Nowości w programie „Czyste Powietrze” w 2021 roku

fot. Unsplash

Druga odsłona programu rządowego „Czyste Powietrze” (uruchomiona w maju 2020 roku) przyniosła wiele zmian. Część z nich już funkcjonuje, pozostałe są stopniowo wprowadzane. W pierwszym kwartale bieżącego roku mamy zarówno nowości, jak i zapowiedzi kolejnych zmian.

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów – wskazówka dla beneficjenta

Od połowy lutego 2021 r. działa w pełni wykaz produktów, które spełniają wymagania programu „Czyste Powietrze”. Jest to Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM), która znajduje się pod adresem https://lista-zum.ios. edu.pl/. Została ona przygotowana przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Urządzenia do wykazu dobrowolnie zgłaszają producenci, a zgłoszenia weryfikuje IOŚ-PIB. Jeśli zatem urządzenie figuruje na liście, na pewno spełnia wymagania programu „Czyste Powietrze”. Wcześniejsza lista „Czyste Urządzenia” została wygaszona. Producenci, których wyroby znajdowały się na tej liście, muszą – jeśli chcą znaleźć się na liście ZUM – ponownie wysłać zgłoszenie.

Lista ZUM obejmuje następujące grupy urządzeń: węzły cieplne, pompy ciepła, kotły, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz materiały budowlane (materiały izolacyjne, okna/ drzwi balkonowe/drzwi tarasowe oraz drzwi zewnętrzne/bramy garażowe).

Warto dodać, że ponieważ wpis na listę jest dobrowolny, brak na niej produktu nie oznacza, iż nie spełnia ono wymagań technicznych programu.
Pierwszy kwartał tego roku przyniósł kolejne zmiany, które mają zwiększyć zainteresowanie programem „Czyste Powietrze”, a także ułatwić obywatelom składanie poprawnie wypełnionych wniosków o dofinansowanie i tym samym przyspieszyć ich obsługę.

Ponadto od października 2020 r. funkcjonuje tzw. podwyższony poziom dofinansowania – wyższe dotacje dla osób o niższych dochodach.
Osoba fizyczna uprawniona do dofinansowania:

  • „„ o dochodzie rocznym do 100 000 zł – może się starać o podstawowe dofinansowanie;
  • „„ o dochodzie miesięcznym na osobę do 1960 zł (gospodarstwa domowe jednoosobowe) lub do 1400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) – może się starać o dofinansowanie podwyższone.

Różnicę w intensywności i wysokości maksymalnego dofinansowania dla przykładowych urządzeń ilustruje tabela.

 

Wniosek o dofinansowanie na podwyższonym poziomie wymaga przedstawienia zaświadczenia o dochodach, wydawanego przez gminy. Nie jest to jednak jedyne zadanie gmin przy obsłudze programu „Czyste Powietrze”.

Składanie wniosków za pośrednictwem gminy – ułatwienie dla beneficjenta

Ponieważ składanie wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze” było dla wielu beneficjentów trudne, wprowadzono możliwość składania wniosku za pośrednictwem gminy. Takie rozwiązanie oferowane jest w gminach, które mają podpisane porozumienie o współpracy z odpowiednim Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Podpisane porozumienie gwarantuje gminie fundusze na obsługę programu – z punktu widzenia potencjalnych beneficjentów najważniejsza jest możliwość uruchomienia punktu konsultacyjno- informacyjnego, za pośrednictwem którego mieszkańcy mogą uzyskać informacje o programie oraz złożyć wniosek (o dofinansowanie i o płatność), z pomocą przeszkolonego pracownika punktu.

Gminy miały czas na zgłoszenie chęci zawarcia porozumienia do końca marca 2021 r.

„Stop Smog” dla ubogich energetycznie

Od 1 stycznia 2021 r. gminy mogą współpracować z NFOŚiGW także w ramach programu „Stop Smog” (wcześniej był on prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii). Jest to program bezzwrotnej dotacji (nawet do 100% kosztów inwestycji) dla osób ubogich energetycznie będących właścicielami domów jednorodzinnych. Dotacje te przeznaczone są na finansowanie termomodernizacji oraz likwidacji lub wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne. Gminy otrzymują z budżetu państwa dofinansowanie umożliwiające pokrycie 70% kosztów inwestycji, pozostałe 30% pokrywają ze środków własnych.

Dotacja na spłatę części kredytu antysmogowego

Na drugi kwartał 2021 r. przewidziany jest start nowego instrumentu finansowego – dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kredytu bankowego, tzw. kredytu antysmogowego. Będzie to specjalna pożyczka uzyskiwana na przedsięwzięcia zgodne z programem „Czyste Powietrze”, objęta gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego (co ma zapewnić lepsze warunki finansowania), z możliwością uzyskania dotacji przeznaczonej na częściową spłatę tego kredytu. Inwestor, składając wniosek o kredyt, będzie mógł złożyć także wniosek o dotację na jego częściową spłatę. Banki będą przekazywać wnioski do WFOŚiGW.
Nowy instrument finansowy będzie dostępny w następujących bankach: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB. Kolejne banki komercyjne rozważają dołączenie do tej sieci jeszcze w bieżącym roku. Na realizację tej części „Czystego Powietrza” przewidziano w latach 2021–2022 1,5 mld zł.


Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[program czyste powietrze, program stop smog, kredyt antysmogowy, wymiana źródeł ciepła, wymiana kopciuchów]

   23.04.2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl