Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Artykuł sponsorowany

Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak zmniejszyć rachunki za ciepłą wodę?
Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych
Odzysk ciepła w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych
DK-Kälteanlagen

Energooszczędność, poza tym, że pozwala obniżyć koszty energii na procesy produkcyjne czy przygotowanie ciepła lub chłodu, jest wymogiem czasów, w jakich żyjemy, wyrazem postępu, a także ukłonem w stronę środowiska naturalnego, z którego czerpiemy pełnymi garściami. Poszukiwanie rozwiązań ograniczających zużycie energii, a co za tym idzie - emisji CO2, jest nieodzowną częścią procesu postępu technologicznego.


Lata doświadczeń

Historia firmy DK-Kälteanlagen GmbH sięga roku 1973 i od początku w centrum jej zainteresowań znajdował się odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych. Urządzenia chłodnicze znajdują się zdecydowanie w czołówce obiektów generujących największe zużycie energii w zakładach przetwórstwa spożywczego. Z tego względu warto przyjrzeć się temu procesowi i zastanowić nad jego optymalizacją. Ciepło odpadowe agregatów chłodniczych stanowi cenną energię, którą zbyt często pozwala się marnować. DK-Kälteanlagen skupia się na technologiach odzyskiwania tej energii i użyciu jej w celu podgrzewania wody użytkowej  lub grzewczej. Niemalże pół wieku doświadczenia czyni DK marką wiodącą na rynku, proponującą rozwiązania najwyższej jakości oraz starannie i profesjonalnie dobrane do potrzeb klienta.


Ciepła woda bez kosztów

Wykorzystywanie ciepła odpadowego oddawanego przez urządzenia chłodnicze nie jest nowością na rynku, jednak wciąż nie jest tak szeroko praktykowane, jak być powinno. Firma DK-Kälteanlagen stworzyła system DK-Heat Recovery, aby usprawnić i spopularyzować ideę odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych. W zakładach produkcyjnych, w których stosuje się schładzanie - czy to w produkcji, czy w przechowywaniu - efektem ubocznym tych procesów będzie powstawanie odpadowej energii cieplnej. Dlaczego więc nie wykorzystać tej energii do ogrzewania wody? Według badań DK, zużycie ciepłej wody utrzymuje się na stałym poziomie przez ok. 300 dni w roku. Oznacza to możliwość uzyskania znacznych oszczędności, a także statusu przedsiębiorstwa świadomie wykorzystującego zasoby energetyczne.


Innowacyjne technologie starannie dobrane do Twoich potrzeb

System DK-Heat Recovery umożliwia podgrzewanie wody każdego typu: wody pitnej lub wody grzewczej z zastosowaniem zbiornika magazynowania energii oraz przy użyciu różnych wymienników ciepła. System DK-Heat Recovery jest możliwy do zastosowania w kilku wariantach, zależnie od przeznaczenia i sposobu magazynowania energii odpadowej.


Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w systemie magazynowym z wewnętrznymi wymiennikami ciepła

Wśród zalet tego rozwiązania należałoby wymienić:

    • 100-proc. wykorzystanie ciepła odpadowego na zasadzie całkowitej kondensacji – temperatura wody jest wyższa od temperatury kondensacji
    • Bezpieczeństwo zapewnione dzięki zastosowaniu dwuściennych wymienników ciepła i emaliowanych zbiorników
    • Czystość wody
    • Łatwość dostosowania systemu do indywidualnych potrzeb dzięki wielu możliwym kombinacjom i własnej produkcji zbiorników


Zastosowanie: Obiekty wyposażone w indywidualne chłodziarki oraz systemy chłodnicze ze sprężarkami o wymiarach rury tłocznej do 35 mm.


Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z zewnętrznymi wymiennikami ciepła

Zalety zastosowania systemu DK-Heat Recovery z zewnętrznymi wymiennikami ciepła:

    • Ciepło odpadowe jest optymalnie wykorzystywane za pomocą pompy i 3-drogowego zaworu mieszającego
    • Całkowite bezpieczeństwo dzięki dwuściankowym wymiennikom ciepła i emaliowanym zbiornikom
    • Czystość wody
    • Doskonałe rozwiązanie do zastosowania w obiektach o dowolnej powierzchni z ponad 350 kombinacjami wymienników ciepła
    • Możliwości montażu wymiennika ciepła na zbiorniku ciepłej wody lub przy instalacji chłodniczej
    • Zewnętrzny wymiennik ciepła umożliwia wykonanie najważniejszych prac hydraulikom lub inżynierom chłodnictwa
 
Zastosowanie: Obiekty wyposażone w większe instalacje chłodnicze ze sprężarkami o wymiarach rury tłocznej do 108 mm.


Podgrzewanie wody pitnej i grzewczej w pojedynczym zbiorniku ciepłej wody użytkowej

W zastosowaniu pojedynczego zbiornika woda grzewcza jest podgrzewana przy użyciu ciepła odpadowego z instalacji chłodniczej w celu wytworzenia buforowanej ciepłej wody. Woda pitna podgrzewana jest do wysokiej temperatury w procesie ciągłym, co zapewnia ochronę przed namnażaniem się bakterii Legionella. Do jej podgrzania służy spiralny wymiennik ciepła, wykonany ze stali nierdzewnej. Poprzez tworzenie się turbulencji woda nieustannie przemieszcza się w spirali, umożliwiając efektywną wymianę ciepła między zbiornikiem a wodą pitną. Pofałdowanie rury przyczynia się również do szybszego osiągnięcia pożądanej temperatury wody. Firma DK dzięki temu, że panuje nad procesem produkcji od samego projektu po jego wykonanie, szczyci się wyjątkową elastycznością zamówień, które mogą łączyć w sobie rozwiązania zarówno dla c.o., jak i c.w.u.

Jak zmniejszyć rachunki za ciepłą wodę

DK-Kälteanlagen GmbH to przedsiębiorstwo z tradycjami oraz jasno określonym celem – ergonomia i energooszczędność rozwiązań. To szczególnie istotne cechy w czasach, kiedy coraz większy nacisk powinniśmy kłaść na ochronę środowiska. Wśród klientów korzystających z rozwiązań DK znajdują się m.in. sklepy IKEA, sieć supermarketów EDEKA, restauracje L’Osteria czy angielski producent drobiu Soanes Poultry. Aby przekonać się o zaletach płynących z odzysku ciepła z urządzeń chłodniczych, zachęcamy do wypróbowania kalkulatora wydajności DK na stronie producenta.
 

 

DK-Kälteanlagen

DK-Kälteanlagen GmbH
Bogdan Bednarczyk

48282 Emsdetten, Hollefeldstr. 30

Tel.: (+49 (0) 2572) 93 14 41
Fax.: (+49 (0) 170 914 45 76
e-mail: bogdan.bednarczyk@dk-kaelteanlagen.de
strona: www.dk-kaelteanlagen.de

[artykuł sponsorowany, energooszczędność, DK, DK-Kälteanlagen, odzysk ciepła, instalacje chłodnicze, klimatyzacja]

   02.11.2020

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl