Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Urządzenia do infiltracji wód opadowych

Urządzenia do infiltracji wód opadowych
Urządzenia do infiltracji wód opadowych

Postępująca urbanizacja obszarów miejskich powoduje zwiększenie uszczelnienia powierzchni zlewni, co prowadzi do częstszego występowania zjawisk powodziowych oraz skutkuje zwiększeniem zrzutu ładunków zanieczyszczeń do odbiorników. Doświadczenia wielu krajów (m.in. USA, Australia, Japonia, Niemcy, Szwecja) wskazują, że najskuteczniejszym sposobem gospodarowania wodami opadowymi jest dążenie do uzyskania warunków hydrologicznych na poszczególnych zlewniach zbliżonych do tych sprzed zagospodarowania zlewni (pre-development conditions). Infiltracja wód opadowych jest w tym przypadku najprostszym i najkorzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem, dlatego powinna być rozpatrywana jako docelowe rozwiązanie w pierwszej kolejności, przy zachowaniu aspektów związanych z ochroną jakości wód podziemnych.

W najbliższej przyszłości tego typu rozwiązania powinny być stosowane coraz częściej także w Polsce. Obecnie projektowanie systemów infiltracyjnych opiera się przede wszystkim na wytycznych, mniej lub bardziej uproszczonych, podawanych przez producentów poszczególnych rozwiązań technicznych (dostępnych na rynku jest już kilkanaście różnych technologii).

Krzywe natężenia deszczu wg IMiGW

W uproszczonych metodach wymiarowania zazwyczaj zaleca się przyjmowanie opadów o natężeniach w zakresie 100÷150 l/sha i czasach trwania 10÷15 min. (wyjątkowo 30 min.). Przyjmowanie wyłącznie krótkich czasów trwania deszczu musi budzić zastrzeżenia, ponieważ dla urządzeń retencyjnych znaczenie ma iloczyn czasu i natężenia deszczu, czyli objętość jednostkowa odniesiona do 1 ha powierzchni szczelnej.

Poznaj modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji »

W zależności od relacji natężenia dopływu wód do dynamiki procesu infiltracji, deszcz krytyczny (najbardziej niekorzystny) będzie miał inne parametry. W wielu przypadkach może okazać się, że to właśnie deszcze o mniejszym natężeniu, ale dłuższym czasie trwania, będą bardziej niekorzystne od krótkich opadów nawalnych, które cechuje mniejsza całkowita objętość opadu.

Dla urządzeń infiltracyjno-retencyjnych, zależność ta będzie mieć tym większy wpływ, im mniejszą wartość będzie miał współczynnik filtracji. Dlatego też do określenia wymaganej pojemności retencyjnej należy przeanalizować szereg opadów o zmiennych parametrach, tzn. natężenie, czas trwania, prawdopodobieństwo wystąpienia.

W literaturze można znaleźć przynajmniej kilka wzorów uwzględniających te trzy zmienne parametry, m.in. wzór Lambora, Wołoszyna, Pomianowskiego, Błaszczyka (Licznar i in. [6]). W praktyce najczęściej stosowany jest wzór Błaszczyka [9], który został opracowany na podstawie danych z wybranych 67 lat okresu sprzed 1959 r. dla miasta Warszawy.

Zachodzące w ostatnich dziesięcioleciach zmiany klimatyczne w sposób zauważalny zmieniają charakterystyki opadów, dlatego uzasadnione jest oparcie metod wymiarowania o dane bardziej aktualne, obejmujące więcej stacji pomiarowych. Tego typu opracowanie zostało wykonane w końcu lat 90. [1] – na podstawie ogólnopolskich danych z lat 1960÷1990 opracowano formułę do określania wysokości opadu deszczu o czasie trwania T i prawdopodobieństwie wystąpienia p:


 
gdzie:

T – czas trwania deszczu [min.],
p – prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu, 
α – współczynnik geograficzny, zależny od położenia miejscowości (obliczany w oparciu o wzory z tab. 1).

Graficznym obrazem tej zależności są tzw. krzywe natężenia opadów, zwane też krzywymi IDF (ang. intensity-duration-frequency), które przedstawiono na rys. 1.

Linia podziału regionalnego przebiega w przybliżeniu w osi miast: Poznań – Toruń – Olsztyn. Region centralny nie obejmuje obszaru Sudetów i Karpat, przede wszystkim miejscowości położonych na południe od Krakowa i Rzeszowa. Zarówno wzory, jak i podział na regiony zmienia się istotnie przy opadach dłuższych niż 12 h, jednak w przedmiotowych rozważaniach opady te nie były uwzględniane.

Dowiedz się, jak dobrać system rozsączający »

Należy podkreślić, że zdecydowanie najlepszym materiałem do statystycznej analizy opadów atmosferycznych jest bazowanie na danych dla konkretnej miejscowości przy uwzględnieniu odpowiednio długiego okresu pomiarowego (10 lat). Problemem w tym przypadku jest zazwyczaj brak tego typu danych, jak i jakość (ciągłość, rozdzielczość) ewentualnie dostępnych danych. Ponadto należy uwzględnić czasochłonność procesu opracowywania tak dużego zbioru danych oraz fakt, że surowe dane hydrologiczne wymagają pewnego doświadczenia w zakresie ich interpretacji dla potrzeb wymiarowania urządzeń do odwadniania zlewni zurbanizowanych.
 
W oparciu o istniejące modele hydrodynamiczne dla sieci kanalizacyjnych możliwe jest prowadzenie symulacji długotrwałych opartych na danych historycznych. Dzięki temu możliwe jest określenie częstotliwości przepełniania urządzeń do retencji i infiltracji wód opadowych z dużo większą dokładnością niż przy zastosowaniu metod uproszczonych, bazujących na uniwersalnych krzywych IDF. Ponadto możliwe jest przeanalizowanie dużej liczby wariantów wykonania danego układu w krótkim czasie. Podstawową wadą tej metody jest duża czasochłonność procesu wykonania i kalibracji modelu.

   16.05.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl