Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Retortowe kotły węglowe drugiej generacji

Kocioł retortowy z automatycznym podajnikiem
Kocioł retortowy z automatycznym podajnikiem
Zębiec

Centrum Innowacji Technologicznych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu realizuje program badań, którego celem jest opracowanie systemu selekcji węgli dla sektora „małej energetyki” oraz technologii produkcji na ich bazie kwalifikowanych mieszanek paliwowych, które powinny spełniać kryteria na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”. Prace ukierunkowane są na opracowanie i wdrożenie nowych gatunków wyselekcjonowanego paliwa kwalifikowanego zarówno w sortymencie „groszek” („groszki” spiekające), jak i w sortymencie „miał”.  Jednocześnie podjęto prace zmierzające do opracowania i wdrożenia nowych konstrukcji palników automatycznych dostosowanych do tych paliw.

Dokonując wyboru sposobu ogrzewania, użytkownik w praktyce kieruje się czynnikiem ekonomicznym oraz spodziewanym komfortem obsługi. Większość na pierwszym miejscu stawia raczej czynnik ekonomiczny (koszt wytworzenia ciepła), mniej liczna grupa (o wyższym poziomie dochodów) preferuje element komfortu obsługi.

Czynnik ekologiczny (akceptowana w skali globalnej potrzeba ograniczania emisji dwutlenku węgla), niezmiernie ważny z ogólnospołecznego punktu widzenia, w decyzjach użytkowników raczej rzadko jest uwzględniany, podobnie jak czynnik perspektywicznego bezpieczeństwa energetycznego, wynikający z ograniczonych zasobów paliw kopalnych.

Proces spalania najefektywniej przebiega w kotle o konstrukcji dostosowanej do specyfiki stosowanego paliwa. Wybór paliwa jest kluczowym problemem decyzyjnym, gdyż determinuje podstawowe działania inwestycyjne (dobór kotła, rozwiązania konstrukcyjne kotłowni). Kotłownia musi być dostosowana do rozwiązań konstrukcyjnych kotła oraz charakteru paliwa (gabaryty kotła, niezbędne pojemności magazynowe, zabezpieczenie funkcjonalności i bezpieczeństwa obsługi).

Węgiel od lat jest podstawowym, dominującym paliwem w polskiej energetyce. Podaż węgla zabezpiecza krajowe potrzeby energetyczne, a rynek węgla jest dobrze zorganizowany i obejmuje obszar całego kraju. Doraźne bezpieczeństwo energetyczne użytkownika kotłowni węglowej jest duże. Węgiel można kupić na zapas i magazynować bez strat przez dłuższy okres lub kupować na bieżąco w wybranym składzie opałowym, w dowolnym czasie.

Podaż węgla jest skoncentrowana, a produkcja realizowana przez kopalnie mające dobrze zorganizowane zaplecza kontroli jakości, które działają w oparciu o wypracowane przez wiele lat i systematycznie doskonalone normy oraz metodyki badawcze, zabezpieczając poziom jakości wymagany przez reżimy technologiczne wytwarzania ciepła.

W ostatnim czasie górnictwo, doceniając znaczenie „małej energetyki” jako odbiorcy dużej ilości węgla, podjęło intensywne działania w kierunku zwiększenia produkcji kwalifikowanych paliw węglowych dla tego sektora oraz doskonalenia systemu dystrybucji węgla w celu zabezpieczenia stabilności jakości na drodze od kopalni do odbiorcy końcowego.

Przełom XX i XXI wieku dla krajowej „małej energetyki” (ogrzewnictwo indywidualne oraz małe kotłownie komunalne i przemysłowe oparte na kotłach o mocy jednostkowej poniżej 1000 kW) był okresem transformacji jakościowej, wynikającej z istotnych zmian krajowego rynku paliw dla tego sektora. Dotychczas w małych instalacjach centralnego ogrzewania w Polsce przeważały konwencjonalne kotły rusztowe komorowe zasilane koksem.

Specyfiką polskiego koksownictwa był wysoki (ponad 50%) udział koksu opałowego w całości produkcji koksu, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, które produkowały wyłącznie koks metalurgiczny i przemysłowy. Kryzys krajowego koksownictwa, który miał miejsce w latach 90., spowodował spadek podaży i wzrost ceny koksu opałowego, zmieniając zdecydowanie charakter rynku paliw stałych w Polsce. Obecnie koks opałowy występuje na rynku w niewielkich ilościach, z tendencją zanikową. Konieczność stosowania węgla w miejsce koksu determinuje rozwój kotłów węglowych.

Podstawą proekologicznego trendu rozwoju sektora „małej energetyki” w ostatnim okresie był dynamiczny wzrost produkcji i sprzedaży automatycznych kotłów zasilanych węglem kamiennym w sortymencie „groszek”, zwanych popularnie kotłami retortowymi. Kotły tego typu pojawiły się w Polsce kilkanaście lat temu w ramach realizacji programu „THERMIE WE 1993 – Clean Coal Technology” i wywarły zdecydowanie korzystny wpływ na skuteczność działań w zakresie obniżania „niskiej emisji” zanieczyszczeń z procesów spalania, wyjątkowo szkodliwej dla człowieka i środowiska.

Zastąpienie powszechnie stosowanych w tym okresie tradycyjnych kotłów komorowych z okresowym załadunkiem paliwa (zasilanych koksem lub węglem grubokawałkowym) kotłami retortowymi skutkowało istotną redukcją emisji zanieczyszczeń do atmosfery, szczególnie tlenku węgla i rakotwórczego benzoa- pirenu [1]. Konstrukcje tego typu są obecnie zdecydowanie najbardziej efektywne, co stanowi podstawę obserwowanego w ostatnim czasie dynamicznego wzrostu ich produkcji i sprzedaży (pomimo stosunkowo wyższej ceny).

   18.04.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl