Suche powietrze jest źródłem wielu niedogodności. Począwszy od boleśnie przesuszonych błon śluzowych, opuchlizny, zatrzymania wody w organizmie, po zwiększoną obecność alergenów w powietrzu. Nie tylko ludzki organizm reaguje negatywnie na przesuszenie powietrza: drewniane meble i podłogi ulegają rozsychaniu. Aby zapewnić pomieszczeniom optymalną wilgoć, warto sięgnąć po nawilżacz powietrza.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Wyróżnia się trzy rodzaje nawilżaczy powietrza:
• Nawilżacz ewaporacyjny - nawilżacz ten bazuje na zjawisku ewaporacji czyli odparowania wody. Nieskomplikowana budowa nawilżacza ewaporacyjnego przekłada się na jego wysoką bezawaryjność, w porównaniu do innych rodzajów nawilżaczy. Jego praca nie pozostawia śladów na meblach, w przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych. Najważniejszymi częściami nawilżacza ewaporacyjnego są jego wymienne maty, wentylator oraz zbiornik. Wentylator zasysa suche powietrze, które przenikając przez matę ewaporacyjną, nawilża i oczyszcza się.
• Nawilżacz ultradźwiękowy - to urządzenie, które rozbija cząsteczki wody przy pomocy ultradźwięków, w rezultacie tworząc mgłę wodną. Jego budowa jest bardziej złożona od budowy innych nawilżaczy: pozwala to na precyzyjny dobór stopnia wilgotności w pomieszczeniu. Niestety skomplikowana konstrukcja wpływa na zmniejszenie żywotności w porównaniu do innych urządzeń. Nawilżacze ultradźwiękowe zasadniczo nie posiadają elementów podlegających wymianie. Wyjątkiem może być filtr odkamieniający, który ma zapobiegać tworzeniu się kamienia na membranie ultradźwiękowej.
• Nawilżacz parowy - działa na podobnej zasadzie co czajnik elektryczny: wykorzystuje wbudowaną grzałkę do podgrzewania wody, do momentu jej parowania. Wśród zalet tych urządzeń warto wymienić sterylizację wody w procesie gotowania jej. Niestety, tak jak i czajnik elektryczny, nawilżacze parowe oparte na grzałce są dość drogie w eksploatacji - koszty zużycia energii elektrycznej są większe w porównaniu do pozostałych typów nawilżaczy.
![]() |
Obejrzyj nawilżacze powietrza » |
Główne parametry nawilżaczy powietrza
Wydajność – podawana jest w litrach na dobę. Wskaźnik ten informuje jaką ilość wody dany nawilżacz odparowuje do powietrza w ciągu 24h. Im większa powierzchnia, w której ma pracować nawilżacz, tym wyższa powinna być jego wydajność.
Zużycie energii – to - biorąc pod uwagę koszty eksploatacji - bardzo istotny czynnik. Im więcej energii urządzenie nawilżające zużywa w trakcie pracy, tym większe koszty ponosi jego użytkownik. Wyjątkowo niskimi wskaźnikami poboru energii charakteryzują się nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Warto jednak zastanowić się nad innymi kosztami związanymi z użytkowaniem nawilżacza - jak np. części wymienne.
Pojemność zbiornika - wielkość zbiornika przekłada się na częstotliwość dolewania do niego wody. Będzie to istotny parametr dla tych, których planują częste użytkowanie nawilżacza.
Poziom głośności - nawilżacze to urządzenia, których skuteczność polega przede wszystkim na długotrwałej pracy w tle. Jeśli zależy nam na optymalizacji wilgotności w sypialni, pokoju dziecięcym czy miejscu pracy, warto zwrócić uwagę na stopień generowanego przez urządzenie hałasu. Najcichsze w pracy są nawilżacze ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne.
Który nawilżacz powietrza wybrać
Jakie są zalety i wady poszczególnych typów nawilżaczy? Nawilżacz ewaporacyjny posiada bezawaryjną konstrukcję, automatyczną regulację wilgotności, częściowo oczyszcza powietrze i charakteryzuje się cichą pracą. Wśród jego wad można wymienić częstą konieczność wymiany mat ewaporacyjnych oraz czyszczenia. W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego, do zalet można zaliczyć jego energooszczędność, cichą pracę, precyzyjną regulację stopnia nawilżenia oraz niskie koszty eksploatacji. Często wymienianą wadą nawilżaczy ulradźwiękowych jest osad, który może pozostawiać na meblach mgiełka wytwarzana przez urządzenie. Ponadto, ten typ nawilżaczy nie ma funkcji oczyszczania powietrza. Ostatni typ nawilżaczy - nawilżacze parowe, charakteryzuje się wysoką wydajnością, prostą konstrukcją, gwarantującą niezawodność oraz sterylizację wody. Niestety, ten rodzaj urządzeń przyczynia się do stosunkowo wysokiego zużycia prądu.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
[nawilżacze powietrza, nawilżacz powietrza, suche powietrze, przesuszone powietrze, nawilżacz ewaporacyjny, nawilżacz ultradźwiękowy, nawilżacz parowy]