Wpusty ściekowe w budynkach

Wpust prysznicowy ze szczeliną obwodową
Wpust prysznicowy ze szczeliną obwodową
Fot. HL Hutterer – Lechner

Wpusty ściekowe budynkowe są elementem niezbędnym do odprowadzania wody z powierzchni w budynku i jego bezpośrednim otoczeniu. Stosowane są do odpływu spod natrysku; zużytej wody pochodzącej ze sprzątania czy procesów technologicznych; wody zalewającej podłogę wskutek awarii; pochodzącej z awarii czy wreszcie wody opadowej, przedostającej się np. na posadzkę piwnicy, garażu czy balkonu.

Wpusty ściekowe stosuje się jako odwodnienia punktowe w natryskach bezbrodzikowych, odprowadzenie wody w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych w budynkach użyteczności publicznej i zakładach pracy, odwodnienia punktowe garaży, ochronę przeciwzalewową piwnic czy odwodnienia punktowe balkonów.

Konstrukcja wpustu

Wpusty ściekowe powinny być zgodne z normą PN-EN 1253 Wpusty ściekowe w budynkach i cechować się odpowiednią przepustowością – od 0,4 l/s (dla DN 32) do 4,0 l/s (dla DN 160). O przepustowości decyduje przede wszystkim wykonanie korpusu (rynny) z odpływem. Tę część odpływu wykonuje się z żeliwa, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego – polipropylenu lub ABS. Wyprofilowanie dna umożliwia zachowanie spadku, a zastosowanie nóżek montażowych umożliwia prawidłowy i stabilny montaż, w tym wyprofilowanie. Możliwe jest też dostosowanie jego wysokości do wysokości montażu. Od korpusu wpustu odchodzi odpływ, którego prawidłowe wykonanie i drożność decyduje o przepustowości wpustu. Odpływ może być obracany lub mieć regulowaną wysokość, co często jest niezbędne w przypadku remontów. Wpust wyposaża się także w syfon – tradycyjny lub pływakowy. Stanowi on blokadę antyzapachową i zapobiegającą cofaniu się ścieków. Syfon może być wyposażony w dodatkowe akcesoria, np; łapacz włosów czy osadnik piasku – wówczas zwykle jest wyjmowany, by ułatwić utrzymanie go w czystości.

Kratki i pokrywy

Maskownica (pokrywa, kratka, ruszt) wpustu może być wykonywana z różnych materiałów, zależnie od zastosowania: od żeliwa, przez stal nierdzewną (czasem pokrytą dodatkowo tlenkiem chromu), po wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Jako pokrywy dostępne są także nasadki, które umożliwiają wklejenie płytki ceramicznej, w celu zachowania jednolitego wyglądu posadzki z wmontowanym wpustem. O wyborze rodzaju rusztu decydują z jednej strony względy estetyczne, które mają znaczenie głównie przy wpustach stosowanych jako odwodnienia prysznicowe lub w prestiżowych pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych (np. ogólnodostępne łazienki w przestrzeni biurowej), a z drugiej zastosowanie wpustu. Odpowiedni dobór rusztu związany jest z jego wymaganą wytrzymałością na obciążenia ruchem pieszym lub kołowym (np. kratki żeliwne przeznaczone do garaży) oraz odpornością na warunki otoczenia (np. kratki ze stali nierdzewnej w budynkach, w których woda może mieć własności korozyjne).

Zasady montażu wpustów

Przy montażu wpustu kluczowe jest zachowanie prawidłowego spadku powierzchni, z której odprowadzana jest woda. Minimalne spadki określone są w normie PN EN 1253 dla konkretnych zastosowań i rodzajów powierzchni – np. dla balkonów czy tarasów minimalny spadek wynosi 1,5-2%, a dla piwnic podwórzowych z bruku kamiennego łączonego – 2,5%.

Odpływu wpustu powinien być podłączony do kanalizacji z minimalnym spadkiem 2,5% i przy zachowaniu różnicy wysokości między odpływem a jego połączeniem z pionem nie mniejszej niż wysokość zamknięcia wodnego w odpływie.

Wpusty należy montować tak, by maskownica znajdowała się nieco poniżej poziomu podłoża, w którym osadzony jest wpust – np. 2 mm. W przestrzeni zamkniętej możliwe jest zlicowanie rusztu z posadzką. Połączenie wpustu z konstrukcją podłogi musi być stabilne i szczelne. Nie można dopuścić do osiadania wpustu ani do przenikania wody wokół wpustu. Ważnym aspektem jest więc prawidłowe wykonanie hydroizolacji. Może to być realizowane za pomocą mankietu (kołnierza) hydroizolacyjnego, z uszczelnieniem taśmą uszczelniającą lub folią w płynie (płynną masą izolacyjną).

Wpusty prysznicowe (odwodnienia punktowe)

Wpusty prysznicowe, stosowane do natrysków w budownictwie mieszkaniowym czy budynkach zamieszkania zbiorowego, wyróżniają się przede wszystkim ciekawymi możliwościami wykonania rusztu – głównie ze względów estetycznych. Oferowane są np. pokrywy ze stali nierdzewnej ze szczelinami odpływowymi obwodowymi lub w formie minimalistycznych wzorów. Dostępne są także wpusty okrągłe oraz rozwiązania podświetlone.
Niezależnie od wykonania, wpust prysznicowy powinien wytrzymać obciążenie do 300 kg. Jego przepustowość musi być co najmniej tak wysoka jak wydajność baterii oraz wszelkich elementów wyposażenia danej kabiny, takich jak deszczownica. Wpust umieszcza się na środku części natryskowej, co wymaga zapewnienia tzw. spływu kopertowego (ze wszystkich stron) oraz odpowiedniego spadku podłoża. Zgodnie z normą PN-EN 1253 powinno być przynajmniej 2% (wymóg dla okładzin płytkowych przy dużym napływie wody).

Wpust prysznicowy ze szczeliną obwodową. Fot. HL Hutterer – Lechner

Wpusty sanitarne (podłogowe)

Zgodnie z normą, PN-EN 1253 wpusty podłogowe należy stosować w pomieszczeniach higienicznosanitarnych o dużej rotacji użytkowników (np. budynki użyteczności publicznej) oraz w zakładach pracy (1 wpust na każde 30 m2 podłogi). Rolą takich wpustów jest zapewnienie odprowadzenia wody gromadzącej się na podłodze w wyniku codziennego użytkowania, sprzątania oraz awarii. Wpusty takie często wyposaża się w zawór zwrotny, zapobiegający cofaniu strumienia odprowadzonej wody. Spadek powierzchni można zgodnie z normą PN-EN 1253 przyjąć 1% (okładziny płytkowe przy niewielkim napływie wody).

Wpust podłogowy. Fot. HL Hutterer – Lechner

Odrębnego podejścia wymagają wpusty stosowane w pomieszczeniach o dużym napływie wody (np. pochodzącej z procesów technologicznych) oraz stosowane w obiektach, gdzie woda odpływająca z podłóg może zostać zanieczyszczona tłuszczami czy substancjami ropopochodnymi (np. zakłady produkcji spożywczej czy warsztaty samochodowe). Wpusty takie wyposaża się w odpowiednie, dedykowane separatory zanieczyszczeń. Natomiast spadek powierzchni w kierunku wpustu powinien zgodnie z normą PN-EN 1253 wynosić od 1,5-2% (nawierzchnie asfaltowe i betonowe, zależnie od stopnia gładkości) do 3% (okładziny płytkowe przy bardzo silnym napływie wody).

Wpusty piwniczne

Zadaniem wpustów piwnicznych jest przede wszystkim ochrona przed zalaniem pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu gruntu (piwnic) – w przypadku silnych opadów deszczu woda opadowa może przedostać się do piwnicy. Wpusty piwniczne wyróżniają się większą przepustowością oraz dodatkowymi zabezpieczeniami. Wśród nich główną rolę odgrywają zawór zwrotny zapobiegający cofce odprowadzonych wód, łapacz piasku (osadnik cząstek stałych) czy bariera antyzapachowa.

 
Wpust podłogowy poziomy z zaworem zwrotnym. Fot. HL Hutterer – Lechner

Wpusty garażowe

Wpusty garażowe, montowane na przykład we wbudowanych garażach podziemnych, służą do odprowadzania wody pochodzącej z mycia stanowisk postojowych samochodów oraz w mniejszym stopniu – wody opadowej (w tym pochodzącej z kół i nadkoli samochodów). Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, stanowiska postojowe i dojazdy manewrowe dla samochodów powinny mieć nawierzchnię (...) ze spadkiem zapewniającym spływ wody. Spadek ten nie jest określony w rozporządzeniu WT, ale dla wpustów wskazuje je norma PN-EN 1253: dla powierzchni gładkich (asfalt i beton próżniowy) jest to min. 1,5%, a dla powierzchni chropowatych – min. 2%. Wpusty te muszą być także dostosowane do obciążenia ruchem kołowym samochodów osobowych, stąd często stosuje się wytrzymałe ruszty wykonane z żeliwa lub stali ocynkowanej.

Wpust garażowy (parkingowy) DN 110 z rusztem żeliwnym z klapą zapachową i osadnikiem (łapaczem cząstek stałych). Fot. HL Hutterer – Lechner
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[wpusty, kratki łazienkowe, kratki piwniczne, kratki garażowe, odwodnienia punktowe]

   18.06.2021

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl