenia (....) w odniesieniu do dopuszczalnych odchyleń w procedurach weryfikacji (Dz.Urz. UE nr L 346/51).
  7. Rubik Marian, Chłodnictwo, PWN, Warszawa 1985.
  8. Rubik Marian, Pompy ciepła. Poradnik, Ośrodek Informacji „Technika Instalacyjna w Budownictwie”, Warszawa 2006.

Artykuł powstał na podstawie najnowszej książki Autora: Chłodnictwo i pompy ciepła, dostępnej m.in. na: ksiegarniatechniczna.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

WIGMORS Po co czyścić i dezynfekować parowniki i skraplacze?

Po co czyścić i dezynfekować parowniki i skraplacze? Po co czyścić i dezynfekować parowniki i skraplacze?

Preparaty Rectorseal to najdłużej obecne w Polsce specjalistyczne środki do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji i urządzeń chłodniczych - parowników, skraplaczy oraz innych elementów instalacji.

Preparaty Rectorseal to najdłużej obecne w Polsce specjalistyczne środki do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji i urządzeń chłodniczych - parowników, skraplaczy oraz innych elementów instalacji.

mgr inż. Demis Pandelidis, mgr inż. Anna Pacak Nawilżanie powietrza a zużycie energii

Nawilżanie powietrza a zużycie energii Nawilżanie powietrza a zużycie energii

Duża energochłonność procesu nawilżania powietrza wymaga od projektantów wnikliwej analizy wyboru technologii oraz rozważnego zaprojektowania systemu, tak aby zoptymalizować koszty eksploatacyjne. Wilgotność...

Duża energochłonność procesu nawilżania powietrza wymaga od projektantów wnikliwej analizy wyboru technologii oraz rozważnego zaprojektowania systemu, tak aby zoptymalizować koszty eksploatacyjne. Wilgotność powietrza w obiektach wpływa też na komfort użytkowników i ich zdrowie oraz na stan techniczny budynku i jego wyposażenia.

AUX Technologia oszczędności energii – ARV6

Technologia oszczędności energii – ARV6 Technologia oszczędności energii – ARV6

Wysoka wydajność i niski poziom hałasu – czy to możliwe? Tak! Wszystko zamknięte w urządzeniach ARV6 marki AUX.

Wysoka wydajność i niski poziom hałasu – czy to możliwe? Tak! Wszystko zamknięte w urządzeniach ARV6 marki AUX.

mgr inż. Mikołaj Matuszczak Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych

Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych

W artykule skupiono się na scharakteryzowaniu parametrów mikroklimatu wpływających na odczucie komfortu cieplnego w oparciu o wytyczne zawarte w Polskich Normach oraz rozporządzeniach.

W artykule skupiono się na scharakteryzowaniu parametrów mikroklimatu wpływających na odczucie komfortu cieplnego w oparciu o wytyczne zawarte w Polskich Normach oraz rozporządzeniach.

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

AUX To już oczyszczacz czy jeszcze klimatyzator?

To już oczyszczacz czy jeszcze klimatyzator? To już oczyszczacz czy jeszcze klimatyzator?

Marka AUX, wiodący producent klimatyzatorów, stworzyła klimatyzator z wbudowanym oczyszczaczem powietrza.

Marka AUX, wiodący producent klimatyzatorów, stworzyła klimatyzator z wbudowanym oczyszczaczem powietrza.

Joanna Ryńska Rynek wentylatorów – stabilizacja i oczekiwanie na nowe wymagania

Rynek wentylatorów – stabilizacja i oczekiwanie na nowe wymagania Rynek wentylatorów – stabilizacja i oczekiwanie na nowe wymagania

Dopóki nie pojawi się klarowna zapowiedź dalszych zmian przepisów regulujących wymagania wobec energo­oszczędności wentylatorów i systemów wentylacyjnych, producenci będą się koncentrować na poprawianiu...

Dopóki nie pojawi się klarowna zapowiedź dalszych zmian przepisów regulujących wymagania wobec energo­oszczędności wentylatorów i systemów wentylacyjnych, producenci będą się koncentrować na poprawianiu własności użytkowych urządzeń, m.in. ich charakterystyki, parametrów akustycznych czy wymiarów.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Instalacje klimatyzacji – wentylacji sal operacyjnych szpitali

Instalacje klimatyzacji – wentylacji sal operacyjnych szpitali Instalacje klimatyzacji – wentylacji sal operacyjnych szpitali

Artykuł traktuje o celowości stosowania instalacji klimatyzacji i wentylacji w salach operacyjnych, źródłach emisji zanieczyszczeń zawartego tam powietrza i sposobach ich usuwania, a także wymaganiach...

Artykuł traktuje o celowości stosowania instalacji klimatyzacji i wentylacji w salach operacyjnych, źródłach emisji zanieczyszczeń zawartego tam powietrza i sposobach ich usuwania, a także wymaganiach prawnych dotyczących ich zwalczania.

Redakcja RI Chłodzenie obiektów przemysłowych

Chłodzenie obiektów przemysłowych Chłodzenie obiektów przemysłowych

W zakładach produkcyjnych istotne są nakłady na energię służącą do wentylacji i chłodzenia obiektów, a zwłaszcza zapewnienia optymalnych warunków dla pracowników oraz prowadzonych procesów.

W zakładach produkcyjnych istotne są nakłady na energię służącą do wentylacji i chłodzenia obiektów, a zwłaszcza zapewnienia optymalnych warunków dla pracowników oraz prowadzonych procesów.

THERMOSILESIA Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso Filtry powietrza w klimatyzatorach Rotenso

Najważniejszymi właściwościami nowoczesnych klimatyzatorów jest zdolność chłodzenia, grzania, a także uzdatniania powietrza. Podejmując decyzję zakupową dotyczącą marki klimatyzatora warto zapoznać się...

Najważniejszymi właściwościami nowoczesnych klimatyzatorów jest zdolność chłodzenia, grzania, a także uzdatniania powietrza. Podejmując decyzję zakupową dotyczącą marki klimatyzatora warto zapoznać się z oferowanymi przez jednostkę rozwiązaniami odpowiadającymi za usunięcie z powietrza kurzu, grzybów, bakterii czy nawet bakterii, wirusów i alergenów.

dr inż. Anna Charkowska, mgr inż. Andrzej Różycki, mgr inż. Radosław Lenarski Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2

Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2 Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2

W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach...

W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach poszczególnych klas. Poniżej scharakteryzowano zagadnienia dotyczące procesu inwestycyjnego, odbiorowego oraz eksploatacyjnego.

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Wojciech Cepiński Free cooling w klimacie polskim

Free cooling w klimacie polskim Free cooling w klimacie polskim

Właściwe wykorzystanie chłodzenia swobodnego umożliwia ograniczenie zużycia energii. Rozwiązanie to powinno być każdorazowo brane pod uwagę już na etapie planowania, projektowania i realizacji nowych obiektów,...

Właściwe wykorzystanie chłodzenia swobodnego umożliwia ograniczenie zużycia energii. Rozwiązanie to powinno być każdorazowo brane pod uwagę już na etapie planowania, projektowania i realizacji nowych obiektów, jednak jego zastosowanie musi zostać poprzedzone analizą techniczno-ekonomiczną, gdyż inwestycja ta może się okazać zarówno opłacalna, jak i zupełnie nierentowna.

Redakcja RI Czym są kurtyny powietrzne

Czym są kurtyny powietrzne Czym są kurtyny powietrzne

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

Redakcja RI Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne Nowe centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Wentylacja nowoczesnych budynków wymaga zastosowania obecnie wysoce energooszczędnych urządzeń. Wiele zależy od centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej, która jest sercem systemu.

Wentylacja nowoczesnych budynków wymaga zastosowania obecnie wysoce energooszczędnych urządzeń. Wiele zależy od centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej, która jest sercem systemu.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowości i trendy w klimatyzacji

Nowości i trendy w klimatyzacji Nowości i trendy w klimatyzacji

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych,...

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych, małych sklepach, a nawet w budownictwie mieszkaniowym.

VTS Polska Sp. z o.o. WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca,...

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca, banku, apartamentowca, urzędu lub innego obiektu użyteczności publicznej stanowią więc jedne z najbardziej istotnych cech tej części budynku.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Edyta Ciesielska Porównanie systemów klimatyzacji obiektu biurowego wyposażonego w dwa typy okien

Porównanie systemów klimatyzacji obiektu biurowego wyposażonego w dwa typy okien Porównanie systemów klimatyzacji obiektu biurowego wyposażonego w dwa typy okien

Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja...

Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja kosztów eksploatacyjnych jest na tyle znacząca, że dodatkowe nakłady inwestycyjne na okna przeciwsłoneczne zwracają się po około 3 latach eksploatacji.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym

Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym

W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji...

W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji wentylacji pożarowej, którą zaprojektowała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy (patrz: „Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym”, RI nr 3/2016, s.27).

Jerzy Kosieradzki Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym

Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym

W tym numerze „Rynku” chcemy Państwu zaprezentować projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych Plac Unii zlokalizowanego przy ul. Puławskiej w Warszawie. Projekt instalacji...

W tym numerze „Rynku” chcemy Państwu zaprezentować projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych Plac Unii zlokalizowanego przy ul. Puławskiej w Warszawie. Projekt instalacji wykonała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy. Na podstawie tego projektu chcemy pokazać, jak różne są problemy, z którymi musi się zmierzyć projektant, gdy ma do czynienia z budynkiem wielofunkcyjnym. Po przyjęciu warunków, jakie mają zostać osiągnięte, trzeba przewidzieć,...

dr hab. inż. Mariusz Filipowicz Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich

Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich

Latem występuje duże zapotrzebowanie na chłód, który wytwarza się główne za pomocą kosztownej energii elektrycznej. Jednocześnie instalacje solarne do podgrzewania wody borykają się z problemem przegrzewania....

Latem występuje duże zapotrzebowanie na chłód, który wytwarza się główne za pomocą kosztownej energii elektrycznej. Jednocześnie instalacje solarne do podgrzewania wody borykają się z problemem przegrzewania. Ten nadmiar ciepła można wykorzystać do zasilenia chłodziarek absorpcyjnych.

dr inż. Filip Pawlak Radiacyjne podłogi chłodzące

Radiacyjne podłogi chłodzące Radiacyjne podłogi chłodzące

Radiacyjne podłogi chłodzące są szczególnie skuteczne, gdy duża część zysków ciepła pochodzi od promieniowania słonecznego – w pomieszczeniach o dużym stopniu przeszklenia. Ich zastosowanie pozwala ograniczyć...

Radiacyjne podłogi chłodzące są szczególnie skuteczne, gdy duża część zysków ciepła pochodzi od promieniowania słonecznego – w pomieszczeniach o dużym stopniu przeszklenia. Ich zastosowanie pozwala ograniczyć liczbę instalacji technicznego wyposażenia budynków poprzez połączenie funkcji grzewczej i chłodniczej w jednej instalacji rurowej. Tak jak inne systemy płaszczyznowe usuwa ona z pomieszczenia zyski ciepła jawnego, natomiast zyski ciepła utajonego muszą zostać odprowadzone za pomocą odrębnego...

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Agnieszka Łojek Akustyka w klimatyzacji Cz. 2.Przykładowe obliczenia akustyczne dla czytelni

Akustyka w klimatyzacji Cz. 2.Przykładowe obliczenia akustyczne dla czytelni Akustyka w klimatyzacji Cz. 2.Przykładowe obliczenia akustyczne dla czytelni

Instalacje klimatyzacyjne stają się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu. Jednym z najważniejszych aspektów komfortu jest akustyka....

Instalacje klimatyzacyjne stają się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu. Jednym z najważniejszych aspektów komfortu jest akustyka. W części pierwszej artykułu omówiono wybrane zagadnienia akustyki instalacji i pomieszczeń. Poniżej zawarto przykład obliczeń dla typowej instalacji klimatyzacyjnej takiej koncepcji rozprowadzenia powietrza poprzez nawiewniki, aby spełniała ona wymagania akustyczne dla czytelni, które wynoszą...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.