Artykuł sponsorowany

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna
Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna
Fot. pixabay.com

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Instalacja wodociągowa i kanalizacyjna musi spełniać szereg wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065) oraz w normach projektowych powołanych przez to rozporządzenie. Oznacza to konieczność nie tylko projektowania zgodnie z najlepszą wiedzą inżynierską, ale i spełnienia rozlicznych wymagań prawnych. Dowiedz się więcej >>

Instalacja wodociągowa

Instalacja wodociągowa musi być przygotowana do zapewniania w budynku wody w określonej ilości oraz pod odpowiednim ciśnieniem – zgodnie z prawem musi ono wynosić od 0,05 MPa (0,5 bara) do 0,6 MPa (6 barów) przed każdym przyborem czerpalnym. Oznacza to konieczność dobrania odpowiednich średnic przewodów w budynku oraz zaprojektowanie zespołu pompowego zapewniającego odpowiednią wartość ciśnienia. Pracując nad zapewnieniem odpowiedniego ciśnienia w instalacji, projektant musi także uwzględnić ewentualne wahania lub niedostatki ciśnienia wody w sieci wodociągowej, planując odpowiednie urządzenia techniczne, które zrekompensują te wahania.

Bardzo istotnym zagadnieniem projektowania instalacji wodociągowej jest prawidłowy dobór materiału, z którego będa wykonane rury instalacji budynkowej. Materiał nie tylko wpływa na parametry hydrauliczne instalacji (np. na liniowe opory przepływu, a tym samym wielkość pompy), ale też powiązany jest z własnościami fizykochemicznymi wody wodociągowej lub pobieranej ze studni. Materiał musi być dobrany tak, by woda o konkretnym składzie (np. o podwyższonej zawartości chlorków) nie oddziaływała negatywnie na trwałość instalacji -  nie może następować wymywanie materiału instalacyjnego ani wzajemne oddziaływanie materiałów, z których wykonano przewody. Problemy z jakością wody pod kątem własności korozyjnych częściej występują przy ujęciu własnym, które częściej wymaga zaprojektowania odpowiedniego uzdatniania.

Budynkowa instalacja wodociągowa rozpoczyna się za wodomierzem głównym, zarówno w przypadku doprowadzenia wody z komunalnej sieci wodociągowej, jak i korzystania z własnego źródła wody pitnej (studnia). Jest to punkt newralgiczny, ponieważ wymaga nie tylko prawidłowego doboru zestawu wodomierzowego, ale też odpowiedniego zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym z instalacji do sieci wodociągowej. Zespół urządzeń zabezpieczających (popularnie i w pewnym uproszczeniu nazywany zaworem antyskażeniowym) dobierany jest w oparciu o przeznaczenie budynku i złożoność instalacji (np. odgałęzienia obsługujące pomieszczenia lub zespoły pomieszczeń o różnym przeznaczeniu). Należy także zwrócić uwagę na zabezpieczenie zespołu wodomierza i zespołu zabezpieczającego przed zanieczyszczeniami stałymi (zawiesinami) przez stosowanie odpowiednich filtrów.
Należy także zwrócić uwagę na to, że instalacja wodociągowa wody zimnej musi spełniać wymagania przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Ciepła woda użytkowa

Przy projektowaniu instalacji wodociągowej należy zwrócić uwagę także na komfort i bezpieczeństwo instalacji wody ciepłej (c.w.u.). Instalacja ta powinna być zabezpieczona przed przekroczeniem dopuszczalnego dla konkretnej instalacji ciśnienia i temperatury - pod względem technicznym zabezpieczenia te muszą spełniać wymagania Polskiego Normy. W instalacji powinien być zapewniony stały obieg wody (nie dotyczy to instalacji m.in. w budynkach jednorodzinnych) - takie podejście nie tylko eliminuje możliwość zastoisk, które mogłyby przyczynić się do rozwoju drobnoustrojów, w tym bakterii z rodzaju Legionella. Ochroną przed tym drobnoustrojem jest także dyktowany wymóg zapewnienia przegrzewania wody w punktach czerpalnych - do temperatury nie niższej niż 55°C, ale nie wyższej niż 60°C (względy bezpieczeństwa). Wymagana jest też możliwość ciągłej lub okresowej dezynfekcji chemicznej, lub fizycznej (np. cieplnej poprzez okresowe uzyskiwanie temperatury wody w punktach czerpalnych wyższej niż 70°C, ale wyższej niż 80°C).

Instalacja kanalizacyjna

W większości przypadków budynki komercyjne, przemysłowe i użyteczności publicznej wyposaża się w instalacje kanalizacyjne grawitacyjne. Jeśli w budynku są miejsca, gdzie okresowo następuje problem z grawitacyjnym odpływem ścieków, konieczne jest zainstalowanie zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym ścieków. Może to być pompownia lub urządzenie przeciwzalewowe - rozwiązania te muszą go zgodne z wymaganiami Polskich Norm na te urządzenia.

Przewody instalacji kanalizacyjnej muszą zapewnić skuteczne, bezzapachowe oraz ciche odprowadzenie ścieków z każdego przyboru sanitarnego w budynku. Warunki te są spełnione dzięki odpowiedniemu doborowi średnic przewodów oraz skutecznego zastosowania rozwiązań technicznych takich jak napowietrzanie instalacji (wywiewki dachowe lub w przypadkach szczególnych zawory napowietrzające) czy zastosowanie zamknięć wodnych. Dowiedz się więcej >>

Konieczne jest odprowadzenie zarówno ścieków bytowych, jak i wód opadowych (zgodnie z najnowszymi nowelizacjami przepisów nie są one uznawane za ścieki). Inwestorzy coraz częściej oczekują, że instalacja wodno-kanalizacyjna zapewni możliwość zbierania i odzyskiwania wód deszczowych – nawet jeśli nie na potrzeby budynku, to do podlewania terenów zielonych lub lokalnej retencji.

Jeśli instalacja kanalizacyjna ma obsłużyć budynek produkujący ścieki niezgodne z warunkami dotyczącym ochrony ziemi i wód oraz odprowadzania ścieków do sieci kanalizacyjnej (np. ścieki zawierające duże ilości tłuszczów spożywczych, przepracowane oleje i inne substancje pochodzące np. z parkingu, warsztatu czy specjalistycznego punktu usługowego), konieczne jest wyposażenie punktów odpływu z takiej instalacji w urządzenia techniczne służące do oczyszczania tych ścieków – separatory zawiesin, tłuszczów czy skrobi albo odolejacze.

Wod-kan wymaga fachowego projektu

Projekt instalacji wodociągowej musi być idealnie dopasowany do konkretnego budynku, szczególnie jeśli wymaga zastosowania rozwiązań projektowych lub technicznych odpowiadających na specyficzne potrzeby - np. szczególne wymogi prawne dla danego obiektu lub wysokie wymogi z zakresu ochrony środowiska, takie jak oszczędność wody czy odzyskiwanie wód opadowych. Projektant musi nie tylko zaproponować najlepsze rozwiązania techniczne, ale też wziąć pod uwagę względy ekonomiczne, zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. Firma Resan, z bogatym doświadczeniem w realizacji rozwiązań dla budynków przemysłowych, biurowych, hotelowych, użyteczności publicznej czy szpitali oraz z zastosowaniem nowoczesnych technik projektowania jest partnerem, który sprosta nawet najtrudniejszemu wyzwaniu projektowemu. Kompleksowe działanie firmy Resan - od koncepcji poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy, wykonanie i montaż układów na obiekcie po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny - gwarantuje nie tylko powstanie rzetelnego, szytego na miarę projektu, ale też wykonanie instalacji w sposób zapewniający realizację wszystkich założeń projektowych przez cały czas pracy instalacji.

Z usług firmy Resan korzystają architekci, deweloperzy, Generalni Wykonawcy, instytucje samorządowe oraz służba zdrowia, a w jej bogatym portfolio znajduje się szereg instalacji wodno-kanalizacyjnych dopasowanych do potrzeb danego obiektu.

KONTAKT

Resan

Resan Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Partyzantów 1a/302
35-242 Rzeszów
tel.: +48 577 277 870

e-mail:
www.resan.rzeszow.pl

[resan, woda, instalacja kanalizacyjna, instalacja wodno-kanalizacyjna, kanalizacja, instalacja wodna, instalacja wodociągowa, pracownia resan]

   09.06.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Smart City – utopia czy konieczność?
  • - Zmiany w systemach różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl