Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

Fot. 1. Budynki, dla których przeprowadzono analizę dot. efektywności systemu grzewczego
Fot. 1. Budynki, dla których przeprowadzono analizę dot. efektywności systemu grzewczego
G. Bartnicki
Ciąg dalszy artykułu...

W stosunku do samych potrzeb instalacji grzewczych moc źródła ciepła jest przewymiarowana o ok. 40%. Uwzględniając jednak w bilansie potrzeb także obliczeniowe średnie godzinowe zapotrzebowanie ciepła na przygotowania ciepłej wody użytkowej (w dobie o podwyższonym zużyciu), przewymiarowanie mocy kotłowni wynosi już tylko ok. 5%.

W budynkach, w których zlokalizowane są kotłownie, przewody instalacji rozprowadzającej centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz cyrkulacji umieszczone są pod stropem hal garażowych (piwnica budynku). Mają oczywiście starannie wykonaną izolację termiczną z pianki polietylenowej (fot. 5.), jednak ze względu na długość przewodów i niskie temperatury panujące w tych pomieszczeniach należy liczyć się z odczuwalnymi dla bilansu ciepła stratami na przesyle.

Tabela 1. Charakterystyka analizowanych budynków (założenia projektowe)

Do budynków F1 i F2 ciepło przesyłane jest krótkim odcinkiem zewnętrznej części instalacji wykonanej w technologii preizolowanej. Przewody rozprowadzające instalacji wewnętrznych są następnie poprowadzone również pod stropem hal garażowych.

Instalacja centralnego ogrzewania w mieszkaniach jest wykonana w systemie rozdzielaczowym. Skrzynki z układem pomiarowym (liczniki ciepła z przepływomierzem skrzydełkowym) oraz rozdzielaczami zasilania i powrotu są zamontowane na klatce schodowej (fot. 6.). Umożliwia to łatwy dostęp osobom dokonującym odczytów zużycia ciepła.

Dla zapewnienia właściwych warunków hydraulicznych w instalacji przy zmiennych przepływach czynnika grzewczego zamontowane zostały zawory podpionowe stabilizacji różnicy ciśnień (fot. 7.).

W instalacji cyrkulacji ciepłej wody użytkowej zamontowano podpionowe zawory termostatyczne. Rozliczenie zużycia ciepłej wody użytkowej następuje na podstawie wodomierzy skrzydełkowych zamontowanych w mieszkaniach.

Odczyty zużycia ciepła na cele grzewcze w mieszkaniach należy uznać za wiarygodne. Liczniki ciepła są dostępne z zewnątrz i dokonuje je zewnętrzny podmiot, któremu zlecono usługę rozliczania kosztów ogrzewania. Trudniej jest odczytać wskazania wodomierzy, niemniej jednak udało się dokonać odczytu w 94% mieszkań. Pozostali lokatorzy dostarczyli wskazania wodomierzy samodzielnie.

Zużycie ciepła

W 2007 r. (od początku stycznia do końca grudnia) całkowite zużycie ciepła na ogrzewanie mieszkań i lokali usługowych wyniosło 2490 GJ. Wartość tę określono na podstawie sumy z odczytów ciepłomierzy mieszkaniowych. Średnie zużycie ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania wyniosło 9,8 GJ/(mieszkanie rok), zaś w odniesieniu do powierzchni mieszkań analogiczny wskaźnik ma wartość 0,20 GJ/(m2 rok).

Mieszkańcy w tym okresie zużyli łącznie 8195 m3 ciepłej wody (wartość tę określono na podstawie wskazań wodomierzy mieszkaniowych). Zakładając, że w źródle ciepłą wodę podgrzano o 40 K – stanowi to zużycie ciepła rzędu 1370 GJ, czyli ok. 35% rocznego zużycia ciepła. Zużycie wody zimnej wyniosło natomiast 18 353 m3. Widać z tego, że zużycie wody zimnej jest 2,24 razy większe niż zużycie wody ciepłej.

Taka dysproporcja przypuszczalnie wynika z dużego udziału w bilansie wody zimnej pralek automatycznych i zmywarek. To wyposażenie mieszkań przekłada się również na małe wartości jednostkowego zużycia ciepłej wody użytkowej. Jej jednostkowe dobowe zużycie w odniesieniu do jednego mieszkania wyniosło 88,7 dm3/(doba mieszkanie), a wody zimnej 198,7 dm3/(doba mieszkanie). Średnie zużycie wody ogólnej wyniosło zatem 287,4 dm3/(doba mieszkanie).

   18.04.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl