Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Skuteczność kurtyn powietrznych

Kurtyna powietrzna
Kurtyna powietrzna
Frico

Dobierając kurtynę powietrzną, należy uwzględnić wiele czynników związanych zarówno z architekturą i położeniem budynku, jak i cechami samej kurtyny. W katalogach znajdziemy wszystkie parametry, jednak różni dostawcy nie są zgodni, który z parametrów odgrywa kluczową rolę dla efektywnego działania kurtyny. Spróbujmy zatem przeanalizować zjawiska występujące podczas pracy kurtyny powietrznej, by przekonać się, co tak faktycznie decyduje o jej skuteczności.

Rolą kurtyny powietrznej jest stworzenie bariery ciśnieniowej zdolnej do skutecznego zabezpieczenia chronionego pomieszczenia przed wdzieraniem się powietrza z zewnątrz, co zapobiega stratom energii cieplnej wewnątrz tego pomieszczenia. Ochronne działanie kurtyny powietrznej polega na wytworzeniu siły zdolnej przeciwstawić się sile wdzierającego się powietrza zewnętrznego.

Wykorzystując zasadę zachowania pędu, można stwierdzić, że skierowany na zewnątrz pęd musi mieć co najmniej taką samą wartość jak skierowany do wewnątrz pęd powietrza zewnętrznego.

skutecznosc-kurtyn-1

skutecznosc-kurtyn-4
Rys. 1. Schemat wykorzystania zasady zachowania pędu (rys. BSH Klima)

Pęd (wektor siły) skierowany na zewnątrz jest oczywiście wytwarzany przez kurtynę powietrzną. Jego wartość uzyskujemy, mnożąc masę i prędkość strumienia powietrza.

skutecznosc-kurtyn-2

Jest to równanie liniowe, dlatego szybko dochodzimy do wniosku że, aby poprawić skuteczność działania kurtyny powietrznej, wystarczy zwiększyć albo prędkość strumienia powietrza, albo jego masę lub oba te czynniki jednocześnie. Idąc dalej, stwierdzamy, że redukując ilość powietrza o połowę i zwiększając dwukrotnie jego prędkość, otrzymamy taką samą wartość wektora siły (pędu).

Jednakże po baczniejszej analizie zjawiska zwrócimy uwagę, że jest to czysto teoretyczna obserwacja, w warunkach idealnych, nieuwzględniająca wpływu indukcji i termicznej siły wyporu. Strumień powietrza wypływający z wylotu kurtyny, mając prędkość wyższą niż jego otoczenie, powoduje zawsze indukowanie powietrza wtórnego.

Prowadzi to do powstania turbulencji w głównym strumieniu powietrza. Im turbulencje są wyższe, tym szybciej załamuje się strumień główny, zmniejsza się jego prędkość i skraca zasięg. Dla płaskich strumieni izotermicznych obowiązuje zależność pomiędzy początkową a końcową prędkością strumienia powietrza w odległości x.

skutecznosc-kurtyn-3

gdzie:
h – szerokość szczeliny [m],
x0 – zasięg strumienia głównego [m],
x – odległość od wylotu powietrza z kurtyny [m],
v0 – prędkość początkowa powietrza [m/s],
vx – prędkość powietrza w odległości x [m/s],
m – współczynnik indukcji.

Jak wynika z powyższego wzoru, by uzyskać tę samą wartość prędkości powietrza, w odległości x możemy podstawić odwrotnie proporcjonalne wartości prędkości początkowej i ilości powietrza. Przyjmując, że pęd wytwarzany przez kurtynę ma wartość co najmniej taką samą jak pęd usiłującego wtargnąć do środka budynku powietrza zewnętrznego, a w odległości x chcemy uzyskać założoną wartość prędkości strumienia powietrza:

skutecznosc-kurtyn-1

skutecznosc-kurtyn-5

przekonujemy się, że czynniki masowe mają decydujący wpływ na działanie kurtyny powietrznej. Przy identycznej prędkości końcowej w odległości x od kurtyny decydujący wpływ na wartość pędu będzie miała część masowa, czyli ilość powietrza. 

   18.04.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl