Artykuł sponsorowany

Optymalny rekuperator do domu jednorodzinnego w Polsce?

Dowiedz się, dlaczego Komfovent Domekt R to najlepszy wybór
Nowy Komfovent Domekt R 450 V
Nowy Komfovent Domekt R 450 V

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli popularna rekuperacja, zyskuje coraz większą popularność w budownictwie jednorodzinnym.

Szeroki wachlarz urządzeń dostępnych na rynku, ogrom możliwości, dodatkowych funkcji oraz bardzo zróżnicowane potrzeby użytkowników końcowych, powodują, że to na nas, jako ekspertach, ciąży odpowiedzialne doradzenie klientowi centrali wentylacyjnej, która spełni jego oczekiwania.

W niniejszym artykule podpowiemy, czym należy się kierować przy wyborze i na co szczególnie zwrócić uwagę.

1. WYMIENNIK

Ventia
Wymiennik obrotowy Komfovent

Podstawowym i najczęściej zadawanym pytaniem, które równocześnie wywołuje najwięcej emocji wśród osób dyskutujących, jest kwestia rodzaju wymiennika ciepła. W przypadku budownictwa jednorodzinnego stosowane są dwa rodzaje odzysku energii – wymiennik obrotowy oraz przeciwprądowy. Pojawia się pytanie, który z nich jest lepszy i dlaczego? Aby dobrze przygotować się do odpowiedzi na to pytanie, należy zadać inne poboczne – w jakich warunkach klimatycznych żyjemy? Pomimo tego, że ostatnia zima była jedną z najcieplejszych od kilkudziesięciu lat, w trakcie jej trwania średnio mieliśmy około 65 dni z temperaturą poniżej 0°C oraz 2 dni z temperaturą poniżej -10°C (dane z raportu IMGW). Wymienniki obrotowe zastosowane w rekuperatorach Komfovent Domekt R są najpopularniejszym rozwiązaniem w klimacie chłodnym i umiarkowanym, dlatego zdominowały rynek między innymi krajów skandynawskich. Alternatywne wymienniki przeciwprądowe są idealnym rozwiązaniem dla klimatu ciepłego czy śródziemnomorskiego, w których temperatury ujemne są czymś nadzwyczajnym. Dowiedz się więcej >>

Czy nie będzie zamarzać i czy wymaga odprowadzenia skroplin?

Wymiennik obrotowy wykorzystywany w rekuperatorach Komfovent Domekt R zapewnia stały odzysk energii na poziomie nawet 86%, co ważne wartość ta jest niezależna od temperatury zewnętrznej. Z uwagi na ruch obrotowy oraz krótki czas kontaktu powietrza z wymiennikiem, proces odzysku energii nie powoduje nadmiernej kondensacji wilgoci, co w praktyce oznacza, że wymiennik nie zamarza nawet do temperatury -30°C. Co ważne, rekuperator Komfovent Domekt z tym wymiennikiem nie musi być zabezpieczony żadnym dodatkowym elementem, w postaci komory by-pass’u, nagrzewnicy wstępnej, nie występuje w nim również proces rozbilansowania strumieni powietrza na potrzeby rozmrażania. 

Rekuperatory Komfovent Domekt wyposażone w wymiennik obrotowy, ze względu na kontrolowany odzysk wilgoci, nie potrzebują instalacji odprowadzenia skroplin, dzięki czemu bez żadnych obaw, mogą być montowane w dowolnej pozycji oraz w dowolnym otoczeniu, czy to przestani ogrzewanej, czy nieogrzewanej!

Czy ma stały, całoroczny odzysk energii cieplnej i kontrolowany odzysk wilgoci?

Słowa klucze to „stały” dla energii cieplnej oraz „kontrolowany” dla odzysku wilgoci. Stały odzysk energii, w przypadku rekuperatorów Komfovent Domekt z wymiennikiem obrotowym, oznacza, że podane w kartach technicznych sprawności wymiennika są realne i całoroczne (pod warunkiem korzystania ze zbilansowanej instalacji wentylacji mechanicznej). W praktyce oznacza to, że każdy użytkownik rekuperatora Komfovent Domekt takie parametry odzysku ciepła uzyska. To ważne, ponieważ podawane sprawności dla urządzeń opartych o wymienniki przeciwprądowe odnoszą się wyłącznie do wyidealizowanych, laboratoryjnych warunków pracy.

Kontrolowany odzysk wilgoci oznacza, że niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych, rekuperator Komfovent Domekt z wymiennikiem obrotowym utrzyma w pomieszczeniach wilgotność względną na poziomie 40-60%. Dzięki opatentowanej konstrukcji oraz zaawansowanej automatyce, umożliwiającej zmianę prędkości obrotowej wymiennika, proces kondensacji wilgoci jest w całości kontrolowany. W praktyce oznacza to, że w okresie letnim nadmiar wilgoci zostaje odprowadzony na zewnątrz, a więc wymiennik osusza powietrze, natomiast w okresie zimowym, wymiennik odzyskuje nawet do 90% wilgoci z powietrza wywiewanego, dzięki czemu stale nawilża świeże powietrze. Opisane rozwiązanie pozwala na utrzymanie optymalnego komfortu przez cały rok, niezależnie od warunków zewnętrznych. Zapraszamy do współpracy >>

  

Komfovent Domekt R 600 H, Komfovent Domekt R 450 V
 

2. KOSZTY EKSPLOATACJI

Ventia
Aplikacja Komfovent Control – zużycie energii i odzysk ciepła pokazywane w czasie rzeczywistym

Instalacja wentylacji mechanicznej jest wydatkiem jednorazowym, jednak jej praca jest możliwa wyłącznie z wykorzystaniem rekuperatora, który stale zużywa energię. Jednym z parametrów, który powinniśmy szczególnie wziąć pod uwagę, jest oczywiście zużycie prądu, jakie generuje urządzenie. Elementami, które pobierają go najwięcej, są wentylatory oraz nagrzewnice elektryczne. Na koszty eksploatacji mają również wpływ takie czynniki jak, odpowiedni dobór wielkości rekuperatora, stopień rozbudowania automatyki, który wiąże się z optymalizacją pracy urządzenia, prawidłowa izolacja przewodów wentylacyjnych, jak również szczelność oraz niskie opory instalacji.

Jakie są zastosowane wentylatory w rekuperatorze?

Jakość wykorzystanych w rekuperatorze wentylatorów ma ogromny wpływ na koszty eksploatacji. Rozbieżności w zużyciu energii przez wentylatory są ogromne i mogą wynieść w skali roku nawet do 500 kWh czyli +/-300 PLN, porównując urządzenia o tej samej wydajności różnych producentów! W centralach wentylacyjnych Komfovent Domekt wykorzystane są najwyższej klasy wentylatory EBM-papst, które gwarantują niski pobór energii. Każdy producent rekuperatorów, tak jak Komfovent powinien na swojej karcie posiadać współczynnik JPM wyrażony w jednostce W/(m3/h), informuje on, ile mocy w ciągu jednej godziny zużyje wentylator na przetłoczenie 1 m3 powietrza. Im niższa wartość współczynnika JPM, tym niższe zużycie prądu przez wentylatory. Różnice w cenie urządzeń głównie wynikają z jakości zastosowanych podzespołów, a pamiętajmy, że takie urządzenie ma służyć nam przez lata i stale będziemy ponosić związane z tym koszty.

Czy posiada jedną czy dwie nagrzewnice elektryczne?

W rekuperatorach występują dwa rodzaje nagrzewnic – wstępne oraz wtórne. Nagrzewnice wstępne są wykorzystywane w przypadku wymienników przeciwprądowych, jako zabezpieczenie wymiennika przed zamarzaniem. Proces ten może wystąpić już przy temperaturze zewnętrznej 0°C i jest to związane z zamarzająca wilgocią, wykroploną na wymienniku. Moc nagrzewnicy wstępnej waha się od 500 W do nawet 1500 W, a jej wielkość jest oczywiście uzależniona od ilości powietrza, które musimy podgrzać do odpowiedniej temperatury. Odpowiednia temperatura to taka, przy której wymiennik w sposób ciągły może pracować, bez konieczności uruchamiania np. przepustnicy by-passu, temperatura ta wynosi w zależności od producenta wymiennika od -4°C do 0°C.

Jakie są skutki takiego rozwiązania? Przede wszystkim spadek odzysku ciepła, który w praktyce nigdy nie wynosi tyle, ile deklaruje się w karcie technicznej. Dodatkowo podgrzewanie powietrza kosztuje. Odnosząc się do poprzedniego wątku, w trakcie ostatniej zimy, która była jedną z najcieplejszych, wystąpiły 2 dni z temperaturą poniżej -10°C, realny dzienny koszt podgrzewu 300 m3 powietrza (standardowy dom), przy takiej temperaturze to aż +/- 15 zł. W zestawieniu sezonowym liczby te w zależności od temperatur mogą drastycznie wzrosnąć, dlatego tak ważna jest świadomość przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Nagrzewnica wtórna, służąca do podgrzewania powietrza do temperatury komfortu, jest stałym wyposażeniem każdej centrali Komfovent Domekt, jednak automatyka umożliwia jej wyłączenie, w takim wypadku temperatura powietrza dostarczanego, jest wynikową po odzysku ciepła i stale wynosi około 14-16°C.

W tym miejscu warto wspomnieć i odnieść się do poprzedniego wątku. Celowo w gronie podzespołów o największym zużyciu energii nie uwzględniłem silnika wymiennika obrotowego, ponieważ jego pobór energii to zaledwie 6W, co w skali rocznej daje nam około 30 kWh, czyli +/- 20 zł. Podsumowując, jeden dzień z temperaturą zewnętrzną na poziomie -10°C, powoduje, że rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym musi zużyć tyle energii, ile wymiennik obrotowy przez cały rok.

Ventia Ventia

Aplikacja Komfovent Domekt – steruj rekuperatorem skąd chcesz, z dowolnego urządzenia

Komfovent Domekt z wymiennikiem obrotowym – optymalny wybór. Podsumowanie

Przy wyborze rekuperatora warto pamiętać, że cena to tylko jeden z aspektów, który na pierwszy rzut oka wydaje się najważniejszy, jednak praktyka pokazuje, że to jakość i obsługa posprzedażowa mają największe przełożenie na końcowe zadowolenie z produktu. Rekuperatory Komfovent Domekt z wymiennikiem obrotowym to połączenie stałego odzysku energii z kontrolowanym odzyskiem wilgoci, dzięki którym zawsze osiągamy komfortowe warunki wewnętrzne. Urządzenia są wykonane z podzespołów o najwyższej jakości, które zarządzane przez inteligentną automatykę C6M, optymalizują koszty eksploatacyjne do minimum.

Komfovent to również lider zdalnej obsługi serwisowej, dzięki wspomnianej zaawansowanej automatyce, przez cały okres użytkowania rekuperatora, użytkownik może skorzystać z bezpłatnej pomocy działu technicznego, który pomoże zoptymalizować pracę urządzenia, jak również rozwieje wszelkie wątpliwości.

 Ventia Steruj rekuperatorem z każdego miejsca na Ziemi – dzięki połączeniu z chmurą producenta. APLIKACJA KOMFOVENT CONTROL
 Ventia Łącz się z rekuperatorem bez kabli, wi-fi w standardzie. NANO ROUTER zawsze gratis.
 Ventia Korzystaj z bezpłatnej pomocy technicznej i serwisu on-line także po gwarancji. ZDALNE WSPARCIE SERWISOWE ON-LINE.
 Ventia Korzystaj zawsze z aktualnego, najnowszego oprogramowania Twojego rekuperatora. MOŻLIWOŚĆ BIEŻĄCEJ AKTUALIZACJI.
 Ventia Łatwo steruj swoim rekuperatorem z dowolnego urządzenia. WEBSERWER zawsze w standardzie.
 Ventia Automatyczne połączenie rekuperatora z Internetem. INTELIGENTNY PROTOKÓŁ DHCP.

 

Ventia Ventia Sp. z o.o.
ul. Słowikowskiego 81
05-090 Raszyn
tel. (+48) 22 841 11 65
fax (+48) 22 841 10 98
info@ventia.pl

(ventia, Komfovent Domekt R, rekuperacja, rekuperator do domu jednorodzinnego, wentylacja mechaniczna)

   27.10.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl