Artykuł sponsorowany

Co wybrać: korytka kablowe czy rury osłonowe?

 ASAJ  
Kable elektryczne, telekomunikacyjne i szeroko rozumiane przewody, muszą być zabezpieczone na wypadek uszkodzenia mechanicznego. Koniecznie należy także zadbać o to, by zachowały swoje pierwotne ułożenie, względem danej instalacji. Do utrzymania okablowania w przysłowiowych ryzach wykorzystuje się zatem systemy montażowe, korytka kablowe i rury osłonowe. Czym różnią się wymienione elementy? Jakie mają zastosowanie i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Co to są korytka kablowe?

Korytka kablowe nazywane są również elektroinstalacyjnymi (https://www.asaj.pl/listwy-kanaly-i-systemy-biurowe). To rodzaj osprzętu technicznego, wykorzystywanego do podpierania instalacji elektrycznych różnego przeznaczenia, w tzw. trasach kablowych. Stosowane są zarówno przemysłowo, jak i w systemach domowych (również w obiektach wielorodzinnych). Można powiedzieć, że częściowo zastąpiły rury osłonowe, które były stosowane jako podstawowy element ochronny i są wygodniejszym rozwiązaniem w przypadku zakładów przemysłowych czy magazynów, gdzie częściej dochodzi do zmiany ułożenia okablowania.

Budowa korytka przypomina płaską rynienkę z bocznymi ściankami, które podtrzymują okablowanie. Do budowy osprzętu elektroinstalacyjnego tego rodzaju, używa się najczęściej blachy, zdarzają się także koryta kablowe wykonane z tworzyw sztucznych. Powierzchnia takich elementów może być pełna lub perforowana – wówczas przez wycięte w niej otwory przeciągane są wiązki kablowe. Zadaniem korytek jest utrzymanie przewodów w określonej pozycji oraz ich ewentualne zamaskowanie. Docelowo pełnią również rolę ochronną przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem kabli.

Korytka kablowe nadają się do montażu zarówno w ciągu pionowym, jak i poziomym. Do systemów o takim charakterze, poza płaskimi korytami, zalicza się także szereg elementów dodatkowych - takich jak złącza, rozgałęzienia, pokrywy czy kątowniki.

Czym są i jak się wykorzystuje rury osłonowe?

Podobnie, jak korytka kablowe, także rury osłonowe stanowią część osprzętu elektroinstalacyjnego. Służą one do pełnej ochrony przewodów, w tym na przykład światłowodowych. Stosuje się je przeważnie w przypadku okablowania montowanego w ziemi, gdzie osłaniają wiązki przed zawilgoceniem, uszkodzeniami i zabrudzeniem. Dostępne są także warianty przeznaczone do układania w obiektach zamkniętych – na przykład podtynkowe, w budynkach przemysłowych.

Do produkcji rur osłonowych wykorzystywane jest zwykle PCV. Najpopularniejszym rodzajem rur osłonowych są tak zwane peszle, czyli giętkie orurowanie o karbowanej powierzchni, które można wykorzystywać nawet w skomplikowanych układach (są odporne na wyginanie czy skręcanie). Na rynku funkcjonują również elementy wykonane ze stali galwanizowanej, których niezwykle odporna struktura chroni wnętrze przed działaniem ognia czy mechanicznym zgnieceniem okablowania.

W systemach rur osłonowych również rozróżnić można niezbędne elementy łączeniowe i montażowe. Wybierając natomiast odpowiedni rozmiar, trzeba brać pod uwagę zewnętrzną średnicę przewodów – wnętrze rury powinno być półtora do dwóch razy szersze.

Na jaki osprzęt się zdecydować?

Układając sieć elektryczną, światłowodową czy przewody o innym charakterze należy dobierać osprzęt elektroinstalacyjny zawsze pod kątem miejsca montażu oraz poziomu ochrony, jaki chce się zapewnić przewodom. Należy rozgraniczyć, że korytka kablowe i rury osłonowe to tak naprawdę dwa całkowicie różne produkty i może zdarzyć się tak, że w czasie układania i podłączania poszczególnych przewodów do całej sieci konieczne będzie wykorzystanie obu systemów. Profesjonalny wybór takowych produktów znajdziesz w Asaj.pl.

   08.07.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl