Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

System integrujący urządzenia przeciwpożarowe w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Praktyczne aspekty sterowania, zasilania i integracji

System integrating fire protection equipment intended for smoke and heat control systems. Practical aspects of control, power supply and integration
Schemat połączenia systemów bezpieczeństwa w budynku z systemem integrującym urządzenia przeciwpożarowe
Schemat połączenia systemów bezpieczeństwa w budynku z systemem integrującym urządzenia przeciwpożarowe
rys. Robert Zapała

System integrujący urządzenia przeciwpożarowe (SIUP) nadzoruje i kontroluje pracę systemów oddymiania oraz zapobiegania zadymieniu. Matryca sterowania urządzeń podlega szerokim konsultacjom między projektantami sanitarnymi i elektrycznymi, architektami oraz rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. SIUP jest nadrzędny w stosunku do innych urządzeń bezpieczeństwa i umożliwia również wykonywanie ręcznych sterowań, nawet w przypadku akcji pożarowej. Należy jednak rozważyć, czy i jaka ręczna ingerencja jest zasadna i rozsądna, aby nie spowodowała wzrostu zagrożenia w systemie działającym automatycznie, według przyjętego scenariusza i algorytmu.

Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła to przede wszystkim urządzenia, wyroby i zestawy wyrobów objęte wytycznymi norm serii PN-EN 12101 [1]. Normy te obejmują: zasilacze, centrale sterujące, klapy odcinające wentylacji pożarowej, klapy dymowe, wentylatory oddymiające i ruchome kurtyny dymowe. Nie nadążają jednak za zmieniającym się stanem techniki oraz wymaganiami architektonicznymi. Część dokumentów to od wielu lat jedynie projekty (np. prEN 12101-9 – Control panels equipment), niektóre mają też istotne wady formalne, jak np. norma PN-EN 12101-6 mówiąca o zestawach wyrobów do różnicowania ciśnienia, a niepodająca procedury badawczej, dzięki której można by dokonać oceny i weryfikacji ich właściwości użytkowych. Niemniej jednak każde z urządzeń lub zestawów wyrobów, o których mówią standardy dla systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, to wyroby budowlane, a więc do legalnego wprowadzenia do obrotu wymagają oznakowania europejskiego „CE” lub krajowego „B” w pierwszym systemie oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych dokonuje jednostka certyfikująca, posiadająca akredytację w danym zakresie. Wykaz wyrobów budowlanych oraz system oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, jakiemu dany wyrób podlega, podane zostały w załączniku do rozporządzenia w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych z dnia 26 czerwca 2018 roku. W grupie 10 (stałe urządzenia przeciwpożarowe) znajdziemy wyroby, o których będzie mowa w dalszej części artykułu, a więc:

  • systemy ewakuacyjne – elementy składowe: urządzenia sterujące i sygnalizujące, źródła zasilania,
  • systemy integrujące urządzenia przeciwpożarowe – zestawy, systemy do wizualizacji i/lub sterowania.

Na początku należy określić, kiedy mówimy o zasilaniu (mając do czynienia z urządzeniami zwanymi dalej „zasilaczami”), a kiedy o sterowaniu (mając do czynienia z urządzeniami zwanymi dalej „centralami sterującymi”). Otóż o zasilaniu mówimy wówczas, kiedy torem transmisji (przewodem instalacyjnym) do urządzenia wykonawczego przekazujemy energię niezbędną do jego pracy. Natomiast sterowanie odbywa się wówczas, gdy torem transmisji wymieniamy z urządzeniem wykonawczym informacje kontrolno-sterujące, natomiast nie przekazujemy energii niezbędnej do jego pracy.

Oczywiście istnieją rozwiązania techniczne, w których jednym torem transmisji wymieniamy z urządzeniem sygnały kontrolno-sterujące oraz przekazujemy energię niezbędną do jego pracy. Mowa tu o wentylatorach zasilanych przez przetwornicę częstotliwości (falownik). W sytuacji, kiedy dynamicznie zmienimy prędkość obrotową urządzenia (jak w systemach różnicowania ciśnienia), przewód łączący wentylator i przetwornicę służy jako tor transmisji zasilania oraz sterowania i monitoringu.

Ze względu na różnorodność wymagań dotyczących urządzeń oraz systemów oprócz zasilaczy i central sterujących dostępne są na rynku wyroby łączące funkcję zasilania oraz sterowania, zwane centralami zasilająco-sterującymi. Pamiętać jednak należy, że takie urządzenie musi spełniać wymagania zarówno dla zasilaczy, jak i central sterujących.

W przypadku rozbudowanych instalacji bezpieczeństwa oraz zarządzania budynkiem celowe staje się podłączenie wszystkich systemów do jednego nadrzędnego, którego zadaniem jest pełna integracja i wizualizacja w jednym miejscu wszystkich procesów i zdarzeń zachodzących w budynku.

Czytaj też: Mieszane (hybrydowe) rozwiązania wentylacji pożarowej >>

---

Literatura

  1. PN-EN 12101 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła.
  2. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 13 czerwca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU 2018, poz. 1233).
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (DzU 2010, nr 85, poz. 553).

W artykule:

• Funkcje SIUP
• Budowa SIUP
• SIUP i oddymianie

streszczenie

W artykule omówiono wymagania, jakie powinny spełniać systemy integrujące urządzenia przeciwpożarowe. Zwrócono szczególną uwagę na praktyczne aspekty współpracy SIUP z systemami oddymiania, w tym z kanałami oddymiającymi i napowietrzającymi oraz z systemami nadciśnieniowymi i systemami oddymiania w garażach.abstract

This article describes general requirements for solutions integrating fire protection devices. Particular consideration was paid to interactions between system integrating fire protection devices and smoke exhaust and pressure differential systems.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[wentylacja pożarowa, oddymianie, systemy integrujące urządzenia przeciwpożarowe, SIUP, systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu, systemy ewakuacyjne]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
NOWOŚĆ Dostęp on-line edukacyjny - 63,00 zł
prenumerata dla studentów : dostęp elektroniczny
PROMOCJA Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 98,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
PROMOCJA Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 180,00 zł
Dostęp dwuletni do wszystkich treści publikowanych w portalu
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 18,00 zł
30-dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści portalu
Bezpłatny dostęp dla prenumeratorów magazynu (365 dni) - 0,00 zł
Dostęp do treści elektronicznych portalu rynekinstalacyjny.pl dla prenumeratorów miesięcznika "Rynek Instalacyjny", którzy mają opłaconą roczną prenumeratę papierową.
Bezpłatny dostęp dla prenumeratorów magazynu (730 dni) - 0,00 zł
Dostęp do treści elektronicznych portalu rynekinstalacyjny.pl dla prenumeratorów miesięcznika "Rynek Instalacyjny", którzy mają opłaconą 2-letnią prenumeratę papierową.
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do portalu - 150,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści portalu ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do portalu - 275,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści portalu ► ZAMÓW
Prenumerata edukacyjna - wersja papierowa + roczny dostęp do portalu - 90,00 zł
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Regulamin korzystania z portalu RynekInstalacyjny.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
   29.05.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl