Artykuł sponsorowany

Certyfikacja zestawów hydroforowych wymagana najwcześniej w 2022 r.

Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych
Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych

Obowiązek posiadania oceny technicznej, certyfikatu stałości właściwości użytkowych i znakowania wyrobu budowlanego znakiem B dla zestawów hydroforowych w sieciach wodociągowych bytowo-hydrantowych oraz hydrantowych.

Od czerwca br. trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym B.

Nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie zestawów hydroforowych, które zasilają sieć wodociągową bytowo-socjalną i hydrantową, do grupy „Stałe urządzenia przeciwpożarowe” jako wyrobów budowlanych objętych tymże obowiązkiem deklaracji i certyfikacji. Zestawy hydroforowe mają znajdować się pod nazwą: „zespoły pomp do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych”. Nowelizacja ma wejść w życie od 30 grudnia 2020 r. wraz z dwunastomiesięcznym okresem przejściowym. Oznacza to, że obowiązek znakowania zestawów hydroforowych znakiem B (a tym samym posiadania krajowej oceny technicznej i certyfikatu stałości właściwości użytkowych) ma wejść w życie dopiero 1 stycznia 2022.

W przypadku niemożliwości przeprowadzenia certyfikacji przez producentów do tego terminu, Ministerstwo Rozwoju nie wyklucza przesunięcia o kolejny rok.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem zestawy hydroforowe zasilające sieć wodociągową bytowo-socjalną i hydrantową nie są objęte powyższym obowiązkiem (Ustawa o wyrobach budowlanych: Dz.U. 2004 nr 92 poz. 881 z późn. zm. oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym Dz.U. z 2016 r. poz. 1966 z późn. zm.).

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że zestawy hydroforowe i wszystkie elementy konstrukcyjne oraz urządzenia są wprowadzane na rynek jako „zespół pomp”, więc zarówno zestawy, jak i urządzenia oraz elementy składowe zestawu sprzedane w 2020 i 2021 r. nie wymagają certyfikacji.

Wszelkie odmienne stwierdzenia należy rozważyć jako niezgodne ze stanem prawnym.

Dodatkowo przypominamy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym z dnia 17 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1966 wraz z późn. zm.) obowiązek posiadania certyfikatu dotyczy momentu udostępnienia w celu dystrybucji lub zastosowania, a więc sprzedaży wyrobu. Jeśli odbiór  urządzenia/inwestycji nastąpi już w 2022 r., zakupione wcześniej zestawy hydroforowe nie muszą posiadać oceny technicznej i certyfikatów. Inne interpretacje są niezgodne ze stanem prawnym.

Przypominamy także, że nawet po wejściu w życie powyższego obowiązku znakowania zawsze istnieje możliwość jednostkowego dopuszczenia wyrobu budowlanego bez znaku B (art. 10 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o wyrobach budowlanych).

Na podstawie pisma z dnia 10.09.2020 r. sporządzonego dla Stowarzyszenia Producentów Systemów Pompowych.

Czytaj dalej >>

SPSP Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych    
ul. Wierzbowa 23    
62-080 Tarnowo Podgórne
tel. +48 61 814 67 55    
fax +48 61 816 40 16
    
www.spsp.pl

(SPSP, Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych, certyfikacja zestawów hydroforowych)

   22.09.2020
Pliki do pobrania

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl