RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Chusteczki nawilżane – problem systemów kanalizacyjnych

Pompa zatkana głównie przez chusteczki nawilżane, fot. Jung Pumpen

Pompa zatkana głównie przez chusteczki nawilżane, fot. Jung Pumpen

Każdemu, kto korzysta z toalety, powinno przyświecać nowe przykazanie wodociągowców – nie wrzucaj nawilżanych chusteczek do kanalizacji. Materiały, z którego są one wykonane, nie rozkładają się w ściekach i powodują one ogromne problemy eksploatacyjne, a tym samym wiele awarii i zbędnych kosztów. W wielu krajach urasta to do głównego problemu w eksploatacji pompowni i oczyszczalni ścieków.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Problem wrzucania chusteczek nawilżanych, ale też ręczników papierowych, nasilił się w czasach pandemii koronawirusa. Zużywamy więcej środków higienicznych i papieru toaletowego oraz chusteczek dezynfekujących. Materiały, z których wykonuje się chusteczki nawilżane i niektóre ręczniki, są odporne na rozpuszczanie się w wodzie i rozdarcie przez wirniki pomp ściekowych. Chusteczki nawilżane i dezynfekujące wykonuje się nie z papieru, ale z mieszanki poliestru z wiskozą lub włókien wzmocnionych żywicami syntetycznymi. Są to materiały trwałe, nierozpuszczalne w wodzie, które powodują poważne uszkodzenia pomp i systemów kanalizacyjnych oraz kosztowne awarie. Na uszkodzenia narażone są szczególnie pompy – ich wirniki oplatają długie i mocne „warkocze” z tych syntetycznych materiałów. Częste blokady pompowni i zatykanie sieci to znaczne ryzyko dla infrastruktury komunalnej oraz procesu przesyłania i oczyszczania ścieków. Problemy te wpływają na wzrost kosztów operatorów sieci kanalizacyjnych i tym samym opłat za odprowadzane ścieki.  

Zatykanie instalacji kanalizacyjnych przez chusteczki nawilżane oraz produkty higieny kobiecej wpływa nie tylko na przewody i urządzenia kanalizacji publicznej – z tym problemem borykają się też administratorzy budynków i osiedli. Mniejsze średnice przewodów i małe pompownie przydomowe szybciej się zatykają niż te większe, sieciowe.

Chusteczki nawilżane są chętnie używane, gdyż są przyjemne, pachną i umożliwiają szybkie oczyszczenie, ale są też dużym obciążeniem dla kanalizacji i środowiska. Nie są potrzebne do utrzymania higieny przez zdrowych ludzi, a co więcej – mogą powodować odczyny i reakcje alergiczne. Zwłaszcza zapachy i środki konserwujące mogą wywoływać niepożądane reakcje organizmów ludzkich, a regularne używanie chusteczek zwiększa ryzyko alergii kontaktowej. Co gorsza, swędzenie rzadko jest przypisywane chusteczkom i tym chętniej się po nie sięga, potęgując problem.

Lekarze zalecają oszczędne stosowanie chusteczek nawilżanych – kiedy normalna toaleta jest utrudniona bądź niedostępna, np. w nagłych przypadkach podczas podróży, czy przy higienie osób z ograniczoną sprawnością.

Badania awarii pomp spowodowanych zatykaniem przez chusteczki nawilżane

Jednym z najciekawszych opracowań na temat problemu chusteczek nawilżanych jest artykuł Raji-Louisy Mitchell z Technische Universität Berlin pt. Analyse der Betriebsprobleme durch nicht abwassersystemverträgliche Feuchttücher [2].

Na podstawie badań przeprowadzonych przez jej zespół w głównej pompowni w Lichtenbergu w Berlinie potwierdzono, że nawet niska zawartość materiałów włóknistych, z których wykonywane są chusteczki nawilżane, negatywnie wpływa na pracę systemów odprowadzania i oczyszczania ścieków. Średnia ilość ścieków przepompowanych do momentu zatkania się pomp wyniosła ok. 38 m3. I już bardzo małe ilości takich materiałów w 1 m3 ścieków powodowały zatykanie się urządzeń – wystarczyło od 3,3 do 5,4 g na 1 m3 ścieków, co odpowiada około 2–4 chusteczkom (o średniej wadze 1,5 g) dla niemowląt na 1 m3 ścieków. Ten stosunkowo szeroki przedział ilości materiałów zależał od rodzajów pomp i wirników.

Mnogość nazw produktów oraz rodzajów materiałów, z których wykonuje się chusteczki nawilżane i ręczniki jednorazowe, a także doświadczenia służb eksploatacji systemów kanalizacyjnych wskazują, że powinien zostać wprowadzony całkowity zakaz wrzucania takich produktów po ich użyciu do systemów kanalizacyjnych.

Badania materiałów wykazały, że największą część (ok. 51% suchej masy) wydobytych z zatkanych pomp chusteczek stanowiły te wykonane z włókien polimerowych (plastiku), których nie można było rozerwać ręcznie. Z materiałów takich wykonuje się m.in. chusteczki dla niemowląt, chusteczki do twarzy lub chusteczki do czyszczenia powierzchni w domu i powinny one trafić do odpadów domowych zgodnie z zaleceniami dot. segregowania, a nie do kanalizacji.

Drugą pod względem ilości (ok. 27%) była mocno spleciona grupa materiałów, których nie można było oddzielić. Znajdowały się niej pozostałości z chusteczek wykonanych z włókien polimerowych poskręcanych z włosami, papierem i resztkami organicznymi. 

Kolejną grupę materiałów (ok. 13%) stanowiły produkty wykonane z krótkich włókien biodegradowalnych, lecz laminowanych. Były to chusteczki sprzedawane jako mokre chusteczki toaletowe, przeznaczone do usuwania poprzez toaletę.Czwartą grupą były mokre włókniny (ok. 4–5%) – produkty papierowe, z których produkuje się ręczniki kuchenne w rolkach, serwetki i ręczniki papierowe. Powinny one trafić do odpadów domowych.

Piąta grupa materiałów (ok. 5%) zatykających pompy to produkty higieny intymnej: tampony, podpaski, wkładki itp. One też powinny trafić do odpadów domowych.

Stosunkowo mały udział w warkoczach zatykających pompy stanowiły odpady i resztki, takie jak włosy, liście i folie – te dwie ostatnie grupy mogły trafić do kanalizacji przez wpusty.

Resztki papieru toaletowego także znajdowały się w wydobytych warkoczach, ale ich wpływ na zatykanie pomp należy wykluczyć.

Wnioski z tych badań są jednoznaczne – ​​nawet stosunkowo niskie stężenia produktów, które nie są przeznaczone do usuwania poprzez system kanalizacyjny, mogą znacznie pogorszyć działanie pomp. Zatykanie pomp i przewodów powodują niektóre chusteczki włókninowe, takie jak chusteczki dla niemowląt, chusteczki czyszczące i chusteczki do twarzy. Większość zablokowań związanych z zatkaniem pompy wynika z faktu, że niektórzy użytkownicy nieprawidłowo pozbywają się zużytych mokrych chusteczek w toalecie, zamiast wyrzucać je do odpadów domowych. Wyniki te są zgodne z badaniami dotyczącymi zatykania pomp przeprowadzonymi w innych krajach.

pompa zatkana przez chusteczki

Pompa zatkana głównie przez chusteczki nawilżane, fot. Jung Pumpen

Dyskusja w Jung Pumpen

W toku dyskusji panelowej pt. „Chusteczki nawilżane – globalny problem bez rozwiązania?” zorganizowanej w Steinhagen przez producenta pomp firmę Jung Pumpen, moderowanej przez Marco Kocha (Jung Pumpen GmbH), nakreślono kilka ważnych wyzwań dla branży kanalizacyjnej. Wszyscy uczestnicy uznali, że przyczyną zatykania pomp jest rosnąca liczba i charakter niektórych chusteczek nawilżanych w ściekach. Jednak rozwiązanie tego problemu jest złożone i kluczową rolę odgrywają informacje skierowane do konsumentów. Należy uświadamiać im ten problem oraz rzetelnie oznakowywać produkty, tak aby nie powstawało mylne wrażenie, że mogą one być spłukiwane w toalecie i trafiać do kanalizacji. Prawne zakazy nie są zbyt praktyczne i trudno zidentyfikować tych, którzy przyczyniają się do powstawania problemu.

Z perspektywy producentów chusteczek problem wynika nie z faktu, że produkt ten jest dostępny na rynku i to w wielu odmianach. Problemem jest fakt, że nie wszyscy producenci dobrze go oznakowują. A wielu konsumentów jest przyzwyczajonych, że produkty te są rozpuszczalne w wodzie, gdyż tak było ok. 30 lat temu, gdy wchodziły one na rynek. Obecnie wiele chusteczek wykonuje się z nierozpuszczalnych materiałów sztucznych i włóknistych.

Opinie prawników wskazywały z kolei, że trudno komukolwiek udowodnić, iż to akurat jego chusteczka spowodowała awarię. Również pracownicy służb komunalnych przychylali się do zdania, by problem nagłaśniać wśród mieszkańców i pokazywać im prawidłowe zachowania, gdyż alternatywą są awarie i tym samym wzrost opłat za odprowadzanie ścieków.

Z kolei pracownicy firm eksploatujących sieci kanalizacyjne wskazywali, że codziennie muszą się zmagać z tym problemem i wciąż on rośnie. Coraz więcej pompowni nie jest w stanie poradzić sobie z rosnącą liczbą chusteczek kosmetycznych i dla niemowląt, a liczba napraw stale się zwiększa. Co znamienne, nie dotyczy to prywatnych pompowni – w nich blokady są rzadkie, gdyż sprawca jednoznacznie odpowiadałby za uszkodzenie.

Badanie blisko 20 różnych typów pomp wykazało, że zdolność do pompowania ścieków zanieczyszczonych tkaninami bez zatykania różni się w zależności od budowy wirnika – są mniej i bardziej podatne na zatykanie. Skuteczne jest też wyposażanie pompowni w czujniki, tak aby można było wykryć blokadę na początkowym etapie, nim dojdzie do awarii pompy. Można do tego wykorzystać m.in. informacje o zwiększeniu zużycia energii lub zmniejszeniu mocy wyjściowej. Pompa mogłaby wówczas automatycznie zainicjować sekwencję czyszczenia – np. poprzez uruchomienie wirnika do przodu i do tyłu, zapobiegając w ten sposób zablokowaniu.

Jest też alternatywa dla nierozpuszczanych materiałów używanych do produkcji środków higieny, to projekt rozwoju nowego produktu – wilgotnego papieru toaletowego wykonanego w całości z celulozy (100% biodegradowalny), który rozpada się jak zwykły papier toaletowy, a mimo to ma wysoką wytrzymałość w fazie użycia.

Podsumowaniem tego problemu niech będzie informacja, że materiały syntetyczne, z których produkuje się m.in. chusteczki nawilżane, stanowią znaczny składnik tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają wody mórz i oceanów i przenikają do organizmów żywych, także do naszych, m.in. podczas konsumpcji ryb.

Literatura

  1. https://www.jung-pumpen.de/service/presse/presse-details/sieben-sichtweisen-auf-das-feuchttuecher-problem-in-abwasseranlagen.html.
  2. https://www.umweltwirtschaft.com/news/wasser-und-abwasserbehandlung/Abwasser-Analyse-des-Verstopfungsverhaltens-von-Vliestuechern-im-Abwasser-19334.
  3. https://www.swtenergie.de/unternehmen/presse/artikel/feuchttuecher-nicht-in-die-toilette/
  4. https://www.swrfernsehen.de/landesschau-rp/importe/migration/redaktion/article-swr-4920.html.
  5. Materiały firmy Pentair Jung Pumpen

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Woda, ścieki i osady

Woda, ścieki i osady Woda, ścieki i osady

Na początku grudnia blisko 200 przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej dyskutowało o bezpieczeństwie wody i gospodarce ścieków przemysłowych podczas piątej konferencji „Woda. Ścieki. Osady” zorganizowanej...

Na początku grudnia blisko 200 przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej dyskutowało o bezpieczeństwie wody i gospodarce ścieków przemysłowych podczas piątej konferencji „Woda. Ścieki. Osady” zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Zgromadzonych w warszawskim hotelu Sheraton gości powitała Dorota Jakuta, prezes Izby, która wskazywała na główne obszary aktywności IGWP w zakresie nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Redakcja RI VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem" VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

Po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem”. ISMO będzie stanowić okazję dla naukowców, inżynierów, menedżerów i specjalistów z całego świata do podsumowania...

Po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem”. ISMO będzie stanowić okazję dla naukowców, inżynierów, menedżerów i specjalistów z całego świata do podsumowania osiągnięć naukowych w dziedzinie inżynierii środowiska. Udział w takiej konferencji będzie doskonałą okazją do spotkania kolegów z różnych uczelni, wymiany wiedzy i doświadczeń, a także nawiązania nowych kontaktów.

Redakcja RI Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

Redakcja RI 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze" 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł oraz unijne wsparcie kilkunastu działań i poddziałań na przedsięwzięcia antysmogowe.

Redakcja RI V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”

V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.” V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”

W dniach 4-5 grudnia 2018 roku odbędzie się V edycja konferencji „Woda. Ścieki. Osady.” w hotelu Sheraton w Warszawie. To cykliczna konferencja techniczna organizowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi...

W dniach 4-5 grudnia 2018 roku odbędzie się V edycja konferencji „Woda. Ścieki. Osady.” w hotelu Sheraton w Warszawie. To cykliczna konferencja techniczna organizowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie", podczas której przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dyskutują o wyzwaniach stojących przed branżą, jej bieżących problemach oraz sposobach na ich rozwiązanie.

Redakcja RI 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Redakcja RI Zapraszamy na EKO-DOK 2019

Zapraszamy na EKO-DOK 2019 Zapraszamy na EKO-DOK 2019

W dniach 8-10 kwietnia 2019 roku odbędzie się XI edycja Konferencji Naukowej Interdyscyplinarne Zagadnienia w Inżynierii i Ochronie Środowiska EKO-DOK 2019 na Dolnym Śląsku. Organizatorem konferencji jest...

W dniach 8-10 kwietnia 2019 roku odbędzie się XI edycja Konferencji Naukowej Interdyscyplinarne Zagadnienia w Inżynierii i Ochronie Środowiska EKO-DOK 2019 na Dolnym Śląsku. Organizatorem konferencji jest Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Redakcja RI Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała...

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała PAP spółka.

Redakcja RI Powietrze i śmieci wyzwaniami w ochronie środowiska

Powietrze i śmieci wyzwaniami w ochronie środowiska Powietrze i śmieci wyzwaniami w ochronie środowiska

Największymi wyzwaniami ochrony środowiska w Polsce są czystość powietrza i odpady, zwłaszcza te nielegalnie składowane - uznali uczestnicy konferencji "Współczesne wyzwania ochrony środowiska", która...

Największymi wyzwaniami ochrony środowiska w Polsce są czystość powietrza i odpady, zwłaszcza te nielegalnie składowane - uznali uczestnicy konferencji "Współczesne wyzwania ochrony środowiska", która odbywa się w piątek w Olsztynie.

Redakcja RI Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Nowa przepompownia ścieków w Elblągu Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię...

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię z lat 70-tych ubiegłego wieku.

Redakcja RI Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna? Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Jak wynika ze stanowiska przedstawicieli spółki, która obecnie przeprowadza modernizację łowickiej oczyszczalni ścieków, może ona stać się bombą ekologiczną. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem projekt, który...

Jak wynika ze stanowiska przedstawicieli spółki, która obecnie przeprowadza modernizację łowickiej oczyszczalni ścieków, może ona stać się bombą ekologiczną. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem projekt, który został dostarczony przez miasto, jest wadliwy. Koszt przebudowy oczyszczalni ma wynieść 74 mln zł.

Redakcja RI Poznań szuka wykonawcy ścieżki rowerowej, kanalizacji i wodociągów

Poznań szuka wykonawcy ścieżki rowerowej, kanalizacji i wodociągów Poznań szuka wykonawcy ścieżki rowerowej, kanalizacji i wodociągów

Jeszcze przez niecały miesiąc firmy budowlane mogą składać oferty w przetargu na budowę ul. Folwarcznej w Poznaniu. Nowe rozwiązanie komunikacyjne ma uspokoić ruch na ul. Folwarcznej, Browarnej i Dymka...

Jeszcze przez niecały miesiąc firmy budowlane mogą składać oferty w przetargu na budowę ul. Folwarcznej w Poznaniu. Nowe rozwiązanie komunikacyjne ma uspokoić ruch na ul. Folwarcznej, Browarnej i Dymka oraz połączyć osiedle PTBS z pętlą tramwajową. Dzięki przebudowie ulicy mieszkańcy będą mogli w kilkanaście minut dotrzeć do centrum miasta.

Redakcja RI Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne

Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne

Mieszkańcy następnych ośmiu miejscowości w Polsce będą korzystać z nowoczesnych systemów wodno-kanalizacyjnych, których rozbudowę lub modernizację dofinansuje ze środków unijnych Narodowy Fundusz Ochrony...

Mieszkańcy następnych ośmiu miejscowości w Polsce będą korzystać z nowoczesnych systemów wodno-kanalizacyjnych, których rozbudowę lub modernizację dofinansuje ze środków unijnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze z Funduszu Spójności – łącznie ponad 197 mln zł – trafią do: Celestynowa, Chełmży, Chojnic, Łodzi, Pruszcza Gdańskiego, Skawiny, Strzelec Opolskich i Tarnowa Podgórnego.

Redakcja RI Oczyszczalnia ścieków skaziła wodę

Oczyszczalnia ścieków skaziła wodę Oczyszczalnia ścieków skaziła wodę

W miejscowości Młynary doszło do skażenia wody przez zrzut nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni w Margoninie. Skutkiem czego jest nie tylko zanieczyszczenie wody, ale także olbrzymie straty gospodarstwa...

W miejscowości Młynary doszło do skażenia wody przez zrzut nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni w Margoninie. Skutkiem czego jest nie tylko zanieczyszczenie wody, ale także olbrzymie straty gospodarstwa rybackiego.

Redakcja RI 12. Międzynarodowa Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych”

12. Międzynarodowa Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” 12. Międzynarodowa Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych”

W dniach od 25 do 27 września 2018 r. w Poznaniu odbędzie się 12 już edycja międzynarodowej konferencji z zakresu problematyki zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych. Tym razem konferencja przybiera...

W dniach od 25 do 27 września 2018 r. w Poznaniu odbędzie się 12 już edycja międzynarodowej konferencji z zakresu problematyki zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych. Tym razem konferencja przybiera hasło „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” i obejmuje całość tematyki dotyczącej zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych, prezentowanej i dyskutowanej wcześniej w ramach odrębnych tematycznie konferencji organizowanych przez spółkę Abrys.

Redakcja RI Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową

Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową

26 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) inwestycji z obszaru...

26 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) inwestycji z obszaru gospodarki wodno – ściekowej. Siedem wielkopolskich gmin - Krzykosy, Osieczna, Kłecko, Chocz, Łobżenica, Kuślin i Wijewo zrealizują projekty warte w sumie ponad 116 mln zł.

Redakcja RI Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie...

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie cen bądź lekkie podwyżki wynikające np. z inflacji.

Redakcja RI Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości ponad 36 mln zł otrzymają tym razem inwestycje w gminach: Kozy (województwo śląskie) i Śmigiel (województwo wielkopolskie).

Redakcja RI Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym

Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym

Oczyszczanie ścieków wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Dzięki mikrobiologicznym ogniwom paliwowym, zamiast zużywać energię na oczyszczanie ścieków, można ją wyprodukować w trakcie ich oczyszczania....

Oczyszczanie ścieków wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Dzięki mikrobiologicznym ogniwom paliwowym, zamiast zużywać energię na oczyszczanie ścieków, można ją wyprodukować w trakcie ich oczyszczania. Nowe technologie umożliwiają zdalne monitorowanie procesu oczyszczania ścieków w czasie rzeczywistym. Tym samym oczyszczanie ścieków może też być znacznie bardziej wydajne.

Redakcja RI NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie)...

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie) – ośrodkach licznie uczęszczanych przez turystów, a także w Głogowie na Dolnym Śląsku, leżącym nad Odrą. Dotacje dla tych trzech miast wyniosą razem ok. 30 mln zł.

Redakcja RI Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd...

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd województwa dołoży do inwestycji w tych gminach ponad 60 milionów złotych.

Redakcja RI Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej....

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel unijną dotację w wysokości ponad 5 mln zł.

Redakcja RI NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w gminie Mogilno, w województwie kujawsko-pomorskim. Wysokość dotacji wyniesie ponad 17 milionów złotych, przy czym koszt całkowity przedsięwzięcia to 33 miliony złotych.

Redakcja RI NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi

NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły ubiegać się jednostki...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego w terminie od 30 kwietnia do 31 sierpnia 2018 r.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.