Remont jest pojęciem, które w ustawie Prawo budowlane ma jasno określoną definicję. W jego zakresie mieści się wykonywanie w istniejącym już obiekcie robót budowlanych, które mają odtworzyć stan pierwotny obiektu. Dopuszczalne jest także stosowanie takich wyrobów budowlanych, które nie były wykorzystane do budowy czy wykończenia stanu pierwotnego.
Prace remontowe, które wymagają zgłoszenia
Zgłoszenia lub pozwolenia na budowę wymagają te prace remontowe, które przekraczają zakres konserwacji obiektu. Do tego typu czynności należą m.in.:
- wykonywanie ocieplenia budynków o wysokości powyżej 12 m,
- budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m,
- wymiana okien,
- wymiana podjazdu do garażu,
- adaptacja poddasza z rozbudową, do której można wykorzystać np. bloczki ytong,
- budowa kominka,
- wymiana instalacji centralnego ogrzewania,
- wykonanie otworu drzwiowego w wewnętrznej ścianie nośnej,
- zmiana pokrycia dachu.
Jakie prace nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia?
Prace, których nie trzeba zgłaszać, to te, które odbywają się wewnątrz mieszkania i nie ingerują w części wspólne budynku. Powinny polegać na bieżącej konserwacji i są to wyłącznie proste czynności, które mają na celu zapobieganie pogarszaniu się stanu technicznego budynku lub mieszkania. W tej kategorii mieszczą się, np.
- prace remontowe w łazience bądź kuchni,
- malowanie ścian,
- tapetowanie,
- wymiana płytek,
- instalacja klimatyzacji,
- montaż systemu alarmowego,
- gładzie gipsowe,
- wymiana parapetów w środku domu,
- wykonanie wylewek,
- montaż okien dachowych lub nowych drzwi,
- wymiana pieców, grzejników czy kuchenek.
Co powinno zawierać zgłoszenie?
Zgłoszenie budowy oraz prac remontowych należy przedstawić w odpowiednim wydziale starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu, urzędu wojewódzkiego, bądź urzędu dzielnicowego. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres oraz sposób wykonywania robót budowlanych. Niezbędna jest także informacja dotycząca terminu ich rozpoczęcia. Wraz ze zgłoszeniem należy złożyć szkice lub rysunki oraz pozwolenia i opinie, w tym również decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Potrzebnym dokumentem jest także projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz dokładny opis techniczny istniejących tam instalacji.
Po złożeniu kompletu dokumentów czas oczekiwania według strategii tzw. milczącej zgody wynosi 21 dni. Jeżeli po upływie tego czasu nie otrzymamy żadnej informacji z urzędu, możemy rozpocząć prace.