RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

Budynki, gdzie przeprowadzono analizę efektywności systemu grzewczego

Budynki, gdzie przeprowadzono analizę efektywności systemu grzewczego

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy sumą wskazań liczników mieszkaniowych a energią chemiczną zawartą w zakupionym paliwie wskazuje na niesatysfakcjonującą sprawność źródła ciepła i instalacji przesyłowych. Nie można tego wytłumaczyć niedokładnością wskazań mierników – przyczyną jest raczej brak właściwej eksploatacji systemu.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Oszczędna gospodarka paliwami i energią leży w obszarze zainteresowania wielu instytucji, zarówno zajmujących się ich sprzedażą, przesyłem czy dystrybucją, jak i samych odbiorców. Jest to również zadanie administracji publicznej odpowiedzialnej za ten obszar działań. Zagadnienia te wynikają z wymagań przepisów prawnych, do których przede wszystkim należy zaliczyć Prawo energetyczne [1], Prawo ochrony środowiska [2] oraz Prawo budowlane [3].

W różnego rodzaju analizach rozróżnia się modelowe, teoretyczne warunki, uwzględniane w trakcie projektowania czy już później przeprowadzanych obliczeń (np. audyt energetyczny) oraz rzeczywiste, faktycznie obrazujące zachowanie się konkretnego systemu grzewczego w zmiennych warunkach obciążenia cieplnego [4, 5, 6].

Warunki obliczeniowe wynikają z przyjętych przez projektanta założeń i metod analitycznych. Natomiast warunki rzeczywiste są efektem jakości realizacji procesu inwestycyjnego i przyjętych rozwiązań projektowych, odpowiedniego wyregulowania instalacji grzewczych, nastaw układów automatycznej regulacji, serwisowania i dbałości o właściwy stan techniczny urządzeń itp. Ponadto są wynikiem zachowań użytkowników budynku, jak i zmiennych warunków atmosferycznych.

Zastosowanie zatem nawet wysokiej klasy urządzeń nie jest gwarancją uzyskania oczekiwanych oszczędności zużycia ciepła czy jego nośników. Istotna jest właściwa eksploatacja systemu grzewczego, bieżący monitoring i szybkie reagowanie na stwierdzone nieprawidłowości lub odchylenia od pierwotnych założeń.

O ile w zabudowie jednorodzinnej właściciel obiektu bezpośrednio odpowiada za koszty jego eksploatacji (w tym również całości systemu grzewczego), o tyle w budownictwie wielorodzinnym problem jest bardziej złożony. Lokatorzy czy właściciele mieszkań uiszczają opłatę za ciepło i ciepłą wodę użytkową, nie mając bezpośredniego wpływu na sposób eksploatacji źródła ciepła i całości systemu. Mogą jedynie decydować o własnym poborze ciepła (regulacja zaworów grzejnikowych, kontrolowanie ilości zużytej ciepłej wody użytkowej), co jednak nie jest wystarczające, aby uzyskać niski koszt ciepła i wysoką efektywność energetyczną systemu (przeważnie nie mają też odpowiedniej wiedzy).

Zarządca czy właściciel budynku wielorodzinnego jest natomiast zainteresowany przede wszystkim zapewnieniem realizacji funkcji celu systemu grzewczego (tj. zapewnienia odpowiedniej temperatury pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej). Mniejsze znaczenie ma koszt jego eksploatacji, gdyż bezpośrednio nie ponosi opłat za ogrzewanie. Uiszczane są one przez mieszkańców. Zarządca poprzestaje na rozliczaniu kosztów zużytego ciepła pomiędzy lokatorów i pobieranie od nich opłat bez wnikania, czy koszt ten jest zasadny.

Zgodnie z wymaganiami określonymi w Prawie energetycznym [1], w przypadku gdy ciepło dostarczane jest z własnych źródeł i instalacji cieplnych, opłatę powinny stanowić koszty zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła (art. 45a ust. 5. [1]). Gdy natomiast zarządca jest odbiorcą końcowym ciepła dostarczanego do budynku (jest stroną umowy na dostawę ciepła zawartą z przedsiębiorstwem energetycznym), jest on odpowiedzialny za rozliczenie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu (art. 45a ust. 6. [1]).

Dopuszcza się przy tym różne sposoby tego rozliczenia. Ustawa przewiduje, że w przypadku ogrzewania lokali mieszkaniowych i użytkowych, zastosowane mogą zostać metody wykorzystujące [1]:

  • wskazania ciepłomierzy,
  • wskazania urządzeń wskaźnikowych nie będących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie zgodności,
  • powierzchnię lub kubaturę tych lokali, a dla wspólnych części budynku wielolokalowego:
  • powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali.

W przypadku centralnego przygotowania ciepłej wody użytkowej powinny być natomiast stosowane metody wykorzystujące jako podstawę rozliczeń [1]:

  • wskazania wodomierzy ciepłej wody użytkowej zamontowanych w lokalach lub liczbę
  • osób zamieszkałych stale w lokalu.

Wyboru metody rozliczenia na poszczególne lokale mieszkalne lub użytkowe budynku wielolokalowego całkowitych kosztów zakupu ciepła dokonuje jego właściciel lub zarządca. Wybrana metoda (wprowadzona w formie regulaminu rozliczeń) powinna uwzględnić też współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku, przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji obiektu. Musi też stymulować energooszczędne zachowania użytkowników instalacji oraz zapewniać ustalenie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła [1].

Charakterystyka energetyczno-środowiskowa

Coraz większe znaczenie mają różnego typu analizy oddziaływania obiektów budowlanych na środowisko. Służą one ocenie możliwości ograniczenia zużycia zasobów naturalnych, w tym pierwotnych nośników energii oraz redukcji emisji zanieczyszczeń. Chociaż faza wznoszenia budynku (w tym przyjęte rozwiązania konstrukcyjne, wyposażenie i instalacje) ma decydujący wpływ na wskaźniki oddziaływania obiektu na środowisko [7], to należy pamiętać, że także istotna jest faza jego użytkowania.

Poza analizą energetyczno-ekologiczną [7] częściej decyduje jednak rachunek finansowy. Przeważnie pomijany jest w nim pełny cykl istnienia budynku, a uwzględniany przede wszystkim koszt budowy, zakupu mieszkania lub zysk dewelopera. Tego typu kryteria ograniczają zainteresowanie inwestora rozwiązaniami (na rzecz wariantów tańszych), które będą przynosić oszczędności dopiero po dłuższym okresie czasu eksploatacji lub są bardziej przyjazne środowisku.

Oczywiście, niezbędne jest przy tym zachowanie zasad wymaganych przepisami prawa, jednak ustalają one jedynie pewien, minimalny poziom odniesienia, którego poprawa – wiążąca się ze zmianą na lepszą charakterystykę energetyczno-ekologiczną obiektu budowlanego – wymaga dodatkowych nakładów. Analizując problem w odniesieniu do skumulowanego zużycia energii chemicznej paliw pełnego cyklu istnienia budynku (tj. sumy: skumulowanego zużycia energii w fazie wznoszenia; skumulowanego zużycia nośników energii bezpośredniej podczas użytkowania – zarówno przez samych użytkowników, jak i do wykonania czynności obsługowych; skumulowanego zużycia energii niezbędnej do wykonania zabiegów eksploatacyjnych w zakresie odnowy stanu technicznego budynku oraz skumulowanego zużycia energii niezbędnej do likwidacji obiektu [7, 8, 9]), początkowe skumulowane zużycie energii (faza wznoszenia) w skumulowanym zużyciu pełnego cyklu stanowi [7]:

  • 4÷5% w obiektach wznoszonych w technologiach tradycyjnych,
  • do 15% w budynkach energooszczędnych,
  • ok. 20% w budynkach o małym zapotrzebowaniu na energię i ciepło,
  • 100% w tzw. budynku „zeroenergetycznym”.

Zainteresowanie inwestora czy dewelopera redukcją wydatków nie sprzyja przy takich proporcjach poprawie efektywności energetycznej budynków. Sytuację tę może zmienić certyfikacja energetyczna, która jednak problem ten będzie rozwiązywać przede wszystkim od strony formalnej (przynajmniej na początku funkcjonowania nowych przepisów), co niekoniecznie sprzyja racjonalnej gospodarce energią i ciepłem w budynkach w warunkach rzeczywistych, a nie modelowych.

Obiekty i instalacje

Opisywane budynki (fot. 1. i rys. 1.) powstały w latach 2003÷2004, wzniesione w systemie deweloperskim. W styczniu 2007 r. utworzona została wspólnota mieszkaniowa, odpowiedzialna za ich zarządzanie. Powierzchnia zabudowanej działki to 2 ha. Znajdują się na niej cztery budynki 4-kondygnacyjne. Budynki F1 i F2 mają analogiczną względem siebie konstrukcję i rozkład, podobnie jak budynki E1 i E2.

W budynkach F1 i F2 są po dwie klatki schodowe, natomiast budynki E1 i E2 mają po 3 klatki schodowe. Łącznie w tych czterech budynkach znajduje się 253 mieszkań oraz 2 lokale usługowe. Współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych U zgodnie z projektem wynosi 0,30 W/(m2K), zamontowane okna PCV mają szyby o współczynniku U = 1,2 W/(m2K).

Ciepło na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest wytwarzane w dwóch niezależnych kotłowniach gazowych. W każdej z nich zainstalowane są dwa kotły gazowe o mocy 220 kW każdy (fot. 2.). Są to kotły żeliwne z dwustopniowymi palnikami atmosferycznymi, które pracują w relacji kocioł wiodący – kocioł nadążny. Każdy z kotłów ma odrębny przewód spalinowy i komin. Nominalna sprawność kotłów wg ich karty katalogowej wynosi 92%. Układ przygotowania ciepłej wody użytkowej stanowi bateria trzech podgrzewaczy pojemnościowych (fot. 3.) o łącznej objętości 1500 dm3 i mocy 195 kW (w każdej z kotłowni). Układ automatycznej regulacji uwzględnia priorytet ciepłej wody użytkowej.

W rozwiązaniu połączeń hydraulicznych urządzeń kotłowni nie przewidziano zastosowania zwrotnicy hydraulicznej, a jedynie rozdzielacze zasilania i powrotu (fot. 4.). Pompy obiegowe zapewniają zatem krążenie czynnika grzewczego zarówno przez obiegi odbiorników ciepła, jak i przez kotły.

Na etapie projektowania źródeł ciepła przyjęto zapotrzebowanie na ciepło instalacji centralnego ogrzewania równe 168 kW dla każdego z budynków E1 i E2 oraz 143 kW dla każdego z budynków F1 i F2. Dla zwymiarowania układu przygotowania ciepłej wody użytkowej założono po 170 osób w budynkach E1 i E2 oraz po 180 osób w budynkach F1 i F2.

Rys. 1. Plan rozmieszczenia ogrzewanych
budynków i ich źródeł ciepła
1 – kotłownia gazowa, 2 – zewnętrzna część
instalacji c.o. w technologii preizolowanej

Rys. 1. Plan rozmieszczenia ogrzewanych budynków i ich źródeł ciepła 1 – kotłownia gazowa, 2 – zewnętrzna część instalacji c.o. w technologii preizolowanej

Fot. 2. W każdej kotłowni zainstalowane są dwa
kotły gazowe o mocy 220 kW każdy

Fot. 2. W każdej kotłowni zainstalowane są dwa kotły gazowe o mocy 220 kW każdy

Fot. 3. Układ przygotowania c.w.u. stanowi
bateria 3 podgrzewaczy pojemnościowych

Fot. 3. Układ przygotowania c.w.u. stanowi bateria 3 podgrzewaczy pojemnościowych

Fot. 4. Rozdzielacz obiegów grzewczych
w kotłowni wraz z pompami obiegowymi

Fot. 4. Rozdzielacz obiegów grzewczych w kotłowni wraz z pompami obiegowymi

W stosunku do samych potrzeb instalacji grzewczych moc źródła ciepła jest przewymiarowana o ok. 40%. Uwzględniając jednak w bilansie potrzeb także obliczeniowe średnie godzinowe zapotrzebowanie ciepła na przygotowania ciepłej wody użytkowej (w dobie o podwyższonym zużyciu), przewymiarowanie mocy kotłowni wynosi już tylko ok. 5%.

W budynkach, w których zlokalizowane są kotłownie, przewody instalacji rozprowadzającej centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz cyrkulacji umieszczone są pod stropem hal garażowych (piwnica budynku). Mają oczywiście starannie wykonaną izolację termiczną z pianki polietylenowej (fot. 5.), jednak ze względu na długość przewodów i niskie temperatury panujące w tych pomieszczeniach należy liczyć się z odczuwalnymi dla bilansu ciepła stratami na przesyle.

Fot. 5. Izolacja cieplna przewodów
rozprowadzających instalacji c.o i c.w.u.
poprowadzonych pod stropem garaży

Fot. 5. Izolacja cieplna przewodów rozprowadzających instalacji c.o i c.w.u. poprowadzonych pod stropem garaży

Do budynków F1 i F2 ciepło przesyłane jest krótkim odcinkiem zewnętrznej części instalacji wykonanej w technologii preizolowanej. Przewody rozprowadzające instalacji wewnętrznych są następnie poprowadzone również pod stropem hal garażowych.

Instalacja centralnego ogrzewania w mieszkaniach jest wykonana w systemie rozdzielaczowym. Skrzynki z układem pomiarowym (liczniki ciepła z przepływomierzem skrzydełkowym) oraz rozdzielaczami zasilania i powrotu są zamontowane na klatce schodowej (fot. 6.). Umożliwia to łatwy dostęp osobom dokonującym odczytów zużycia ciepła.

Dla zapewnienia właściwych warunków hydraulicznych w instalacji przy zmiennych przepływach czynnika grzewczego zamontowane zostały zawory podpionowe stabilizacji różnicy ciśnień (fot. 7.).

W instalacji cyrkulacji ciepłej wody użytkowej zamontowano podpionowe zawory termostatyczne. Rozliczenie zużycia ciepłej wody użytkowej następuje na podstawie wodomierzy skrzydełkowych zamontowanych w mieszkaniach.

Odczyty zużycia ciepła na cele grzewcze w mieszkaniach należy uznać za wiarygodne. Liczniki ciepła są dostępne z zewnątrz i dokonuje je zewnętrzny podmiot, któremu zlecono usługę rozliczania kosztów ogrzewania. Trudniej jest odczytać wskazania wodomierzy, niemniej jednak udało się dokonać odczytu w 94% mieszkań. Pozostali lokatorzy dostarczyli wskazania wodomierzy samodzielnie.

Zużycie ciepła

W 2007 r. (od początku stycznia do końca grudnia) całkowite zużycie ciepła na ogrzewanie mieszkań i lokali usługowych wyniosło 2490 GJ. Wartość tę określono na podstawie sumy z odczytów ciepłomierzy mieszkaniowych. Średnie zużycie ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania wyniosło 9,8 GJ/(mieszkanie rok), zaś w odniesieniu do powierzchni mieszkań analogiczny wskaźnik ma wartość 0,20 GJ/(m2 rok).

Mieszkańcy w tym okresie zużyli łącznie 8195 m3 ciepłej wody (wartość tę określono na podstawie wskazań wodomierzy mieszkaniowych). Zakładając, że w źródle ciepłą wodę podgrzano o 40 K – stanowi to zużycie ciepła rzędu 1370 GJ, czyli ok. 35% rocznego zużycia ciepła. Zużycie wody zimnej wyniosło natomiast 18 353 m3. Widać z tego, że zużycie wody zimnej jest 2,24 razy większe niż zużycie wody ciepłej.

Taka dysproporcja przypuszczalnie wynika z dużego udziału w bilansie wody zimnej pralek automatycznych i zmywarek. To wyposażenie mieszkań przekłada się również na małe wartości jednostkowego zużycia ciepłej wody użytkowej. Jej jednostkowe dobowe zużycie w odniesieniu do jednego mieszkania wyniosło 88,7 dm3/(doba mieszkanie), a wody zimnej 198,7 dm3/(doba mieszkanie). Średnie zużycie wody ogólnej wyniosło zatem 287,4 dm3/(doba mieszkanie).

Fot. 6. Skrzynki z rozdzielaczami zasilania
i powrotu zamontowane na klatce
schodowej

Fot. 6. Skrzynki z rozdzielaczami zasilania i powrotu zamontowane na klatce schodowej

Fot. 7. Zawory podpionowe stabilizacji różnicy
ciśnień

Fot. 7. Zawory podpionowe stabilizacji różnicy ciśnień

O ile wyznaczenie wskaźników odniesionych do liczby mieszkań jest dość proste, o tyle problemem staje się wyznaczenie wskaźników odnoszonych do liczby mieszkańców. Liczba osób przebywających w mieszkaniach jest zmienna w czasie i nawet jeśli przyjąć do analiz liczbę osób na stałe zamieszkujących lokale, jest ona praktycznie niemożliwa do dokładnego wyznaczenia [10].

Aby porównać uzyskane wyniki z bardziej powszechnym w stosowaniu w Polsce wskaźnikiem jednostkowym odniesionym do mieszkańca, przyjęto wariantowo średnią liczbę lokatorów w mieszkaniach w zakresie 2÷3,6. Dla takiego założenia wyniki zestawiono w tab. 2. Można zatem stwierdzić na tej podstawie, że dobowe zużycie ciepłej wody użytkowej na 1 mieszkańca (użytkownika instalacji) kształtowało się na poziomie ok. 25÷44 dm3/(doba osoba).

Średnie zuzycie wody

Tabela 2. Jednostkowe średnie zużycie wody dm3/(doba osoba)

Zużycie gazu

Roczne zużycie gazu w dwóch kotłowniach wyniosło 195 tys. m2 gazu podgrupy E (dawniej GZ-50). Uwzględniając tylko wartość opałową, jest to ok. 6050 GJ ciepła w postaci energii chemicznej zawartej w paliwie. Jeśli do obliczeń przyjąć ciepło spalania, będzie to stanowić ok. 6600 GJ. Porównując uzyskane wyniki do zmierzonej ilości ciepła w punktach jego odbioru (łącznie 3860 GJ w 2007 r.), daje to sprawność całoroczną całego systemu 63,8 % (w odniesieniu do wartości opałowej paliwa), a jeszcze mniej, gdyby uwzględnić całość energii chemicznej zawartej w paliwie określonej ciepłem spalania.

Na rys. 2. i w tab. 3. przedstawiono zużycie gazu w kolejnych miesiącach roku (na rysunku z rozbiciem na dwie kotłownie). Pomimo że dwie kotłownie zasilają odrębne budynki, to widać, że procentowy rozkład zużycia gazu w obu kotłowniach w poszczególnych miesiącach jest bardzo zbliżony do siebie. Jedynie w grudniu 2007 r. widoczna jest trochę większa rozbieżność, którą można próbować uzasadniać różnicami w zużyciu ciepłej wody użytkowej.

W kotłowni E2 zużycie gazu wyniosło wówczas 14,5% jej zużycia całorocznego, podczas gdy w kotłowni E1 wyniosło one już tylko 13,2%. W kotłowni E1 zużycie gazu w skali roku było natomiast większe o 8,2% niż w drugiej centrali cieplnej. Jednocześnie jednak powierzchnia mieszkań zaopatrywanych w ciepło z kotłowni E1 jest mniejsza (98,3%) niż powierzchnia mieszkań w budynkach E2 i F2.

Należy zwrócić uwagę, że w budynku E2 znajdują się dwa lokale usługowe, które mogą charakteryzować się większym zużyciem ciepła do celów grzewczych, jak również podwyższonym zużyciem ciepłej wody użytkowej, chociaż nie zweryfikowano tej hipotezy bardziej szczegółowymi analizami danych pomiarowych.

Zużycie gazu

Rys. 2. Zużycie gazu w kotłowniach w kolejnych miesiącach roku

Tabela 3. Zużycie gazu ziemnego i ciepła obserwowane z poziomu obu źródeł ciepła
(łącznie)

Tabela 3. Zużycie gazu ziemnego i ciepła obserwowane z poziomu obu źródeł ciepła (łącznie)

Podsumowanie

Jak widać na opisanym przykładzie, nawet nowoczesne systemy grzewcze wyposażone w urządzenia renomowanych firm nie gwarantują niskich kosztów ogrzewania i wysokiej efektywności energetycznej budynku. Pomimo wysokiej sprawności nominalnej, jaką gwarantują zastosowane kotły gazowe, ilość odbieranego ciepła przez lokatorów budynku jest dużo mniejsza niż ilość ciepła wytworzonego w paleniskach kotłów.

Oczywiście znaczenie może mieć wiele czynników, w tym niedokładności dokonywanych pomiarów, jednak niewątpliwie na efekt ten ma wpływ przede wszystkim sposób eksploatacji systemu grzewczego. Aby skutecznie działać na rzecz ograniczania zużycia zasobów paliw i oddziaływania działalności człowieka na środowisko, ważne jest zarówno prawidłowe zaprojektowanie oraz budowa systemu grzewczego, jak też późniejsza jego staranna eksploatacja [4, 5, 6].

Chociaż wymaga to większego zaangażowania zarządcy (lub właściciela) obiektu budowlanego, to jednak jak widać z przeprowadzonych wyliczeń, są tu ukryte duże możliwości uzyskania oszczędności. Ważne jest to też dla samych lokatorów, którzy w wyniku niskiej efektywności systemu ponoszą zawyżone koszty ogrzewania, nawet jeśli podejmują działania w kierunku zminimalizowania zużycia ciepła.

Zmniejszenie obciążenia cieplnego źródła może jednak skutkować dalszym ograniczaniem jego sprawności. Istotne jest nie tylko zagwarantowanie jej dużej wartości w warunkach obliczeniowych, ale również w okresie innych obciążeń, na dodatek zmiennych w czasie.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. DzU Nr 89 z 2006 r., poz. 625 z późn. zm.).
  2. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. DzU z 2008 r. Nr 25, poz. 250).
  3. Ustawa z dnia 7 lipca 1997 r. Prawo budowlane (t.j. DzU Nr 156, poz. 1118 z 2006 r. z późn. zm.).
  4. Harvey L.D., A handbook on low-energy buildings and district-energy systems, Earthscan, London 2006.
  5. Nowak B., Bartnicki G., Modernizacja instalacji ogrzewczych, Rynek Instalacyjny 6/2005, s. 36.
  6. Nowak B., Energetycznie efektywne budownictwo, Rynek Instalacyjny 10/2007, s. 21.
  7. Górzyński J., Podstawy analizy środowiskowej wyrobów i obiektów, WNT, Warszawa 2007.
  8. Cole R., Kernan P.C., Life cycle energy use in office buildings, Building and Environment vol. 34 nr 4, 1996.
  9. Lewandowska A., Środowiskowa ocena cyklu życia produktu na przykładzie wybranych typów pomp przemysłowych, Wyd. Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań 2006.
  10. Bartnicki G., Nowak B., Projektowanie wielkości układów przygotowania ciepłej wody użytkowej w świetle obowiązujących w Polsce przepisów prawnych, COW 3/2004.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.