Artykuł sponsorowany

Rooftop na upalne dni – alternatywa dla tradycyjnych systemów wentylacyjnych

Lato w pełni, temperatury szybują wysoko i wszyscy myślą tylko o tym, jak się dobrze zabezpieczyć przed falami upałów. Co ciekawe, centrale wentylacyjne to niejedyne dostępne na rynku rozwiązanie. Coraz bardziej popularne stają się w Polsce urządzenia typu rooftop. Żeby pomóc ocenić tę technologię, przygotowaliśmy krótki przegląd jej zalet i potencjalnych zastosowań.

Co lepsze – centrala wentylacyjna czy rooftop?

Aby dokonać świadomego i optymalnego wyboru, należy przyjrzeć się uważnie podstawowym zaletom poszczególnych rozwiązań. My mamy swojego faworyta, ale to do Ciebie ostatecznie należy wybór. Zobacz, czym różnią się nowe rozwiązania od tych dotychczas stosowanych.

Czy wybrać centralę wentylacyjną?

Centrale wentylacyjne po podłączeniu do instalacji, np. C.O.  lub wody lodowej, mogą podgrzewać nawiewane do pomieszczenia powietrze w celu pokrycia straty wentylacyjnej. Resztę strat lub zysków ciepła bilansuje się dodatkowymi urządzeniami. Jest to wciąż popularne rozwiązanie, bardzo dobre w przypadku pomieszczeń takich jak biura, w których centrala wentylacyjna dostarcza świeże powietrze, a temperatura jest utrzymywana przez źródła lokalne w każdym z pomieszczeń. Dowiedz się więcej >>

Flowair Rooftop

A może rooftop?

W przypadku obiektów wielkokubaturowych wydajność świeżego powietrza jest o wiele mniejsza w stosunku do wydajności powietrza potrzebnego do ogrzania pomieszczenia. I tu właśnie idealnym rozwiązaniem są coraz bardziej popularne rooftopy, które są urządzeniami kompaktowymi, od razu gotowymi do pracy. Podczas ich instalowania nie trzeba łączyć ze sobą żadnych modułów. Są wyposażone w pełny układ chłodniczy, dzięki czemu nie potrzebują dodatkowych urządzeń, takich jak agregaty chłodnicze, ani łączącej je instalacji. W okresie zimowym układ rewersyjnej pompy ciepła i nagrzewnica (gazowa, wodna lub elektryczna) zapewniają odpowiednią moc. Wydajności powietrza, moce chłodnicze i grzewcze są tak dobrane, że w większości obiektów nie ma potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń uzupełniających. Dzięki tym rozwiązaniom oszczędza się czas i koszt realizacji inwestycji.

Podsumujmy!

Centrala wentylacyjna

Rooftop  

  • Idealne rozwiązanie do wentylacji.
  • Idealne rozwiązanie w większości przypadków. Zapewnia odpowiednią ilość świeżego powietrza, jak również zapewnia odpowiedni poziom mocy grzewczej i chłodniczej.
  • Wymaga dodatkowych urządzeń.
  • Urządzenie komaptkowe - nie wymaga dodatkowych urządzeń.
  • Wymaga instalacji kanałowej.
  • Dostępne są rozwiązania bezkanałowe.
  • Instalacja centrali jest czasochłonna i generuje wyższe koszty.
  • Urządzenie jest od razu gotowe do pracy.

Rooftopy w Polsce

W Polsce rooftopy są stosunkowo mało znane, ponieważ jeszcze do niedawna funkcja chłodzenia nie była aż tak istotna. Jednak w związku ze zmieniającymi się potrzebami i idącym za nimi trendem bardzo zyskują na popularności i są chętnie wykorzystywane w różnych branżach.

Hale produkcyjne i magazynowe

W przypadku nowoczesnych hal w okresie letnim zapotrzebowanie na chłód jest coraz większe. Akumulacja cieplna ścian jest bardzo mała, a świetliki i okna dostarczają takie zyski ciepła, że na hali bardzo szybko rośnie temperatura. Mimo że w Polsce nie jest tak ciepło jak na południu Europy, zapewnienie odpowiedniej temperatury do pracy czy magazynowania różnego rodzaju towarów jest niezbędne.

Centra handlowe

W centrach handlowych odpowiednia ilość świeżego powietrza jest zapewniona przez infiltrację oraz centralny układ wentylacji. Poszczególne sklepy w galerii często określają własne standardy dotyczące jakości powietrza, a co za tym idzie charakteryzują się różnym obciążeniem cieplnym. W związku z tym, że to właśnie ten parametr jest kluczowy, w tego typu obiektach bardzo często wykorzystywane są urządzenia typu rooftop. Sprawdź >>

Stacje paliw

Właściciele stacji benzynowych również doceniają kompaktowość rooftopów. W związku ze znaczącą infiltracją nie trzeba do obiektów dostarczać dużej ilości świeżego powietrza, natomiast wciąż należy je ogrzewać i chłodzić. Zamiast stosować kilka niesparowanych ze sobą urządzeń, których działanie na siebie nachodzi i może powodować straty energii, stosowane są kompaktowe urządzenia zapewniające wszystkie 3 funkcje: ogrzewanie, chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła.

Rooftop Cube

Rooftopy Cube odróżniają się od pozostałych rooftopów na rynku. Jest to urządzenie, które poza funkcją chłodu i grzania zapewnia sprawność odzysku ciepła na poziomie dotychczas znanym z central wentylacyjnych. Ten poziom od 1.01.2018, zgodnie z rozporządzeniem nr 1253/2014, wynosi min. 73%. Dodatkowo urządzenia Cube spełniają wymogi obowiązującego od początku tego roku rozporządzenia Ekoprojektu 2281/2016.

Specjalne podstawy tłumiące

Tworząc urządzenia kompaktowe rooftop Cube, zaprojektowaliśmy również specjalne podstawy tłumiące z nawiewnikiem wirowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wystarczy wykonać tylko jeden otwór w dachu. Powietrze nawiewane jest bezpośrednio do pomieszczenia za pomocą sterowanego siłownikiem nawiewnika wirowego. Jego łopatki sterowane są w zależności od trybu pracy (grzanie/chłodzenie) oraz wysokości montażu. Powietrze wywiewane jest z tej samej konstrukcji nawiewnika, przez co nie ma potrzeby wykonywania jakiejkolwiek instalacji kanałowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z naszym doradcą i umów się na bezpłatną konsultację!

Flowair FLOWAIR Głogowski i Brzeziński Sp.j.
ul. Chwaszczyńska 135
81-571 Gdynia
tel.: +48 58 627 57 25
e-mail.: info@flowair.pl

(flowair, Rooftop, Rooftop Cube)

   09.07.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl