Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

Fot. 1. Norma PN-EN 15251 [2] określa m.in. wymagania dla projektowania instalacji wentylacyjnych
i klimatyzacyjnych
Fot. 1. Norma PN-EN 15251 [2] określa m.in. wymagania dla projektowania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
B. Nowak
Ciąg dalszy artykułu...

Zwrócono uwagę, że tak wyznaczany strumień powietrza wentylacyjnego, wynikający ze spełnienia kryteriów środowiska wewnętrznego ustalonych normą [2] nie zależy od pory roku, a wynika ze sposobu użytkowania, zachowań osób przebywających w pomieszczeniu (palenie tytoniu, gotowanie, pranie, sprzątanie...), zachodzących procesów (np. obsługa kserokopiarek i drukarek w biurze, doświadczenia chemiczne w szkole...) czy emisji zanieczyszczeń chemicznych z materiałów zastosowanych do budowy i wyposażenia pomieszczenia.

Oczywiste jest, że podstawą wyznaczenia projektowanego strumienia powietrza wentylacyjnego mogą być też inne czynniki (np. zyski ciepła jawnego czy wilgoci). Ważne jest też, aby zidentyfikować dla pomieszczenia główne źródła zanieczyszczenia powietrza i w miarę możliwości dodatkowo ograniczyć ich oddziaływanie [2].

Metody obliczeń

Nie istnieje jeden, ogólny, uniwersalny wskaźnik oceny jakości powietrza wewnętrznego. Wobec tego jakość jest opisywana poprzez niezbędny strumień powietrza wentylacyjnego lub dopuszczalne stężenie CO2. W przypadku niewystępowania w pomieszczeniu procesów technologicznych mogących wpłynąć w sposób odczuwalny na jakość powietrza zależy ona od emisji zanieczyszczeń przez ludzi (wydychane produkty przemian metabolicznych, dym tytoniowy itp.), uzależnionej od ich zachowań i aktywności („składowa ludzka”), oraz od emisji substancji chemicznych z materiałów użytych do budowy i wyposażenia pomieszczenia („komponent budowlany”).

Wyznaczony w oparciu o metody podane w PN-EN 15231 [2] strumień powietrza wentylacyjnego dla budynków niemieszkalnych (i nieprzemysłowych) wynika tylko z kryteriów komfortu i zdrowia. Warunki zdrowotne zapewnione są przez odpowiednie zmniejszenie stężeń zanieczyszczeń w powietrzu, warunki komfortu poprzez eliminację stanu (np. nieprzyjemne zapachy, czynniki powodujące podrażnienia itd.), który choć nie stwarza zagrożenia dla zdrowia przebywających osób, może wywoływać ich niezadowolenie (np. mierzony wskaźnikiem PPD, tj. przewidywanym odsetkiem osób niezadowolonych).

Brak jest kompleksowej wiedzy na temat wzajemnych interakcji poszczególnych zanieczyszczeń. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, czy skutki zawartości w powietrzu różnych substancji chemicznych będą się sumować, czy też można uznać, że oddziałują na człowieka niezależnie od siebie [2]. Owszem, powietrze wentylujące pomieszczenie redukuje stężenia wszystkich zanieczyszczeń równocześnie, jednak może być konieczne, aby niezbędny strumień powietrza wentylacyjnego określony został odrębnie dla każdego z czynników i na koniec zsumowany.

W normie PN-EN 15251 [2] wskazano zatem na trzy podstawowe metody obliczeń, warunkujące zapewnienie przyjętych kryteriów jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń w budynkach niemieszkalnych:

  • wymagany strumień objętościowy powietrza wentylacyjnego określony jako suma ilości wynikającej z czynników ludzkich (dodatkowo jeszcze, z uwzględnieniem palenia lub niepalenia tytoniu) i wynikającej z „komponentu budowlanego”,
  • wymagany strumień objętościowy powietrza wentylacyjnego określony alternatywnie na podstawie wskaźników odniesionych do liczby osób lub odniesionych do powierzchni podłogi,
  • wymagany strumień objętościowy powietrza wentylacyjnego określony na podstawie bilansu masowego i dopuszczalnego poziomu stężenia CO2.

Nie ma pośród metod wskazanych w normie [2] sposobu opartego na wskaźnikach krotności wymiany powietrza w pomieszczeniu, jak ma to w niej miejsce w przypadku budynków mieszkalnych. Warto tu jednak zwrócić uwagę, że podane dla budynków mieszkalnych wskaźniki krotności wymiany powietrza i jednostkowego strumienia powietrza odniesionego do 1 m2 powierzchni podłogi są w zasadzie tożsame, gdy przyjąć wysokość pomieszczeń w świetle równą 2,5 m.

Suma dwóch składowych

Jako pierwszą metodę stosowaną do wyznaczenia strumienia powietrza wentylacyjnego podczas projektowania instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynkach niemieszkalnych wskazano w [2] sposób, w którym łącznie uwzględnia się strumień powietrza wynikający z obecności użytkowników w pomieszczeniu i strumień eliminujący zanieczyszczenia emitowane z konstrukcji budowlanej pomieszczenia i jego wyposażenia. Opisuje to zależność [2]:


 
gdzie:
qtot– całkowity strumień objętościowy powietrza wentylacyjnego dla pomieszczenia [dm3/s],
n – obliczeniowa liczba użytkowników pomieszczenia,
qp – wskaźnik jednostkowy odniesiony do liczby użytkowników [dm3/(s · osobę)],
A – powierzchnia podłogi pomieszczenia [m2],
qB – wskaźnik jednostkowy dla określenia wpływu „komponentu budowlanego” [dm3/(s · m2)].

   18.04.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl