Nowe rozwiązania w nastawach i połączeniach zaworów równoważących

Kolejność działań przy doborze nastawy w zaworze Vexve
Kolejność działań przy doborze nastawy w zaworze Vexve
rys. Vexve

Projektanci mają do dyspozycji szeroki wybór zaworów do równoważenia instalacji w zależności od jej wielkości, budowy i charakteru. Z kolei instalatorzy oczekują zaworów prostych w montażu, które umożliwiają także łatwe ustawienie i wyregulowanie instalacji bez konieczności przeprowadzania pracochłonnych pomiarów. Producenci oferują różne rozwiązania zaworów regulacyjnych w zależności od typu instalacji i zadań, jakie mają one pełnić.

Warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy instalacji grzewczej lub chłodzącej jest zrównoważenie hydrauliczne, czyli wyrównanie oporów przepływu. Instalacja składa się bowiem z różnych średnic, kształtek i elementów i jest dobierana tak, żeby zapewnić maksymalne zapotrzebowanie na energię. W praktyce zdarza się ono rzadko, a poszczególne pomieszczenia czy strefy mają różne zapotrzebowanie na ciepło lub chłód.

W układzie niezrównoważonym przepływ w częściach instalacji z gałązkami znajdującymi się najbliżej pompy będzie wysoki, a im dalej, tym niższy. Powoduje to niedogrzanie dalszych pomieszczeń i brak komfortu. Zwiększenie przepływu za pomocą pompy nie zwiększa komfortu i powoduje wzrost zużycia energii.

Instalacje można podzielić na stało- i zmiennoprzepływowe. W równoważeniu statycznym instalacja jest regulowana jakościowo, czyli poprzez zmianę temperatury zasilania. W równoważeniu dynamicznym reguluje się przepływ czynnika w instalacji.

Zawory równoważące można podzielić m.in. na ręczne i automatyczne. Ręczne powinny mieć możliwość ustawienia nastawy wstępnej (poprzez zmianę położenia grzybka zaworu) i jej odczytu. Automatyczne umożliwiają płynną nastawę wartości przepływu.

Nowe rozwiązania statycznych zaworów równoważących

Wyróżniają się łatwą nastawą i odczytem, brakiem konieczności stosowania urządzeń do pomiaru przepływu oraz możliwością jego odcięcia. Zawory takie służą do równoważenia przepływu wody w instalacjach grzewczych i chłodzących oraz w domowych instalacjach dystrybucji ciepłej wody użytkowej w zakresie temperatur od –10 do 110°C, w szerokim zakresie średnic, od DN 15 do DN 50, oraz przepływu, np. dla DN 20 od 35 do 700 l/h.

Niezależnie od rodzaju zaworów przed ich montażem trzeba przepłukać instalację. Zawór równoważący należy dobrać pod względem średnicy, zakresu przepływu, ciśnienia dyspozycyjnego i spadku ciśnienia oraz temperatury czynnika. Wiele zaworów może być montowanych w dowolnym położeniu, ale musi zostać zachowany przepływ zgodny z kierunkiem wskazywanym zwykle na korpusie. Miejsce montażu powinno być tak dobrane, aby zapewnić wygodny dostęp do zaworu w celu jego odczytu i późniejszej obsługi. Producenci w komplecie z zaworem dostarczają również naklejki lub plomby do zabezpieczenia nastaw przed przypadkową lub nieautoryzowaną zmianą ustawień. Stosowane są też etykiety do umieszczenia na zaworze, co ułatwia identyfikowanie poszczególnych zaworów w instalacji. Śrubunki należy dokręcić tak, by nie były zbyt mocno dociśnięte. Wielu producentów w danych technicznych podaje informacje o momencie obrotowym dla każdego rozmiaru.

Czytaj też: Kogeneracja – czy i komu się opłaca? >>

Łatwą nastawę umożliwia m.in. zawór o konstrukcji wykorzystującej technologię pola magnetycznego, która pozwala na odczyt przepływu przy każdorazowej zmianie położenia pokrętła (rys. 1). Obrót pokrętłem zintegrowanym z tarczą powoduje zmianę współczynnika przepływu i umożliwia szybkie ustawienie wymaganego przepływu maksymalnego. Ustawiony przepływ widoczny jest na tarczy w rzeczywistym czasie i jednostkach [l/h]. Ułatwia to kontrolę i ewentualne zmiany. Zawór taki może być również używany do monitorowania natężenia przepływu.


Rys. 1. Zawór równoważący iDROSET z łatwym ustawianiem nastaw. Widoczna skala przepływu i czerwona wskazówka do oznaczania nastawy wstępnej oraz biała śrubka do blokady pokrętła. Obrót pokrętłem powoduje zmiany przepływu; rys. Watts

Po zamontowaniu zaworu instalator otwiera go całkowicie, przekręcając pokrętło w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Ustawia natężenie przepływu zgodnie z wartością obliczeniową z projektu i aby zwiększyć przepływ, przekręca pokrętło w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, a żeby zmniejszyć – zgodnie z nimi. W zaworze jest też druga wskazówka, czerwona, która instalator wykorzystuje do oznaczania nastawy wstępnej. Po ustawieniu zaworu zabezpiecza nastawę – wystarczy klucz imbusowy 3 mm do dokręcenia śrubki blokującej pokrętło.

Zaleca się, żeby zawory były dwa razy w roku w pełni otwierane i zamykane – wydłuża to znacznie czas ich eksploatacji.

W artykule:

• Nowe rozwiązania statycznych zaworów równoważących
• Zawory równoważące ze zintegrowanymi połączeniami zaciskowymi

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[zawory równoważące, równoważenie instalacji, ustawianie nastaw, blokada pokrętła, zawory regulacyjne]

   29.09.2020
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl