Urządzenia sterujące pompami i zespołami pomp pożarowych oraz pompami do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych – zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (Dz.U. 2007 nr 143 poz. 1002, z późn. zm.) – podlegają obowiązkowi znakowania znakiem CNBOP-PIB oraz uzyskania Świadectwa Dopuszczenia do użytkowania.
Zespoły pomp pożarowych, zgodnie z rozporządzeniem MIiB z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU 2016, poz. 1966, z późn. zm.), są wyrobem budowlanym podlegającym od 1 stycznia 2021 roku obowiązkowi znakowania znakiem budowlanym “B” i wystawienia Krajowej Deklaracji Własności Użytkowych. Aby producent miał do tego prawo, musi przejść przez proces certyfikacji w Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowym Instytucie Badawczym i uzyskać Krajową Ocenę Techniczną oraz Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych.
Oferowane przez firmę Wilo zespoły pomp pożarowych (zestawy do podnoszenia ciśnienia) z typoszeregu COR (1-4) Helix VF…/SC-FFS (przeznaczone do stosowania w stałych urządzeniach gaśniczych mgłowych, instalacjach i sieciach hydrantowych oraz w instalacjach wody bytowej) jako pierwsze na polskim rynku przeszły tę procedurę. Dzięki temu są nie tylko zgodne z obowiązującym prawem, ale też gotowe na wejście w życie wymagań obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku.
Zespół pomp pożarowych typoszeregu COR (1-4) Helix VF…/SC-FFS - wygląd systemu i lokalizacja w budynku. Fot. Wilo
Zespoły pomp pożarowych są także urządzeniami przeciwpożarowymi, dlatego muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU 2010 nr 109, poz. 719) oraz rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę, oraz dróg pożarowych (DzU 2009 nr 124, poz. 1030). Oznacza to m.in. konieczność stosowania napędów pomp zgodnych z normą PN-EN 12845, tzw. tryskaczową, czy wyposażenia zestawu pompowego w układ pomiarowy złożony z literalnie wskazanych komponentów.
Sercem zespołu pomp pożarowych oferowanego przez Wilo są pompy Helix VF (od 1 do 4) z niemieckim certyfikatem VDS, połączone równolegle. Są to wysokociśnieniowe pompy wirowe ze stali nierdzewnej (odporne na korozję) w wykonaniu dławnicowym. Silniki elektryczne (w klasie IE3) zgodnie z normą tryskaczową dobierane są tak, aby zagwarantować przynajmniej moc wymaganą w wierzchołku poboru mocy. Zgodnie z wymaganiami postawionymi w Krajowej Ocenie Technicznej zastosowano dodatkowy 5% zapas mocy silnika.
Bezprzeciążeniowa charakterystyka mocy (P2) pompy Helix FV. Rys. Wilo.
Każda pompa w zestawie pompowym ma niezależną przetwornicę częstotliwości (falownik), chłodzoną powietrzem i wyposażoną w funkcję Fire Mode. Funkcja ta po wykryciu przepływu w instalacji wody pożarowej powoduje przejście w tryb pożarowy, w którym rozpoczynają pracę wszystkie pompy w zestawie. W trybie tym, choć ich praca regulowana jest przez falownik, nie mogą zostać automatycznie wyłączone – możliwe jest tylko ręczne wyłączenie urządzeń. Aby uchronić pracujące pompy przed przegrzaniem, musi zostać zapewniony odpowiedni przepływ minimalny (za pomocą wstępnie ustawionego zaworu Min-Flow po stronie tłocznej).
By-pass Mini-Flow, zabezpieczający przed przegrzaniem oraz system 3 czujników ciśnienia. Fot. Wilo
Pompy połączone są z wysokosprawną hydrauliką, uwzględniającą straty ciśnienia całego urządzenia. Zestaw pompowy wyposażony jest także w układ pomiarowy Wilo-UP z ciśnieniomierzem, przepływomierzem elektromagnetycznym i zaworem regulacyjnym (zgodny z wymogami ministerialnego rozporządzenia). Układ ten umożliwia realizację prawnego obowiązku corocznej kontroli prawidłowej pracy zestawu pomp.
Moduł odcięcia instalacji bytowej (MOIB). Fot. Wilo
Niezawodność pracy zestawu zwiększają trzy niezależne (redundantne) czujniki ciśnienia po stronie tłocznej z systemem ich analizy i sygnalizacji stanów w sterowniku. Zestaw pompowy wyposażony jest także w system MOIB, odcinający dopływ wody do instalacji innych niż ppoż. (np. bytowych) w czasie pożaru, wraz z sygnalizacją poprawnego zadziałania.
Moduł odcięcia instalacji bytowej (MOIB). Fot. Wilo
Za sterowanie i regulację pracy całego układu odpowiada urządzenie sterująco-regulacyjne Comfort SC-FFS. Sterownik ma świadectwo dopuszczenia – dokument wystawiony zgodnie z wymogami prawnymi przez CNBOP-PIB - i jest znakowany logotypem tej jednostki certyfikującej. Urządzenie sterujące jest łatwe w obsłudze dzięki ikonowemu wyświetlaczowi LCD z przejrzystym menu, które zapewnia prostą nawigację, i zielonym pokrętłem do łatwego ustawiania parametrów.
Zespół pomp pożarowych spełniający wszystkie obecnie znane wymogi prawne stanowi rozwiązanie kompleksowe i maksymalnie bezpieczne. Projektując instalacje przeciwpożarowe i uzgadniając swoje propozycje z rzeczoznawcą, warto stawiać na takie systemy, zapewniające zgodność z wymaganiami prawnymi nie tylko „dziś”, ale i „jutro”, w przewidywanym czasie realizacji inwestycji.
Poznaj produkt bliżej i pliki do pobrania:
Poradniko-katalog: zespoły pomp pożarowych COR (1-4) Helix VF…/SC-FFS
Krajowa Ocena Techniczna dla zespołu pomp pożarowych COR (1-4) Helix VF…/SC-FFS
Instrukcja montażu i obsługi zespołu pomp pożarowych COR (1-4) Helix VF…/SC-FFS
Świadectwo Dopuszczenia sterowników w zespołach pomp COR-FFS
KONTAKT
| |
---|---|
![]() |
WILO Polska Sp. z o.o. e-mail: |