Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobrą powietrzną pompę ciepła?

Wybierając ogrzewanie dla budynku, inwestorzy coraz chętniej decydują się na urządzenia pobierające darmową energię z otoczenia, czyli na pompy ciepła.

I to nie tylko ci, którzy budują nowy dom. Coraz częściej stosuje się je w remontowanych i termomodernizowanych domach. Poniżej kilka zagadnień, które warto przeanalizować przed wyborem konkretnego modelu urządzenia.

Monoblok czy split?

Zdecydowanie bardziej atrakcyjne wydaje się urządzenie typu monoblok. Charakteryzuje się ono tym, że wszystkie elementy znajdują się w jednej zamkniętej obudowie. Taką pompę stawiamy przy budynku, a między nią i instalacją grzewczą prowadzone są rury z wodą bądź cieczą niezamarzającą. Montaż takiej pompy jest prosty i szybki, ponieważ jest ona fabrycznie napełniona czynnikiem roboczym przez producenta i w pełni hermetyczna. W wersjach split (dwuczęściowych) montaż jest bardziej skomplikowany oraz wymaga od instalatorów posiadania uprawnień w zakresie f-gazów, gdyż konieczne jest samodzielne napełnienie urządzenia czynnikiem oraz jej uszczelnienie.

Czym jest COP?

Kolejny parametr, który warto przeanalizować, to współczynnik COP. Określa on wydajność pompy ciepła, czyli stosunek chwilowej mocy grzewczej do mocy chwilowej kompresora / elektronicznych komponentów pompy ciepła. Porównując COP pomp ciepła, zawsze należy sprawdzić, dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) i W (temperatura zasilania) producent go deklaruje. Niektórzy podają COP np. dla takich parametrów, jak A7W35 lub nawet A10W35, co mija się z celem. Dla A7W35 współczynnik COP może być wyższy o kilkanaście procent w porównaniu do A2W35. Tylko porównanie dla tych samych warunków pozwoli wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne. W innym wypadku inwestor może błędnie założyć, że wybiera lepszą – bardziej sprawną pompę. Dowiedz się więcej >>

Odpowiedni czynnik powietrznej pompy ciepła

W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się naturalny czynnik chłodzący niepodlegający ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Jest to propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości. Wyróżnia go bezpieczeństwo oraz niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego – im jest niższy, tym mniejszy ma na niego wpływ. Dla porównania: inny czynnik często stosowany w pompach ciepła – R410 ma GWP równe aż 2088! Pompa wykorzystująca propan to też znaczne ułatwienie dla instalatora – niewymagane są wspomniane wcześniej uprawnienia w zakresie F-gazów, zarówno do montażu, jak i serwisowania urządzenia.

 VESTA
Vesta – pompa ciepła wykorzystująca propan (R290)

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Moc pompy ciepła powinna być dobrana według zapotrzebowania na moc grzewczą danego budynku. Ponadto należy wyznaczyć tzw. punkt biwalentny, czyli temperaturę, gdzie sprawność pompy ciepła będzie nadal satysfakcjonująca. Poniżej punktu biwalentnego zaleca się, aby korzystać z drugiego źródła ciepła – np. kotła peletowego. Układy hybrydowe są szczególnie polecane do modernizowanych budynków, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ten model do nowo budowanych domów. W starszych obiektach instalacje grzejnikowe mogą nie być dostosowane do ogrzewania jedynie pompą ciepła – wtedy lepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe. Kolejnym nieco prozaicznym aspektem, jest fakt, iż w modernizowanym obiekcie jakieś źródło ciepła już istnieje. Dlaczego więc nie wspomóc go pompą ciepła, zapewniając sobie komfort i oszczędności finansowe? Takie hybrydowe układy grzewcze dają najlepszy efekt ekonomiczny i poczucie komfortu dla inwestora.

 BIO COMPACT SAS  BIO COMAPACT SAS
BIO COMPACT to jeden z kotłów peletowych SAS wyposażony w samoczyszczący palnik MULTIFLAME, który doskonale sprawdzi się w układzie hybrydowym z pompą ciepła.


Wielu inwestorów zastanawia się jednak, jak układy hybrydowe w praktyce przekładają się na koszty ogrzewania budynku. Czy łączenie pracy pompy ciepłą z kotłem peletowym jest opłacalne? Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów ogrzewania domu pompą ciepła Vesta i kotłem peletowym SAS. Do obliczeń przyjęliśmy roczne zapotrzebowanie na energię budynku wyliczone na podstawie audytu energetycznego. Pozwoli to na dokładniejsze wyliczenia niż te uwzględniające tylko powierzchnię budynku. Wyliczenie przeprowadziliśmy dla dwóch wariantów uwzględniających różne zapotrzebowanie budynku przy -10° Celsjusza i dla innego punktu biwalentnego, czyli temperatury, w której uruchamia się nasze drugie urządzenie grzewcze – w tym przypadku kocioł peletowy o sprawności uśrednionej do 90%. Oznacza to, że do obliczeń można przyjąć dowolny kocioł peletowy SAS. Najlepsze rezultaty ekonomiczne otrzymamy, wykorzystując kocioł peletowy w sezonie grzewczym, jako urządzenie wspomagające, a pompę ciepła w pozostałych dniach roku. Zapraszamy do współpracy >>

WARIANT I

Założenia:
1)    Zapotrzebowanie budynku przy -10 st. C: 14,5 kW
2)    Roczne zapotrzebowanie na energię budynku: 30 277 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013)
3)    SCOP pompy ciepła dla W35: 4,2
4)    SCOP pompy ciepła dla W55: 3,5
5)    Punkt biwalentny: -4°C
6)    Sprawność kotła peletowego: 90%
7)    1 kg peletu: 5 kWh
8)    Koszt 1kWh energii elektrycznej: 0,65 zł
9)    Koszt 1 tony peletu: 900 zł 

Roczny koszt ogrzewania budynku:
1) System podłogowy: 4 694 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
2) System mieszany (podłogowy/grzejnikowy): 5 571 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
3) Kocioł peletowy: 6 055 zł
4) System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł peletowy), układ podłogowy: 4 286,3 zł (koszt pracy kotła peletowego jako drugie źródło ciepła: 181,3 zł)

WARIANT II

Założenia:
1) Zapotrzebowanie budynku przy -10°C: 11,6 kW
2) Roczne zapotrzebowanie na energię budynku: 24 054 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013)
3) SCOP pompy ciepła dla W35: 4,4
4) SCOP pompy ciepła dla W55: 3,6
5) Punkt biwalentny: -7 °C
6) Sprawność kotła peletowego: 90%
7) 1 kg peletu: 5 kWh
8) Koszt 1kWh energii elektrycznej: 0,65 zł
9) Koszt 1 tony peletu: 900 zł

Roczny koszt ogrzewania budynku:
1) System podłogowy: 3 547 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
2) System mieszany (podłogowy/grzejnikowy): 4 250 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
3) Kocioł peletowy: 5 345 zł
4) System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł peletowy), układ podłogowy: 3 466 zł (koszt pracy kotła peletowego jako drugie źródło ciepła: 31 zł)

Jak widać po powyższych obliczeniach, w pierwszym wariancie koszt całkowity koszt ogrzewania domu kotłem peletowym wyniesie 6 055 zł, a w systemie hybrydowym koszt ogrzania przy układzie podłogowym wyniesie jedynie 4286,3 zł, z czego sam kocioł peletowy stanowił będzie koszt w wysokości 181,3 zł.

W wariancie II oszczędności są jeszcze większe. Podczas gdy ogrzewanie kotłem peletowym wyniesie inwestora 5 345 zł, to w systemie hybrydowym suma ta będzie opiewać na 3 466 zł, z czego koszt pracy kotła peletowego to będzie jedyne 31 zł w skali roku.

Co producent oferuje w standardzie?

Różnice cen w pompach ciepła dostępnych na rynku mogą być znaczące. Pozornie korzystna, zazwyczaj wynika z braku osprzętu dodatkowego, który inwestor musi dokupić osobno. Zanim skusimy się na „okazję” warto sprawdzić, czy dostajemy urządzenie gotowe do montażu, w pełni kompletne i skonfigurowane. Należy także zwrócić uwagę na komponenty pompy ciepła – czy są produkty renomowanych marek światowego sektora chłodnictwa. W standardzie powinien znajdować się między innymi moduł internetowy, umożliwiający sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

SAS ZMK SAS Spółka z o.o.
Owczary, ul. Przemysłowa 3
28-100 Busko-Zdrój
tel. +48 41 378 46 19
fax +48 41 370 83 10
biuro@sas.busko.pl

(sas, pompy ciepła, powietrzne pompy ciepła)

   08.09.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl