Artykuł sponsorowany

Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu

Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu
Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu
Fot. pixabay.com

Klimatyzacja, czyli zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza obiegowego w pomieszczeniach, często kojarzy się z pojedynczym urządzeniem domowym. Nic bardziej mylnego! Dostępne są zaawansowane rozwiązania, które nie tylko wyznaczają standard (np. w budynkach biurowych czy hotelowych), ale też są kluczowe dla prawidłowego procesu produkcyjnego (np. w farmaceutycznych zakładach produkcyjnych).

Klimatyzacja jest rozwiązaniem zapewniającym oczekiwane parametry powietrza w pomieszczeniu, bez dostarczania powietrza świeżego (to rola wentylacji). Zależnie od wielkości obiektu i jego przeznaczenia można dobrać najbardziej optymalne rozwiązania.

Klimatyzacja komfortu

Klimatyzacja komfortu, stosowana m.in. w mieszkaniach, biurach, galeriach handlowych odpowiada za temperaturę w pomieszczeniu (nie tylko chłodzenie, ale i grzanie). Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów (np. HEPA) wpływa także na czystość powietrza. Klimatyzacja powinna działać niezauważalnie dla użytkownika, m.in. dzięki niskiej prędkości powietrza napływającego do strefy przebywania ludzi - dzięki temu nie ma przeciągów czy odczucia podmuchów zimna, a praca urządzenia jest cicha.

W klimatyzacji komfortu zależnie od wielkości obsługiwanego obiektu stosuje się systemy sprężarkowe z czynnikiem chłodniczym (klimatyzatory split, multi-split lub systemy VRF/VRV) lub systemy wodno-powietrzne (klimakonwektory, belki chłodzące). Te pierwsze znajdują zastosowanie przede wszystkim w mieszkaniach, hotelach czy galeriach handlowych, a te drugie - w obiektach biurowych. Dowiedz się więcej >>

Split, multi split i VRF - klimatyzacja komfortu na miarę

Systemy split to rozwiązania popularne wśród inwestorów indywidualnych - na jedną jednostkę wewnętrzną przypada jedna jednostka zewnętrzna. W tym segmencie uwaga skierowana jest na energooszczędność urządzenia - klimatyzatory mają etykiety energetyczne - a także na jego estetykę i komfort pracy.

Systemy multi-split to rozwiązanie wybierane np. do niewielkich obiektów hotelowych, polegające na współpracy kilku (np. czterech) jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną.  Najczęściej wybierane są jednostki wewnętrzne ścienne i kasetonowe przeznaczone do montażu w suficie podwieszanym, dostępne są także podsufitowe, przypodłogowe czy kanałowe. Oczekiwania inwestorów są zbliżone jak w przypadku systemów split, jednak dodatkowe oczekiwania dotyczą możliwości indywidualnego sterowania jednostkami zewnętrznymi.

Systemy VRF/VRV (klimatyzacja ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego) to rozwiązania centralne - jeden agregat zewnętrzny obsługuje znaczną liczbę (np. 100) jednostek wewnętrznych. Daje duże możliwości sterowania i osiągania oszczędności eksploatacyjnych, ponieważ praca systemu dopasowuje się w efektywny sposób do aktualnego zapotrzebowania na chłód poszczególnych pomieszczeń. Jednocześnie każde pomieszczenie może mieć inne rozwiązanie jednostki wewnętrznej. Chętnie wybierają je np. galerie handlowe. Jednocześnie, systemy VRF/VRV stanowią największe duże wyzwanie projektowe, m.in. ze względu na konieczność prawidłowego rozmieszczenia przewodów chłodniczych łączących agregat z jednostkami wewnętrznymi czy dobrania systemu automatyki i sterowania.   

W przypadku systemów sprężarkowych (z czynnikiem chłodniczym) wyzwaniem dla projektanta jest także dobranie systemu z przyszłościowym czynnikiem chłodniczym. Musi być to czynnik przyjazny dla środowiska i w perspektywie co najmniej kilku lat zgodny z wymaganiami unijnego tzw. Rozporządzenia F-gazowego i polskiej ustawy F-gazowej (np. R32 dla systemów split i multi split).

Systemy powietrzno-wodne

W systemach klimatyzacyjnych powietrzno-wodnych powietrze obiegowe w pomieszczeniach jest chłodzone lub ogrzewane dzięki wodzie lodowej, lub grzewczej przygotowanej centralnie, z zastosowaniem urządzeń indywidualnych (końcowych) - belek chłodzących lub klimakonwektorów. Systemy te wybierane są najchętniej w biurach, hotelach, budynkach edukacyjnych i placówkach kulturalnych (biblioteki, sale koncertowe), centrach handlowych czy restauracjach.

Klimakonwektory to urządzenia indywidualne - indukcyjne (ciepłe powietrze z pomieszczenia zasysane jest na zasadzie indukcji) lub wentylatorowe, tzw. fan coile (przepływ powietrza wymusza wentylator). Występują w kilku rozwiązaniach wykonania (jednostki ścienne, przypodłogowe, podsufitowe z i bez obudowy, kanałowe oraz kasetonowe). Często wybierane są do pomieszczeń reprezentacyjnych.
Belki chłodzące, doceniane przez architektów i inwestorów jako rozwiązanie elastyczne, „odporne” na zmianę aranżacji pomieszczeń (co ma znaczenie np. przy wynajmie biur) występują jako pasywne z chłodzeniem/grzaniem i aktywne (wentylowane), dostarczające dodatkowo świeże powietrze z zewnątrz przez system wentylacji. Belki chłodzące uważane za komfortowe: są ciche, nie powodują przeciągów i zapewniają równomierny rozkład temperatury. Wybierane są do budynków o przestrzeni otwartej – biura open space, hale sportowe czy wystawowe, biblioteki, sale koncertowe etc. Ich ograniczeniem jest konieczność osuszania powietrza świeżego dostarczanego do pomieszczeń, co wymaga od projektanta odpowiedniego dobrania temperatury zasilania i powrotu wody chłodzącej.

Klimatyzacja do zadań specjalnych

Odpowiednie parametry powietrza są kluczowe dla takich obiektów jak centra danych czy tzw. pomieszczenia czyste (clean room) - zarówno w zakładach przemysłowych (np. farmacja, elektronika), jak i w wybranych pomieszczeniach służby zdrowia (np. sale operacyjne).

Klimatyzacja precyzyjna, czyli bezpieczne centra danych

Klimatyzacja dla centrów danych, tzw. klimatyzacja precyzyjna, odpowiada za odebranie ogromnych zysków ciepła od pracujących tu urządzeń (serwerów) oraz zapewnienie optymalnej wilgotności (temperatura ma wynosić 18-27°C, a wilgotność 30-70%). Jest to niezbędne dla bezawaryjnej pracy serwerów, systemom klimatyzacji precyzyjnej stawia się więc surowe wymogi dotyczące niezawodności - m.in. muszą to być rozwiązania redundantne - liczba urządzeń jest podwójna, by zamiennik mógł w przypadku awarii płynnie podjąć pracę. Niezmiernie istotna jest też energooszczędność, ponieważ systemy chłodzenia odpowiadają nawet za 40% zużycia energii przez centrum danych. Projektanci dążą więc do obniżenia tzw. pPUE (partial Power Usage Effectiveness), czyli efektywności wykorzystania energii elektrycznej przez systemy chłodzenia. Jako urządzenia klimatyzacji precyzyjnej stosuje się agregaty wody lodowej lub systemy z odparowaniem bezpośrednim, często z wykorzystaniem tzw. free coolingu - chłodzenia przez bezpośrednie lub pośrednie wykorzystanie powietrza zewnętrznego. Dowiedz się więcej >>

Klimatyzacja pomieszczeń czystych

Urządzenia stosowane w pomieszczeniach czystych (tzw. clean room), np. przy produkcji elementów elektronicznych lub farmaceutyków, a także w salach operacyjnych, muszą zapewnić spełnienie rygorystycznych wymagań dotyczących jakości i czystości powietrza. Powietrze w tego typu rozwiązaniach przygotowywane jest przez centrale klimatyzacyjne w wykonaniu higienicznych, czyli zapewniającym odpowiednią czystość przygotowywanego powietrza. Do pomieszczeń dostarczane jest przez specjalne urządzenia nawiewne, np. nawiewnik z filtrem absolutnym lub tzw. sufit (strop) laminarny, również wyposażony w filtr absolutny (HEPA). Nawiew i usuwanie powietrza nie tylko z odpowiednio niską prędkością, ale też z zachowaniem odpowiedniego rozkładu strumieni powietrza jest gwarancją zachowania sterylnego charakteru pomieszczenia.

Klimatyzacja? Tak, ale tylko fachowym z projektem

Klimatyzacja musi być indywidualnie dobrana do każdego obiektu. Niezbędne jest szeroka wiedza techniczna projektanta - tylko wtedy może on prawidłowo rozpoznać potrzeby inwestora i wymogi prawne oraz techniczne dla danego obiektu i zaproponować najlepsze rozwiązania techniczne. Firma Resan ma bogate doświadczenie w realizacji rozwiązań klimatyzacyjnych na miarę dla budynków przemysłowych, biurowych, hotelowych, użyteczności publicznej czy szpitali, z wykorzystaniem nowoczesnych technik projektowania. Kompleksowe działanie firmy Resan - od koncepcji poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy, wykonanie i montaż układów na obiekcie po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny - zapewnia stworzenie wysokojakościowej, wydajnej i energooszczędnej instalacji klimatyzacyjnej, przez lata realizującej potrzeby i wymagania inwestora i użytkowników.

Z usług firmy Resan korzystają architekci, deweloperzy, Generalni Wykonawcy, instytucje samorządowe oraz służba zdrowia, a w jej bogatym portfolio znajduje się szereg instalacji klimatyzacyjnych dopasowanych do potrzeb danego obiektu.

KONTAKT

Resan

Resan Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Partyzantów 1a/302
35-242 Rzeszów
tel.: +48 577 277 870

e-mail:
www.resan.rzeszow.pl

[resan, klimatyzacja, projekt klimatyzacji, instalacja klimatyzacji, systemy powietrzno-wodne, pracownia resan]

   27.05.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl