Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czysty przewód wentylacyjny
Czysty przewód wentylacyjny
Zinstal

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

Metody czyszczenia

Najczęściej stosowane suche metody czyszczenia przewodów wentylacyjnych to [6]:

 • czyszczenie mechaniczne szczotkami obrotowymi, zasilanymi elektrycznie lub pneumatycznie, zamontowanymi na wałku napędowym,
 • czyszczenie mechaniczne szczotkami obrotowymi, zamontowanymi na samojezdnych pojazdach, zwanych robotami,
 • czyszczenie powietrzem sprężonym.

Natomiast do czyszczenia silnie zatłuszczonych powierzchni elementów wyciągowych instalacji kuchennych (przewodów i okapów) stosuje się następujące urządzenia:

 • wieloczynnościowy robot z dyszą zamontowaną na ruchomym wysięgniku,
 • pistolet powietrzny.

Substancją stosowaną do czyszczenia silnie zanieczyszczonych powierzchni instalacji kuchennych jest tzw. suchy lód, czyli dwutlenek węgla w postaci granulatu.

Niezależnie od wybranej technologii czyszczenia w skład zestawu urządzeń wykorzystywanych podczas czyszczenia wchodzą:

 • urządzenie czyszczące (szczotka obrotowa na wałku napędowym, zasilana elektrycznie lub pneumatycznie; szczotka zamocowana na samojezdnym pojeździe, czyli tzw. robot; dysza doprowadzająca powietrze sprężone),
 • urządzenie filtracyjno-wyciągowe składające się z wstępnego filtra powietrza (kieszeniowego), często też filtra II stopnia, filtra HEPA, wentylatora wyciągowego,
 • źródło zasilania urządzenia czyszczącego, np. sprężarka powietrza,
 • balony zaporowe.

Od początku lat 90. ubiegłego wieku toczy się debata i trwają dyskusje pomiędzy producentami i kontrahentami na temat najlepszej technologii czyszczenia instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Jak stwierdzono w opracowaniu [7], jest to „never-ending story”. Bardzo trudno jest bowiem z 100% pewnością wskazać, która z metod czyszczenia instalacji jest najlepsza. Wynika to z faktu, że systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne są projektowane i wykonywane w różnych technologiach, zależnie od ich przeznaczenia.

Podczas wyboru metody czyszczenia przewodów wentylacyjnych należy rozważyć następujące problemy:

 • związane z projektem i wykonaniem instalacji: występowanie wewnątrz przewodów „przeszkód”, umieszczonych wewnątrz instalacji celowo (np. uzdatniające powietrze przewodowe urządzenia strefowe, tłumiki, filtry, przepustnice) lub przypadkowo (np. pozostawione po montażu ciężkie zanieczyszczenia o dużych wymiarach); zmiany kierunków prowadzenia przewodów, zastosowanie izolacji wewnętrznej, zastosowanie przewodów elastycznych, typu spiro i flex, przewody pionowe, typ obiektu (handlowy, mieszkalny, biurowy, przemysłowy, służby zdrowia itp.),
 • związane z wybraną metodą czyszczenia instalacji: skuteczność wybranej metody czyszczenia, poprawność i skuteczność przeprowadzania czyszczenia przez operatora sprzętu, zagrożenie wtórnym zanieczyszczeniem powietrza, konieczność dezynfekcji lub nakładania warstwy izolacyjnej (powlekającej) na zanieczyszczone mikrobiologicznie fragmenty instalacji, których nie udało się oczyścić, sposób inspekcji wnętrza przewodów wentylacyjnych.

Eksploatacja i konserwacja instalacji

W niemieckiej normie VDI 6022 [19] bardzo starannie wyszczególniono wszystkie niezbędne czynności eksploatacyjne, prowadzące do zapewnienia zarówno poprawnego funkcjonowania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jak i utrzymania instalacji w czystości. Norma jest cytowana w wielu opracowaniach (np. w dokumencie ISIAQ-CIB), a w niedalekiej przyszłości stanie się ona podstawą wytycznych przygotowywanych przez europejskie stowarzyszenie EVHA (European Ventilation Hygiene Association). Z tego właśnie względu przedstawiono zawarte w normie niemieckiej zalecenia dotyczące kontroli stanu urządzeń i sieci przewodów, sposobu przeciwdziałania wykrytym nieprawidłowościom w ich działaniu oraz częstotliwości przeprowadzania kontroli (tab. 8, 9, 9a, 10, 11, 12.).

   18.04.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl