Artykuł sponsorowany

Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zachowując przy tym niezbędne właściwości użytkowe i trwałość.

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi musi spełniać szereg szczegółowych wytycznych dotyczących jej składu. Dopuszczalne stężenia konkretnych pierwiastków chemicznych w wodzie regulują zarówno przepisy polskie, jak i unijne. Szczególnie ważna wydaje się w tym kontekście kwestia zawartości niklu oraz chromu. Pierwsza z tych substancji – nikiel – jest dla organizmu człowieka pierwiastkiem śladowym, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do prawidłowego zaopatrywania komórek w tlen, przemian składników odżywczych i produkcji hormonów. Niestety jego nadmiar może się okazać bardzo szkodliwy, zwłaszcza dla alergików, których liczba sięga w Polsce nawet 20% dorosłej populacji.

Z kolei chrom wpływa drażniąco na drogi oddechowe, ma negatywny wpływ na smak, powonienie, serce, słuch oraz układ nerwowy. Bezpośredni kontakt z jego związkami powoduje występowanie owrzodzeń i zatruć, dlatego tak jak w przypadku niklu jego zastosowanie w armaturze domowej powinno być ściśle kontrolowane. Dowiedz się więcej >>

Tomasz Bamburak
Tomasz Bamburak – kierownik Działu Wdrożeń i Rozwoju ARKA Sp. z o.o. sp.k.

Klucz to wybór materiału

Zgodnie z wymaganiami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – nikiel i chrom znalazły się na liście materiałów zakazanych do stosowania w wykończeniu powierzchni armatury mającej bezpośredni kontakt z wodą pitną. O ile eliminacja niklu jest łatwa (w przypadku zaworów producenci po prostu nie niklują wewnętrznych powierzchni korpusów), o tyle wykluczenie chromu wymaga już większych nakładów pracy.

W tradycyjnych i nienadających się do stosowania w instalacjach wody pitnej zaworach chrom pokrywa kule mosiężne zaworów, włącznie z otworem wewnętrznym, przez który woda przepływa, gdy zawór pozostaje otwarty. Dzięki powłoce chromowanej powierzchnia kuli staje się bardziej wytrzymała i odporna na tarcie, a jakość tej powierzchni ma wpływ na parametry ciśnieniowe i szczelność zaworu. Niezależnie od właściwości technicznych chrom nie nadaje się do instalacji stosowanych w wodzie pitnej.

Producenci muszą więc szukać bezpiecznych dla zdrowia zamienników. Lista materiałów, które mogą zostać użyte do produkcji armatury obsługującej wodę pitną, opublikowana została w ramach inicjatywy „4MS”, zapoczątkowanej w roku 2011 przez kilka państw europejskich. Z racji ogólnodostępnego charakteru tej listy większość państw członkowskich UE, w tym Polska, bazuje na zawartych w niej informacjach, a producenci armatury przeznaczonej do wody pitnej muszą korzystać z surowców uwzględnionych w spisie „4MS”. Sprawdź >>

Seria zaworów z najwyżej półki

Nowe zawory Calido S40 PRO spełniają wszystkie wytyczne wskazane w dyrektywie unijnej (Dz.Urz. UE L 330/32) oraz w rozporządzeniu resortu zdrowia w sprawie jakości wody pitnej (DzU 2017, poz. 2294). Co więcej, materiały wykorzystane do ich wykończenia są spójne z listą powstałą w ramach inicjatywy „4MS” zaaprobowaną przez NIZP-PZH. Korpus zaworów Calido S40 PRO wykonany został z wysokiej jakości mosiądzu DZR odpornego na odcynkowanie, a jednocześnie charakteryzującego się niską zawartością szkodliwego ołowiu. Dzięki jego użyciu możliwe stało się całkowite zrezygnowanie z pokrycia korpusu powłoką niklową. Z kolei kula zaworu wykonana została z mosiądzu CW617N i dodatkowo pokryto ją powłoką nanoceramiczną, która poza składem odpowiadającym wymaganiom higienicznym ma także właściwości antykamienne.

Innowacja firmy Arka, obecnie mająca już status zgłoszenia patentowego, polega na zastosowaniu nanoceramicznego pokrycia kuli, czyli materiału bezpiecznego dla zdrowia i chętnie stosowanego w innych branżach. Do grupy tych pokryć należą przykładowo powłoki ceramiczne stosowane w garnkach i patelniach. Powłoka nanoceramiczna jest trwała, odporna na ścieranie i jednocześnie ma własności antykamienne, ale co najważniejsze – w odróżnieniu od chromu jest całkowicie nietoksyczna.

Zawory z serii Calido S40 PRO doskonale sprawdzą się jako armatura domowa. Pozwalają cieszyć się zdatną do spożycia i w pełni bezpieczną dla zdrowia wodą pitną bez rezygnowania z doskonałych właściwości użytkowych i najwyższych parametrów technicznych. Zawory występują w sześciu rozmiarach, dzięki czemu spektrum ich zastosowania jest szerokie. Cechuje je duży zakres temperaturowy (od –20 do 150°C) i wysoka tolerancja ciśnieniowa (do 40 barów). Spełniają wymagania wszelkich niezbędnych norm, posiadają liczne certyfikaty, w tym Krajową Ocenę Techniczną, a 100% ich produkcji jest pneumatycznie testowane pod kątem szczelności.

ARKA ARKA Sp. z o.o. sp.k.
76-004 Sianów, ul. Ogrodowa 5
tel. +48 94 341 77 19, +48 606 965 600
www.arka-instalacje.pl

(arka, antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO, zawory kulowe, Calido S40 PRO)

   22.07.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl