Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Artykuł sponsorowany

Instalacja solarna, czyli ekologiczny system grzewczy

 merXu    |  1

Kolektory słoneczne to jedne z najbardziej popularnych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródło energii, czyli promieniowanie słoneczne, które przetwarzają na ciepło.

Instalacje solarne są najczęściej używane do podgrzewania wody użytkowej. Jest to zestaw odpowiednio dobranych urządzeń, takich jak kolektory słoneczne, panele sterująco-zabezpieczające i pojemnościowe zasobniki wody użytkowej lub zasobniki buforowe z przepływowymi wymiennikami ciepła.

Montaż kolektorów słonecznych – czy to się opłaca?

Argumentem podawanym najczęściej przeciwko zastosowaniu kolektorów jest mała ilość słońca w naszym klimacie. Inwestycja w ten nowoczesny system nie zwraca się też tak szybko jak np. na południu Europy.

Za instalacją kolektorów słonecznych przemawiają jednak czynniki ekologiczne i ekonomiczne.  Dzięki instalacji zyskujemy niezależność od innych źródeł energii, a koszty zakupu zwrócą się tym szybciej, im większe jest zapotrzebowanie na wodę użytkową. Wykorzystanie ekologicznego źródła ciepła pozwoli też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, a więc ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.

Rodzaje kolektorów

Najbardziej podstawowy podział kolektorów to rozróżnienie na płaskie i próżniowe.

Stosowane częściej kolektory płaskie wypełnione są czynnikiem, który przepływa przez rurki i ogrzewa się pochłaniając energię słoneczną. Z zewnątrz po stronie aktywnej urządzenie pokryte jest transparentnym materiałem, którym najczęściej jest szkło hartowane. Boki oraz spód kolektora obudowane są izolacją, która ma chronić przed oddawaniem zaabsorbowanego ciepła na zewnątrz.

Kolektor próżniowy natomiast wyposażony jest w szklane rury o podwójnej ściance pełniące funkcję absorbera. Powstała pomiędzy ściankami próżnia pełni funkcję izolacji cieplnej. Ten typ kolektorów ma nieco inną zasadę działania. Czynnik grzejny opływa rurkę wypełnioną specjalną substancją, która pod wpływem działania promieniowania słonecznego ogrzewa się, paruje i skrapla na ściankach, oddając przy tym ciepło.

Jeśli chodzi o efektywność urządzeń, to kolektory płaskie osiągają również wyższe moce grzejne w okresach największego operowania słońca, są też najtańsze. Zaleca się je jako wsparcie instalacji do podgrzewania c.w.u.

Jeżeli natomiast chcemy wykorzystać ciepło zarówno na cele c.w.u., jak i c.o., lepiej sprawdzą się kolektory próżniowe. Mają wyższą izolacyjność oraz sprawność, dzięki czemu mogą pracować również w miesiącach zimowych.

Szukasz nowoczesnych rozwiązań z kategorii ogrzewania? Zobacz bogatą ofertę produktów na platformie merXu >>

Tylko do końca marca skorzystaj z wyjątkowej promocji – darmowej dostawy! Dowiedz się więcej

merXu
merXu

www.merxu.com/pl

(merxu, platforma merxu, zakupy na merxu, instalacja solarna, ekologiczny system grzewczy)

   17.03.2021

Komentarze

(1)
Tamas Barkanyi | 24.03.2021, 12:14
Kolektorów slonecznych ( oprócz podgrzania CWU ) mozemy wykorzystac do zmniejszenia zapotrzebowania energii grzewczej budynku zastosujac AKTYWNA IZOLACJA TERMICZNA.
https://drive.google.com/file/d/19jZHHOVf2ChrXKXVK4Dxv0ehHpLHcBNn/view?usp=sharing
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wielobranżowy proces projektowy
  • - Chłodzenie obiektów przemysłowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl