Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Artykuł sponsorowany

Renowacja kotłowni – wkłady kominowe

Renowacja kotłowni – wkłady kominowe
Renowacja kotłowni – wkłady kominowe
Fot. MK Żary

Wygoda, utrata sprawności systemu, awaria. Niezależnie od powodu wymiany kotła, modernizacja kotłowi wiążę się z koniecznością dostosowania przewodów dymowych lub spalinowych do pracy nowego urządzenia. W wielu przypadkach sposobem na bezproblemową renowację jest zastosowanie wkładów kominowych.

Wymiana kotła? Pamiętaj o kominie

Producenci nowoczesnych urządzeń grzewczych zabiegają o to, aby uzyskać jak największą ekologię pracy i możliwie największą sprawność kotłów. Niska temperatura spalin wpływa na powstawanie w kominie agresywnego kondensatu. Kominy murowane nie są odporne na chemiczne oddziaływanie kondensatu, który może wpływać na ich rozszczelnienie. Takie zniszczenie komina murowanego stwarza niebezpieczeństwo zatrucia dymem lub zaczadzeniem mieszkańców domu, w którym taki komin jest eksploatowany. Dowiedz się więcej >>

Jaki wkład wybrać?

Zawsze należy dobierać komin do urządzenia grzewczego. Nawet jeśli mamy sprawny przewód kominowy, to zmieniając urządzenie grzewcze, musimy sprawdzić nasz wkład czy jest dostosowany do nowych warunków pracy, podyktowanych przez nowe urządzenie.

Bogata oferta wkładów kominowych

Dla standardowych kominków, kóz, kotłów na opał stały, kotłów gazowych z otwartą komorą spalania niezbędne są systemy kominowe pracujące w podciśnieniu. W przypadku tych rozwiązań ich elementy są połączone wtykowo, bez uszczelek. Natomiast do kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych wybieramy wkład przystosowany do pracy w nadciśnieniu (elementy połączone na wtyk z uszczelkami). W dalszej kolejności wkłady podciśnieniowe możemy podzielić ze względu na rodzaj stosowanego paliwa w urządzeniu.

Wkłady kominowe do kotłów kondensacyjnych

Wśród wkładów pracujących z kotłami kondensacyjnymi wyróżniamy stalowy system MKKSI mówi Marek Lis. System dostosowany jest do pracy w nadciśnieniu i na mokro. W trudnych warunkach montażowych, szczególnie w szachtach z uskokami (odsadzeniami) sprawdzą się elastyczne systemy kominowe. Wkłady typu MK Flex, w różnych wariantach wykonania, są dostępne w średnicach od 60 do 250 mm i przeznaczone są do pracy zarówno w podciśnieniu, jak i w nadciśnieniu. Systemy MK FLEX sprawdzą się zarówno w przypadku kotłów kondensacyjnych na gaz i olej (Flex z klasą ciśnieniową P1 oraz możliwością pracy na mokro), jak i do kominków i kotłów opalanych drewnem (Flex x2), a także do wentylacji (Flex Alu).

W ofercie jednościennych systemów MK znajduje się również polipropylenowy system Apollo PP, przeznaczony jest on do kotłów kondensacyjnych na gaz i olej, do pracy na mokro w nadciśnieniu do 200Pa oraz maksymalnej temperaturze pracy 120°C. System łączy się ze stalowym systemem powietrzno-spalinowym MKPS Invest (tworząc instalację MK HYBRYD) lub z systemem powietrzno-spalinowym Apollo PP PS. Apollo PP jest dostępny również w wersji elastycznej FLEX – mówi Marek Lis. Dowiedz się więcej >>

Wkłady kominowe do kotłów stałopalnych

– Do tradycyjnych kominków, kóz i kotłów opalanych drewnem lub pelletem, rekomendujemy wkłady systemu podciśnieniowego typu MKS Premium, wykonane z kwasoodpornej stali 1.4404 grubości 0,6 mm.Jako przyłącze zastosować można następujące systemy: LOOK Pellet, system emaliowanych przyłączy przeznaczonych do kominków pelletowych o średnicy wyjścia 80 i 100. Przyłącze w takich urządzeniach może pracować zarówno w nadciśnieniu (P1), jak i podciśnieniu (N1). System LOOK Pellet wyposażony jest w odporne na wysokie temperatury uszczelki vitonowe. Do kominków, kóz i kotłów stałopalnych można zastosować system przyłączy MK NERO, który wykonany jest ze stali czarnej, malowanej farba żaroodporną Senotherm (system przyłączy dostępny w średnicach 120-200).

Do kotłów na węgiel oraz ekogroszek polecamy wkłady systemu podciśnieniowego MKSZI Premium, wykonane z kwasoodpornej stali austenitycznej grubości 0,8 mm lub system MKSZI Invest Plus, w bardzo korzystnej cenie – dodaje ekspert.

KONTAKT

Logo MK Żary

MK Sp. z o.o.
Kadłubia, ul. Kominowa
568-200 Żary
tel.: 48 68 458 19 00
e-mail: 

www.mkzary.pl/pol/

[MK Żary, komin, wkłady kominowy, ogrzewanie, system kominowy, pellet, kocioł kondensacyjny, sprawność komina]

   31.08.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl