Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Super E - zrównoważone budownictwo w Kanadzie

Kontynuujemy cykl dotyczący zrównoważonego budownictwa na świecie. Tym razem opisano działania na rzecz efektywności energetycznej w Kanadzie. O ile system certyfikacji budynków przedstawiony w poprzednim artykule (RI 1–2/08, s. 51. [1]) powstał w wyniku oddolnej inicjatywy obywatelskiej, to kanadyjskie rozwiązanie jest wynikiem ukierunkowanych działań Biura Efektywności Energetycznej (EWE) – agencji rządu Kanady. Może ona stanowić wzorzec do naśladowania również dla naszego rządu i to nie tylko w kwestii efektywnego wykorzystania energii, ale także w zakresie promocji osiągnięć własnego sektora budownictwa.

Rząd Kanady podjął bardzo ważne zobowiązanie: do roku 2010 ograniczymy emisję gazów cieplarnianych z własnych obiektów i działań o 31% w stosunku do poziomu emisji z 1990 r. I tak do końca 2006 r. ograniczono emisję aż o 26%; oczywiście podejmowane są dalsze działania w tym kierunku [2]. Zasadniczą rolę we wszystkich wysiłkach rządowych na rzecz efektywnego wykorzystania energii odgrywa specjalnie powołane do życia w kwietniu 1998 r. Biuro Efektywności Energetycznej (EWE) będące elementem organizacyjnym Departamentu Technologii i Programów Energetycznych (Energy Technology and Programs Sector) kanadyjskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych (Natural Resources Canada). Zatem biuro EWE jest elementem władzy wykonawczej. Myślą przewodnią biura jest: Prowadzić Kanadyjczyków do efektywnego wykorzystania energii w domu, pracy i na drodze.

Po raz pierwszy EWE uzyskało formę prawną w 1992 r., kiedy weszła w życie ustawa o EWE [2]. Ustawa ta upoważnia rząd Kanady do przygotowania i wprowadzania w życie regulacji prawnych w zakresie EWE oraz do zbierania i wykorzystywania informacji statystycznych na temat zużycia energii oraz paliw alternatywnych. W takim otoczeniu prawnym biuro odejmuje działania nakierowane na EWE we wszystkich branżach gospodarki i są to:

 • przywództwo rządu Kanady w obniżeniu emisji z własnej działalności,
 • wprowadzanie w życie programów informacyjnych, których celem jest uświadamianie Kanadyjczykom korzyści z EWE i wzrost świadomości, a także pozyskanie akceptacji dla energooszczędnych technologii i praktyk (zachowań) oraz wzrost ich zastosowania,
 • tworzenie i wdrażanie dobrowolnych programów wspierających działania EWE użytkowników energii,
 • kierowanie i wykorzystywanie bodźców finansowych w celu zachęcania do inwestowania w budowę energooszczędnych budynków oraz w energooszczędne modernizacje, tak aby spowodować szybsze wdrażanie energooszczędnych technologii i praktyk,
 • wprowadzanie w życie regulacji prawnych ustanawiających minimalne standardy (wykorzystania energii) w celu eliminacji z rynku produktów o najgorszej sprawności.

W zakresie budownictwa (głównie sektora mieszkaniowego) biuro EWE podejmuje następujące działania:

 • wykorzystanie regulacji prawnych oraz programów informacyjnych do stopniowej eliminacji z rynku urządzeń gospodarstwa domowego i innych urządzeń (np. kotłów grzewczych) o sprawności poniżej pewnych standardów oraz do zachęcania klientów do kupowania, a wytwórców do wytwarzania produktów o sprawności powyżej minimalnych standardów, 
 • działania poprawiające EWE w budownictwie poprzez wspieranie nowych norm energetycznych oraz tworzenie bazy porównawczej budownictwa energooszczędnego (tzw. benchmarking budownictwa energooszczędnego); celem jest pokazanie obecnym i przyszłym właścicielom domów korzyści z energooszczędnego budowania lub remontów, a także wzrost wiedzy budowniczych na temat technologii budownictwa energooszczędnego,
 • wykorzystanie instrumentów wsparcia finansowego w celu zachęcenia właścicieli budynków do termomodernizacji.
  Należy podkreślić, że w ramach Departamentu Technologii i Programów Energetycznych, oprócz Biura Efektywności Energetycznej, pracuje również Centrum Technologii Energetycznych CANMET, które jest „ramieniem” badawczo -rozwojowym departamentu (a właściwie rządu Kanady) w zakresie badań i wdrożeń nowych technologii energetycznych [3]. Obie te instytucje ściśle ze sobą współpracują. Bardziej dociekliwych czytelników zachęcam do studiowania prac CANMET-u, które obejmują wiele bardzo ciekawych technologii energetycznych.

Efekty działania biura EWE w zakresie budownictwa

Kanada ma bardzo rozbudowany rządowy system wspierania przedsięwzięć energooszczędnych w budownictwie mieszkaniowym oraz budynkach użyteczności publicznej. Przedsięwzięcia energooszczędne nie ograniczają się jedynie do termomodernizacji, ale obejmują wszystkie składniki zużycia energii w budynku, czyli np. oświetlenie, urządzenia gospodarstwa domowego, czy klimatyzację oraz zużycie wody.

Program EnerGuide

Program ten powstał dla wszystkich dziedzin gospodarki, w tym także przemysłu i oczywiście dla sektora budynków. Jego zadaniem jest ocena wykorzystania energii w budynku (we wszystkich elementach zużycia) oraz kwalifikacja budynków pod względem efektywności wykorzystania energii (tzw. rating system). Zastosowano w tym przypadku metodę zachęt: udział w programie EnerGuide dla budynków jest dobrowolny, ale daje za to dużo korzyści, których wartość może dochodzić nawet do 500 000 dolarów kanadyjskich dla jednego budynku podczas trwania/realizacji przedsięwzięć związanych z tym programem.

Podstawą programu jest ocena energetyczna budynku przez wykwalifikowanego (certyfikowanego przez Ministerstwo Zasobów Naturalnych – NRC) licencjonowanego doradcę energetycznego (pojęcie audytora energetycznego w polskim ujęciu jest tutaj zbyt wąskie dla określenia tego zawodu).

   18.04.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Regulacja odzysku ciepła
 • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl