5 Rzeczy, Na Które Powinieneś Zwrócić Uwagę Przed Zakupem Pompy Ciepła

Pompa ciepła jako rozwiązanie grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii, zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli gospodarstw domowych.
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu, warto najpierw dokładnie przeanalizować interesujące Cię urządzenie, zwracając uwagę na kilka zagadnień.

 

1. Co oznacza współczynnik CoP?

Współczynnik wydajności

Osoby rozważające zakup pompy ciepła, powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na współczynnik CoP. Skrót jest zaczerpnięty z języka angielskiego (Coefficient of Performance) i oznacza współczynnik wydajności, czyli ilość dostarczanego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła. W innym ujęciu, współczynnik CoP równa się ilości kW uzyskanych z 1 kWh energii zużytej do zasilenia urządzenia. Na przykład, dostarczenie 5 kWh energii cieplnej przez pompę ciepła, na której zasilenie zużyto w tym czasie 1 kWh, oznacza CoP równe 5.

Na drodze do oszczędności

Należy pamiętać, że współczynnik CoP to parametr zmienny. W tym przypadku dużą rolę odgrywa różnica temperatur pomiędzy górnym źródłem ciepła (instalacją grzewczą), a dolnym źródłem ciepła, z którego ciepło zostało pobrane (woda, powietrze lub grunt). Oznacza to, że CoP odnosi się do dwóch punktów pracy pompy ciepła, a im mniejsza jest różnica temperatur pomiędzy nimi, tym współczynnik jest wyższy.

W praktyce, im wyższy jest współczynnik CoP, tym więcej ciepła można wytworzyć przy użyciu tej samej ilości energii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Tak więc im wyższa temperatura dolnego źródła oraz im niższa temperatura górnego źródła, tym większe oszczędności można wygenerować. Niezależnie od tego, zakup pompy ciepła można częściowo sfinansować w ramach dotacji z programu “Czyste Powietrze”, co znacząco obniży koszty całej inwestycji.

TabelaMaksymalna wartość współczynnika CoP dla pompy ciepła FOTON Air 11 wynosi 5,0.

2. Jaką technologię mam wybrać?

a) pompa powietrzna vs. pompa gruntowa

Praktyczność i trwałość

Powietrzna pompa ciepła jak sama nazwa wskazuje, pobiera ciepło z powietrza. Najczęściej jest to powietrze zewnętrzne, jednak ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszą się pompy ciepła podłączane do wentylacji czy ciepłej wody użytkowej. Te z kolei często wykorzystują powietrze z pomieszczeń znajdujących się w budynku. Niewątpliwie, do największych zalet pompy powietrznej można zaliczyć wysoką sprawność, trwałość, a także niezawodność urządzenia. Co ciekawe, działanie pompy ciepła można porównać do działania lodówki. Istnieje jednak jedna zasadnicza różnica.

Skomplikowanie i wyższe koszty

Pompy ciepła gruntowe jako wykorzystują energię skumulowaną w gruncie. Niestety, aby uzyskać stabilne warunki pracy, należy wykonać odpowiednie dolne źródło, które wpływa na koszt inwestycji. Najczęściej jest to kilka odwiertów pionowych o głębokości ok. 80-100 m. Wiąże się to również z koniecznością posiadania większej działki, na której zostanie wykonane dolne źródło.

b) monoblok vs. split

Prostota i łatwość montażu

Produkt

FOTON Air 11 – pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok

Pompa ciepła typu monoblok to urządzenie jednosegmentowe, czyli składające się tylko z jednego bloku. Zabudowanie jednostki na zewnątrz budynku eliminuje ryzyko większego szumu w domu, ale wymaga zabezpieczenia takie pompy ciepła przed zamarzaniem wody, np. na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej. Najważniejszą zaletą pompy ciepła typu monoblok jest prostota montażu. Cały układ chłodniczy mieści się w jednym bloku i nie wymaga dodatkowych prac przy instalacji. To sprawia, że montaż, jak i uruchomienie przebiega sprawniej, ponieważ firma wykonawcza nie musi posiadać uprawnień chłodniczych. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdzi się w połączeniu z fotowoltaiką.

Złożona konstrukcja i konieczność ingerencji

Pompa ciepła typu split pozwala na eliminację źródła hałasu z budynku. Sprężarka, a także wentylator parownika są umieszczone w jednostce zewnętrznej. W klasycznym rozwiązaniu jednostka zewnętrzna łączy się z jednostką wewnętrzną w budynku poprzez przewody z czynnikiem chłodniczym. Eliminuje to ryzyko zamarzania układu pompy ciepła. Utrudnieniem jest z kolei konieczność ingerencji w układ chłodniczy pompy ciepła. Wykonawca musi wobec tego posiadać uprawnienia chłodnicze.

3. Czy muszę zarejestrować pompę ciepła?

Decydujący czynnik chłodniczy

Głównym czynnikiem determinującym rejestrację jest określona ilość czynnika chłodniczego. Czynnik chłodniczy, czyli tzw. F-gaz jest parametrem znajdującym się w pompie ciepła (jak również w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych), który uwolniony do atmosfery może w znaczący sposób przyczynić się do efektu cieplarnianego.

wzrost popularności

Przed zakupem pompy ciepła warto upewnić się co do konieczności jej rejestracji.

Wzrost popularności i nowe regulacje

W związku ze wzrostem popularności pomp ciepła, rośnie także emisja F-gazu do atmosfery. Z tego powodu weszła w życie tzw. Ustawa F-gazowa. Zgodnie z jej zapisami, pompy ciepła z ilością czynnika chłodniczego większą niż 3 kg podlegają obowiązkowi rejestracji.

Jeżeli nie jesteś pewien czy Twoja pompa ciepła będzie objęta przepisami, najlepiej skonsultować ten fakt z profesjonalną firmą.

4. Czy pompa ciepła wymaga konserwacji?

Prawie bezobsługowo

Pompa ciepła jak każde urządzenie grzewcze wymaga obsługi serwisowej, jednak nie tak częstej i nie w tak szerokim zakresie jak np. kocioł. Zazwyczaj standardowy przegląd obejmuje kontrolę wizualną, czyszczenie filtrów i sprawdzenie ustawień. Co ważne, nie jest w tym przypadku wymagana kontrola kominiarza, czy „gazownika”.

Parownik ważnym elementem

Pompa ciepła

Przeglądy pompy ciepła należy wykonywać raz w roku.

W powietrznych pompach ciepła należy dodatkowo zadbać o parownik. Ten element pełni funkcję wymiennika ciepła w zewnętrznej części urządzenia. W zależności od tego, gdzie stoi pompa (przy szosie, w kopalni lub ogrodzie z akacjami), może potrzebować wyczyszczenia. Czynność tę wystarczy zrobić raz w roku przy standardowym przeglądzie. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze wykonawcy, warto zapytać o zakres przeglądów w ramach przedstawionej oferty.

5. Czy praca pompy ciepła nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu?

Decybele i metry

Producenci zazwyczaj podają dane na temat mocy i ciśnienia akustycznego. To drugie mierzone jest w pewnej odległości od urządzenia i określonych warunkach, dzięki czemu jest zawsze niższe od mocy.

Pompę ciepła można zaklasyfikować jako ciche urządzenie, jeżeli jej parametry oscylują w granicach 52 dB (A) mocy, a w odległości 2 m od niej 38 dB (A) cieśnienia.

Spokojny sen

Dobrze zaprojektowana pompa ciepła zapewni Ci spokojny sen.

Spokojny sen

Powietrzne pompy ciepła posiadają wentylatory. Dzięki nim przeciągają masy powietrza przez pompę ciepła, a ta czerpie z niego energię. Jednakże źle zaprojektowana pompa ciepła może generować hałas. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać urządzenie, które będzie naprawdę ciche. Praca pompy ciepła nie powinna przecież zakłócać przyjemności korzystania z ogrodu, nauki czy snu przy otwartym oknie. Doskonale przekonała się o tym Anna Nowak-Ibisz, decydując się m.in. na instalację pompy ciepła we własnym domu.

Jesteś zainteresowany inwestycją w pompę ciepła? Sprawdź ofertę COMFORT Home, dzięki której wyposażysz dom w nowoczesne, inteligentne urządzenia, pozwalające na komfortowe i bezpieczne życie całej Twojej rodziny.

Kliknij tutaj, aby poznać więcej szczegółów.

Powyższy artykuł przeczytasz również na blogu firmy FOTON Technik.

   19.04.2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl