RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

Fot. 1. Projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, Fot. B. Nowak

Fot. 1. Projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, Fot. B. Nowak

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 32.) w artykule pt. "Warunki środowiska wewnętrznego..." opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną wymagania opisane w tej normie dotyczące budynków niemieszkalnych.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

PN-EN 15251 [2] jest wprowadzeniem w języku oryginału do polskiego systemu normalizacji międzynarodowych ustaleń zawartych w normie europejskiej. Norma ta opisuje warunki środowiska wewnętrznego, które powinny zostać zapewnione, aby umożliwić użytkowanie pomieszczeń i budynków zgodnie z ich przeznaczeniem oraz gwarantować przebywającym w nich osobom właściwe warunki higieniczne.

Wymagania uwzględniające jakość powietrza, warunki termiczne, oświetlenie oraz hałas dotyczą:

  • projektowania budynków, pomieszczeń oraz ich systemów grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
  • obliczeń zużycia energii w budynku,
  • oceny środowiska wewnętrznego, w tym ocen długookresowych,
  • pomiarów środowiska wewnętrznego w istniejących budynkach,
  • klasyfikacji oraz certyfikacji budynków lub ich części.

Podane w normie [2] standardy odnoszą się do budynków nieprzemysłowych, takich jak: mieszkalne, użyteczności publicznej, oświatowe, handlowe itp., w których warunki środowiska wewnętrznego można oszacować na podstawie typowych zachowań użytkowników. Zaproponowano podział obiektów na cztery kategorie uwzględniające różny poziom warunków komfortu zapewnionych użytkownikowi [1, 2]. Oznaczono je kolejnymi cyframi rzymskimi od I do IV.

Pierwsza dotyczy obiektów o szczególnie wysokich wymaganiach, drugiej odpowiadają wymagania standardowe, trzeciej niższy standard, ale jeszcze akceptowalny. Do czwartej kategorii zaliczono takie pomieszczenia i budynki, w których warunki środowiska wewnętrznego są poza zakresem ustalonym dla wyższych kategorii (i to pod warunkiem, że taki stan w trakcie całego roku może wystąpić jedynie przez ograniczony okres czasu).

W normie PN-EN 15251 [2] dopuszcza się zróżnicowanie warunków w zależności od typu budynku, sposobu użytkowania pomieszczeń, klimatu czy konkretnych uwarunkowań danego kraju. Projektant ma swobodę określenia założeń obliczeniowych, istotne jest jednak, aby kierował się ogólnymi zasadami ustanowionymi tą normą. Powinny gwarantować taką ilość powietrza zewnętrznego, doprowadzanego ciepła lub chłodu, aby temperatura powietrza w pomieszczeniu mieściła się w zakresie zadanych wartości minimalnej i maksymalnej.

Przy określaniu strumienia powietrza wentylacyjnego trzeba brać pod uwagę wymagania zawarte w EN 15241 [3] i EN 15242 [4]. Poza standardami podanymi w EN należy jednak przede wszystkim uwzględniać szczegółowe wymagania krajowe. W przypadku ich braku norma [2] odsyła do swoich załączników (o charakterze informacyjnym), w których omówiono i zilustrowano przykładami ogólne metody obliczeniowe. Ich wykorzystanie może zapewnić utrzymanie właściwych parametrów środowiska wewnętrznego dla różnych wyszczególnionych kategorii pomieszczeń, przy typowym ich użytkowaniu (warunki uśrednione) i sprawnie działających instalacjach.

Zwrócono też uwagę, aby przyjęte przez projektanta założenia dotyczące warunków środowiska wewnętrznego były przez niego czytelnie opisane w dokumentacji projektowej [1, 2].

Założenia

Wymagania projektowe dotyczące zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza opisane w normie PN-EN 15251 [2] podzielono na dwie grupy: dla budynków mieszkalnych i budynków niemieszkalnych. Wskazano, że ich podstawę powinny stanowić przede wszystkim wytyczne krajowe. Podkreślono, że w większości państw ustanowione są szczegółowe zasady, które regulują metodę projektowania wentylacji mechanicznej, naturalnej czy wywiewnej. Norma europejska [2] ustala standard, który należy stosować w przypadku braku rozwiązań krajowych lub nie są tak szczegółowe. Konkretne zalecenia opisano w jej załączniku informacyjnym oznaczonym literą B.

Według PN-EN 15251 [2] dla budynków mieszkalnych strumień objętości powietrza wentylacyjnego jest wyznaczany w oparciu o krotność wymiany powietrza na godzinę, wymagany strumień powietrza zewnętrznego (obliczony na podstawie jednostkowego wskaźnika odniesionego do powierzchni podłogi lub do liczby mieszkańców) oraz strumień powietrza wywiewanego (łazienka, kuchnia, wc) [1, 2].

W przypadku budynków niemieszkalnych zagadnienie jest jednak bardziej złożone. Niezbędne jest uwzględnienie wymagań wynikających z konkretnego przeznaczenia użytkowego pomieszczeń. Obliczeniowy objętościowy strumień powietrza wentylacyjnego jest wypadkową wynikającą z warunków stwarzanych przebywającym w pomieszczeniu osobom, prowadzonej tam działalności oraz zachodzących procesów fizyko-chemicznych. Ogólne metody obliczeniowe bazują na wskaźnikach odniesionych do liczby osób, powierzchni podłogi pomieszczeń oraz poziomu stężenia CO2.

Zwrócono uwagę, że tak wyznaczany strumień powietrza wentylacyjnego, wynikający ze spełnienia kryteriów środowiska wewnętrznego ustalonych normą [2] nie zależy od pory roku, a wynika ze sposobu użytkowania, zachowań osób przebywających w pomieszczeniu (palenie tytoniu, gotowanie, pranie, sprzątanie...), zachodzących procesów (np. obsługa kserokopiarek i drukarek w biurze, doświadczenia chemiczne w szkole...) czy emisji zanieczyszczeń chemicznych z materiałów zastosowanych do budowy i wyposażenia pomieszczenia.

Oczywiste jest, że podstawą wyznaczenia projektowanego strumienia powietrza wentylacyjnego mogą być też inne czynniki (np. zyski ciepła jawnego czy wilgoci). Ważne jest też, aby zidentyfikować dla pomieszczenia główne źródła zanieczyszczenia powietrza i w miarę możliwości dodatkowo ograniczyć ich oddziaływanie [2].

Metody obliczeń

Nie istnieje jeden, ogólny, uniwersalny wskaźnik oceny jakości powietrza wewnętrznego. Wobec tego jakość jest opisywana poprzez niezbędny strumień powietrza wentylacyjnego lub dopuszczalne stężenie CO2. W przypadku niewystępowania w pomieszczeniu procesów technologicznych mogących wpłynąć w sposób odczuwalny na jakość powietrza zależy ona od emisji zanieczyszczeń przez ludzi (wydychane produkty przemian metabolicznych, dym tytoniowy itp.), uzależnionej od ich zachowań i aktywności („składowa ludzka”), oraz od emisji substancji chemicznych z materiałów użytych do budowy i wyposażenia pomieszczenia („komponent budowlany”).

Wyznaczony w oparciu o metody podane w PN-EN 15231 [2] strumień powietrza wentylacyjnego dla budynków niemieszkalnych (i nieprzemysłowych) wynika tylko z kryteriów komfortu i zdrowia. Warunki zdrowotne zapewnione są przez odpowiednie zmniejszenie stężeń zanieczyszczeń w powietrzu, warunki komfortu poprzez eliminację stanu (np. nieprzyjemne zapachy, czynniki powodujące podrażnienia itd.), który choć nie stwarza zagrożenia dla zdrowia przebywających osób, może wywoływać ich niezadowolenie (np. mierzony wskaźnikiem PPD, tj. przewidywanym odsetkiem osób niezadowolonych).

Brak jest kompleksowej wiedzy na temat wzajemnych interakcji poszczególnych zanieczyszczeń. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, czy skutki zawartości w powietrzu różnych substancji chemicznych będą się sumować, czy też można uznać, że oddziałują na człowieka niezależnie od siebie [2]. Owszem, powietrze wentylujące pomieszczenie redukuje stężenia wszystkich zanieczyszczeń równocześnie, jednak może być konieczne, aby niezbędny strumień powietrza wentylacyjnego określony został odrębnie dla każdego z czynników i na koniec zsumowany.

W normie PN-EN 15251 [2] wskazano zatem na trzy podstawowe metody obliczeń, warunkujące zapewnienie przyjętych kryteriów jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń w budynkach niemieszkalnych:

  • wymagany strumień objętościowy powietrza wentylacyjnego określony jako suma ilości wynikającej z czynników ludzkich (dodatkowo jeszcze, z uwzględnieniem palenia lub niepalenia tytoniu) i wynikającej z „komponentu budowlanego”,
  • wymagany strumień objętościowy powietrza wentylacyjnego określony alternatywnie na podstawie wskaźników odniesionych do liczby osób lub odniesionych do powierzchni podłogi,
  • wymagany strumień objętościowy powietrza wentylacyjnego określony na podstawie bilansu masowego i dopuszczalnego poziomu stężenia CO2.

Nie ma pośród metod wskazanych w normie [2] sposobu opartego na wskaźnikach krotności wymiany powietrza w pomieszczeniu, jak ma to w niej miejsce w przypadku budynków mieszkalnych. Warto tu jednak zwrócić uwagę, że podane dla budynków mieszkalnych wskaźniki krotności wymiany powietrza i jednostkowego strumienia powietrza odniesionego do 1 m2 powierzchni podłogi są w zasadzie tożsame, gdy przyjąć wysokość pomieszczeń w świetle równą 2,5 m.

Suma dwóch składowych

Jako pierwszą metodę stosowaną do wyznaczenia strumienia powietrza wentylacyjnego podczas projektowania instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynkach niemieszkalnych wskazano w [2] sposób, w którym łącznie uwzględnia się strumień powietrza wynikający z obecności użytkowników w pomieszczeniu i strumień eliminujący zanieczyszczenia emitowane z konstrukcji budowlanej pomieszczenia i jego wyposażenia. Opisuje to zależność [2]:

suma dwóch składowych

gdzie:
qtot– całkowity strumień objętościowy powietrza wentylacyjnego dla pomieszczenia [dm3/s],
n – obliczeniowa liczba użytkowników pomieszczenia,
qp – wskaźnik jednostkowy odniesiony do liczby użytkowników [dm3/(s · osobę)],
A – powierzchnia podłogi pomieszczenia [m2],
qB – wskaźnik jednostkowy dla określenia wpływu „komponentu budowlanego” [dm3/(s · m2)].

Tabela 1. Jednostkowy strumień powietrza wentylacyjnego ze względu na
zanieczyszczenia od ludzi (budynki niemieszkalne) [2]

Tabela 1. Jednostkowy strumień powietrza wentylacyjnego ze względu na zanieczyszczenia od ludzi (budynki niemieszkalne) [2], Źródło: archiwum autora

Dla poszczególnych kategorii budynków (i ich pomieszczeń) – wg klasyfikacji przyjętej w [2] – w tabeli 1. zestawiono wskaźniki jednostkowe qp, dodatkowo uzupełniając ją o kolumnę z wartościami PPD. Wartości PPD są przy tym wyższe niż w przypadku określonych w normie [2] rekomendacji dotyczących warunków termicznych. Widać z tego, że w podziale na kategorie obiektów przyjmowane są różne wartości podstawowych mierników komfortu, w zależności od analizowanego parametru warunków środowiska wewnętrznego.

Tabela 2. Jednostkowy strumień powietrza wentylacyjnego ze względu na zanieczyszczenia emitowane z materiałów użytych
do budowy i wyposażenia pomieszczeń (budynki niemieszkalne) [2]

Tabela 2. Jednostkowy strumień powietrza wentylacyjnego ze względu na zanieczyszczenia emitowane z materiałów użytych do budowy i wyposażenia pomieszczeń (budynki niemieszkalne) [2], Źródło: archiwum autora

Odrębnie zostały określone też wskaźniki jednostkowe dla drugiej składowej sumy (1). Wyszczególniono przy tym trzy poziomy emisji substancji szkodliwych z konstrukcji budowlanej pomieszczenia (i przez jego wyposażenie) – tab. 2. W normie PN-EN 15251 [2] wprowadzono definicję budynków:

  • z bardzo niską emisją zanieczyszczeń – obiekty, dla których w sposób niezwykle starannie przeprowadzono dobór materiałów konstrukcyjnych oraz wyposażenia pod względem niskiej emisji zanieczyszczeń, a w pomieszczeniach zabronione są czynności i procesy mogące powodować emisję zanieczyszczeń, nie przewiduje się też obecności w nich źródeł zanieczyszczeń takich jak dym tytoniowy itp.,
  • z niską emisją zanieczyszczeń – obiekty, dla których dokonano doboru materiałów konstrukcyjnych oraz wyposażenia pod względem niskiej emisji zanieczyszczeń, a w pomieszczeniach czynności lub procesy mogące powodować emisję zanieczyszczeń są zabronione lub dopuszczone w ograniczonym zakresie,
  • z emisją zanieczyszczeń – obiekty istniejące lub nowo wznoszone, dla których nie zwracano uwagi na ograniczenie stosowania materiałów mogących emitować zanieczyszczenia powietrza, a w pomieszczeniach nie są zabronione czynności i procesy powodujące emisję zanieczyszczeń, dopuszcza się też występowanie w nich źródeł zanieczyszczeń takich jak np. dym tytoniowy,
materiałów o niskiej emisji

Tabela 3. Charakterystyka materiałów o niskiej i bardzo niskiej emisji w oparciu o kryterium maksymalnej emisji zanieczyszczeń [2], Źródło: archiwum autora

omawiając równocześnie w załączniku informacyjnym C kryteria umożliwiające dokonanie tego podziału. Według podanej w [2] charakterystyki w budynkach z niską emisją zanieczyszczeń zastosowane są w większości materiały o niskiej emisji zanieczyszczeń, czyli takie jak naturalne materiały (szkło, kamień), o których wiadomo, że są bezpieczne pod względem emisji niebezpiecznych substancji chemicznych, oraz materiały, które spełniają określone kryteria (tab. 3.).

wentylacja

Fot. 2. Wentylacja w budynkach mieszkalnych

W budynkach z bardzo niską emisją zanieczyszczeń zastosowane są natomiast w większości materiały o bardzo niskiej emisji zanieczyszczeń, a w ich pomieszczeniach jest kategorycznie zabronione palenie tytoniu. Materiały o bardzo niskiej emisji zanieczyszczeń wg [2] to tradycyjne, naturalne materiały (szkło, kamień, metal), o których wiadomo, że są bezpieczne pod względem emisji niebezpiecznych substancji chemicznych oraz materiały, które spełniają określone kryteria (tab. 3.) [2].

W załączniku B normy PN-EN 15251 [2] dla wybranych typów pomieszczeń, określając przez analogię do wzoru (1), w odrębnej tabeli podano również wartości wskaźników całkowitego strumienia powietrza wentylującego (odniesionego do powierzchni pomieszczenia) qtot/At oraz wskaźników jednostkowych odniesionych do liczby użytkowników (przeliczonych jednak na jednostkową powierzchnię użytkową pomieszczenia Aj) qp /A j.

W zasadzie takie przeliczenie nie wnosi prawie nic nowego, gdyż łatwo jest w większości przypadków podanych przykładów pomieszczeń dokonać przeliczeń wartości podanych w tab. 2., po przyjęciu wskaźników powierzchni podłogi przypadającej na jednego użytkownika. Co najwyżej tabela B.2. normy PNEN 15251 [2] sugeruje, że podana w normie trochę wcześniej wartość qB dla budynków z bardzo niską emisją zanieczyszczeń i III kategorią równą 0,3 dm3/(s · m2) może być skutkiem błędu autorów lub popełnionym już w trakcie składu druku.

W tabeli dla wszystkich ośmiu wybranych typów pomieszczeń konsekwentnie podano bowiem dla takiego przypadku wartość 0,2 dm3/(s · m2). Taką samą wartość (tj. 0,2) powtórzono również w tabeli B.3. przy omawianiu kolejnego sposobu obliczeń, bazującego na tych samych założeniach podstawowych, a jedynie nieuwzględniającego sumowania dwóch składowych strumienia powietrza wentylacyjnego.

Przykładowe wartości zalecanego całkowitego jednostkowego strumienia powietrza wentylacyjnego odniesione do powierzchni pomieszczenia (qtot/At ) podano w tabeli B.2. normy dla: pojedynczego pomieszczenia biurowego (Aj = 10 m2/osobę), biura wielkoprzestrzennego (Aj = 15 m2/osobę), sali konferencyjnej (Aj = 2 m2/osobę), sali audytoryjnej (Aj = 0,75 m2/osobę), sali restauracyjnej (Aj = 1,5 m2/osobę), sali lekcyjnej (Aj = 2,0 m2/osobę), sal w przedszkolach (Aj = 2,0 m2/osobę; zwiększono przy tym jednostkowy wskaźnik strumienia powietrza na osobę o 20%) oraz domów towarowych (Aj = 7 m2/osobę).

Dużo bardziej istotnym zagadnieniem jest podanie w tej tabeli dodatkowego strumienia powietrza wentylacyjnego wynikającego z dopuszczenia palenia tytoniu w pomieszczeniu. W takich warunkach wartość wyznaczona ze wzoru (1) poza tym, że obliczona jest jak dla budynków z emisją zanieczyszczeń, to jeszcze powinna być zwiększona o iloczyn powierzchni pomieszczenia i wskaźnika jednostkowego qsmok.

Tabela 4. Jednostkowy wskaźnik dodatkowego strumienia powietrza wentylacyjnego
wynikającego z dopuszczenia w pomieszczeniu palenia tytoniu [2]

Tabela 4. Jednostkowy wskaźnik dodatkowego strumienia powietrza wentylacyjnego wynikającego z dopuszczenia w pomieszczeniu palenia tytoniu [2], Źródło: archiwum autora

Podane wartości wskaźnika (tab. 4.) określono w [2] przy założeniu, że 20% przebywających w pomieszczeniu osób jest palaczami i będą palić 1,2 papierosa na godzinę. W przypadku przewidywania większej intensywności palenia podane wartości należy proporcjonalnie zwiększyć. Oczywiste jest, że ten wskaźnik jednostkowy określony jest jedynie na podstawie kryterium komfortu i pomija kryterium bezpieczeństwa dla zdrowia [2].

Alternatywa składowych

PN-EN 15251 [2] wskazuje, że poza określeniem strumienia powietrza wentylacyjnego na podstawie wzoru (1) niekiedy może być stosowana metoda przyjmująca do projektowania instalacji wartość maksymalną z obliczonej na podstawie liczby osób i na podstawie powierzchni pomieszczenia:

Można też przyjmować wartość pośrednią, zawartą w przedziale ograniczonym wartościami wyznaczonymi na podstawie wzorów (1) i (2). Gdy nie ma szczegółowych zaleceń krajowych, projektant samodzielnie powinien podjąć decyzję o wyborze metody, uzasadniając ją w dokumentacji projektowej [2].

stężenie CO2 w powietrzu

Tabela 5. Zalecane maksymalne stężenie CO2 w powietrzu pomieszczenia ponad poziom na zewnątrz budynku, dla obliczeń bilansów energii i regulacji instalacji wentylacyjnej [2], Źródło: archiwum autora

Bilans CO2

Jakość powietrza wewnętrznego określana może być również na podstawie stężenia dwutlenku węgla. Strumień objętościowy powietrza wentylacyjnego może być wówczas określony w oparciu o bilans masy CO2 wykonany dla pomieszczenia, z uwzględnieniem stężenia CO2 w powietrzu nawiewanym (zewnętrznym). Norma PN-EN 15251 [2] odsyła do szczegółów zawartych w normie EN 13779 [5], podając jednak wartości graniczne stężeń dla poszczególnych kategorii budynków (tab. 5.).

strumień powietrza wentylacyjnego

Fot. 3. Niezbędny strumień powietrza wentylacyjnego a poziom emisji substancji chemicznych z materiałów użytych do budowy i wyposażenia pomieszczenia

Przerwa w użytkowaniu

W okresie braku użytkowania wentylowanych pomieszczeń strumień powietrza wentylacyjnego powinien zostać ograniczony. Minimalny strumień powietrza musi wynikać ze specyfiki użytkowania budynku i specyfiki źródeł zanieczyszczenia powietrza. W przypadku braku krajowych przepisów w tym zakresie norma [2] zaleca przyjmować jednostkowy strumień powietrza z przedziału 0,1÷0,2 dm3/(s · m2).

Przed rozpoczęciem użytkowania pomieszczeń konieczne jest zintensyfikowanie działania wentylacji i uzyskanie 2-krotnej wymiany powietrza. Oznaczać to będzie, że po przerwie w użytkowaniu budynku powinien zostać zwiększony strumień powietrza wentylacyjnego z wartości minimalnej do wartości gwarantującej uzyskanie odpowiedniej krotności wymian (np. zwiększenie strumienia powietrza wentylacyjnego tylko na 30 min przed otwarciem wymaga zapewnienia w tym czasie krotności 4 h–1, na 1 godz. przed – krotności 2 h–1 itd.). W tym bilansie powietrza nawiewanego należy uwzględnić infiltrację powietrza zewnętrznego [2].

Podsumowanie

Ustanowienie PN-EN 15251 [2] jest konsekwencją tworzenia w Europie jednolitego standardu metod obliczania efektywności energetycznej budynków i związanych z tym pojęciem założeń obliczeniowych dla projektowania instalacji grzewczych, chłodniczych, wentylacji, klimatyzacji czy elektrycznych. Wynika to z wdrażania do prawodawstwa państw członkowskich UE europejskiej dyrektywy EPBD [6]. Trzeba pamiętać, że dyrektywy europejskie stanowią tylko ogólne ramy dla krajowych systemów prawa, pozostawiając swobodę w zakresie szczegółów rozwiązań. Tak jest i w przypadku dyrektywy 2002/91/EC [6].

PN-EN 15251 [2] również wskazuje na pierwszeństwo ustaleń krajowych, oczywiście nie powinny być sprzeczne z ogólnymi zasadami opisanymi w tej normie. W zakresie wymagań dotyczących obliczeń strumienia powietrza wentylacyjnego zapewniającego właściwą jakość powietrza w pomieszczeniach niemieszkalnych (i równocześnie nieprzemysłowych) podaje dość ogólne zalecenia, polegając na wiedzy projektanta i właściwie podejmowanych przez niego decyzjach.

Jest też uzupełnieniem zasad zawartych w innych normach (np. [3, 4, 5]) i przepisów krajowych, które dopiero traktowane łącznie tworzą podstawę do wymiarowania instalacji. Ogólną zasadą, którą kieruje się, jest zapewnienie odpowiednich warunków osobom przebywającym w pomieszczeniu, natomiast ograniczeniu zużycia energii nadaje mniejsze znaczenie.

Uzasadnieniem takiego stanowiska jest argument, że potencjalne oszczędzanie, którego skutkiem będzie niekorzystne pogorszenie warunków komfortu i jakości powietrza, skutkuje dużo większymi kosztami społecznymi i indywidualnymi niż ewentualnie planowane korzyści wynikające ze zmniejszenia energochłonności budynku i jego instalacji [1, 2].

Literatura

  1. Nowak B. Kryteria środowiska wewnętrznego, Rynek Instalacyjny 3/2008, s. 32.
  2. PN-EN 15251:2007 Kryteria środowiska wewnętrznego, obejmujące warunki cieplne, jakość powietrza wewnętrznego, oświetlenie i hałas (oryg.), (EN 15251:2007 Indoor environmental input parameters for design and assessment of energy performance of buildings addressing indoor air quality, thermal environment, lighting and acoustics).
  3. EN 15241:2007 Ventilation for buildings – Calculation methods for energy losses due to ventilation and infiltration in commercial buildings (PN-EN 15241:2007 Wentylacja budynków – Metody obliczania strat energii na skutek wentylacji i infiltracji powietrza w budynkach użyteczności publicznej (oryg.)).
  4. EN 15242:2007 Ventilation for buildings – Calculation methods for the determination of air flow rates in buildings including infiltration (PN-EN 15242:2007 Wentylacja budynków – Metody obliczeniowe do określania strumieni objętości powietrza w budynkach z uwzględnieniem infiltracji (oryg.)).
  5. EN 13779:2007 Ventilation for non-residential buildings. Performance requirements for ventilation and roomconditioning systems (PN-EN 13779:2007 Wentylacja budynków niemieszkalnych – Wymagane właściwości systemów wentylacji i klimatyzacji (oryg.)).
  6. Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzU UE Nr L001 z dnia 4.01.2003 r., s. 65.)

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.