Artykuł sponsorowany

System chłodzenia i ogrzewania sufitowego – przegląd rozwiązań od Uponor

Z roku na rok rośnie liczba inwestycji realizowanych z wykorzystaniem ogrzewania płaszczyznowego. Pod tym pojęciem kryje się wiele technologii. Obecnie największym wyzwaniem w tym zakresie jest wybór takiej, która najlepiej sprawdzi się w projektowanym budynku, zapewniając mu energooszczędność. Wielu inwestorów i architektów ogranicza się do bardziej znanych instalacji podłogowych i ściennych, zapominając o innych, innowacyjnych rozwiązaniach – systemach sufitowych.

Ich możliwości, w formie przeglądu, prezentuje firma Uponor. Jeden z liderów w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, a także instalacji sufitowych.

Kiedy inwestować w system chłodzenia i ogrzewania sufitowego?

Zrównoważonemu budownictwu powinno towarzyszyć przemyślane projektowanie i dobór najlepszych produktów, na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Jedną z istotnych decyzji do podjęcia jest ta dotycząca wyboru systemu grzewczego, dopasowanego do charakteru zabudowy, który m.in. ograniczy do minimum straty cieplne. Technologię chłodzenia i ogrzewania sufitowego warto zastosować w domach i biurowcach pasywnych wykorzystujących energię odnawialną (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne), która obniża koszty eksploatacji instalacji. W szczególności w większej kubaturze pomieszczeń, gdzie wysokość i układ utrudniają równomierne rozprowadzenie ciepła.

Święty Graal energooszczędności, czyli ogrzewanie korzystne dla inwestora i projektanta

System ogrzewania i chłodzenia sufitowego w przypadku budownictwa pasywnego może okazać się idealnym elementem inwestycyjnym, równoważącym interesy ekonomiczne z funkcjonalnością i estetyką rekomendowaną w projektach architektonicznych. Tak, jak pozostałe rozwiązania płaszczyznowe posiada kilka znaczących zalet, których nie znajdziemy w tradycyjnej instalacji. Przede wszystkim rozwiązanie sufitowe zapewnia równomierny rozkład temperatury pomieszczenia oraz kompatybilność z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, przez co zwiększa ich efektywność. Może działać jako samodzielny lub wspierający system grzewczy.

System sufitowy w porównaniu do ogrzewania tradycyjnego, jest całkowicie bezinwazyjny – nie wpływa na wygląd i aranżację przestrzeni. Dodatkowo instalacja nie wytwarza dodatkowego ruchu powietrza. Pozwala to na uniknięcie przeciągów oraz nadmiernego unoszenia się drobnoustrojów i kurzu, co jest korzystne dla alergików. Ponadto w rurach sufitowych mieści się znacznie mniej wody, dzięki czemu łatwo regulować temperaturę. Dla przeszklonych budynków, nastawionych m.in. na pobór energii słonecznej, odpowiedni poziom chłodzenia, szczególnie w okresie letnim, ma ogromne znaczenie – wyjaśnia Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor. Dowiedz się więcej >>

Uponor - ogrzewanie sufitowe

Jakie rozwiązania grzewcze–chłodzące warto wybrać? Systemy: Fix 9,9, Contec, Renovis, Thermatop M

– W Uponor posiadamy szereg rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia sufitowego. Są one przeznaczone zarówno do nowego budownictwa, jak i inwestycji termomodernizacyjnych oraz renowacyjnych. Technologie te zagwarantują m.in. niskie koszty inwestycyjne, wysoką efektywność energetyczną, komfort cieplny i łatwy montaż, dzięki któremu wykonawca szybko i sprawnie przeprowadzi prace instalacyjne. System Fix 9,9 umożliwia łączenie ogrzewania/chłodzenia sufitowego ze ściennym w jednej konstrukcji, zapewniając przy tym uniwersalne dostosowanie się do wymagających pomieszczeń o nietypowych bryłach. Renovis umożliwia ogrzewanie pojedynczych pomieszczeń z wykorzystaniem systemu płaszczyznowego połączonego z istniejącym wysokotemperaturowym systemem grzewczym. Z kolei, spełniający specjalne wymagania architektoniczne, Thermatop M to instalacja, którą montuje się w szybki i łatwy sposób, poprzez zatrzaśnięcie szyn mocujących w profilach CD podkonstrukcji sufitu. Natomiast rozwiązanie Contec, czyli stropy termoaktywne TABS, pozwala zredukować liczbę konwencjonalnych urządzeń klimatyzacyjnych do minimum, zapewniając zdrowszy mikroklimat we wnętrzach. Technologie te wyróżnia konstrukcja i unikalne funkcjonalności — podkreśla Piotr Serafin. Skorzystaj z wiedzy naszych ekpertów >>

  1. W kontekście efektywnej i nisko kosztowej kontroli temperatury Fix 9,9 jest najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem w portfolio Uponora, które może być także zasilane z odnawialnych źródeł energii. Ten system montażu z mokrym tynkiem umożliwia zastosowanie rozbudowanego ogrzewania płaszczyznowego. Może być stosowany zarówno na potrzeby instalacji sufitowej, jak i ściennej. To też technologia, która dzięki wykorzystaniu elastycznych rur Uponor PE-Xa i cienkiej warstwie użytego tynku pozwala na bardzo szybką regulację cieplną w pomieszczeniu.
  2. Ekonomicznym rozwiązaniem, głównie ze względu na relatywnie niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne jest system Contec (TABS). Zgodny z systemami certyfikacji budynków, np. LEED, BREEAM i DGNB. Odpowiedni do pomieszczeń, w których do ogrzewania i chłodzenia wykorzystuje masę termiczną przegród. Ponadto może zastąpić konwencjonalny system ogrzewania oraz chłodzenia i niemal nie wymaga konserwacji. Zdecydowanym autem Contec jest jego bezinwazyjność – niewidoczna instalacja, cicha i niepowodująca przeciągów oraz temperatura pracy systemu zbliżona do tej w otoczeniu. Ponadto tak jak Fix 9,9 może być zasilany odnawialnymi źródłami energii.
  3. System ogrzewania Renovis to technologia suchej zabudowy, umożliwiająca montaż podczas normalnego użytkowania budynku, bez potrzeby przeprowadzania prac rozbiórkowych. Doskonale sprawdzi się w inwestycjach termomodernizacyjnych i renowacyjnych. Elementy Renovis mogą zostać zamontowane jako płyty w technologii suchej na sufitach niemalże dowolnego rodzaju, z wykorzystaniem profili 27/60 CD. Pozwala to na obniżenie kosztów inwestycyjnych i indywidualne dopasowanie do projektu oraz późniejszych potrzeb użytkowników. Ponadto wraz z tym systemem ogrzewania można m.in. zamontować wentylację, dostosować oświetlenie i inne urządzenia elektryczne.
  4. Największymi zaletami wodnego systemu Thermatop M są jego funkcjonalności integracyjne i dźwiękoszczelne. W projekcie architektonicznym możemy połączyć go z oświetleniem, otworami wentylacyjnymi, a nawet sygnalizacją pożaru, spryskiwaczami czy głośnikami. Ponadto konstrukcja ta wyróżnia się wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku i stuprocentową odpornością na dyfuzję. To zasługa jego konstrukcji – lekkich i prefabrykowanych modułów o elastycznej długości i rur wielowarstwowych Uni Pipe PLUS.

Firma, która wspiera podczas prac projektowych i realizacji inwestycji

Uponor jest jednym z liderów w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, a także instalacji wodnych. Od ponad 100 lat marka wprowadza do portfolio innowacyjne rozwiązania, których głównym zadaniem jest zwiększenie komfortu korzystania z systemów Uponor. Fiński producent współpracuje na terenie całego kraju również z architektami i projektantami, dysponując m.in. rozbudowaną biblioteką BIM oraz zaawansowanymi programami obliczeniowymi. W Polsce zespół ponad 20 specjalistów wspiera inwestorów, zapewniając dostęp do najważniejszych materiałów technicznych, wiedzy praktycznej, a także gwarantuje zaplecze doradcze, serwisowe i marketingowe.

UPONOR Uponor Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 5/7
01-217 Warszawa
tel. +48 22 731 01 00
email: infra.pl@uponor.com

(uponor, System ogrzewania i chłodzenia sufitowego, ogrzewanie, system sufitowy)

   27.04.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Smart City – utopia czy konieczność?
  • - Zmiany w systemach różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl