Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Szalunki ścienne słupowe

Dzięki szalunkom ściennym słupowym można w wyjątkowo szybki sposób zrealizować proces deskowania powierzchni słupów. Jednocześnie, zachowana jest wysoka jakość wykonywanych elementów betonowych. Artykuł ten ma na celu przybliżenie wspomnianych powyżej szalunków wraz z opisaniem ich cech charakterystycznych.

Czym jest szalunek ścienny słupowy?

Szalunek ścienny słupowy jest konstrukcją składającą się z instalowanych autonomicznie słupów oraz płyt. Dostępne są dwa jego modele. Pierwszym z nich jest obudowa liniowa wykopów, których głębokość waha się między 2,4 a 7,4 metra. Drugi zaś tyczy się szalunków słupowych przeznaczonych do tzw. punktowych wykopów (przedział 2 – 8,5 m).

Pomimo dość skomplikowanego procesu implementacyjnego omawianych szalunków, zostaje to wynagrodzone większą ich praktycznością i mniejszą czasochłonnością (zwłaszcza gdy głębokość wykopów przekracza 4 m) - w porównaniu do innych tego typu konstrukcji. Bazując na przykładzie, aby w danym wykopie umieścić boks na głębokość mniej więcej 2 m, którego waga waha się w okolicach 200 kg, niezbędna do tego będzie koparka o wadze 20 t. Konstrukcja słupowa zakłada, że umieszczając szalunek (o najcięższym elemencie ważącym 1 t) na porównywalnym poziomie głębokości, wystarczy koparka 12 t.

Baukrane

Źródło: https://baukrane.pl/szalunki-scienne/

Różnica, na korzyść opisywanych szalunków, widoczna jest jeszcze bardziej gdy prace wykonywane są na głębszych wykopach. Rozkładając ich konstrukcję na części pierwsze, mniej obciążamy maszynę, mimo tego, że waży więcej niż w przypadku innych tego typu konstrukcjach. Płytkie wykopy będą jednak potrzebować szalunków linowych.

Na co należy uważać?

Niewskazanym jest, aby w przypadku boksów skręcać górne lub rozkręcać dolne ich rozpory. Spowoduje to, że wprowadzając szalunek do gruntu, nie będzie możliwości zwężenia dolnej rozpory, co doprowadzi do znacznego utrudnienia w wyciąganiu. W przypadku rozkręcanych rozpór, zakres regulowania rozstawu płytowego zaczyna się na 20 a kończy na 40 cm. Na przyszłość, chcąc dokonywać poszczególnych napraw, pod każdym względem (jakościowym, finansowym i czasowym) lepiej jest skorzystać z rozpór ze wstawkami nieprzekraczającymi 0,8 m. Pozwoli to na zwiększenie możliwości regulowania, przy braku konieczności konserwowania gwintów.

Podsumowanie

Przed zakupem produktu, nabywca powinien zawsze zapoznać się z jego charakterystyką . Jak wynika z niniejszego artykułu, szalunki ścienne słupowe cechuje szereg zalet, które w części aspektów budowlanych znacznie przewyższają inne modele sprzętu tego typu. Powinny więc spotkać się one ze znacząca aprobatą wśród potencjalnych nabywców.

   04.05.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Zobacz film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe są wystarczające »

Jak nie dać sie czadowi »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl