Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami REGULUS®-system

Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami
Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami
Fot. Regulus-system

Pojawienie się na rynku techniki grzewczej pomp ciepła i grzejników rewersyjnych REGULUS®-system REVERS spowodowało, że układ centralnego ogrzewania może być również układem centralnego chłodzenia. Jest to możliwe bez dodatkowych kosztów, czy tworzenia dodatkowych instalacji.

Reversy są grzejnikami o bardzo małej bezwładności cieplnej i dużej powierzchni wymiany ciepła, cechy te  warunkują ich efektywność w niskiej temperaturze zasilania. Mogą tworzyć łatwo sterowalny i  elastyczny system grzewczo-chłodzący, nie wymagają stosowania sterowników korygujących, wyprzedzających itp. Zastosowanie grzejników rewersyjnych z pompą ciepła tworzy inteligentny system, gwarantujący bardzo szybką reakcję na wszelkie, oczywiście te możliwe do spełnienia, oczekiwania. Dowiedz się więcej >>

Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system są w istocie klimakonwektorami dwururowymi. Jednak w przeciwieństwie do klimakonwektorów nie są zaopatrzone w indywidualne sterowniki. Można zdecydowanie taniej i efektywniej sterować całym układem za pomocą centralnego sterownika obsługującego wszystkie podpięte do niego urządzenia (zarządzanie strefą). Warto też zwrócić uwagę na cenę klimakonwektorów – to produkty relatywnie drogie. Ich budowa wyklucza skuteczne grzanie bez włączonego wentylatora, ponieważ gęsto upakowane lamelki aluminiowe powodują opór w swobodnym przepływie powietrza. Reversy mają nad zwykłymi klimakonwektorami dwururowymi zasadniczą przewagę – przy wypiętym wentylatorze mogą pracować jak „zwykłe” grzejniki – ciepło oddawane jest do pomieszczenia poprzez promieniowanie z powierzchni oraz konwekcję. Oznacza to, że w okresach przejściowych, które stanowią około 70% sezonu grzewczego, włączanie wentylatorów, aby wspomóc pracę grzejników, nie jest w ogóle konieczne.

Wentylator włączamy w trzech sytuacjach:

  1. aby podnieść moc grzejnika (wzrost mocy około 40%);
  2. aby zwiększyć dynamikę grzania – np. pomieszczenia ogrzewane sporadycznie;
  3. aby schłodzić pomieszczenie.

Wentylator może być wypięty z grzejnika i dopinany w razie potrzeby, ponieważ jego wpięcie i wypięcie jest bardzo prostą czynnością, trwającą zaledwie kilka sekund. Może również być wpięty na stałe i włączany w zależności od potrzeb (włącznik/wyłącznik z boku grzejnika). Aby nie tworzyć zbędnego oporu dla powietrza wewnątrz grzejnika, reversy nie zostały wyposażone w filtr powietrza. W przypadku intensywnego chłodzenia, należy skorzystać z rynienki  na skropliny, którą wpina się pod grzejnik.

Grzejnik rewersyjny bazowy

Grzejniki rewersyjne można stosować w każdej instalacji dwururowej. Przy wyposażaniu instalacji w grzejniki rewersyjne z  wentylatorem – trzeba pamiętać o doprowadzeniu w pobliże grzejnika kabla elektrycznego (najlepiej pięciożyłowego). Możliwość doboru sterowania – przewodowego czy bezprzewodowego – pozostaje otwarta. Wyłącznik wentylatora on/off usytuowany jest z boku każdego grzejnika rewersyjnego. Wentylator znajduje się wewnątrz grzejnika w specjalnej wnęce. Jest zamocowany na magnesach, jego wpięcie i wypięcie jest bardzo łatwe, nie wymaga nawet  kontroli wzrokiem. We wnęce wewnątrz grzejnika znajduje się również gniazdko do podłączenia wentylatora do prądu oraz gniazdko sieciowe. Grzejnik bazowy nie zawiera wentylatora. Wentylator należy nabyć oddzielnie, można to zrobić wraz z zakupem grzejnika bazowego, bądź odłożyć w czasie. Przy zakupie wentylatora w pakiecie znajduje się również rynienka na skropliny.

  • Przy zakupie pompy ciepła warto skorzystać z możliwości wykorzystania jej także do funkcji chłodzenia.
  • Podczas schładzania pomieszczeń konieczna jest wymuszona wentylatorem cyrkulacja  powietrza. Dzięki temu zostaje wyrównana temperatura i przemieszane powietrze w całym pomieszczeniu.
  • Grzejniki rewersyjne, wyposażone w cicho pracujące wentylatory, są najlepszym sposobem na obniżenie temperatury w wybranych lub we wszystkich pomieszczeniach.  

Przy chłodzeniu pomieszczeń bardzo ważne jest, by nie dopuszczać do ich przegrzania – stosować rolety, zamykać drzwi i okna podczas upałów. Schładzając, nie dopuścić do niekomfortowego wzrostu lub spadku wilgotności powietrza (nadmierne przesuszanie powietrza jest wadą klimatyzatorów). Dowiedz się więcej >>

Chłodzenie płaszczyznowe – podłogą, ścianą, sufitem – czy jest efektywne?                                                                                                               

Proponowane chłodzenie powietrza, wykorzystujące ogrzewanie płaszczyznowe współpracujące z pompą ciepła jest mało efektywne i obarczone wieloma uwarunkowaniami. Wymaga niezwykle skrupulatnego pilnowania wilgotności powietrza i temperatury czynnika chłodzącego – przeważnie jest to temperatura zaledwie 3-5 stopni niższa od temperatury pomieszczenia. Powietrze o wyższej wilgotności należałoby wstępnie osuszać… Trzeba dbać, by okna oraz drzwi były pozamykane. Dlaczego? Gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi 30 stopni, a jego wilgotność 50%, po otwarciu okien i wpuszczeniu powietrza do domu, w którym jest 23 stopnie, wilgotność względna wzrośnie do 83% z punktem rosy przy 20°C. Przy chłodzeniu powierzchniowym łatwo o przegapienie punktu rosy i katastrofa gotowa. Zarówno grzania jak i chłodzenia płaszczyznowego nie da się zatrzymać… Wieczorem z reguły i tak jest chłodniej… Ponadto z powodu braku wymuszonej cyrkulacji powietrza chłodzenie powietrza przy pomocy ogrzewania podłogowego jest mało efektywne – zimne powietrze zalega przy posadzce… Nie można skutecznie chłodzić  pomieszczeń bez wspomaganej cyrkulacji powietrza.

Chłodzenie grzejnikami Regulus-system REVERS                                                                                            

Aby chłodzić wnętrza grzejnikami REVERS, powietrze nie musi być w żaden sposób „preparowane”. W przypadku, gdy wilgotność powietrza przekroczy punkt rosy, nastąpi miejscowe wykroplenie kondensatu na grzejniku, a następnie jego spływ do przeźroczystej rynienki podwieszonej pod grzejnikiem. Kontrolujemy proces skraplania. Uruchomienie grzania lub chłodzenia jest praktycznie bezzwłoczne, to samo dotyczy również zatrzymanie grzania lub chłodzenia. Chłodzenie można przeprowadzić kontrolując wilgotność powietrza, TZ czynnika chłodzącego i szybkość jego przepływu na ogół jednak wystarczy pomiar temperatury wnętrza. W przypadku wzrostu temperatury w pomieszczeniu, kondensat z rynienek będzie odparowywał, utrzymując stale komfortowy poziom wilgotności… Sytuacja podobna jak w przypadku wieszanych dawniej na grzejnikach pojemnikach z wodą, mających nawilżać powietrze.

Tylko urządzenia szybko reagujące na nasze potrzeby cieplne, umożliwiają pełną kontrolę nad temperaturą wnętrza, kosztami ogrzewania i komfortem cieplnym. Więcej na www.regulus.com.pl.

KONTAKT

regulus-system

REGULUS-system Wójcik sp. j.
ul. Michała Grażyńskiego 51,
43-300 Bielsko-Biała
Telefon: 33 812 36 69

e-mail:
www.regulus.com.pl

[grzejniki, Regulus, Grzejniki REGULUS®-system, ogrzewanie domu, chłodzenie, grzejnik rewersyjny, klimakonwektor]

   30.11.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl