Artykuł sponsorowany

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pompach głębinowych

 PHU Dambat    |  2
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pompach głębinowych
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pompach głębinowych
PHU Dambat

Niestety nie wszystkie domy jednorodzinne mają dostęp do przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Co w takiej sytuacji można zrobić, aby pozyskać i doprowadzić wodę do budynku? Jednym z rozwiązań jest użycie pompy głębinowej, która doprowadzi wodę ze studni zlokalizowanej głęboko pod ziemią. W jaki sposób dobrać odpowiednią pompę głębinową?

Pierwszy krok – studnia i jakość wody

Budowę studni, przeprowadzenie instalacji i wybór pompy głębinowej warto zaplanować już na etapie projektowania domu. Dzięki temu jest szansa na poniesienie mniejszych kosztów i uniknięcia komplikacji w przyszłości. Po wykonaniu planu najlepiej przeprowadzić próbę wydajności studni. Test powinna wykonać ekipa wykonująca studnię, poprzez sprawdzenie jej wydajności przez pompowanie wody minimum godzinę, a intensywność czerpania wody powinna przekraczać przewidywane zapotrzebowanie. Ważna jest także jakość wody. Dlatego przy wierceniu studni warto zrobić testy, które pozwolą ocenić jakość wydobywanej wody. Specjaliści powinni sprawdzić jej przezroczystość, zapach, smak, miękkości oraz skład związków chemicznych w tym żelaza. W przypadku złej jakości wody należy pomyśleć o jej uzdatnianiu w celu oczyszczenia.

Do czego służy pompa głębinowa?

Pompy głębinowe służą do pompowania wody z dużych głębokości. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zestawy hydroforowe lub pompy ogrodowe nie są w stanie zassać wody, ponieważ jej lustro znajduje się poniżej poziomu 8 m. Pompy głębinowe są budowane w taki sposób, który pozwala im na pracę w wodzie. Zadaniami pompy są: obniżanie poziomu wód gruntowych (tzw. odwodnienia), tłoczenie i podwyższanie ciśnienia wody, a także wspomaganie systemów wodociągowych i instalacji nawadniających, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w różnego typu zakładach przemysłowych i gospodarstwach rolnych.

Jaką pompę głębinową wybrać?

Pompa głębinowa powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów odpornych na ciągłą pracę w warunkach trudnych i mokrych. Warto zwrócić uwagę na jej silnik, który oprócz odpowiedniego doboru pompy do warunków instalacji, ma największy wpływ na jej działanie. Należy wybrać taki, który będzie niezawodny i przystosowany do długotrwałej pracy. Przy doborze pompy głębinowej trzeba uwzględnić warunki gruntowo-wodne na działce: na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna, czy występują duże wahania jej poziomu i co już wcześniej wspomniano – jaka jest jakość wody. Wielkość pompy głębinowej musi być dopasowana do średnicy studni, w której będzie zamontowana (być od niej odpowiednio mniejsza). Pompę należy też prawidłowo podłączyć do instalacji elektrycznej oraz wodnej. Sprawdź >>

Pompy głębinowe IBO ITALY

Montaż pompy głębinowej

W zależności od tego, czy pompa będzie zamontowana w studni wierconej, czy też kopanej jej konstrukcja będzie się różniła. Pompy przeznaczone do studni kopanych (kręgowych) określane są mianem monoblokowych, nie występuje w nich łączenie części hydraulicznej z silnikiem. Pompa ma wygląd jednolitej tuby wykonanej ze stali nierdzewnej. Od dołu znajduje się króciec ssący a woda, przepływa wewnątrz pompy przez całą jej długość, chłodząc jednocześnie silnik. Dzięki zastosowaniu pasa chłodzącego pompy mogą pracować w studniach kręgowych, gdzie nie ma chłodzenia zewnętrznego spowodowanego wytworzeniem ruchu wody w wąskiej studni.

W przypadku pomp do studni głębinowych – wierconych w dolnej części pompy głębinowej znajduje się silnik elektryczny, w górnej – wielostopniowa pompa głębinowa. Jeżeli pompa znajduje się w studni głębinowej, odległość między ścianami studni a pompą jest stosunkowo niewielka. Podczas pompowania wody zasysając ją przez króciec ssący zamontowany nad silnikiem, dochodzi do ruchu wody wokół silnika, dzięki czemu jest on chłodzony. Całe urządzenie, które określa się również jako „zespół głębinowy”, montowany jest na silniku głębinowym w układzie pompowym. Na jego końcu jest korpus tłoczny, który pozwala na odpowiednie scalenie pompy z całym rurociągiem. Wybierz pompę dostosowaną do Twoich potrzeb >>

Pompa głębinowa – dożywotnia i tania

Wykorzystanie pompy głębinowej jest rozwiązaniem tanim i niezawodnym w eksploatacji, oczywiście, jeżeli wykorzystana jest pompa sprawdzonego producenta. Aby pompa służyła długie lata, warto także pamiętać o dobrym zabezpieczeniu przewodu elektrycznego. Przewód nie może być narażony na przeciążenia. Aby uniknąć awarii, najlepiej zamocować go do rury tłoczonej, wykorzystując plastikowe obejmy. Zredukują one naprężenia wpływające na rozciąganie się przewodu pod ciężarem pompy.

IBO pompy

PHU DAMBAT

Gawartowa Wola 38
05-085 Kampinos

+48 22 721 11 92
+48 22 721 02 17

www.dambat.pl

[pompy głębinowe, phu dambat, ibo italy, jaką pompę głębinową wybrać, zalety pomp głębinowych]

   24.03.2020

Komentarze

(2)
BBBERTY | 22.08.2021, 23:06
Ważne jest żeby taką pompę dobrać nie za mocną
Hot999 | 13.09.2021, 21:45
Pompa głębinowa za mocna może za szybko zużywać wodę ze studni i będzie potrzebny czas aż sie znowu nazbiera lepiej mniejszcze ciśnienie
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl