Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Artykuł sponsorowany

W jaki sposób działają pompy obiegowe?

Pompa obiegowa MAGI
Pompa obiegowa MAGI
PHU Dambat

Pompy obiegowe usprawniają przepływ wody w wodnych instalacji grzewczych, zapewniając skuteczne ogrzewanie pomieszczeń. Jeśli prawidłowo dobierzemy urządzenie i będzie ono dobrze przygotowane do pracy z konkretną instalacją, to możemy zapewnić sobie wysoki komfort pracy, a także zaoszczędzić energię.

Jakie są rodzaje pompy?

Pompa obiegowa jest to rodzaj pompy wirowej, której zadaniem jest wywołanie przepływu cieczy, takich jak woda lub jej roztwory, w obiegu instalacji grzewczych lub chłodzących, co sprawia, że są one ich niezastąpionym składnikiem. Pompy obiegowe składają się z kilku elementów i wyróżnia się wśród nich pompy dławnicowe oraz bezdławnicowe.

Zalety pompy obiegowej

Dzięki zastosowaniu pompy obiegowej nie trzeba planować grzejników w pionie i dbania o jak najmniejszą odległość od kotła. Urządzenie pozwala bowiem na swobodniejszą rozbudowę systemu grzewczego oraz zastosowanie zaworów termostatycznych. Lokalna regulacja temperatury w pomieszczeniach budynku staje się dzięki temu tania i niezbyt skomplikowana. Ponadto, nowoczesne konstrukcje pomp obiegowych zapewniają bezszelestną pracę oraz poczucie cieplnego komfortu przy jak najniższych kosztach eksploatacyjnych, a ich niezawodna praca może trwać długie lata. Dowiedz się więcej >>

W jaki sposób działa pompa obiegowa?

Pompa obiegowa przemienia energię kinetyczną cieczy na energię ciśnienia poprzez pracujący silnik elektryczny, który napędza wirnik, wprawiając go w ruch obrotowy. Ten z kolei sprawia, że następuje przyrost energii kinetycznej cieczy oraz jej ciśnienia – energii potencjalnej, która wzrasta jeszcze dzięki spiralnemu korpusowi pompy. Wytworzone w ten sposób ciśnienie pomaga w transporcie cieczy przez obieg grzewczy lub chłodzący. Wzrasta ono po stronie tłocznej wirnika, a po drugiej stronie obniża się, dlatego następnym etapem jest zassanie kolejnej partii cieczy, aby ciśnienie znajdowało się na odpowiednim poziomie po obu stronach wirnika. W sytuacji, gdy ciśnienie na końcu ssawnym spadnie za nisko, skutkiem będzie odparowanie cieczy i spadek wydajności ogrzewania. Powinno być ono wyższe niż ciśnienie nasycenia, które odpowiada temperaturze cieczy o tzw. wymaganą nadwyżkę antykawitacyjną.

– Pompy obiegowe składają się z korpusu, silnika i wirnika, który jest do niego podłączony. Wyróżniamy pompy dławnicowe oraz pompy bezdławnicowe, które są dostępne w szerokim asortymencie naszej firmy – wyjaśnia ekspert z firmy Dambat – producenta pomp głębinowych i innych urządzeń z zakresu techniki pompowej, które wykorzystywane są w domach, ogrodach, na działkach rekreacyjnych i rolnych, w zakładach produkcyjnych i usługowych oraz w bardzo wielu innych miejscach.

Pompa obiegowa MAGI - OBO ITALY

Jak wybrać pompę obiegową?

Najlepiej wybrać pompę opierając się na danych producenta, przy pomocy specjalistów z firmy produkującej pompy lub szukając narzędzi dostępnych na stronach internetowych, które służą do dobrania pompy na podstawie wyliczonej wysokości podnoszenia oraz natężenia wody w instalacji. W przypadku mniej skomplikowanych systemów oszacowanie zarówno wartości przepływu, jak i wysokości podnoszenia można dokonać również na stronie producenta lub korzystając ze specjalnej aplikacji mobilnej. W przypadku pomp o zmiennej prędkości obrotowej trzeba pamiętać o ich starannym doborze.

Należy też pamiętać, żeby wysokość podnoszenia oraz natężenie przepływu mieściły się w charakterystyce pompy podanej przez producenta. Przewymiarowanie to niepotrzebne koszty inwestycyjne, hałas w instalacji, a także spadek sprawności urządzenia pociągający za sobą koszty eksploatacyjne. Wybierz pompę dostosowaną do Twoich potrzeb >>

Eksploatacja pompy obiegowej

Pompy obiegowe dostępne na rynku pozwalają na energooszczędną eksploatację instalacji wodnych. Jednak, aby pompa służyła długie lata należy prawidłowo ją eksploatować, pamiętając o pierwszych krokach, czyli prawidłowym doborem i jej montażem. Nowoczesne pompy bezdławnicowe nie wymagają prac serwisowych. Jednak przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, z uwagi na zanieczyszczenia, które mogą zalegać w instalacji, zaleca się przepłukać filtry. Ochroni to pompę, która obok kotła jest najwrażliwszym elementem systemu.

IBO pompy

PHU DAMBAT

Gawartowa Wola 38
05-085 Kampinos

+48 22 721 11 92
+48 22 721 02 17

www.dambat.pl

[phu dambat, ibo italy, dobór pompy ciepła, dobór pompy obiegowej, pompy obiegowe, pompy obiegowe ibo italy]

   24.03.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wielobranżowy proces projektowy
  • - Chłodzenie obiektów przemysłowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl