Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu

Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu
Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu
Fot. pixabay.com

Instalacje centralnego ogrzewania stanowią niezbędne wyposażenie budynków. Dzisiejsze instalacje ogrzewcze mają zapewnić nie tylko odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale też komfort cieplny i możliwości regulacji – tak, by można było dopasować temperaturę do potrzeb użytkowników oraz racjonalnie gospodarować zużyciem energii.

Instalacja centralnego ogrzewania bazuje na zasilaniu wszystkich pomieszczeń i przestrzeni ogrzewanych w budynku medium przygotowanym centralnie w indywidualnym źródle ciepła (np. kotle na paliwo stałe lub gazowe albo pompie ciepła) lub w węźle centralnego ogrzewania (wymienniki oparte o wodę z komunalnej sieci ciepłowniczej). Instalacja ogrzewania centralnego najczęściej jest instalacją wodną, gdzie medium doprowadzonym do urządzeń grzewczych jest woda. Instalacja grzewcza wodna może być zorganizowana jako:

  • grawitacyjna różnica wysokości pomiędzy źródłem ciepła i najniżej położonym grzejnikiem musi wynosić co najmniej 2 m, a odległości w poziomie do 25 m;
  • pompowa z obiegiem wody grzewczej wymuszonym przez pompę obiegową, otwarta (woda grzewcza styka się bezpośrednio z powietrzem w naczyniu wzbiorczym) lub zamknięta.

Dowiedz się więcej >>

Instalacja centralnego ogrzewania może zasilać tradycyjne grzejniki ścienne (wysoko- lub niskotemperaturowe), pętle ogrzewania płaszczyznowego (najczęściej podłogowe, ale może być też ścienne lub sufitowe) oraz urządzenia ogrzewania powietrzno-wodnego (klimakonwektory lub belki chłodnicze). Wybór systemu urządzeń grzewczych zależy zarówno od przeznaczenia budynku (np. klimakonwektory najczęściej stosowane są w budynkach biurowych).

Zapotrzebowanie na ciepło

Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065) - temperatura w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi powinna wynosić 20°C. Wymóg ten determinuje zapotrzebowanie na ciepło, które wyznacza się w oparciu o minimalną temperaturę zewnętrzną, dobraną dla określonego regionu Polski zgodnie z Polską Normą,  izolacyjność ogrzewanego budynku (własności cieplne przegród i stolarki okiennej, usytuowanie obiektu względem stron świata) oraz przewidywane zyski ciepła (od ludzi, nasłonecznienia, oświetlenia i wyposażenia) w odniesieniu do poszczególnych pomieszczeń. Uwzględnia się także wzajemne oddziaływanie pomieszczeń.

Wyznaczenie zapotrzebowania na ciepło musi być przeprowadzone także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej w budynku, szczególnie w przypadku termomodernizacji. Docieplenie przegród, wymiana stolarki i wymiana źródła ciepła sprawia, że zapotrzebowanie na ciepło jest zupełnie inne (często niższe niż przed modernizacją). Powoduje to konieczność wymiany całej instalacji przewodów i końcowych urządzeń grzewczych.

Przy projekcie należy uwzględnić także odpowiednie zabezpieczenie przewodów zasilających i powrotnych przed stratami ciepła muszą być one odpowiednio zaizolowane. Grubość izolacji termicznej dla konkretnych przewodów wskazana jest w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych dla budynków.

Instalacja nisko- czy wysokotemperaturowa?

Instalacje ogrzewania centralnego z indywidualnym źródłem ciepła coraz częściej oparte są o niskotemperaturowe (temperatura wody grzewczej  zasilającej wynosi 35-45°C) źródła ciepła kondensacyjne kotły gazowe lub pompę ciepła. Rozwiązanie to jest chętnie łączone z ogrzewaniem płaszczyznowym, ze względu na duży komfort cieplny zapewniany przez ten system (duży udział ogrzewania przez promieniowanie) i brak widocznych urządzeń grzewczych. Jednak ze względu na dużą bezwładność cieplną i mniejszą podatność na regulację grzewcze instalacje płaszczyznowe  nagrzewają pomieszczenie dłużej i wolniej reagują na chwilowe zmiany zapotrzebowania na ciepło) - coraz częstszym wyborem jest instalacja mieszana. Przy takim wyborze każde pomieszczenie ma indywidualnie dobrany sposób ogrzewania. W takim rozwiązaniu należy zastosować rozdzielacze i grupy pompowe, umożliwiające spełnienie zapotrzebowania na ciepło każdego pomieszczenia, bez negatywnego wpływu na pozostałe pomieszczenia. Dowiedz się więcej >>

Regulacja i rozliczanie kosztów

Urządzenia instalacji grzewczej zarówno źródło, jak i urządzenia pomieszczeniowe powinny mieć możliwość regulacji (np. pogodowej) zależnie od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Zgodnie z przepisami, urządzenia w pomieszczeniach powinny być wyposażone w regulatory dopływu ciepła, które powinny działać automatycznie, dopasowując się do zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane.

Istotną sprawą pozostaje także rozliczenie kosztów ciepła, które potrafi budzić znaczne kontrowersje szczególnie w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Podstawą układu rozliczenia zużycia ciepła jest zastosowanie ciepłomierza głównego (węzeł cieplny lub kotłownia) oraz indywidualnych urządzeń do rozliczenia. Mogą to być ciepłomierze lokalowe (i jest to rozwiązanie często wybierane przy kompleksowej modernizacji instalacji c.o.) lub indywidualne podzielniki ciepła. Problemy powodowane są m.in. przez lokale nieopomiarowane i ogrzewanie przestrzeni wspólnych koszty te są przynajmniej częściowo przenoszone na właścicieli lub najemców poszczególnych lokali.

Bezpieczeństwo instalacji grzewczej

Aby instalacja grzewcza funkcjonowała prawidłowo, należy zastosować odpowiednie rozwiązania materiałowe, z uwzględnieniem własności korozyjnych wody oraz możliwości ochrony przed korozją (konieczne może być stosowanie tzw. inhibitorów korozji, czyli odpowiedniej chemii instalacyjnej). Jeśli instalacja ma być okresowo wyłączana, konieczne jest także zabezpieczenie przed zamarzaniem (np. zastosowanie mieszanek glikolowych). Zgodnie z przepisami, instalacja wodna musi być zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i temperatury, odpowiednio do wymagań norm dotyczących zabezpieczeń instalacji ogrzewania wodnego.

Projekt kluczowy dla powodzenia

Instalacja grzewcza zarówno dla obiektów nowych, jak i modernizowanych musi być zaprojektowana z dużą starannością i we współpracy z autorami projektu budowlanego i architektonicznego, by można było skutecznie uwzględnić izolacyjność czy zdolności akumulacyjnej budynku. Zespół projektowy powinien nie tylko mieć doświadczenie i być na bieżąco z rozwiązaniami technicznymi oraz wymogami prawnymi, ale też posługiwać się nowoczesnym oprogramowaniem i narzędziami projektowymi. Takie podejście zapewnia firma Resan, która od wielu lat realizuje projekty instalacji grzewczych dla budynków użyteczności publicznej czy szpitali, ale też budynków biurowych czy hotelowych. Dzięki połączeniu doświadczenia i innowacyjnego podejścia firmy Resan powstają projekty optymalne dla danego budynku, także pod względem kosztów inwestycyjnych i ekonomicznych.

Oferując kompleksowe podejście do instalacji grzewczej od koncepcji poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy, wykonanie i montaż układów na obiekcie po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny firma Resan gwarantuje, że instalacja grzewcza będzie działać wydajnie i efektywnie przez cały czas swojej pracy. Z usług firmy Resan korzystają architekci, deweloperzy, Generalni Wykonawcy, instytucje samorządowe oraz służba zdrowia, a w jej bogatym portfolio znajduje się szereg obiektów o optymalnie dobranym źródle ciepła, wpływającym nie tylko na komfort użytkowników, ale też energooszczędność danego budynku.

KONTAKT

Resan

Resan Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Partyzantów 1a/302
35-242 Rzeszów
tel.: +48 577 277 870

e-mail:
www.resan.rzeszow.pl

[resan, ogrzewanie, pracownia resan, komfort cieplny, projekt ogrzewania, instalacja centralnego ogrzewania, instalacje grzewcze, zużycie energii, zapotrzebowanie na ciepło, instalacja woda]

   15.06.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl