Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Systemy kanalizacji wewnętrznej Saint-Gobain PAM w technologii BIM

Na zdjęciu: system SMU w hotelu Radisson Blu w Zakopanem
Na zdjęciu: system SMU w hotelu Radisson Blu w Zakopanem

Marka Saint-Gobain PAM udostępniła bezpłatną bibliotekę BIM z systemami kanalizacji wewnętrznej rur, kształtek i obejm z żeliwa do odprowadzania ścieków i wody deszczowej. Biblioteka zawiera łącznie 64 elementy systemów SMU® i EPAMS® Saint-Gobain PAM. Cała zawartość jest dostępna w programie Autodesk Revit. Biblioteka obejmuje pełne pliki parametryczne bogate w dane z szablonem rur systemowych ze wszystkimi segmentami. Od maja do końca 2020 roku marka Saint-Gobain PAM wprowadza specjalne ceny na systemy SMU® i EPAMS®.

 

Kompleksowe systemy kanalizacji wewnętrznej Saint-Gobain PAM są wykonane z żeliwa, które jest materiałem niepalnym o temperaturze topnienia ponad 1000°C. W badaniach przeprowadzonych przez akredytowane laboratorium CSTB, produkty żeliwne Saint-Gobain PAM otrzymały ocenę A2 –s1, d0 wg klasyfikacji Euroklasy. Systemy Saint-Gobain PAM wyposażone są w powłoki wewnętrzne odporne na temperatury, chemikalia oraz tłuszcze pochodzące z odprowadzanych ścieków oraz powłoki zewnętrzne odporne na agresywne środowisko.

Żeliwo

Współczynnik rozszerzalności cieplnej dla żeliwa jest bardzo mały, podobny do stali czy betonu i wynosi 0,01 mm/m/°C (dla 10 metrowego odcinka przy wzroście temperatury do 50°C), co powoduje, że budynek i system rurowy mogą wspólnie „pracować” i się rozszerzać. To znacznie ułatwia prace projektowe i jest cenne przy obiektach inżynierskich, takich jak mosty, gdzie rozszerzalność materiału musi być dokładnie przeanalizowana w celu zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji.

Saint-Gobain - system kanalizacji wewnętrznej

Saint-Gobain - system kanalizacji wewnetrznej

Żeliwo produkcji Saint-Gobain PAM jest materiałem gęstym i zwartym, dzięki czemu ścianki rur nie przenoszą drgań powietrza. Ponadto masa żeliwa ogranicza poziom drgań na połączeniach ze strukturą budynku, stąd ma znakomite właściwości akustyczne i nie wymaga dodatkowej izolacji. Wibracje przenoszone na strukturę budynku tłumione są poprzez instalowanie tłumików PAM Acoustic z obejmami wyposażonymi w elastomerowe uszczelki redukujące kontakt żeliwa z metalem i zapobiegające przenoszeniu wibracji. Żeliwo jest najcichszym dostępnym materiałem wykorzystywanym w wewnętrznych systemach kanalizacyjnych. 

Ze względu na bardzo małą rozszerzalność cieplną, żeliwo produkcji Saint-Gobain PAM nie wymaga specjalistycznego wspornikowania, nie ma potrzeby dodatkowej izolacji oraz stosowania łączników kompensacyjnych i opasek ogniochronnych. To znacznie ułatwia prace projektowe, zmniejsza się ryzyko pomyłek na etapie instalacji oraz znacznie przyśpiesza prace wykonawcze.

Systemy są proste w montażu i nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Instalacja odbywa się przy użyciu złączy mechanicznych lub na wcisk przy użyciu prostych narzędzi, bez klejenia lub spawania. To skraca czas wykonawstwa oraz ogranicza koszty na wielu etapach instalacji.

Ze względu na przynajmniej trzykrotnie dłuższą żywotność systemu z żeliwa w stosunku do innych materiałów, nie ma konieczności wymiany instalacji po ok 30 latach.

W bibliotece BIM Saint-Gobain PAM zostało udostępnionych 47 elementów systemów SMU®, które są kompletnymi i kompatybilnymi systemami odprowadzania ścieków wewnątrz budynków składającymi się głównie z 3 m rur bezkielichowych o średnicach od DN 50 do DN 600 od wewnątrz pokrytych jedną warstwą żywicy epoksydowej (SMU® S) lub wzmocnionych podwójną warstwą żywicy epoksydowej nakładaną dwuetapowo, co zapobiega kontaktowi transportowanej cieczy z żeliwem (SMU® PLUS) oraz kształtek w różnych konfiguracjach (kolana, trójniki i czwórniki, korki, redukcje, czyszczaki i syfony). System SMU® S jest dedykowany do ścieków bytowych – wody szarej i czarnej, natomiast SMU® PLUS jest dedykowany do ścieków agresywnych, których temperatura jest wysoka i przekracza 55°C, do ziemi czy środowiska korozyjnego.

Ponadto w bibliotece zamieszczono 16 elementów systemu EPAMS®, który jest kompleksowym system odprowadzającym wodę deszczową z dachu. System ten składa się z wpustów, systemu rur żeliwnych, kształtek i obejm. Ten podciśnieniowy system odprowadzania wody deszczowej jest przeznaczony do odwodnienia dachów płaskich minimalizując ryzyko przeciążenia ich konstrukcji, a w szczególności do odwadniania dużych powierzchni dachów budynków logistycznych, hali, magazynów, stadionów czy centrów handlowych.

EPAMS Saint-Gobain Stadion Narodowy - system kanalizacji wewnętrznej
Na zdjęciu: system SMU i EPAMS zastosowany na Stadionie Narodowym w Warszawie

W ramach systemów  wchodzą obejmy zwykłe i pazurowe, które są wytrzymałe na ciśnienie hydrostatyczne nawet powyżej 20 barów. Wysoka jakość tych obejm powoduje, że zabezpieczają rurociąg przed przesunięciem i rozłączeniem.

W Polsce systemy  SMU® i EPAMS® znalazły zastosowanie w dużych obiektach przemysłowych, wieżowcach biurowych czy ekskluzywnych hotelach. System kanalizacji wewnętrznej SMU® o średnicach DN 50-300 został zainstalowany m.in. w wieżowcach biurowych w Warszawie - Warsaw Spire, Q22 czy w hotelach Radisson Blu. Z kolei system EPAMS®, ale również i systemy SMU®  zastosowano na Stadionie Narodowym czy nowym bloku energetycznym w Jaworznie.
   28.04.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Dołącz do klubu elektrobohaterów »

klub instalatora

 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl