Elementy automatyki budynkowej na platformie MerXu
Korzystając z dostępnych na MerXu urządzeń stosowanych w automatyce budynkowej można zrealizować najbardziej powszechne w tej dziedzinie systemy:
- sterowanie roletami zewnętrznymi,
- automatyczne otwieranie i zamykanie bram,
- sterowanie oświetleniem zewnętrznym,
- sterowanie ogrzewaniem,
- alarmy oraz systemy detekcji.
Automatyka rolet oraz bram zintegrowana jest najczęściej z systemem alarmowym. Sterowanie oświetleniem nie tylko ułatwia i uprzyjemnia codzienne życie, ale może również służyć do symulacji obecności w mieszkaniu czy domu. Z kolei systemy wykrywające i ostrzegawcze sygnalizują niepożądane zdarzenia – włamania, zbyt wysoki poziom czadu, nieszczelność instalacji gazowej itp.
Jakie urządzenia automatyki budynkowej znajdziesz na MerXu?
Merxu oferuje szeroką gamę czujników stosowanych w systemach oświetleniowych, grzewczych i innych. Instalatorzy mogą zaopatrzyć się nie tylko w popularne czujniki ruchu, wilgotności i temperatury czy dymu, ale również w czujniki deszczu, wiatru oraz wibracji i drgań. Te ostatnie mogą być używane m.in. do ochrony cennych przedmiotów znajdujących się np. w witrynie ekspozycyjnej, której w normalnych warunkach się nie dotyka.
Poza bogatą ofertą czujników, MerXu to również programowalne moduły sterujące, a także piloty i przyciski, służące do zarządzania systemami automatyki budynkowej stacjonarnie oraz zdalnie. Na platformie zakupowej nie zabrakło również tradycyjnych elementów automatyki instalowanych w rozdzielnicach elektrycznych, takich jak zegary sterujące przydatne dziś głównie w przemyśle.
Smart Home z protokołem Z-Wave na platformie MerXu
Na platformie zakupowej MerXu użytkownicy znajdą wiele urządzeń z zakresu automatyki budynkowej współpracujących z protokołem Z-Wave. Oparte na nim rozwiązania gwarantują szereg zalet, do których należy przede wszystkim:
- bezproblemowa instalacja w istniejących budynkach, bez konieczności wiercenia czy układania nowych przewodów – Z-Wave opiera się na komunikacji radiowej,
- rozszerzalność systemu – można zacząć od oświetlenia, kolejno dodać ogrzewanie, multimedia itd.,
- topologia Mesh – każdy moduł jest zarówno odbiornikiem, jak i nadajnikiem, dlatego nie musi znajdować się w zasięgu jednostki centralnej – wystarczy, że zlokalizowany jest w zasięgu innego modułu. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet w bardzo dużym domu komunikacja między modułami działa bez zarzutu.
- duża ilość dostępnych modułów, w tym m. in. automatyczna miska do karmienia psa czy kota
Elementy systemu inteligentnego domu opartego na Z-Wave dostępne na MerXu często nie wymagają nawet wymiany istniejącego osprzętu elektrycznego. Na przykład, żeby sterować oświetleniem, wystarczy w istniejące elektryczne wyłączniki ścienne włożyć odpowiedni moduł.
![]() |
merXu www.merxu.com/pl |
(merxu, platforma merxu, systemy automatyki budynkowej)