Artykuł sponsorowany

Elektrostatyczna filtracja powietrza bez niespodzianek

mat. Elixair

Jakie są główne przyczyny zaburzeń pracy filtrów, ich nietrwałości oraz uszkodzeń instalacji nawiewnych i wywiewnych? Należą do nich m.in.: błędy w montażu, nieszczelność układu filtracji, zły dobór filtrów do danego systemu oraz uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju filtrów do konkretnej instalacji. Warte uwagi są filtry elektrostatyczne, zwłaszcza że na rynku pojawiła się kompleksowa jednostka do wpinania w systemy.

Specjaliści z branży HVAC czy HVAC-R są świadomi, że umiejętnie dobrane filtry z jednej strony zapewniają użytkownikom właściwą jakość powietrza, a z drugiej - ochronę przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które mogą powodować nieprawidłowości w działaniu instalacji czy uszkodzenia niektórych jej komponentów.

Dobre filtry dedykowane do systemów klimatyzacji centralnej i wentylacji czy domowej rekuperacji powinny z jednej strony usuwać jak najwięcej zanieczyszczeń z powietrza, z drugiej – oszczędzać pieniądze użytkownika dzięki niewielkiemu zużyciu energii elektrycznej i niskim kosztom wymiany filtrów oraz przy okazji – wydłużać żywotność całej instalacji.

Podejmując decyzję o wyborze filtra, warto przeanalizować kilka pytań i stojących za nimi odpowiedzi:
– czy niska cena produktu przekłada się na jego wydajność i jakość?
– czy zależy nam na jak najdłuższej sprawności filtra oraz całego systemu (awarie to przecież koszty)?
– czy bierzemy pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale liczymy również przyszłe opłaty eksploatacyjne (serwisy, wymiana filtrów)?
– czy wiemy, jak będzie się wyglądała skuteczność filtracji oraz opór przepływu powietrza w momencie nagromadzenia się zanieczyszczeń na filtrze?

Znajomość punktów krytycznych całej instalacji, wymagań budynkowych i oczekiwań użytkowników pozwala opracować wydajny system, którego zarządzanie nie powinno przysparzać zbyt wielkiego problemu. Rozwiązaniem wartym uwagi są elektrostatyczne filtry kanałowe, które charakteryzują się większą wydajnością i żywotnością oraz możliwością wielokrotnego użytku. Na polskim rynku wartym uwagi są dwa modele kanałowe Elixair. Są to kompaktowe jednostki, posiadające 3 różnego rodzaju filtry, gotowe do montażu w poziomych, jak i pionowych przewodach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych czy rekuperacji.

Zasada działania

Filtry elektrostatyczne działają na zasadzie „elektryczności statycznej”, a nie „elektryczności”. Oznacza to, że drobne cząsteczki przelatujące przez filtr, takie jak brud, kurz, pyłki i pleśń, mają ładunek dodatni i dlatego są przyciągane przez filtr jak magnes. Przyklejenie zanieczyszczeń do filtra ma 3 zalety. Pierwsza to zapobieganie recyrkulacji niezdrowych cząstek w domu lub biurze podczas pracy klimatyzatora, wentylacji czy rekuperatora. Druga – ochrona urządzenia przed zapchaniem kurzem, brudem i cząsteczkami. Trzecia – prąd w filtrach elektrostatycznych nie tylko zatrzymuje, ale i powoduje rozpad cząsteczek mikrobiologicznych typu wirusy, pleśń, bakterie, roztocza, dzięki czemu stają się one nieaktywne.

Przewagą tego typu filtrów jest nie tylko zasada działania, ale i ich konstrukcja – filtr elektrostatyczny jest całkowicie zmywalny, dzięki czemu nie ma potrzeby jego wymiany.

Najczęściej w systemach wentylacyjnych stosuje się filtry wykonane z materiałów włóknistych tzw. HEPA. Ich minusem jest to, że przechwycone zanieczyszczenia (np. pleśń, czy bakterie) gromadzą się na ich powierzchni i namnażają aż do momentu wymiany filtra. Co to oznacza w praktyce? Filtr szybko zapycha się i konieczna jest częsta wymiana, a zapchany filtr to wysokie straty ciśnienia, które prowadzą do wyższego zużycia energii i zwiększonego hałasu. Zgromadzone na filtrze zanieczyszczenia to również ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych cząstek.

Filtr elektrostatyczny pobiera jedynie 3W prądu. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja sprawia, że jest dużo bardziej wydajniejszy niż standardowe filtry z włókniny.

A gdyby tak 3 w 1?

Kanałowy model ELIXAIR w porównaniu z innymi urządzeniami gotowymi do montażu posiada 3 stopniowy system filtracji: filtr wstępny, filtr elektrostatyczny i filtr węglowy. Pierwszy zatrzymuje największe zanieczyszczenia typu sierść, włosy, kurz. Drugi – wyłapuje pyły ePM1 i ePM2.5 (główny składnik smogu), pyłki drzew i traw, kurzu, roztoczy, pleśni, grzybów, alergenów wziewnych, bakterii i wirusów. Trzeci – usuwa gazy, LZO, nieprzyjemne zapachy, aerozole, dym tytoniowy.  Skuteczność eliminacji zanieczyszczeń przez jednostki ELIXAIR utrzymuje się na poziomie 99,8%.

Schemat przekrojowy jednostek kanałowych Elixair
   09.03.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Smart City – utopia czy konieczność?
  • - Zmiany w systemach różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl