Artykuł sponsorowany

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko jak najbardziej bezpieczne dla jego użytkowników, lecz także bezproblemowe.

Scenariusz pożarowy – to dokument określający sposób, w jaki budynek ma być chroniony przed zagrożeniem pożarowym. Jest on konieczny dla obiektów, w których bezpośrednio wymagane jest zastosowania automatycznego systemu sygnalizacji pożarowej. Przepisy prawne nie określają jasno, jakie informacje powinny znaleźć się w scenariuszu pożarowym. Analizując je jednak, można wysnuć wniosek, że powinien on określać przebieg pożaru krok po kroku, z uwzględnieniem zagrożeń, jakie ze sobą niesie oraz obrazować, w jaki sposób zmniejszą się te zagrożenia dzięki działaniu zamontowanych w budynku urządzeń przeciwpożarowych. Zakres dokładności informacji scenariusza rozwoju zależny jest od wielkości i architektury obiektu – im większy i bardziej skomplikowany, tym dokument obszerniejszy.

Scenariusz pożarowy – przetworzony już na matrycę sterowań należy zaimplementować w pamięci urządzeń sterująco-kontrolnych tak, aby wszystkie działania w odniesieniu do urządzeń biorących udział w akcji przeciwpożarowej wykonały się zgodnie z zamierzeniami określonymi w jego założeniach.

Nie mniej ważne, a często pomijane w scenariuszu pożarowym jest określenie procedury powrotu wcześniej wysterowanych na skutek wywołania alarmu pożarowego urządzeń i systemów.  Wielokrotnie podczas tej operacji zachodzi potrzeba sekwencyjnego i warunkowego załączania urządzeń dużej mocy, tak aby uruchamiane systemy powróciły do normalnego funkcjonowania bez żadnej awarii.

Nad tymi wszystkimi procesami kontrolę sprawuje Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+.

Także w trakcie eksploatacji obiektu konieczne jest gromadzenie wszystkich informacji o stanie zintegrowanych, sterowanych i monitorowanych systemów, jak również analiza potencjalnych słabych punktów i natychmiastowa informacja o wykrytych awariach i usterkach. Gromadzone dane można przetwarzać na wiele sposobów i przedstawiać je w najbardziej czytelnej formie. Dlatego w Ela-compil powstał i jest nieustannie rozwijany FPM+, czyli Fire Protection Manager – nowoczesne środowisko zapewniające sterowanie wszystkimi urządzeniami przeciwpożarowymi, a także pozostałymi urządzeniami uwzględnianymi w scenariuszu pożarowym. Dowiedz się więcej >>

Sala szkoleniowa

Elementami składowymi FPM+ jest modułowa centrala sterująca, której zadaniem jest przejęcie sygnału alarmowego z systemu sygnalizacji pożaru i wykonanie ręcznych lub/i zaprogramowanych algorytmów sterowania, oraz program FireMATRIX, za pomocą którego można dowolnie konfigurować centralę FPM+. Program FireMATRIX poza konfigurowaniem centrali sterującej umożliwia także przeprowadzenie testów na dowolnym etapie instalacji. Jedną z wielu innowacji, jakie posiada FireMATRIX, jest funkcja generowania gotowych protokołów z przeprowadzonych testów.

Centrale FPM

Za pomocą oprogramowania FireMATRIX łatwym staje się instalowanie, uruchamianie i testowanie urządzeń przeciwpożarowych. W trakcie eksploatacji obiektu często zdarza się, że konieczne są zmiany w matrycy sterowań (czyli pliku wykonawczym, w którym zapisane są algorytmy sterowania). Taka potrzeba pojawia się np. kiedy pojawia się nowy najemca lub obiekt podlega zmianom architektonicznym. W przypadku zastosowania FPM+ wszystko staje się dużo łatwiejsze, zwykle wystarczy zmiana parametrów w oprogramowaniu. Ogromną zaletą jest fakt, że cały czas mamy aktualną dokumentację, w której znajdują się wyspecyfikowane wszystkie urządzenia przeciwpożarowe (w wielu obiektach, do dzisiaj nie można się doliczyć takich urządzeń) oraz ich stan podczas eksploatacji, a także stan podczas zagrożenia pożarem. Sprawdź >>

Schemat

 • FPM+ zapewnia kontrolę nad wszystkimi urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego budynku.
 • FPM+ działa niezależnie od systemu wykrywania pożaru, co zwiększa bezpieczeństwo oraz zapewnia szybki i tani odbiór całego systemu ppoż. Przy dużej liczbie urządzeń, FPM+ odciąża centrale sygnalizacji pożaru, zapewniając bezpieczeństwo w dużych obiektach.
 • FPM+ jest urządzeniem modułowym, przeznaczonym do sterowania oraz nadzorowania pracy urządzeń i systemów w obiekcie budowlanym, które będą uruchomione na wypadek zagrożenia pożarem. FPM+ pozwala na zbudowanie w krótkim czasie instalacji rozproszonej oraz łatwą rozbudowę systemu.
 • FPM+ pozwala na zintegrowane zarządzanie urządzeniami różnych producentów, biorącymi udział w akcji ratowniczo-gaśniczej, takimi jak: systemy wentylacji ppoż., systemy odcięć pożarowych, systemy wspomagające ewakuację itp.
 • System FPM+ poza pełną automatyczną pracą daje możliwość ręcznego sterowania scenariuszami.
 Topologia Centrali FPM+
Rys. 1 Topologia Centrali FPM+

Prezes Ela-compil

 

Centrala FPM+ jako jedna z pierwszych w Polsce została z powodzeniem przebadana i certyfikowana przez CNBOP-PIB i legitymuje się następującymi certyfikatami:

 • Krajowa Deklaracja Właściwości Użytkowych nr 2020/B/FMP/01
 • Krajowa Ocena Techniczna CNBOP-PIB nr CNBOP-PIB-KOT-2017-/0028-1009 wydanie 4
 • Krajowy Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych Nr 063-UWB-0075
 • Świadectwo Dopuszczenia 2088/2017

Zgodnie z Krajową Oceną Techniczną nr CNBOP-PIB-KOT-2017/0028-1009 wydanie 4 z dnia 14 V 2020 -  centrala FPM+ nosi oficjalną nazwę „Urządzenie sterujące i sygnalizujące w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła oraz sterowania gaszeniem – Centrala sterująca urządzeniami przeciwpożarowymi typu FPM plus (FPM+)”.

Funkcjonalność centrali została powiększona o możliwość pracy sieciowej oraz o sterowanie gaszeniem, co zostało potwierdzone w dokumentach certyfikacyjnych.

www.ela.pl/profesjonalnie

Ela-compil

Ela-compil sp. z o.o.

ul. Szczepanowskiego 8
60-541 Poznań

tel. +48 61 869 38 50

office@ela.pl

www.ela.pl

(Ela-Compil, urzadzenia ppoż, Centrala FPM+)

   22.07.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowe kotły gazowe
 • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl