Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami REGULUS®-system

Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami
Ogrzewanie i chłodzenie grzejnikami
Fot. Regulus-system

Pojawienie się na rynku techniki grzewczej pomp ciepła i grzejników rewersyjnych REGULUS®-system REVERS spowodowało, że układ centralnego ogrzewania może być również układem centralnego chłodzenia. Jest to możliwe bez dodatkowych kosztów, czy tworzenia dodatkowych instalacji.

Reversy są grzejnikami o bardzo małej bezwładności cieplnej i dużej powierzchni wymiany ciepła, cechy te  warunkują ich efektywność w niskiej temperaturze zasilania. Mogą tworzyć łatwo sterowalny i  elastyczny system grzewczo-chłodzący, nie wymagają stosowania sterowników korygujących, wyprzedzających itp. Zastosowanie grzejników rewersyjnych z pompą ciepła tworzy inteligentny system, gwarantujący bardzo szybką reakcję na wszelkie, oczywiście te możliwe do spełnienia, oczekiwania. Dowiedz się więcej >>

Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system są w istocie klimakonwektorami dwururowymi. Jednak w przeciwieństwie do klimakonwektorów nie są zaopatrzone w indywidualne sterowniki. Można zdecydowanie taniej i efektywniej sterować całym układem za pomocą centralnego sterownika obsługującego wszystkie podpięte do niego urządzenia (zarządzanie strefą). Warto też zwrócić uwagę na cenę klimakonwektorów – to produkty relatywnie drogie. Ich budowa wyklucza skuteczne grzanie bez włączonego wentylatora, ponieważ gęsto upakowane lamelki aluminiowe powodują opór w swobodnym przepływie powietrza. Reversy mają nad zwykłymi klimakonwektorami dwururowymi zasadniczą przewagę – przy wypiętym wentylatorze mogą pracować jak „zwykłe” grzejniki – ciepło oddawane jest do pomieszczenia poprzez promieniowanie z powierzchni oraz konwekcję. Oznacza to, że w okresach przejściowych, które stanowią około 70% sezonu grzewczego, włączanie wentylatorów, aby wspomóc pracę grzejników, nie jest w ogóle konieczne.

Wentylator włączamy w trzech sytuacjach:

  1. aby podnieść moc grzejnika (wzrost mocy około 40%);
  2. aby zwiększyć dynamikę grzania – np. pomieszczenia ogrzewane sporadycznie;
  3. aby schłodzić pomieszczenie.

Wentylator może być wypięty z grzejnika i dopinany w razie potrzeby, ponieważ jego wpięcie i wypięcie jest bardzo prostą czynnością, trwającą zaledwie kilka sekund. Może również być wpięty na stałe i włączany w zależności od potrzeb (włącznik/wyłącznik z boku grzejnika). Aby nie tworzyć zbędnego oporu dla powietrza wewnątrz grzejnika, reversy nie zostały wyposażone w filtr powietrza. W przypadku intensywnego chłodzenia, należy skorzystać z rynienki  na skropliny, którą wpina się pod grzejnik.

Grzejnik rewersyjny bazowy

Grzejniki rewersyjne można stosować w każdej instalacji dwururowej. Przy wyposażaniu instalacji w grzejniki rewersyjne z  wentylatorem – trzeba pamiętać o doprowadzeniu w pobliże grzejnika kabla elektrycznego (najlepiej pięciożyłowego). Możliwość doboru sterowania – przewodowego czy bezprzewodowego – pozostaje otwarta. Wyłącznik wentylatora on/off usytuowany jest z boku każdego grzejnika rewersyjnego. Wentylator znajduje się wewnątrz grzejnika w specjalnej wnęce. Jest zamocowany na magnesach, jego wpięcie i wypięcie jest bardzo łatwe, nie wymaga nawet  kontroli wzrokiem. We wnęce wewnątrz grzejnika znajduje się również gniazdko do podłączenia wentylatora do prądu oraz gniazdko sieciowe. Grzejnik bazowy nie zawiera wentylatora. Wentylator należy nabyć oddzielnie, można to zrobić wraz z zakupem grzejnika bazowego, bądź odłożyć w czasie. Przy zakupie wentylatora w pakiecie znajduje się również rynienka na skropliny.

  • Przy zakupie pompy ciepła warto skorzystać z możliwości wykorzystania jej także do funkcji chłodzenia.
  • Podczas schładzania pomieszczeń konieczna jest wymuszona wentylatorem cyrkulacja  powietrza. Dzięki temu zostaje wyrównana temperatura i przemieszane powietrze w całym pomieszczeniu.
  • Grzejniki rewersyjne, wyposażone w cicho pracujące wentylatory, są najlepszym sposobem na obniżenie temperatury w wybranych lub we wszystkich pomieszczeniach.  

Przy chłodzeniu pomieszczeń bardzo ważne jest, by nie dopuszczać do ich przegrzania – stosować rolety, zamykać drzwi i okna podczas upałów. Schładzając, nie dopuścić do niekomfortowego wzrostu lub spadku wilgotności powietrza (nadmierne przesuszanie powietrza jest wadą klimatyzatorów). Dowiedz się więcej >>

Chłodzenie płaszczyznowe – podłogą, ścianą, sufitem – czy jest efektywne?                                                                                                               

Proponowane chłodzenie powietrza, wykorzystujące ogrzewanie płaszczyznowe współpracujące z pompą ciepła jest mało efektywne i obarczone wieloma uwarunkowaniami. Wymaga niezwykle skrupulatnego pilnowania wilgotności powietrza i temperatury czynnika chłodzącego – przeważnie jest to temperatura zaledwie 3-5 stopni niższa od temperatury pomieszczenia. Powietrze o wyższej wilgotności należałoby wstępnie osuszać… Trzeba dbać, by okna oraz drzwi były pozamykane. Dlaczego? Gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi 30 stopni, a jego wilgotność 50%, po otwarciu okien i wpuszczeniu powietrza do domu, w którym jest 23 stopnie, wilgotność względna wzrośnie do 83% z punktem rosy przy 20°C. Przy chłodzeniu powierzchniowym łatwo o przegapienie punktu rosy i katastrofa gotowa. Zarówno grzania jak i chłodzenia płaszczyznowego nie da się zatrzymać… Wieczorem z reguły i tak jest chłodniej… Ponadto z powodu braku wymuszonej cyrkulacji powietrza chłodzenie powietrza przy pomocy ogrzewania podłogowego jest mało efektywne – zimne powietrze zalega przy posadzce… Nie można skutecznie chłodzić  pomieszczeń bez wspomaganej cyrkulacji powietrza.

Chłodzenie grzejnikami Regulus-system REVERS                                                                                            

Aby chłodzić wnętrza grzejnikami REVERS, powietrze nie musi być w żaden sposób „preparowane”. W przypadku, gdy wilgotność powietrza przekroczy punkt rosy, nastąpi miejscowe wykroplenie kondensatu na grzejniku, a następnie jego spływ do przeźroczystej rynienki podwieszonej pod grzejnikiem. Kontrolujemy proces skraplania. Uruchomienie grzania lub chłodzenia jest praktycznie bezzwłoczne, to samo dotyczy również zatrzymanie grzania lub chłodzenia. Chłodzenie można przeprowadzić kontrolując wilgotność powietrza, TZ czynnika chłodzącego i szybkość jego przepływu na ogół jednak wystarczy pomiar temperatury wnętrza. W przypadku wzrostu temperatury w pomieszczeniu, kondensat z rynienek będzie odparowywał, utrzymując stale komfortowy poziom wilgotności… Sytuacja podobna jak w przypadku wieszanych dawniej na grzejnikach pojemnikach z wodą, mających nawilżać powietrze.

Tylko urządzenia szybko reagujące na nasze potrzeby cieplne, umożliwiają pełną kontrolę nad temperaturą wnętrza, kosztami ogrzewania i komfortem cieplnym. Więcej na www.regulus.com.pl.

KONTAKT

regulus-system

REGULUS-system Wójcik sp. j.
ul. Michała Grażyńskiego 51,
43-300 Bielsko-Biała
Telefon: 33 812 36 69

e-mail:
www.regulus.com.pl

[grzejniki, Regulus, Grzejniki REGULUS®-system, ogrzewanie domu, chłodzenie, grzejnik rewersyjny, klimakonwektor]

   30.11.2020

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl