RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Programy certyfikacji EUROVENT (cz. 1.)

Certyfikat EUROVENT
 

Certyfikat EUROVENT


 

Program certyfikacji EUROVENT ma na celu standaryzację danych technicznych urządzeń przeznaczonych do klimatyzacji i chłodnictwa zgodnie z europejskimi i międzynarodowymi normami. Laboratorium EUROVENT pozwala producentom uczestniczącym w programie na wyrównaną konkurencję oraz systematyzację parametrów technicznych urządzeń. W artykule zamieszczono przegląd programów certyfikacji EUROVENT. Z uwagi na stosunkową dużą liczbę grup certyfikacyjnych w pierwszej części zawarto informacje dot. pierwszych 6 grup.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Certyfikacja pozwala niezdecydowanemu użytkownikowi dokonać wyboru urządzenia pracującego zgodnie ze specyfikacją projektową oraz na oszacowanie kosztów zużycia energii. Dla wytwórców urządzeń program certyfikacji EUROVENT tworzy wspólną platformę do współzawodnictwa na takich samych zasadach opartych na danych technicznych urządzeń, które dają się bezpośrednio porównać. Ostatecznie, wizerunek i integracja całego rynku klimatyzacyjnego staje się korzystniejsza i wszelkie niejasności pomiędzy specyfikacjami technicznymi poszczególnych producentów zostają wyjaśnione.

Korzyści z certyfikacji

Certyfikacja EUROVENT została podzielona na 17 różnych programów – każdy z nich odpowiada jednemu typowi (ewentualnie typoszeregowi) urządzeń chłodniczych bądź klimatyzacyjnych. Producent, którego produkty podlegają certyfikacji, nazywany jest uczestnikiem. Na aktualnej stronie internetowej (www.eurovent-certyfication.com) lub w dostępnych on-line katalogach certyfikowanych produktów można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące programów, listę uczestników, pisma referencyjne produktów oraz parametry techniczne urządzeń.

Znaczenie i niezawodność europejskiego przemysłu klimatyzacyjnego są jasno zdefiniowane przez dobrowolne programy certyfikacji ustanowione i zarządzane przez EUROVENT. Porównanie parametrów osiągów urządzeń poszczególnych producentów przez trzeciego partnera weryfikującego w oparciu o zdefiniowane procedury zapewnia zgodne z zasadami fair-play rzetelne współzawodnictwo wewnątrz rynku otwartego na wszystkich nowych wytwórców.

Celem programu certyfikacji EUROVENT jest stworzenie wspólnego odniesienia kryteriów w zakresie danych technicznych urządzeń. Dzięki specyfikacji certyfikowanych produktów zadanie inżyniera projektanta jest znacznie łatwiejsze – nie ma już potrzeby przeprowadzania szczegółowych porównań i testów potwierdzających parametry techniczne urządzeń. Konsultanci, projektanci, firmy wykonawcze, inwestorzy oraz użytkownicy mogą wybrać urządzenia, mając pewność, że wszystkie dane techniczne są sprawdzone i aktualne.

Uczestnicy przedstawiają parametry techniczne i dane konstrukcyjne dla wszystkich produktów lub wybranych typoszeregów znajdujących się w zakresie programów. Dane te są oceniane przez EUROVENT i wybierana jest określona liczba urządzeń do przeprowadzenia testów przez niezależne laboratoria. Jeżeli rezultaty testów są satysfakcjonujące, produkty lub typoszeregi urządzeń zostają spisane w katalogach EUROVENT. Wszystkie produkty podlegają regularnym testom zapewniającym zgodność z danymi katalogowymi producentów.

Certify-all zapewnia przejrzystość

Cel każdego programu certyfikacji musi być jasno zdefiniowany. Wszystkie produkty danego programu certyfikacji wytworzone bądź sprzedawane przez uczestnika wewnątrz określonego zakresu muszą być certyfikowane. Odnosząc się do procedur, certify-all oznacza, że co najmniej wszystkie produkty wewnątrz zdefiniowanego zakresu prezentowanych na rynku europejskim są certyfikowane, ale również inne rozwiązania mogą zostać przetestowane. W zakres programu powinny być włączone tylko te produkty, które mogą być testowane w niezależnych laboratoriach badawczych.

Dla niektórych produktów oprogramowanie wyboru konkretnego urządzenia jest również certyfikowane i najmniejsze wielkości urządzeń z typoszeregu muszą być testowane w niezależnych laboratoriach.

Logo certyfikacji gwarantuje, że produkty podlegają niezależnym testom i są dokładnie weryfikowane. Symbol ten dla projektanta, wykonawcy i użytkownika oznacza, że produkty są na bieżąco szczegółowo sprawdzane. Karty katalogowe, biuletyny techniczne i stosowne ulotki reklamowe uczestników programów są oznaczane symbolem certyfikacji i statusem: (Producent) uczestniczy w programie certyfikacji EUROVENT dla (oznaczenie odpowiedniej rodziny urządzeń); Parametry techniczne certyfikowanych modeli są umieszczone w katalogach EUROVENT [1].

Programy certyfikacji

Do aktualnych programów certyfikacji EUROVENT można zaliczyć:

    • klimatyzatory komfortu o wydajności chłodniczej poniżej 12 kW (AC1),
    • klimatyzatory komfortu o wydajności chłodniczej 12÷45 kW (AC2),
    • klimatyzatory komfortu o wydajności chłodniczej 45÷100 kW (AC3),
    • szafy klimatyzacji precyzyjnej (CC),
    • klimakonwektory wentylatorowe (FC),
    • klimakonwektory wentylatorowe typu kanałowego (FCP),
    • agregaty wody ziębniczej (LCP),
    • chłodnice wentylatorowe przeznaczone dla chłodnictwa (HECOOL),
    • zdalne skraplacze chłodzone powietrzem (HECOND),
    • schładzacze cieczy/dry coolery (HEDCOOL),
    • wieże chłodnicze (CT), centrale klimatyzacyjne (AHU),
    • komory chłodnicze (RDC),
    • wymienniki ciepła chłodzące i grzewcze (HECOILS),
    • krzyżowo-płytowe wymienniki ciepła typu powietrze–powietrze (AAHE),
    • obrotowe wymienniki ciepła typu powietrze– po wietrze (AARE),
    • dokładne filtry powietrza klasy F5÷F9 (FILTRES).

Wkrótce powstanie też nowy program zawierający produkty z zakresu belek chłodzących (CB). W dalszej części artykułu omówiono zasadnicze zagadnienia związane z poszczególnymi programami certyfikacji.

Klimatyzatory o wydajności 12÷100 kW

Ten program certyfikacji został podzielony na trzy grupy zależnie od wydajności chłodniczej urządzeń. Pierwsza grupa obejmuje urządzenia o wydajności ziębienia do 12 kW, kolejna – zakres wydajności urządzeń 12÷45 kW oraz ostatnia grupa – od 45 do 100 kW. EUROVENT podaje definicję tej grupy urządzeń: Klimatyzatory komfortu od 12 do 100 kW (AC1, AC2 i AC3) to fabrycznie wykonane urządzenia, których zadaniem jest schłodzenie powietrza na potrzeby systemu klimatyzacyjnego.

Produkty te mogą być wykorzystywane zarówno jako chłodzące, jak i grzewcze (poprzez zastosowanie odwracalnego układu chłodniczego). Firmy muszą dokonać certyfikacji wszystkich produkowanych modeli z zakresu programu, w jakim mają uczestniczyć. Dotyczy to szczególnie klimatyzatorów typu multi-split z dwoma jednostkami wewnętrznymi [1]. W opisie programu certyfikacji można odszukać również opis budowy klimatyzatora. Według definicji zawartej na stronach EUROVENT: Klimatyzator jest zamkniętą konstrukcją zaprojektowaną jako urządzenie dostarczające uzdatnione powietrze do zamkniętej przestrzeni.

Zawiera układ chłodniczy zasilany elektrycznie, którego zadaniem jest schłodzenie powietrza i mający dodatkową zaletę, a mianowicie możliwość osuszania powietrza. Urządzenie może być stosowane jako grzewcze, cyrkulujące, czyszczące i osuszające powietrze. Jeśli wyposażenie jest dostarczone w postaci rozdzielonej, oba elementy tworzą i traktowane są jako całość [1].

Klimatyzator poddawany do badań może być zbudowany jako:

    • urządzenie monoblokowe: fabrycznie zmontowane komponenty układu chłodniczego w formie pojedynczego urządzenia,
    • urządzenie typu split (rozdzielony): fabrycznie zmontowane komponenty układu chłodniczego w postaci dwóch lub większej liczby elementów, wspólnie połączone jako funkcjonalne urządzenie.

W tabeli 1. zawarto podział i kodyfikację przy wyborze właściwego produktu spośród różnych typów urządzeń wchodzących w zakres programu certyfikacji dla klimatyzatorów AC1, AC2 i AC3.

 Podział i kodyfikacja urządzeń

Tabela 1. Podział i kodyfikacja urządzeń wewnątrz grupy certyfikacyjnej EUROVENT: AC1, AC2 oraz AC3


Źródło: archiwum autora


 

Do parametrów, które są weryfikowane podczas testów klimatyzatorów przynależnych do grup certyfikacyjnych AC1, AC2 oraz AC3, należą:

    • całkowita wydajność chłodnicza; ciepło odprowadzone przez klimatyzator od powietrza w określonym przedziale czasowym,
    • wydajność grzewcza dla urządzeń z odwracalnym obiegiem chłodniczym; ciepło doprowadzone poprzez odwracalny obieg chłodniczy klimatyzatora do powietrza w określonym przedziale czasowym,
    • efektywne zużycie energii; średnie zużycie energii elektrycznej doprowadzonej do urządzenia obejmujące:
      - zużycie energii doprowadzonej podczas pracy sprężarki i dodatkowe zużycie energii elektrycznej do rozmrożenia wymiennika z wyłączeniem dodatkowej nagrzewnicy elektrycznej niewykorzystywanej do rozmrożenia,
      - zużycie energii elektrycznej wszystkich elementów sterujących i zabezpieczających urządzenie,
      - proporcjonalne zużycie energii elektrycznej dodatkowych urządzeń (np. wentylatory, pompy) służących do transferu ciepła i znajdujących się w obrębie klimatyzatora.

Dodatkowo weryfikowane są:

    • współczynnik efektywności energetycznej (podczas trybu chłodzenia),
    • współczynnik efektywności energetycznej (podczas trybu grzania),
    • poziom mocy akustycznej wg krzywej ważonej A po stronie jednostki wewnętrznej (urządzenie nieokanałowane),
    • poziom mocy akustycznej wg krzywej ważonej A po stronie jednostki zewnętrznej (urządzenie nieokanałowane),
    • poziom mocy akustycznej wg krzywej ważonej A emitowanej po stronie kanału (urządzenie okanałowane).

Ostatnie trzy parametry związane z głośnością są obowiązujące dla klimatyzatorów o wydajności chłodniczej do 45 kW (grupy AC1, AC2). Dla większych wydajności 45÷100 kW (AC3) są werfikowane pod względem hałaśliwości:

    • poziom mocy akustycznej wg krzywej ważonej A po stronie jednostki wewnętrznej (w kanale),
    • poziom mocy akustycznej wg krzywej ważonej A po stronie jednostki zewnętrznej (od obudowy),
    • poziom mocy akustycznej wg krzywej ważonej A po stronie jednostki zewnętrznej (w kanale).

Wszystkie badania są przeprowadzane dla standardowych warunków pracy ujętych w tab. 2. Parametry techniczne dla takich warunków pracy są weryfikowane poprzez badania przeprowadzane w niezależnych laboratoriach EUROVENT, zgodnie z normami: PN-EN 14511-3 [2] (test parametrów technicznych), EN-ISO 3741 [3] (test dźwięku) oraz EUROVENT 6/C/006-97.

Tabela 2. Standardowe warunki pracy podczas wykonywania pomiarów
dla klimatyzatorów grup certyfikacyjnych AC1, AC2 oraz AC3

Tabela 2. Standardowe warunki pracy podczas wykonywania pomiarów dla klimatyzatorów grup certyfikacyjnych AC1, AC2 oraz AC3


Źródło: archiwum autora


 


 

Komisja wdrażająca dyrektywę 92/75/EWG [4] z odniesieniem do tabel energetycznych urządzeń AGD obliguje producentów, by wszystkie urządzenia były oklejone naklejką w przypadku, gdy są wystawiane na sprzedaż w sklepach lub centrach handlowych. W przypadku urządzeń klimatyzacyjnych z przeznaczeniem do użytku domowego szczegółowe informacje dotyczące etykiet efektywności energetycznej znaleźć można w dyrektywie komisji 2002/31/WE z dnia 22 marca 2002 r. [5], wykonującej dyrektywę Rady 92/75/EWG [4]. Dyrektywa ta definiuje dla każdego typu produktu klasę energetyczną ropoczynającą się od A (najbardziej efektywne) do G (najmniej efektywne). Klasa efektywności energetycznej jest określona zgodnie z tab. 3, 4, 5, 6.

Tabela 3. Klasyfikacja efektywności energetycznej dla klimatyzatorów ze skraplaczem
chłodzonym powietrzem – tryb chłodzenia

Tabela 3. Klasyfikacja efektywności energetycznej dla klimatyzatorów ze skraplaczem chłodzonym powietrzem – tryb chłodzenia


Źródło: archiwum autora


 

Tabela 4. Klasyfikacja efektywności energetycznej dla klimatyzatorów ze skraplaczem
chłodzonym wodą – tryb chłodzenia

Tabela 4. Klasyfikacja efektywności energetycznej dla klimatyzatorów ze skraplaczem chłodzonym wodą – tryb chłodzenia


Źródło: archiwum autora


 

Tabela 5. Klasyfikacja efektywności energetycznej dla klimatyzatorów ze skraplaczem
chłodzonym powietrzem – tryb grzania

Tabela 5. Klasyfikacja efektywności energetycznej dla klimatyzatorów ze skraplaczem chłodzonym powietrzem – tryb grzania


Źródło: archiwum autora


 

Tabela 6. Klasyfikacja efektywności energetycznej dla klimatyzatorów ze skraplaczem
chłodzonym wodą – tryb grzania

Tabela 6. Klasyfikacja efektywności energetycznej dla klimatyzatorów ze skraplaczem chłodzonym wodą – tryb grzania


Źródło: archiwum autora

Szafy klimatyzacji precyzyjnej (CC)

Program ten obejmuje urządzenia wytworzone fabrycznie z przeznaczeniem do klimatyzacji precyzyjnej o wydajności chłodniczej do 100 kW dla specyficznych warunków testowych. Firmy muszą dokonać certyfikacji wszystkich modeli produkcyjnych podlegających temu programowi certyfikacji. EUROVENT podaje definicję szaf klimatyzacji precyzyjnej z podziałem na 2 warianty odnośnie systemu schładzania powietrza:

    • klimatyzatory precyzyjne z chłodnicą bezpośredniego odparowania – urządzenie zawierające kompletny układ chłodniczy, zaprojektowane do spełnienia specjalistycznych wymagań procesów przeprowadzanych w zamkniętych pomieszczeniach,
    • klimatyzatory precyzyjne z chłodnicą wodną – fabrycznie zmontowane urządzenie zaprojektowane do spełnienia specjalistycznych wymagań procesów przeprowadzanych w zamkniętych pomieszczeniach; jest ono podłączone do wytwornicy wody ziębniczej zawierającej obieg chłodniczy.

Parametry techniczne urządzeń, podobnie jak dla klimatyzatorów typu split i multisplit, są podawane dla standardowych warunków pracy. Standardowe parametry techniczne są weryfikowane poprzez badania przeprowadzane w niezależnych laboratoriach EUROVENT zgodnie z poniższymi normami:

    • ISO 5151 Nieokanałowane klimatyzatory i pompy ciepła, testowanie [7],
    • Eurovent 6/6 Autonomiczne urządzenia klimatyzacyjne [8],
    • Eurovent 8/1 Acoustic Measurements on Machines and Equipment in the free field or large rooms on a hard reflecting plane [9],
    • Eurovent 8/4 Acoustical Measurements of Air Cooled Packaged Room Air Conditioners in Reverberation Rooms [10].

Dla szaf klimatyzacji precyzyjnej dla standardowych warunków określonych w tab. 7. weryfikowane są następujące parametry:

    • całkowita wydajność chłodnicza,
    • jawna wydajność chłodnicza,
    • współczynnik efektywności energetycznej,
    • poziom mocy akustycznej wg krzywej ważonej A po stronie jednostki wewnętrznej (urządzenie nieokanałowane),
    • poziom mocy akustycznej wg krzywej ważonej A po stronie jednostki zewnętrznej (urządzenie nieokanałowane),
    • poziom mocy akustycznej wg krzywej ważonej A emitowanej po stronie kanału (urządzenie okanałowane),
    • spadek ciśnienia po stronie wody (urządzenia z chłodnicą wodną).

Wszystkie urządzenia wchodzące w zakres programu certyfikacji klimatyzatorów precyzyjnych sklasyfikowano wg tab. 8.

Warunki pracy podczas wykonywania pomiarów

Tabela 7. Standardowe warunki pracy podczas wykonywania pomiarów dla szaf klimatyzacji precyzyjnej (CC)


Źródło: archiwum autora


 

Podział i kodyfikacja urządzeń

Tabela 8. Podział i kodyfikacja urządzeń wewnątrz grupy certyfikacyjnej obejmującej szafy klimatyzacji precyzyjnej (CC)


Źródło: archiwum autora


 

Klimakonwektory wentylatorowe (FC)

W tym programie certyfikacją objęto klimakonwektory wentylatorowe wykorzystujące wodę grzewczą i ziębniczą. Urządzenia zostały zaprojektowane do transportu powietrza o natężeniu przepływu poniżej 0,7 m3/s i maksymalnym sprężu dyspozycyjnym 65 Pa. Uczestnicy programu muszą dokonać certyfikacji wszystkich urządzeń produkowanych i wchodzących w ten zakres certyfikacji.

Według definicji EUROVENT: Klimakonwektor wentylatorowy to fabrycznie zmontowane urządzenie zapewniające chłodzenie i/lub grzanie powietrza z wykorzystaniem wody grzewczej lub ziębniczej, przy czym powietrze jest transportowane do pomieszczenia poprzez jeden lub większą liczbę wentylatorów zasilanych energią elektryczną. Klimakonwektory wentylatorowe mogą być wyposażone w obudowę przy wolnym wypływie powietrza do pomieszczenia lub mieć zwartą konstrukcję przystosowaną do podwieszenia w strukturze budynku, z minimalnej długości odcinkiem kanału podłączonym po stronie wlotu i/lub wylotu powietrza z urządzenia.

Zasadnicze elementy tego typu urządzeń to:

    • jeden lub więcej wymienników ciepła,
    • jeden lub więcej wentylatorów z silnikiem elektrycznym,
    • obudowę – jeśli istnieje taka potrzeba,
    • osprzęt do odprowadzenia skroplin dla urządzenia pracującego jako chłodzący,
    • filtr powietrza.

Standardowe parametry techniczne dla klimakonwektorów wentylatorowych są weryfikowane poprzez badania przeprowadzane w niezależnych laboratoriach EUROVENT zgodnie z normami:

    • Eurovent 6/3 Thermal Test method for Fan Coil Units [11],  
    • Eurovent 8/2 Acoustic testing of Fan Coil Units in Reverberation Room [12].

Dla testu wydajności chłodniczej zostały przyjęte następujące warunki pracy:

    • temp. powietrza wlotowego do urządzenia: według termometru „suchego”: 27°C, według termometru „mokrego”: 19°C.
    • temp. wody wlotowej do urządzenia: 7°C,
    • przyrost temperatury wody: 5 K.

Z kolei przy testach wydajności grzewczej przyjmowane są następujące parametry czynników (temp. powietrza w pomieszczeniu 20°C):

    • dla urządzeń 2-rurowych: temp. wody na wlocie 50°C, natężenie przepływu identyczne jak dla testu wydajności chłodniczej,
    • dla urządzeń 2-rurowych: temp. wody na wlocie 70°C, – spadek temperatury wody 10 K.

Dla innych obliczeniowych wartości temperatur powietrza i cieczy pośredniczącej należy zwrócić uwagę na zmianę wydajności wymienników ciepła.

Dla danej prędkości obrotowej wentylatora mierzone są następujące dane techniczne:

    • całkowita wydajność chłodnicza,
    • jawna wydajność chłodnicza,
    • wydajność grzewcza,
    • spadek ciśnienia wody (dla grzania i chłodzenia),
    • zużycie energii elektrycznej przez wentylator,
    • poziom mocy akustycznej dla wszystkich prędkości obrotowych wentylatora.

Strumień objętościowy powietrza nawiewanego może być certyfikowany na żądanie uczestnika. Urządzenia sklasyfikowano wg tab. 9.

Tabela 9. Podział urządzeń wewnątrz grupy certyfikacyjnej obejmującej
klimakonwektory wentylatorowe (FC)

Tabela 9. Podział urządzeń wewnątrz grupy certyfikacyjnej obejmującej klimakonwektory wentylatorowe (FC)


 

Klimakonwektory wentylatorowe kanałowe (FWP)

Ten program certyfikacji jest częścią programu certyfikacji klimakonwektorów wentylatorowych certify all. Klimakonwektory wentylatorowe kanałowe muszą spełniać następujące kryteria:

    • strumień objętościowy ≤ 1 m3/s,
    • spręż dyspozycyjny ≤ 300 Pa,
    • silnik z napędem bezpośrednim,
    • pojedyncza obudowa z wentylatorem, wymiennikiem oraz filtrem,
    • brak odzysku ciepła,
    • brak podwójnej obudowy.

Deklaracja jest obowiązkowa dla wszystkich urządzeń spełniających pierwsze 5 kryteriów i opcjonalnie dla urządzeń spełniających ostatnie kryterium.

Zasadniczymi elementami konstrukcyjnymi klimakonwektorów wentylatorowych typu kanałowego są:

    • jeden lub więcej wymienników ciepła,
    • jeden lub więcej wentylatorów z silnikiem elektrycznym,
    • obudowa (opcja),
    • osprzęt do odprowadzenia skroplin dla urządzenia pracującego jako chłodzący,
    • filtr powietrza,
    • plenum tłoczne.

Testy parametrów termodynamicznych dokonywane są dla następujących warunków pracy urządzeń:

    • z plenum tłocznym,
    • ze standardowym filtrem,
    • z ciśnieniem statycznym 50 Pa przy średniej prędkości obrotowej wentylatora (dla urządzeń z większą niż 3 prędkości producent dokonuje wyboru średniej prędkości; wybrana prędkość musi być stale ustawiona na wentylatorze),
    • pomiar natężenia przepływu: test powienien być przeprowadzony dla takich samych warunków, jak dla prędkości średniej z identycznym ustawieniami instalacji hydraulicznej – test dźwięku: urządzenia umieszczone w dwóch komorach pogłosowych; dwie moce akustyczne zostają zmierzone po stronie tłocznej i ssawnej + rozproszona; pomiary zostają wykonane dla wszystkich trzech prędkości mierzonych podczas testu przepływu.

Dla testów wydajności chłodniczej i grzewczej przyjmowane są poniższe parametry czynników:

    • wydajność chłodnicza: temp. powietrza wlotowego do urządzenia: wg termometru „suchego” 27°C, wg termometru „mokrego” 19°C,
    • temp. wody na wlocie do urządzenia 7°C,
    • przyrost temperatury wody 5 K,
    • wydajność grzewcza: temp. powietrza w pomieszczeniu 20°C, dla urządzeń 2-rurowych: temp. wody na wlocie 50°C, strumień objętościowy wody taki sam jak dla testu wydajności chłodniczej, dla urządzeń 4-rurowych: temp. wody na wlocie 70°C, spadek temp. wody 10 K.

Pomiar mocy akustycznej powinien być przeprowadzony dla warunków otoczenia bez przepływu wody. Wszystkie pomiary powinny odbywać się dla urządzeń z filtrem powietrza dostarczonym przez producenta. Urządzenia niewyposażone w filtr powietrza powinny zostać wskazane przez dyrektora certyfikacji.

Poniższe parametry przy danej prędkości obrotowej wentylatora wskazanych przez uczestnika są mierzone podczas testów:

    • całkowita wydajność chłodnicza,
    • jawna wydajność chłodnicza,
    • wydajność grzewcza,
    • spadek ciśnienia wody (dla grzania i chłodzenia),
    • zużycie energii wentylatora,
    • natężenie przepływu powietrza,
    • dyspozycyjne ciśnienie statyczne,
    • moc akustyczna według krzywej.

Podsumowanie

Przedstawione informacje umożliwią wstępne zapoznanie się z programami certyfikacji oraz częstsze korzystanie ze strony EUROVENT, aby zweryfikować i porównać dane techniczne potencjalnych dostawców urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Tylko w ten sposób można uniknąć niepotrzebnych sporów pomiędzy poszczególnymi producentami, gdyż często parametry i dane techniczne są przedstawiane dla bardziej korzystnych warunków pracy.

Nieświadomy klient często dokonuje zakupu urządzenia o gorszych parametrach (czasami również po wyższych kosztach inwestycyjnych). Podane w artykule dane stanowią również o zasadach fair-play pomiędzy poszczególnymi producentami. Korzyści z uczestnictwa są zatem podwójne: klient w oparciu o dane zawarte na stronie internetowej EUROVENT ma pewność co do parametrów technicznych urządzeń, zaś uczestnicy programów EUROVENT właściwie przedstawiają swoje oferty.

Podział urządzeń wewnątrz grupy certyfikacyjnej

Tabela 10. Podział urządzeń wewnątrz grupy certyfikacyjnej obejmującej klimakonwektory wentylatorowe (FCP)

W drugiej części artykułu zostaną zaprezentowane pozostałe grupy, ze szczególnym uwzględnieniem agregatów chłodniczych.

Literatura

  1.  www.eurovent-certification.com.
  2. PN-EN 14511-3:2008 Klimatyzatory, ziębiarki cieczy i pompy ciepła, ze sprężarkami o napędzie elektrycznym, do grzania i ziębienia – Część 3: Metody badań (oryg.). 
  3. PN-EN ISO 3741:2003 Akustyka – Wyznaczanie poziomów mocy akustycznej źródeł hałasu na podstawie pomiarów ciśnienia akustycznego – Metody dokładne w komorach pogłosowych. 
  4. Dyrektywa 92/75/EWG z dnia 22 września 1992 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, żużycia energii oraz innych zasobów przez urządzenia gospodarstwa domowego (D.Urz. WE L 297 z dnia 13 października 1992 r.).
  5. Dyrektywa Komisji 2002/31/WE z dnia 22 marca 2002 r. wykonująca dyrektywę Rady 92/75/EWG w sprawie etykiet efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych typu domowego (D.Urz. L 086 z dnia 3 kwietnia 2002 r.).
  6. www.eurovent-cecomaf.org. 
  7. ISO 5151 Nieokanałowane klimatyzatory i pompy ciepła, testowanie. 
  8. Eurovent 6/6 Autonomiczne urządzenia klimatyza cyjne.
  9. Eurovent 8/1 Acoustic Measurements on Machines and Equipment in the free field or large rooms on a hard reflecting plane.
  10. Eurovent 8/4 Acoustical Measurements of Air Cooled Packaged Room Air Conditioners in Reverberation Rooms.
  11. Eurovent 6/3 Thermal Test method for Fan Coil Units.
  12. Eurovent 8/2 Acoustic testing of Fan Coil Units in Reverberation Room.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.