Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Artykuł sponsorowany

Jaki wybrać zbiornik hydroforowy – ocynkowany czy przeponowy?

Jaki wybrać zbiornik hydroforowy – ocynkowany czy przeponowy?
Jaki wybrać zbiornik hydroforowy – ocynkowany czy przeponowy?
PHU Dambat

Zbiornik hydroforowy jest podstawowym elementem domowej instalacji wodnej. Pozwala na utrzymanie wystarczającego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Ma też wpływ na możliwość doboru stacji uzdatniania wody. Dodatkowo dzięki dobrze dopasowanemu zbiornikowi hydroforowemu znacząco wzrasta żywotność instalacji. Producenci oferują dwa rodzaje zbiorników ciśnieniowych – hydrofory ocynkowane i przeponowe. Do czego one służą i który hydrofor wybrać?

Do czego służą zbiorniki hydroforowe?

Zbiorniki hydroforowe, najczęściej zwane hydroforami, to zespół urządzeń, który pozwala zapewnić stałe ciśnienie wody i zwiększyć jej czynną objętość w instalacji wodociągowej. Zastosowanie zbiorników pozwala wydłużyć żywotność instalacji. Hydrofory też dbają i ułatwiają pracę innym elementom instalacji np. pompom, które często ulegają awarii. Specjaliści z firmy DAMBAT podkreślają, że zbiorniki hydroforowe można wykorzystać zarówno w gospodarstwach domowych, domkach letniskowych, gospodarstwach rolnych, jak i ogrodniczych.

W skład zestawu hydroforowego wchodzą:

  • hydrofor – zbiornik ciśnieniowy częściowo wypełniony wodą, a częściowo powietrzem,
  • manometr – dokonujący pomiaru ciśnienia,
  • pompa wirnikowa – napędzana silnikiem elektrycznym,
  • presostat – automat odpowiadający za włączanie i wyłączanie zasilania elektrycznego,
  • zawory – odcinający, zwrotny i bezpieczeństwa.

Hydrofor przeponowy

Hydrofory ocynkowane oraz przeponowe działają na tej samej zasadzie. Jednak różnica polega na sposobie przechowywania wody oraz metodzie podłączenia do instalacji. Zbiorniki przeponowe różnią się też od ocynkowanych budową. W ich wnętrzu zamontowana jest membrana, zwana potocznie przeponą. Pozwala ona rozdzielić wnętrze zbiornika na dwie części. To właśnie w jego środku magazynowana jest woda. Ważnym elementem budowy jest przestrzeń znajdująca się pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną ścianą membrany, która wypełniona jest powietrzem. Warto dodać, że jest ono wtłaczane pod odpowiednim ciśnieniem. Najczęściej zbiorniki te dostępne są w różnych rozmiarach – 20, 50 i 100 l.

Zbiorniki przeponowe dzięki swojej budowie pracują znacznie ciszej niż zbiorniki ocynkowane. Zaletą hydroforów przeponowych jest także zwiększona mobilność, ponieważ pompa wraz z całym osprzętem może być umieszczona na zbiorniku. Ponadto woda nie ma kontaktu ze ściankami zbiornika, urządzenie jest gotowe do działania a ryzyko wystąpienia korozji, jest niewielkie. Rozwiązanie to ma jednak też pewne minusy. Konieczne jest dopompowywanie powietrza i  możliwość wykonania okresowej wymiany gumowej przepony. Z uwagi na jej ciągłe narażenie na naprężenie pod wpływem wody zmęczony materiał może pęknąć, a opcja jego wymiany na nowy obniża koszty naprawy. Dowiedz się więcej na ten temat >>

 Hydrofor AJ 50/60 24l

Hydrofor ocynkowany

Główną zaletą hydroforowych zbiorników ocynkowanych są większe pojemności od hydroforów przeponowych – od 100 l do nawet 10000 l. Hydrofor ocynkowany ma komorę sprężonego powietrza i część na wodę. Można je stosować z pompą ssącą, a także z głębinową. Ponadto ten rodzaj hydroforu nie ma gumowej przepony, dzięki temu minimalizują się koszty eksploatacji i wymiany części – nie ma ryzyka zużycia i pęknięcia jak w przypadku hydrofora przeponowego.

Niestety w zbiornikach ocynkowanych magazynowana woda ma bezpośredni kontakt ze ściankami zbiornika. Zbiornik też jest narażony na korozję, ponieważ w większości modeli nie ma żadnej powłoki zabezpieczającej. Jeśli urządzenie zostanie zamontowane w bardzo wilgotnym miejscu, to może dojść do wycieków z wnętrza zbiornika. Dla niektórych dużą wadą zbiorników ocynkowanych jest również potrzeba przygotowania na montaż pomieszczenia z utwardzoną podstawą do pompy oraz brak możliwości przeniesienia ze względu na konstrukcję.

Zbiorniki bezprzeponowe

W ciągu ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się zbiorniki membranowe tzn. bezprzeponowe – FIX. Są to poziome naczynia z niewymienną membraną przeznaczone do użytku z wodą pitną. Zbiorniki posiadają podstawę oraz nogi wykonane z tworzywa, dzięki czemu ryzyko rezonowania pompy zostało ograniczone. We wnętrzu stalowego naczynia znajduje się niewymienna membrana wykonana z butylu, która ma dużą wytrzymałość na rozciąganie oraz jest odporna na działanie wysokich temperatur. Przyłącze jest ze stali nierdzewnej, powierzchnia zewnętrzna pokryta jest dwuwarstwową farbą epoksydową i poliuretanową farbą akrylową. Maksymalne ciśnienie robocze zbiorników bezprzeponowych to 10 bar. Największą zaletą zbiorników FIX jest ich konstrukcja, dzięki której sprawdzanie ciśnienia w zbiorniku zostało ograniczone do jednego w roku, a to z kolei pozwoliło na wydłużenia gwarancji aż do 5 lat. Wybierz hydrofor dostosowany do Twoich potrzeb>>

IBO pompy

PHU DAMBAT

Gawartowa Wola 38
05-085 Kampinos

+48 22 721 11 92
+48 22 721 02 17

www.dambat.pl


[phu dambat, hydrofory, zbiorniki hydroforowe, hydrofory ocynkowane, hydrofory przeponowe, ibo]

   25.03.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wielobranżowy proces projektowy
  • - Chłodzenie obiektów przemysłowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl