Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Prawdopodobnie największym problemem związanym z ogrzewaniem wykorzystującym podczerwień jest jego niewidzialne działanie. W przypadku węgla czy gazu sprawa jest w końcu prosta – paliwa te są spalane, a uzyskane w ten sposób ciepło podgrzewa wodę, która krążąc w rurach i kaloryferach podnosi temperaturę powietrza w mieszkaniu czy domu. W przypadku systemów na podczerwień źródłem ciepła są z kolei zasilane prądem promienniki, które emitują niewidoczne promieniowanie. To z kolei ogrzewa nie powietrze, lecz wszelkie przedmioty na swej drodze – czyli ściany, wyposażenie, a także ciało człowieka. Brzmi podejrzanie i nienaturalnie? Bynajmniej! Praktycznie taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku promieni słonecznych, których sporą część stanowią właśnie fale podczerwone. Absolutnie nie należy się więc tego rozwiązania bać!
Co to jest folia grzewcza na podczerwień?
Skoro wiemy już, co jest źródłem ciepła, to pora na przedstawienie samych promienników. Obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rozwiązania tego typu dla domów i mieszkań – panele i folie grzewcze. W pierwszym przypadku przypominają one nowoczesne kaloryfery i są montowane z reguły na ścianach. Folie przeznaczone są z kolei przede wszystkim do ogrzewania podłogowego. Co jednak bardzo ważne, można je także stosować na suficie czy też w ścianach – bez strat w użyteczności. Bardzo ważną zaletą obu rozwiązań jest brak kaloryferów i instalacji doprowadzających do nich wodę z kotła.
Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?
Jednym z częstych niepokojów związanych z ogrzewaniem na podczerwień jest wspomniany już strach przed „promieniowaniem” i jego potencjalne szkodliwym działaniem. Niestety w tym przypadku sporą rolę odgrywa niewiedza i zbieżność nazw ze szkodliwymi rodzajami promieniowania powstałego podczas reakcji jądrowych. Dlatego też zawsze warto przypominać, że stosowana do ogrzewania pomieszczeń podczerwień jest zupełnie nieszkodliwa. Co więcej, z racji wspomnianego podobieństwa efektu grzewczego do promieni słonecznych, takie rozwiązanie jest bardziej naturalne dla organizmu. Jego zaletą jest też brak konwekcji powietrza, co pozwala na uniknięcie niekorzystnego dla zdrowia efektu zimnych stóp i gorącej głowy oraz ogranicza wzbijanie się w powietrze kurzu – co z kolei jest korzystne dla alergików.
Jakie są koszty ogrzewania na podczerwień?
Ważnym tematem, który bezpośrednio wpływa na opłacalność postawienia na ogrzewanie na podczerwień, jest kwestia kosztów. Co przy tym jasne, ostateczna wielkość wydatków zależeć będzie od wielkości domu czy mieszkania, jego izolacji i zastosowanych rozwiązań. Mimo to warto zdawać sobie sprawę, że koszt jednego panelu o mocy 600-800W do użytku domowego kształtuje się od około 600 do 1200 złotych. Z kolei mata grzewcza 220W/m2 o wielkości około 10 m2 to wydatek rzędu 600-700 zł. Do powyższych kosztów doliczyć trzeba oczywiście też wydatki na montaż i akcesoria, które jednak nie powinny być wysokie. Nieco trudniejsze jest określenie kosztów miesięcznych, co oczywiście wynika z różnych warunków pracy i oczekiwanej temperatury. W swoich opiniach na temat ogrzewania na podczerwień większość osób podkreśla jednak, że są one stosunkowo niskie i porównywalne do węgla czy gazu oraz niższe od innych rozwiązań na prąd.
Ogrzewanie na podczerwień – jakie ma wady?
Bez wątpienia zarówno panele jak i folie grzewcze są bardzo użytecznym i ciekawym rozwiązaniem. Jednak jak każda technologia, mają one także swoje wady. Najpoważniejszą z nich jest słaba sprawność ogrzewania na podczerwień w starym budownictwie. Cienkie i niedostatecznie ocieplone ściany czy stropy nie będą zatrzymywać ciepła, co z kolei bezpośrednio przełoży się na wydatki na ogrzewanie. Drugim minusem jest brak możliwości wykorzystania podczerwieni do podgrzewania wody użytkowej – konieczne jest więc zakupienie odpowiednich podgrzewaczy. Jak więc widać, ogrzewanie na podczerwień nie jest idealne – jednak z pewnością jego zalety przeważają nad wadami!
Z całą pewnością podczerwień może sprawdzić się także w Twoim domu. Decydując się na to rozwiązanie, warto jednak wiedzieć, gdzie najlepiej kupić panele czy folie. Najlepszym wyjściem będzie oczywiście skorzystanie z oferty profesjonalnych podmiotów, takich jak chociażby https://swiatlolux.pl, które oferują swoim klientom nie tylko wysokiej jakości sprzęt w dobrych cenach, ale też pomoc w jego wyborze.