Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo zaprojektować instalację wentylacyjną?

Jak prawidłowo zaprojektować instalację wentylacyjną?
Jak prawidłowo zaprojektować instalację wentylacyjną?
Fot. pixabay.com

Instalacja wentylacyjna ma ogromne znaczenie dla zdrowia ludzi przebywających w pomieszczeniach. W obecnych czasach pandemii nabiera dodatkowego znaczenia. Zalecenia WHO jednoznacznie mówią o częstym wietrzeniu pomieszczeń, o zintensyfikowaniu wymiany powietrza w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną. Najważniejsze jest bowiem, aby wentylacja zapewniła jak najlepsze warunki dla osób, które będą przebywały w budynku. Słaba wentylacja lub jej brak nie usuwa zanieczyszczeń, które gromadzą się w pomieszczeniach, co prowadzi do złego samopoczucia, dyskomfortu, a w dłuższym okresie może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.  Dobra instalacja wentylacyjna także zapobiegnie niszczeniu konstrukcji np. przez wilgoć. Instalacja musi być dobrze przemyślana i dostosowana do potrzeb oraz wymagań, aby działała długo, efektywnie i energooszczędnie.

W Polsce w budynkach mieszkalnych najczęściej wykonuje się wentylację grawitacyjną, w której różnice w temperaturze i grawitacja powodują ruch powietrza. Jednak w nowych budynkach, które mają zamontowane szczelne okna oraz szczelną izolację wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca. Nowe budynki mają tendencje do utrzymywania nadmiernej wilgotności i niedostatecznej częstotliwość wymiany powietrza. Rozwiązaniem takich problemów jest wentylacja mechaniczna – wymuszona przez urządzenia takie jak wentylatory czy centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła pozwalającym na odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego. Wentylacja mechaniczna pozwala kontrolować wymianę powietrza w budynkach w ciągu całego roku oraz zapobiega zbyt wysokiemu poziomowi wilgotności, obniża stężenie LZO oraz dwutlenek węgla. Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniach w konsekwencji może prowadzić do pojawiania się grzybów i pleśni. Dowiedz się więcej >>

Od czego zacząć projektowanie instalacji wentylacyjnej?

Aby wykonać prawidłowo projekt instalacji wentylacji w budynku komercyjnym, konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie charakteru budynku oraz przeanalizowanie rodzaju pomieszczeń w nim występujących. Następnie należy określić, ile osób będzie przebywało w pomieszczeniach, oraz jaki będzie ich charakter. W budynkach biurowych dobrą praktyką jest policzenie ilości lotnych zanieczyszczeń oraz zysków wilgoci i ciepła. Dla domów jednorodzinnych, przy planowaniu instalacji przyjmowana jest krotność wymian powietrza w całym obiekcie z uwzględnieniem ilości osób przebywających w budynku. Zazwyczaj przyjmuje się krotności między 0,8 a 1,2.

Mając powyższe dane, przystępujemy do bilansu powietrza w budynku, dzieląc pomieszczeniach na grupy o podobnym przeznaczeniu higieniczno-sanitarnym. Po wyliczeniu zysków ciepła, wilgoci, ilości niezbędnego powietrza biorąc pod uwagę ilość osób przebywających w pomieszczeniu, dobieramy ilość układów wentylacyjnych oraz dobieramy urządzenia wentylacyjne. Przy doborze urządzeń wentylacyjnych zwracamy uwagę na rodzaj odzysku ciepła, rodzaj chłodnicy, nagrzewnicy oraz stopień filtracji.

Dobra instalacja wentylacyjna to…

Dobrze zaprojektowana instalacja wentylacyjna powinna być estetyczna, ekonomiczna i co najważniejsze dobrze wykonana. Estetyczna, ponieważ nie wszystkie elementy instalacji mogą być ukryte np. zakończenia wentylacji takie jak nawiewniki i wywiewniki powietrza, dlatego ważne, żeby instalacja nie kolidowała z aranżacją powierzchni przy ich wykańczaniu. Ekonomiczna, ponieważ inwestując w instalację wentylacji, chcemy, aby nie generowała ona zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych, ale także stałych opłat np. zużycie energii elektrycznej. Dobrze wykonana, ponieważ nieszczelna instalacja lub nieuzgodniona z projektantem zmiana instalacji wentylacyjnej może skutkować tym, że wentylacja nie będzie spełniać założeń, a co za tym idzie osoby przebywające w obiekcie, nie będą odczuwać odpowiedniego komfortu.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Firma RESAN to zespół wykształconych i doświadczonych inżynierów, którzy opracowują projekty w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne, w sposób przemyślany oraz dostosowany do potrzeb i wymagań Inwestora. W zakresie wentylacji firma RESAN działa kompleksowo. Od koncepcji poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy, wykonanie i montaż układów na obiekcie po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Realizujemy projekty własne, jak i wykonane przez zewnętrzne biura. Głównymi odbiorcami naszych usług są architekci, deweloperzy, Generalni Wykonawcy, instytucje samorządowe oraz służba zdrowia. Specjalizujemy się w projektach i realizacjach kubaturowych, w budownictwie wielorodzinnym, w pomieszczeniach czystych typu „clean-room”, w farmacji. Na swoim koncie mamy zrealizowanych kilka obiektów szpitalnych oraz przemysłowych jak np. elektrociepłownie, oraz kogenerację.

Dział projektowy firmy RESAN istnieje od 2007 roku. Projektujemy wszystkie instalacje sanitarne, począwszy od instalacji wodno-kanalizacyjnych poprzez instalacje grzewcze i chłodnicze po wentylację oraz instalacje oddymiania. Posiadamy oprogramowanie do symulacji CFD, które wykorzystujemy przy tworzeniu zarówno projektów oddymiania, jak i projektów wentylacji mechanicznej z klimatyzacją optymalizując rozkład elementów nawiewnych i wywiewnych, temperatury nawiewu oraz ilości wymienianego powietrza.

KONTAKT

Resan

Resan Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Partyzantów 1a/302
35-242 Rzeszów
tel.: +48 577 277 870

e-mail:
www.resan.rzeszow.pl

[resan, wentylacja, instalacja wentylacji, projektowanie instalacji, projektowanie]

   19.05.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl