Artykuł sponsorowany

Thermia Calibra Eco – gruntowa pompa ciepła z nowym czynnikiem chłodniczym R452B

Thermia Calibra Eco
Thermia Calibra Eco

Thermia Calibra Eco jest pierwszą gruntową, inwerterową pompą ciepła na świecie, w której zastosowano nową technologię przyjazną środowisku. Jest to pierwsza pompa ciepła wykorzystująca czynnik chłodniczy R452B o wyjątkowo niskim oddziaływaniu na środowisko – niski GWP*.

Thermia – pionier pomp ciepła, pierwszy z czynnikiem R452B

Thermia jako pierwszy producent gruntowych pomp ciepła w Europie rozpoczyna konwersję swoich produktów na czynniki chłodnicze o niższym GWP, zgodnie z wytycznymi EU (rozporządzenie F-gazowe). W 1973 roku byliśmy pionierami w masowej produkcji gruntowych pomp ciepła, a dziś prawie 50 lat później jesteśmy dumni, że znów jesteśmy pionierami tym razem we wdrażaniu ekologicznych technologii.

Pracując nad nową pompą ciepła Calibra Eco, Thermia wybrała czynnik R452B, ponieważ jego właściwości są najbardziej zbliżone do R410A, a jednocześnie ma niski wpływ na środowisko (niski GWP).

Thermia Calibra Eco to inwerterowa, gruntowa pompa ciepła, która zapewnia komfort ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Calibra Eco obejmuje zakres mocy 2–16 kW i zawiera funkcje zoptymalizowane pod kątem maksymalnych oszczędności energii podczas ogrzewania lub chłodzenia budynków.

Pompa ciepła Calibra Eco, oparta na technologii inwerterowej, jest doskonałym wyborem dla energooszczędnych budynków nowo wybudowanych jak rówież idealnie nadaje się do projektów modernizacyjnych, w których może dostarczyć ciepło i jednocześnie precyzyjnie dostosować się do energii dostępnej w gruncie.

Technologia Inwerterowa – Thermia

Sprężarka to swego rodzaju „serce” pompy ciepła. Zużywa nawet do 90% energii elektrycznej wykorzystywanej przez całe urządzenie. Z tego powodu jej konstrukcja, wydajność i sterowanie ma bardzo duży wpływ na efektywność pracy pompy ciepła. Tym, co odróżnia pompę Calibra Eco od innych inwerterowych, gruntowych pomp ciepła, to połączenie trzech elementów: sprężarki, inwertera i sterownika pompy. Sprężarka inwerterowa może pracować wolniej lub szybciej, płynnie dopasowując swoją moc do potrzeb budynku, aż do osiągnięcia mocy maksymalnej. Jednak o efektywności tego procesu decyduje sterownik, a pompa Calibra Eco, jako jedyna pompa na rynku, kontroluje proces pracy sprężarki i ma wizualizację tzw. „koperty pracy” na wyświetlaczu. Funkcjonowanie sprężarki tylko w „kopercie pracy” zapewnia najlepsze warunki pracy sprężarki i całego układu. Potwierdzeniem tego jest SCOP 5,96** jeden z najwyższych wskaźników efektywności wśród pomp gruntowych dostępnych na rynku.

Pompa ciepła ze sprężarką sterowaną inwerterem ma dwie zasadnicze zalety z punktu widzenia użytkownika. W sposób płynny dostosowuje produkcję ciepła do bieżącego zapotrzebowania, co daje pełen komfort cieplny przy niższym zużyciu energii. Jest to szczególnie istotne, kiedy między zimą a latem jest duża różnica w zapotrzebowaniu na ciepło i w okresie letnim pompa służy jedynie do produkcji ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła z modulowaną mocą oznacza, iż użytkownik zapłaci tyle ile w danym momencie potrzebuje ciepła lub chłodu. Warto podkreslić, iż  pompy  ciepła  ze sprężarką z inwerterem są ok. 20-30 % bardziej wydajne od pomp ze sprężarką o stałej prędkości obrotowej.

Mnóstwo ciepłej wody – nowy standard komfortu

W pompie ciepła Thermia Calibra Eco wykorzystana została technologia TWS (Tap Water Stratification), czyli termiczne uwarstwienie wody w zasobniku. Efekt ten jest osiągany dzięki wężownicy w kształcie spirali ułożonej na całej wysokości 184-litrowego zasobnika c.w.u. wykonanego ze stali nierdzewnej. Wężownica jest obecnie często stosowana. W Calibrze Eco jej powierzchnia wymiany ciepła i kształt jest tak zaprojektowany, aby uwarstwienie ciepłej wody zabezpieczało jej pobór o oczekiwanej temperaturze w możliwie najkrótszym czasie. Technologia TWS pozwala na produkcję o 15% więcej ciepłej wody i dwukrotnie skraca czas jej przygotowania. Dodatkowo technologia inwerterowa i priorytet przygotowania c.w.u. sprawiają, iż sprężarka płynnie zwiekszając obroty i moc, szybko przygotuje wymaganą ilość wody. W Calibra Eco użytkownik przy 184-litrowym zasobniku ma do dyspozycji ok. 260 litrów wody o temperaturze 40°C i jest to najlepszy wynik w tym segmencie pomp ciepła.

Przyjemny chłód w lecie

Thermia Calibra Eco w połączeniu z modułem chłodzenia pasywnego może chłodzić w okresie lata. Latem pompa ciepła usuwa nadmiar ciepła z budynku i przekazuje je do gruntu poprzez czynnik obiegu dolnego źródła krążący w kolektorze gruntowym, a więc do budynku przekazywany jest chłód. Chłód można rozprowadzać za pomocą systemów podłogowych lub przez klimakonwektory. Zastosowanie chłodzenia pasywnego jest znacznie tańsze niż tradycyjna klimatyzacja zarówno pod względem inwestycji, jak i kosztów eksploatacji.

Inteligentny sterownik

Sterownik koordynuje pracę systemu grzewczego i zarządza jego funkcjami. Sterownik pompy Calibra Eco został wyposażony w kolorowy, dotykowy wyświetlacz, który pozwala na wygodne korzystanie z możliwości pompy ciepła. Intuicyjny interfejs użytkownika, czytelna infografika i dotykowa nawigacja to przyjazna obsługa, a specjalny algorytm (integral), to najniższe możliwe koszty eksploatacji przy utrzymaniu wymaganej temperatury pomieszczeń. Aktualizacja oprogramowania sterownika na nowsze odbywa się przy pomocy portu USB.

Korzystanie ze sterowników Thermii jest niezwykle proste. Wyświetla on krzywą grzewczą, która wymaga tylko początkowej konfiguracji. Dalsze korzystanie z urządzenia jest bezobsługowe i nie wymaga dodatkowych ustawień. Podniesienie lub obniżenie temperatury jest kwestią jednego dotknięcia.

Cśśś... – niski poziom dźwięku

Każda pompa ciepła wyposażona w sprężarkę wydaje charakterystyczny dźwięk. Pompa Thermia Calibra Eco została skonstruowana tak, aby zredukować poziom drgań pochodzący ze sprężarki oraz poziom dźwięku emitowanego przez sprężarkę.

Redukcje drgań i dźwięku zapewniają: gumy dystansowe, osłony dźwiękochłonne i przyłącza elastyczne. W zależności od prędkości obrotowej sprężarki, poziom natężenia dźwięku w pompie Calibra Eco waha się od 29 do 48 dB (A)***.

Marzenie instalatora – prosta i szybka instalacja

Prostota montażu i podłączeń hydraulicznych są tym, co instalatorzy lubią najbardziej. Thermia Calibra Eco ma wysuwany moduł chłodniczy, co znacznie ułatwia transport, montaż pompy i dostęp do poszczególnych części. W obudowie pompy przygotowane są otwory z lewej i prawej strony, jak również na górze pompy, co daje całkowitą swobodę lokalizacji i podłączenia do instalacji dolnego źródła. Złącza elastyczne znajdujące się w środku modułu chłodniczego nie tylko zapewniają redukcję drgań, ale także skracają czas podłączenia do instalacji. Do pompy dołączone są również: zawór do napełniania i odpowietrzania obiegu dolnego źródła oraz zawór kulowy z filtrem.

Online – pełna kontrola

W pompie Calibra Eco jest możliwość zdalnego kontrolowania stanu pracy pompy ciepła poprzez system Thermia Online. Kontroluje on stan pracy pompy, najważniejsze parametry i udostępnia informacje o ewentualnych alarmach. Online działa za pomocą Internetu z wykorzystaniem laptopa, tabletu lub telefonu typu smartfon (system iOS i Android). Warto dodać, iż monitorowanie pracy tej pompy ciepła nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów i kosztów.

Wartość dla Klienta

Podsumowując w kilku podpunktach, oto korzyści płynące z wyboru pompy ciepła Thermia Calibra Eco do domów niskoenergetycznych:

  • najwyższa efektywność SCOP 5,96, co oznacza niskie rachunki za prąd,
  • przyjazna środowisku – najniższy GWP na rynku
  • jedna z najlepszych na rynku w produkcji ciepłej wody użytkowej, co zapewnia wysoki komfort,
  • najcichsza praca i możliwość lokalizacji w dowolnym miejscu domu,
  • szybki i prosty montaż,
  • pasuje do instalacji nowych i modernizowanych obiektów (65°C temp. zasilania),
  • pracuje efektywnie zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikami.

Na koniec warto podkreślić, iż prawidłowo dobrana i uruchomiona pompa ciepła pracuje i ogrzewa dom przez około 20-25 lat, a koszty takiego ogrzewania są 40-70% niższe, niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym, gazem LPG lub olejem opałowym.

www.nowatermia.pl – Wyłączny dystrybutor pomp ciepła marki Thermia w Polsce

* GWP – Współczynnik globalnego ocieplenia to wskaźnik służący do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany. Porównuje ilość ciepła zatrzymanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez podobną masę dwutlenku węgla. Im wyższa wartość GWP tym bardziej szkodliwy jest czynnik chłodniczy.

** SCOP Ogrzewanie podłogowe 35°C, zgodnie z PN-EN 14825, klimat zimny (Helsinki), P-design (projektowe obciążenie cieplne) Calibra Eco 16: 15 kW (B0W55), 16 kW (B0W35)

*** zgodnie z EN12102 i EN ISO 3741 (B0W35)

   13.04.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl