RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza kosztów budowy kanalizacji deszczowej metodą wykopową i bezwykopową

Analysis of the rainwater drainage system construction costs using the excavation and trenchless methods

Udział kosztów grup robót w kosztach całej inwestycji

Udział kosztów grup robót w kosztach całej inwestycji

Przy wyborze metod budowy sieci kanalizacji deszczowej warto poddać je dokładnej analizie pod względem kosztów inwestycyjnych – zarówno metody wykopowej, jak i bezwykopowej oraz zastosowania różnych materiałów. Przykładowo technologia budowy kanalizacji przeciskiem hydraulicznym sterowanym ma swoje zalety, jednak w analizowanym przypadku jej koszty były wyższe niż technologii wykopowej. W analizie warto wziąć również pod uwagę cały cykl życia budowanej sieci i żywotność jej elementów, ma to bowiem duży wpływ na późniejsze koszty eksploatacyjne.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

W artykule:

• Warianty budowy – założenia
• Zestawienie parametrów kanalizacji przyjętej do analizy
• Koszty budowy

Streszczenie

W artykule przedstawiono analizę kosztów budowy kanalizacji deszczowej za pomocą technologii wykopowej i bezwykopowej. Obejmuje ona koszty budowy sieci na różnych głębokościach w drodze wojewódzkiej, powiatowej, gminnej, z kostki betonowej oraz w terenie zielonym. Analiza ta wykazała, że budowa kanalizacji deszczowej o średnicy od DN 300 do DN 1000 o łącznej długości 957,6 m i średnich głębokościach od 2,1 do 4,1 m jest tańsza, jeśli zostanie wykonana metodą wykopową. Technologia przecisku hydraulicznego sterowanego, nawet w wariancie przegłębienia sieci na potrzeby analizy, była droższa, pomimo że wymaga zdecydowanie niższych nakładów na odtworzenie nawierzchni, którą w przypadku większych średnic należy wymienić na nawet ponad połowie całej szerokości jezdni.

Abstract

The article presents an analysis of rainwater sewer construction costs using excavation and trenchless technology. It covers the costs of building the network at various depths on the voivodeship, poviat and commune roads, from concrete cubes and in green areas. This analysis showed that the construction of a rainwater sewage system with a diameter from DN 300 to DN 1000 and a total length of 957.6 m and average depths from 2.1 to 4.1 m is cheaper if it is made using the excavation method. The technology of controlled hydraulic jacking, even in the variant of trimming the network for the purposes of the analysis, was more expensive, despite the fact that it requires significantly lower outlays for the reconstruction of the surface, which in the case of larger diameters should be replaced by even more than half of the entire width of the road.

Urbanizacja miast oraz konieczność dostosowywania się do warunków zarówno atmosferycznych, jak i prawnych w aspekcie ekologicznym spowodowały zdecydowany rozwój sieci kanalizacyjnych. Metody budowy przewodów kanalizacyjnych można podzielić na dwie główne grupy: wykopowe oraz bezwykopowe. Realizacja kanalizacji w sposób odkrywkowy wiąże się z wykonywaniem wykopów, a tym samym koniecznością rozbiórki istniejącego zagospodarowania terenu oraz jego zajęcia na czas prowadzenia robót. Wybudowanie kanalizacji w sposób bezwykopowy również wymaga ingerencji w głąb gruntu oraz zajęcia terenu, ale prace te ograniczają się jedynie do wykonania wykopów nadawczych i odbiorczych wykorzystywanych do zabudowy studni rewizyjnych czy połączeniowych.

Sieci kanalizacyjne były, są i będą budowane, nasuwa się jednak pytanie: w jakiej technologii i cenie?

Warianty budowy – założenia

Analiza wariantów oparta jest na założeniach realizowanej inwestycji. W celu stworzenia miarodajnego opracowania mającego na celu przeprowadzenie analizy kosztów budowy na różnych głębokościach w drodze wojewódzkiej, powiatowej, gminnej, z kostki betonowej oraz w terenie zielonym, z projektu zostały odrzucone rozwiązania projektowe wiążące się z budową przykanalików oraz wpustów ulicznych, ograniczając go tym samym do ciągu głównego kanalizacji deszczowej. Zakłada się, że prace wykonywane są powyżej poziomu zwierciadła wody gruntowej ze względu na trudność w oszacowaniu kosztów odwadniania.

Analizie poddano prace wykonywane metodą wykopu otwartego oraz bezwykopowo. Do analizy kosztorysowej metody bezwykopowej przyjęto technologię wykonania za pomocą przecisku hydraulicznego z wierceniem pilotowym i transportem urobku podajnikiem ślimakowym. Pierwotne założenia projektu przewidywały wykonanie kanalizacji deszczowej na średniej głębokości 3,1 m. Na potrzeby analizy głębokości te zostały powiększone o 1 m, tj. do średniej głębokości 4,1 m, i wypłycone o 1 m, tj. do średniej głębokości 2,1 m, w celu porównania kosztów wiążących się nie tylko z nawierzchnią, ale i budową kanalizacji na różnych głębokościach.

Zestawienie parametrów kanalizacji przyjętej do analizy

Studnie

Materiały studni poddane analizie pogrupowano w zależności od materiału zastosowanego przewodu:

  • studnie betonowe – rury kamionkowe, PVC + PP, betonowe, żelbetowe, polimerobetonowe, PP, PCC cementowo-polimerowe,
  • studnie PEHD – rury PEHD.

Projekt, na którym oparto wyceny, przewiduje wykonanie studni rewizyjnych (tabela 1).

W ramach rozpatrywanych wariantów studnie zostały wycenione na podstawie ich głębokości. Ceny oparto na wycenach producentów.

Rury kanalizacyjne wykonywane metodą tradycyjną

Analizie cenowej poddano następujące materiały rurociągów:

  • rury kamionkowe,
  • rury PVC+ PP,
  • rury betonowe,
  • rury żelbetowe,
  • rury polimerobetonowe,
  • rury PP,
  • rury PCC cementowo-polimerowe,
  • rury PEHD.

W projekcie, na którym oparto wyceny, przewiduje się wykonanie przewodów kanalizacyjnych (tabela 2). Ceny oparto na wycenach producentów.

Rurociągi kanalizacyjne wykonywane metodą bezwykopową

Rurociągi wykonywane wykopowo w przypadku budowy w technologii bezwykopowej występują w miejscu i na obszarze wykonanych komór nadawczych i odbiorczych, umożliwiających połączenie rur przeciskowych ze studniami rewizyjnymi powstałymi w miejscach komór. W projekcie, na którym oparto wyceny, przewiduje się wykonanie przewodów kanalizacyjnych (tabela 3). Koszty wykonania przecisków oparto na podstawie wycen uzyskanych od specjalistycznych firm.

Koszty budowy

Warunki odtworzenia nawierzchni

Zgodnie z wytycznymi zarządcy drogi w mieście naruszony pas drogowy należy odtworzyć szerzej, według tabel 4 i 5, licząc od krawędzi wykopu.

Koszty wspólne

Jako wspólne przyjęto koszty, które powtarzają się w analizach.

Próba szczelności

Próba szczelności (medium – woda) – bez względu na wybrany wariant oraz metodę budowy kanalizacji. Przeprowadzenie próby szczelności kosztuje 33 020,93 zł.

Nawierzchnie

Koszty rozbiórki oraz odtworzenia nawierzchni, w których prowadzone są prace kanalizacyjne, pokazano na rys. 1. Wielkość powierzchni nawierzchni nie zmienia się w zależności od wariantu (głębokości), a jedynie w zależności od rodzaju terenu, w którym prowadzone są prace.

Koszty rozbiórki

Rys. 1. Koszty rozbiórki oraz odtworzenia nawierzchni

Wycena grupy robót dotyczących rozbiórki oraz odtworzenia nawierzchni w miejscu wykonywania prac pozwala jednoznacznie stwierdzić, że koszty te w metodzie tradycyjnej znacząco przewyższają koszty robót wykonywanych metodą bezwykopową. Warstwa wierzchnia w metodzie tradycyjnej dla terenów zielonych i drogi z kostki betonowej jest 4,5 razy droższa niż w przypadku metody bezwykopowej, a dla dróg asfaltowych (droga gminna, powiatowa i wojewódzka) iloczyn ten wynosi 4,4. Różnice wynikają z wielkości powierzchni w miejscach, gdzie prowadzone są prace ziemne związane z budową kanalizacji. W metodzie tradycyjnej obszar ten występuje na całej długości realizowanego przewodu, a w metodzie bezwykopowej punktowo w miejscach komór nadawczych, odbiorczych i pośrednich.

Koszty montażu przewodów wraz z materiałem – technologia wykopowa

Koszty montażu przewodów wraz z materiałem przeznaczonym do zabudowy w metodzie wykopowej pokazano w tabeli 6.

Koszty związane z montażem oraz materiałem rur kanalizacyjnych nie zmieniają się w przeprowadzanej analizie na skutek głębokości ułożenia oraz rodzaju nawierzchni. Ceny są zróżnicowane ze względu na koszt materiału. Zróżnicowane koszty materiału wynikają z technologii produkcji, cen surowców użytych do produkcji rur oraz rodzaju połączeń. Koszty montażu też są różne i uzależnione od rodzaju materiału. Główne zmieniające się wielkości w nakładach na prace montażowe mające wpływ na cenę montażu związane są z niezbędną liczbą roboczogodzin oraz ilością i rodzajem sprzętu do montażu. Rury betonowe, żelbetowe, kamionkowe czy polimerobetonowe tzw. grubościenne charakteryzują się dużą wagą, dlatego do prac montażowych konieczne jest więcej roboczogodzin i pracy sprzętu typu żuraw. Z kolei rury z tworzyw sztucznych są lżejsze i nakłady związane ze sprzętem są mniejsze.

Koszty montażu przewodów wraz z materiałem w metodzie bezwykopowej

Koszty montażu rur metodą bezwykopową nie zmieniają się na skutek głębokości ułożenia oraz rodzaju nawierzchni. Na koszt montażu składają się: wykonanie przecisku hydraulicznego sterowanego, cena rur przeciskowych – przewodowych lub rur osłonowych i przewodowych, montaż rur tradycyjnych (połączenie rur przeciskowych ze studnią rewizyjną) oraz cena rur przewodowych. Głównym czynnikiem zwiększającym koszty montażu przewodów w tej metodzie jest wykonanie przecisku hydraulicznego, którego koszt kształtuje się na poziomie 1,42 mln zł. Najdroższym rozwiązaniem jest wykonanie rury przewodowej w rurze stalowej osłonowej umieszczonej na płozach. Wynika to głównie z konieczności wykonania przecisku o większej średnicy i kosztów materiału: rury stalowej, która pozostaje w gruncie, oraz rury przewodowej – zazwyczaj PEHD.

Wariant I – średnia głębokość 3,1 m

Wariant I wykonano zgodnie z przyjętymi w projekcie kanalizacji deszczowej głębokościami. Średnia głębokość ułożenia kanalizacji deszczowej wynosi 3,1 m.

Roboty ziemne

Koszt wykonania robót ziemnych zmienia się nieznacznie w zależności od rodzaju nawierzchni. Wynika to z grubości warstw nawierzchni (od 20 do 47 cm), które są odejmowane od głębokości wykopów i dlatego wpływają na objętość wykopanego materiału. Natomiast jeśli porównamy koszty wykonania wykopów, to w przypadku metody tradycyjnej są one ok. 3,75 razy większe. Wpływa na to głównie długość wykonywanych wykopów i zabezpieczenie ich ścian oraz podsypka i obsypka przewodów.

Studnie wraz z montażem – technologia wykopowa oraz bezwykopowa

Głębokości posadowienia studni rewizyjnych, wynoszące od 2,17 do 4,22 m, wpływają na objętość wykopu, a tym samym na koszt ich wykonania. Istotne są różnice między terenem zielonym a nawierzchnią utwardzoną i wynikają one z zastosowania w drogach przyjętych do analizy pierścieni odciążających. Pomiędzy materiałami różnych producentów nie występuje duża rozbieżność, z wyjątkiem studni z polimerobetonu PRC. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie studni żelbetowych Haba-Beton. Koszty montażu studni, podobnie jak rur kanalizacyjnych, także są różne i zależą od materiału studni. Studnie z PEHD na kanalizacji z rur PEHD o średnicy 800 i 1000 przyjęto jako ekscentryczne.

Wariant II – średnia głębokość 2,1 m

Wariant II zrealizowano o 1 m płycej od głębokości przyjętych w projekcie kanalizacji deszczowej. Średnia głębokość ułożenia kanalizacji deszczowej wynosi 2,1 m. Obliczone koszty wykonania robót ziemnych zmieniają się nieznacznie w zależności od rodzaju nawierzchni. Jeśli porównamy koszty wykonania wykopów metodą wykopową i bezwykopową, to w przypadku tej drugiej metody są one ok. 3,75 razy niższe.

Studnie wraz z montażem – technologia wykopowa oraz bezwykopowa

Głębokości posadowienia studni rewizyjnych, które wynoszą od 1,17 do 3,22 m, wpływają na objętość wykopu, a tym samym na koszt ich wykonania. Koszty montażu studni, podobnie jak rur kanalizacyjnych, także są różne i zależą od materiału studni.

Wariant III – średnia głębokość 4,1 m

Wariant III zrealizowano o 1 m głębiej od głębokości przyjętych w projekcie kanalizacji deszczowej. Średnia głębokość ułożenia kanalizacji deszczowej wynosi 4,1 m.

Roboty ziemne

Obliczone koszty wykonania robót ziemnych zmieniają się w stosunkowo niewielkim stopniu w zależności od rodzaju nawierzchni. Jeśli porównamy koszty wykonania wykopów pomiędzy metodą wykopową a bezwykopową, to są one ok. 3,86 razy większe dla metody tradycyjnej.

Studnie wraz z montażem – technologia wykopowa oraz bezwykopowa

Głębokości posadowienia studni rewizyjnych, wynoszące od 3,17 do 5,22 m, wpływają na objętość wykopu, a tym samym na koszt ich wykonania. Koszty montażu studni, podobnie jak rur kanalizacyjnych, także są różne i zależą od materiału studni.

Porównanie kosztów całej inwestycji dla wybranych materiałów

Mając na uwadze powyższe uwagi dot. kosztów technologii i materiałów oraz prac rozbiórkowych, montażowych i wykopowych, w celu podsumowania analizie poddane zostały najniższe oraz najwyższe koszty wykonania kanalizacji w różnych wariantach.

Inwestycja wykonywana metodą wykopową oraz bezwykopową z zastosowaniem najtańszych materiałów

Wykaz kosztów realizacji całej inwestycji z zastosowaniem najtańszych przyjętych do porównania materiałów, z podziałem na wykonanie w różnych wariantach oraz w różnej nawierzchni, podano na rys. 2.

Koszty inwestycji

Rys. 2. Koszty wykonania całej inwestycji z zastosowaniem najtańszych materiałów [zł]

Z ekonomicznego punktu widzenia najtaniej wykonamy kanalizację w technologii wykopu otwartego. Wybór taki należy przyjąć przy średniej głębokości 2,1, 3,1 i 4,1 m, bez względu na rodzaj nawierzchni, w której prace są wykonywane.

Inwestycja wykonywana metodą wykopową oraz bezwykopową z zastosowaniem najdroższych materiałów

Wykaz kosztów zrealizowania całej inwestycji z zastosowaniem najdroższych przyjętych do porównania materiałów, z podziałem na wykonanie w różnych wariantach oraz w różnej nawierzchni, pokazano na rys. 3.

Koszty wykonania

Rys. 3. Koszty wykonania całej inwestycji z zastosowaniem najdroższych materiałów [zł]

Analizę kosztów przy zastosowaniu materiałów najdroższych przeprowadzono w celu sprawdzenia, czy w takim wariancie technologia bezwykopowa nadal jest najdroższa. Do porównania przyjęto różne głębokości posadowienia kanalizacji oraz różne rodzaje nawierzchni. W tym wypadku najtańszym rozwiązaniem jest wykonanie kanalizacji w technologii tradycyjnej. Wybór taki należy przyjąć przy średniej głębokości 2,1, 3,1 i 4,1 m, bez względu na rodzaj nawierzchni, w której prace są wykonywane.

Porównanie kosztów poszczególnych grup robót

W metodzie bezwykopowej i wykopowej wykonania kanalizacji porównano koszt poszczególnych grup robót dla analizowanych wariantów w różnych rodzajach nawierzchni. Udział kosztów oparty jest na materiałach najtańszych, czyli na najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu.

Wariant I – średnia głębokość 3,1 m

Udział kosztów poszczególnych grup robót w kosztach całej inwestycji realizowanej w technologii wykopowej i bezwykopowej pokazano na rys. 4 i 5.

Udział kosztów

Rys. 4. Udział kosztów grup robót w kosztach całej inwestycji w technologii wykopowej [zł] – wariant I

Koszty technologii bezwykopowej

Rys. 5. Udział kosztów grup robót w kosztach całej inwestycji w technologii bezwykopowej [zł] – wariant I

W przypadku zastosowania technologii wykopowej w terenie zielonym i w drodze z kostki betonowej największy koszt stanowią roboty ziemne. Sytuacja zmienia się przy nawierzchniach asfaltowych od najniższej kategorii drogi, tj. gminnej, gdzie udział robót dotyczących nawierzchni przewyższa roboty ziemne i rośnie razem z kategorią ulicy. Montaż kanalizacji wraz z materiałem oraz próba szczelności pozostają bez zmian. Udział montażu studni wraz z materiałem jest mniejszy tylko w terenie zielonym, przy pozostałych nawierzchniach znajduje się na tym samym poziomie.

Porównując poszczególne grupy robót, można stwierdzić, że w przypadku technologii bezwykopowej największy udział w całej inwestycji, bez względu na rodzaj nawierzchni, ma wykonanie przecisku hydraulicznego sterowanego, a w następnej kolejności materiał do jego wykonania. W terenie zielonym i w drodze z kostki betonowej roboty ziemne mają większy udział w kosztach niż prace związane z nawierzchnią (to tylko humus i kostka). Sytuacja zmienia się w przypadku nawierzchni asfaltowych od najniższej kategorii drogi, tj. gminnej, gdzie udział robót dotyczących nawierzchni przewyższa roboty ziemne i rośnie razem z kategorią ulicy. Montaż kanalizacji wraz z materiałem oraz próba szczelności pozostają bez zmian. Udział montażu studni wraz z materiałem jest mniejszy tylko w terenie zielonym, przy pozostałych nawierzchniach znajduje się na tym samym poziomie.

Wariant II – średnia głębokość 2,1 m

Udziały kosztów poszczególnych grup robót w kosztach całej inwestycji realizowanej w technologii wykopowej i bezwykopowej pokazano na rys. 6 i 7.

Udział kosztów wariant II

Rys. 6. Udział kosztów grup robót w kosztach całej inwestycji w technologii wykopowej [zł] – wariant II

Udział kosztów wariant II

Rys. 7. Udział kosztów grup robót w kosztach całej inwestycji w technologii bezwykopowej [zł] – wariant II

Porównując poszczególne grupy robót, można zauważyć, że w przypadku technologii wykopowej tylko w terenie zielonym największy udział mają roboty ziemne. Sytuacja zmienia się przy nawierzchniach ulepszonych już od drogi z kostki betonowej, gdzie udział robót dotyczących nawierzchni przewyższa roboty ziemne i rośnie razem z kategorią ulicy. Montaż kanalizacji wraz z materiałem oraz próba szczelności pozostają bez zmian. Udział montażu studni wraz z materiałem jest mniejszy tylko w terenie zielonym, dla pozostałych nawierzchni znajduje się na tym samym poziomie.

Można stwierdzić również, że w przypadku technologii bezwykopowej największy udział w całości inwestycji, bez względu na rodzaj nawierzchni, ma koszt wykonania przecisku hydraulicznego sterowanego, a w następnej kolejności materiału do jego wykonania. W terenie zielonym roboty ziemne są kosztowniejsze niż prace związane z nawierzchnią. W drodze z kostki betonowej koszty robót ziemnych i nawierzchni są bardzo zbliżone. Przy drogach z nawierzchni asfaltowych udział robót dotyczących nawierzchni przewyższa roboty ziemne i rośnie razem z kategorią ulicy. Montaż kanalizacji wraz z materiałem oraz próba szczelności pozostają bez zmian. Udział montażu studni wraz z materiałem jest mniejszy tylko w terenie zielonym, w przypadku pozostałych nawierzchni znajduje się na tym samym poziomie.

Wariant III – średnia głębokość 4,1 m

Udziały kosztów poszczególnych grup robót w kosztach całej inwestycji w technologii wykopowej i bezwykopowej pokazano na rys. 8 i 9.

Udział kosztów wariant III

Rys. 8. Udział kosztów grup robót w kosztach całej inwestycji w technologii wykopowej [zł] – wariant III

Udział kosztów wariant III

Rys. 9. Udział kosztów grup robót w kosztach całej inwestycji w technologii bezwykopowej [zł] – wariant III

Porównując poszczególne grupy robót, można zauważyć, że w technologii wykopowej w terenie zielonym, drodze z kostki betonowej oraz drodze gminnej największy udział mają roboty ziemne. Zmianę możemy zauważyć przy drodze powiatowej oraz drodze wojewódzkiej, gdzie udział robót dotyczących nawierzchni przewyższa roboty ziemne. Montaż kanalizacji wraz z materiałem oraz próba szczelności pozostają bez zmian. Udział montażu studni wraz z materiałem jest mniejszy tylko w terenie zielonym, dla pozostałych nawierzchni znajduje się na tym samym poziomie.

Porównując poszczególne grupy robót, można stwierdzić, że w przypadku technologii bezwykopowej największy udział w całości inwestycji, bez względu na rodzaj nawierzchni, ma koszt wykonania przecisku hydraulicznego sterowanego, a w następnej kolejności materiału do jego wykonania. Udział kosztów robót ziemnych w terenie zielonym, w drodze z kostki betonowej oraz w drodze gminnej przewyższa koszty związane z rozbiórką oraz odtworzeniem nawierzchni. Przy drodze powiatowej i wojewódzkiej udział robót dotyczących nawierzchni przewyższa roboty ziemne. Montaż kanalizacji wraz z materiałem oraz próba szczelności pozostają bez zmian. Udział montażu studni wraz z materiałem jest mniejszy tylko w terenie zielonym, dla pozostałych nawierzchni znajduje się na tym samym poziomie.

Podsumowanie

Przeprowadzona analiza kosztów budowy sieci kanalizacyjnej metodą wykopową i bezwykopową wykazała, że budowa kanalizacji deszczowej o średnicy od DN 300 do DN 1000, o łącznej długości 957,6 m i średnich głębokościach od 2,1 do 4,1 m jest bardziej opłacalna, jeśli zostanie wykonana metodą wykopową. Pomimo przegłębienia sieci deszczowej na potrzeby analizy, koszty wykonania kanalizacji przeciskiem hydraulicznym sterowanym nadal są wyższe i nie zmienia tego faktu nawet odtworzenie nawierzchni jezdni, przy większych średnicach pojawia się konieczność jej wymiany na powierzchni ponad połowy całej szerokości.

Jeśli budujemy kanalizację metodą tradycyjną w terenie zielonym, najbardziej kosztowne są roboty ziemne, natomiast w przypadku robót odtworzeniowych jezdni utwardzonej sytuacja zaczyna się zmieniać wraz z wyższą kategorią drogi i najbardziej kosztowne staje się odtworzenie nawierzchni.

Przy bezwykopowej budowie sieci najbardziej kosztowne, niezależnie od głębokości czy rodzaju nawierzchni, jest wykonanie przecisku hydraulicznego. Na drugim miejscu plasują się koszty materiałów, natomiast koszty odtworzenia nawierzchni wraz z głębokością zbliżają się do kosztów wykopów.

Analizując koszty dla wariantu III, czyli najgłębszego, i drogi wojewódzkiej, można domniemywać, że przy jeszcze większym zagłębieniu koszty się wyrównają, a być może i bardziej opłacalne będzie wykonanie kanalizacji bezwykopowo. Natomiast im płycej, tym różnica kosztów się zwiększa, oczywiście na niekorzyść przecisku hydraulicznego.

Mając na uwadze fakt, że drogi w małym stopniu poddawane są kapitalnym remontom oraz że w większości przypadków wykonywana jest tylko wymiana nawierzchni ścieralnej bez podbudowy, która „trzyma” całą drogę i przenosi obciążenia, może cieszyć fakt, że kanalizacja wykonywana metodą tradycyjną wpłynie na poprawę jakości dróg.

Być może gdyby uwzględnić również koszty środowiskowe, społeczne itp., czyli wszystkie pozostałe, które nie zostały poddane analizie, wykonanie kanalizacji bezwykopowo byłoby tańsze.

W aspekcie wyboru materiału do wykonania kanalizacji deszczowej metodą wykopową najtańszym rozwiązaniem okazały się przewody kanalizacyjne i studnie kanalizacyjne żelbetowe. W przypadku bezwykopowej metody budowy kanalizacji korzystniej byłoby skorzystać z rur przeciskowych betonowych i żelbetowych. Najdroższym materiałem dla technologii tradycyjnej okazały się rury oraz studnie z polimerobetonu PRC, natomiast dla bezwykopowej rury kamionkowe.
Przy inwestycjach związanych z budową kanalizacji, a w szczególności przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych na ich realizację, właściciele sieci niestety zazwyczaj nie rozpatrują możliwości wykorzystania materiałów „gwarantujących” użytkowanie w jak najdłuższym okresie czasu, ponieważ liczą się koszty inwestycji poniesione w momencie jej realizacji. Czy takie podejście jest prawidłowe? Płacić będą mieszkańcy, ponieważ amortyzacja środka trwałego jest im krótsza, tym większa, i tym samym koszty utrzymania w przeliczeniu na rok są wyższe, co przekłada się na wysokość opłat za odprowadzanie ścieków, w tym również deszczowych, jeżeli wdrożona została w życie taryfa. Najbardziej korzystne byłoby wykonywanie kosztorysów inwestorskich porównawczych pomiędzy obiema metodami, ale w terenach zielonych czy też na głębokości 2 m nie jest to już zasadne.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (DzU 2004, nr 130, poz. 1389).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (DzU 2004, nr 202, poz. 2072, z późn. zm.).
  3. Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (DzU 2013, poz. 907, t.j. z późn. zm.).
  4. Katalog Nakładów Rzeczowych, Sekocenbud, III kw. 2015.
  5. http://www.realbud.pl/.
  6. Warunki techniczne wykonania i odbioru sieci kanalizacyjnych, Wymagania Techniczne COBRTI „Instal”, Zeszyt 9, Warszawa, sierpień 2003.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Szperacz Wentylacja czy kanalizacja

Wentylacja czy kanalizacja Wentylacja czy kanalizacja

Znacie takie powiedzenie: "Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie"?

Znacie takie powiedzenie: "Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie"?

Szperacz McGyver, czy bezmyślny niedouk?

McGyver, czy bezmyślny niedouk? McGyver, czy bezmyślny niedouk?

Dzisiaj przykład z serii "weźmy sobie cokolwiek i zróbmy z tego instalację". Ale czy wykonawca zilustrowanej instalacji to McGyver, czy raczej bezmyślny niedouk?

Dzisiaj przykład z serii "weźmy sobie cokolwiek i zróbmy z tego instalację". Ale czy wykonawca zilustrowanej instalacji to McGyver, czy raczej bezmyślny niedouk?

Szperacz Pralkę weź do pionu!

Pralkę weź do pionu! Pralkę weź do pionu!

Jak dużo wiecie o systemach rur i kształtek? Z dzisiejszej porcji zdjęć dowiecie się na pewno więcej ;)

Jak dużo wiecie o systemach rur i kształtek? Z dzisiejszej porcji zdjęć dowiecie się na pewno więcej ;)

Szperacz Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór

Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór

Jak pomysłowi mogą być wykonawcy instalacji wodnych i kanalizacyjnych?

Jak pomysłowi mogą być wykonawcy instalacji wodnych i kanalizacyjnych?

Redakcja RI news Wodociągowcy mają problem z rękawiczkami i maseczkami, które trafiają do kanalizacji

Wodociągowcy mają problem z rękawiczkami i maseczkami, które trafiają do kanalizacji Wodociągowcy mają problem z rękawiczkami i maseczkami, które trafiają do kanalizacji

Wrocławski MPWiK alarmuje, że chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne trafiają coraz częściej do sieci kanalizacyjnej, co powoduje, że zapychają się rury. Jak tego uniknąć? Wystarczy...

Wrocławski MPWiK alarmuje, że chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne trafiają coraz częściej do sieci kanalizacyjnej, co powoduje, że zapychają się rury. Jak tego uniknąć? Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, aby ograniczyć liczbę awarii.

dr inż. Marek Kalenik Kanalizacja grawitacyjna – rozwiązania konstrukcyjne i wykonawstwo

Kanalizacja grawitacyjna – rozwiązania konstrukcyjne i wykonawstwo Kanalizacja grawitacyjna – rozwiązania konstrukcyjne i wykonawstwo

W artykule przedstawiono rozwiązania konstrukcyjne systemów kanalizacji grawitacyjnej. Omówiono budowę i zasadę działania kanalizacji grawitacyjnej oraz wytyczne układania kanałów i kolektorów ściekowych.

W artykule przedstawiono rozwiązania konstrukcyjne systemów kanalizacji grawitacyjnej. Omówiono budowę i zasadę działania kanalizacji grawitacyjnej oraz wytyczne układania kanałów i kolektorów ściekowych.

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2) Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych,...

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych, betonowych i żelbetowych, polimerobetonowych, bazaltowych, żeliwnych oraz z GRP.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.