RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Urządzenia do infiltracji wód opadowych

Urządzenia do infiltracji wód opadowych

Urządzenia do infiltracji wód opadowych

Postępująca urbanizacja obszarów miejskich powoduje zwiększenie uszczelnienia powierzchni zlewni, co prowadzi do częstszego występowania zjawisk powodziowych oraz skutkuje zwiększeniem zrzutu ładunków zanieczyszczeń do odbiorników. Doświadczenia wielu krajów (m.in. USA, Australia, Japonia, Niemcy, Szwecja) wskazują, że najskuteczniejszym sposobem gospodarowania wodami opadowymi jest dążenie do uzyskania warunków hydrologicznych na poszczególnych zlewniach zbliżonych do tych sprzed zagospodarowania zlewni (pre-development conditions). Infiltracja wód opadowych jest w tym przypadku najprostszym i najkorzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem, dlatego powinna być rozpatrywana jako docelowe rozwiązanie w pierwszej kolejności, przy zachowaniu aspektów związanych z ochroną jakości wód podziemnych.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

W najbliższej przyszłości tego typu rozwiązania powinny być stosowane coraz częściej także w Polsce. Obecnie projektowanie systemów infiltracyjnych opiera się przede wszystkim na wytycznych, mniej lub bardziej uproszczonych, podawanych przez producentów poszczególnych rozwiązań technicznych (dostępnych na rynku jest już kilkanaście różnych technologii).

Krzywe natężenia deszczu wg IMiGW

W uproszczonych metodach wymiarowania zazwyczaj zaleca się przyjmowanie opadów o natężeniach w zakresie 100÷150 l/sha i czasach trwania 10÷15 min. (wyjątkowo 30 min.). Przyjmowanie wyłącznie krótkich czasów trwania deszczu musi budzić zastrzeżenia, ponieważ dla urządzeń retencyjnych znaczenie ma iloczyn czasu i natężenia deszczu, czyli objętość jednostkowa odniesiona do 1 ha powierzchni szczelnej.

Poznaj modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji »

W zależności od relacji natężenia dopływu wód do dynamiki procesu infiltracji, deszcz krytyczny (najbardziej niekorzystny) będzie miał inne parametry. W wielu przypadkach może okazać się, że to właśnie deszcze o mniejszym natężeniu, ale dłuższym czasie trwania, będą bardziej niekorzystne od krótkich opadów nawalnych, które cechuje mniejsza całkowita objętość opadu.

Dla urządzeń infiltracyjno-retencyjnych, zależność ta będzie mieć tym większy wpływ, im mniejszą wartość będzie miał współczynnik filtracji. Dlatego też do określenia wymaganej pojemności retencyjnej należy przeanalizować szereg opadów o zmiennych parametrach, tzn. natężenie, czas trwania, prawdopodobieństwo wystąpienia. W literaturze można znaleźć przynajmniej kilka wzorów uwzględniających te trzy zmienne parametry, m.in. wzór Lambora, Wołoszyna, Pomianowskiego, Błaszczyka (Licznar i in. [6]). W praktyce najczęściej stosowany jest wzór Błaszczyka [9], który został opracowany na podstawie danych z wybranych 67 lat okresu sprzed 1959 r. dla miasta Warszawy.

Zachodzące w ostatnich dziesięcioleciach zmiany klimatyczne w sposób zauważalny zmieniają charakterystyki opadów, dlatego uzasadnione jest oparcie metod wymiarowania o dane bardziej aktualne, obejmujące więcej stacji pomiarowych. Tego typu opracowanie zostało wykonane w końcu lat 90. [1] – na podstawie ogólnopolskich danych z lat 1960÷1990 opracowano formułę do określania wysokości opadu deszczu o czasie trwania T i prawdopodobieństwie wystąpienia p:

Wzór

 gdzie:

T – czas trwania deszczu [min.],

p – prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu, α – współczynnik geograficzny, zależny od położenia miejscowości (obliczany w oparciu o wzory z tab. 1).

 

Współczynnik geograficzny α

Tabela 1. Wartość współczynnika geograficznego α


Źródło: archiwum autora

Graficznym obrazem tej zależności są tzw. krzywe natężenia opadów, zwane też krzywymi IDF (ang. intensity-duration-frequency), które przedstawiono na rys. 1.

Linia podziału regionalnego przebiega w przybliżeniu w osi miast: Poznań – Toruń – Olsztyn. Region centralny nie obejmuje obszaru Sudetów i Karpat, przede wszystkim miejscowości położonych na południe od Krakowa i Rzeszowa. Zarówno wzory, jak i podział na regiony zmienia się istotnie przy opadach dłuższych niż 12 h, jednak w przedmiotowych rozważaniach opady te nie były uwzględniane.

Krzywe ilustrujące zależność pomiędzy czasem trwania deszczu a jego natężeniem

Rys. 1. Krzywe opisujące zależność pomiędzy czasem trwania deszczu a jego natężeniem wg wzorów IMiGW (region centralny)


 

Dowiedz się, jak dobrać system rozsączający »

Należy podkreślić, że zdecydowanie najlepszym materiałem do statystycznej analizy opadów atmosferycznych jest bazowanie na danych dla konkretnej miejscowości przy uwzględnieniu odpowiednio długiego okresu pomiarowego (10 lat). Problemem w tym przypadku jest zazwyczaj brak tego typu danych, jak i jakość (ciągłość, rozdzielczość) ewentualnie dostępnych danych. Ponadto należy uwzględnić czasochłonność procesu opracowywania tak dużego zbioru danych oraz fakt, że surowe dane hydrologiczne wymagają pewnego doświadczenia w zakresie ich interpretacji dla potrzeb wymiarowania urządzeń do odwadniania zlewni zurbanizowanych.

 W oparciu o istniejące modele hydrodynamiczne dla sieci kanalizacyjnych możliwe jest prowadzenie symulacji długotrwałych opartych na danych historycznych. Dzięki temu możliwe jest określenie częstotliwości przepełniania urządzeń do retencji i infiltracji wód opadowych z dużo większą dokładnością niż przy zastosowaniu metod uproszczonych, bazujących na uniwersalnych krzywych IDF. Ponadto możliwe jest przeanalizowanie dużej liczby wariantów wykonania danego układu w krótkim czasie. Podstawową wadą tej metody jest duża czasochłonność procesu wykonania i kalibracji modelu.

Bez względu na wybór metody wymiarowania problemem pozostaje kwestia jakości wód opadowych dopływających do systemów infiltracyjnych. W przypadku występowania zbyt dużej ilości zawiesin nawet najbardziej złożone modele mogą okazać się zawodne w określeniu sprawności urządzeń infiltracyjnych [2].

Metoda wymiarowania urządzeń do infiltracji wód opadowych

Bez względu na przewidywany w projekcie typ urządzeń infiltracyjnych warunkiem koniecznym jest występowanie odpowiednio dobrych warunków hydrogeologicznych oraz zachowanie minimalnych odległości od budynków (częsty problem na terenach miejskich). W literaturze jako minimalną wartość dopuszczalną do stosowania jest współczynnik filtracji równy 10–6 m/s [8], choć zazwyczaj zaleca się, by była to wartość zbliżona do 10–5 m/s. W analizie założono, że minimalna wartość współczynnika filtracji wynosi 5 · 10–6 m/s, zaś maksymalna 10–3 m/s. W tab. 2. przedstawiono wartości współczynnika filtracji dla różnego rodzaju gruntów nasyconych (nie uwzględniano gruntów ilastych, gliniastych i pylastych).

 

tabela 2 wspolczynnik filtracji dla roznego rodzaju gruntow 5

Tabela 2. Współczynnik filtracji dla różnego rodzaju gruntów [5]

Przeczytaj artykuł nt. odprowadzania wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji »

W wytycznej ATV-138 [5] zaleca się przyjmowanie do obliczeń wartości współczynnika filtracji jako połowy wartości zmierzonej dla gruntu nasyconego (kf = 0,5 kn), co faktycznie nie odzwierciedla dynamicznych zmian wartości współczynnika w czasie (w początkowej fazie infiltracji ma on wartości znacząco większe), jak i zmian wywołanych procesem kolmatacji [3 i 7]. Wymaganą pojemność retencyjną oblicza się na podstawie wzoru [5]:

Wzór 2

gdzie:

FZR – przyłączona powierzchnia zredukowana [ha],

FINF – powierzchnia przeznaczona do infiltracji wód opadowych [ha],

qT,c – natężenie deszczu obliczeniowego [l/(s ha)],

kf – współczynnik filtracji w strefie nasyconej [m/s],

T – czas trwania deszczu [min.].

Wzór ten nie uwzględnia wpływu napełnienia wody w urządzeniu chłonnym, zatem powinien być zalecany dla urządzeń o napełnieniach do 1 m. Przy większych napełnieniach będzie on dawał wartości zawyżone o ok. 10÷20% w zależności od współczynnika kf .

Nomogram do wyznaczania pojemności retencyjnej

Rys. 2. Nomogram do wyznaczania wymaganej pojemności retencyjnej urządzeń infiltracyjnych dla częstotliwości c = 1 rok (M.Mrowiec)


 

Nomogram do wyznaczania wymaganej pojemności retencyjnej

Rys. 3. Nomogram do wyznaczania wymaganej pojemności retencyjnej urządzeń infiltracyjnych dla częstotliwości c = 2 lata (M.Mrowiec)

Dla ustalonej powierzchni przeznaczonej pod infiltracje oraz przyłączonej powierzchni zredukowanej można obliczyć bezwymiarowy udział powierzchni infiltracyjnej fINF:

Wzór 3

gdzie:

FTOT – całkowita powierzchnia odwadniana (FZR+FINF).

Jeżeli urządzenia do infiltracji są umieszczone pod powierzchnią szczelną (np. pod powierzchnią parkingu), to wtedy FTOT = FZR. Obliczanie f INF komplikuje się w przypadku, gdy urządzenia do infiltracji cechują się dużą wysokością (np. 2 m), ponieważ nie można wtedy pominąć udziału powierzchni bocznych. Powierzchnia infiltracyjna FINF będzie wtedy równa:

Wzór 4

gdzie:

FD – powierzchnia dna urządzenia infiltracyjnego [m2],

FS – powierzchnia ścian bocznych urządzenia [m2],

h – napełnienie chwilowe w urządzeniu [m],

OINF – obwód urządzenia [m].

Ponieważ przy zmiennym napełnieniu wody w urządzeniu powierzchnia infiltracyjna będzie zmienna, to do obliczeń szacunkowych można przyjąć powierzchnię FS przy napełnieniu równym połowie napełnienia maksymalnego. 

W analizie przyjęto zakres wartości fINF od 0,01 do 0,6, co powinno uwzględniać zdecydowaną większość przypadków projektowych. Dla zdefiniowanych krzywych IDF poszukiwano maksymalnej wymaganej pojemności retencyjnej dla zmiennego udziału f INF oraz różnych wartości F współczynnika filtracji kf . Analizę przeprowadzono dla częstotliwości występowania deszczu krzywych c = 1, 2, 5 i 10 lat.

Przeczytaj artykuł nt. zagospodarowania spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji »

W efekcie otrzymano wykresy (nomogramy) umożliwiające wyznaczenie wymaganej jednostkowej pojemności retencyjnej VJINF J dla urządzeń do infiltracji wód opadowych, F wyrażonej w dm3/m2 (objętość odniesiona do 1 m2 powierzchni odwadnianej).  Całkowitą wymaganą pojemność uzyskuje się po wymnożeniu pojemności jednostkowej przez przyłączoną powierzchnię zredukowaną FZR . Dla większych układów bardziej wygodną w użyciu jednostką będzie m3/ha – uzyskujemy ją mnożąc przez 10 odczytany z nomogramu wynik.

rys 4 nomogram do wyznaczania wymaganej pojemnosci retencyjnej urzadzen infiltracyjnych dla czestotliwosci c 5 lat m mrowiec

Rys. 4. Nomogram do wyznaczania wymaganej pojemności retencyjnej urządzeń infiltracyjnych dla częstotliwości c = 5 lat (M.Mrowiec)

rys 5 nomogram do wyznaczania wymaganej pojemnosci retencyjnej urzadzen infiltracyjnych dla czestotliwosci c 10 lat m mrowiec

Rys. 5. Nomogram do wyznaczania wymaganej pojemności retencyjnej urządzeń infiltracyjnych dla częstotliwości c = 10 lat (M.Mrowiec)


 

 Zgodnie z przewidywaniami okazało się, że dla gruntów o słabej przepuszczalności maksymalna wymagana pojemność była uzyskiwana dla opadów o dłuższym czasie trwania i niewielkim natężeniu. Przykładową zależność pomiędzy współczynnikiem filtracji gruntu a miarodajnym czasem do wymiarowania urządzenia dla różnych wartości c przedstawiono na rys. 6. (dla fINF = 0,1).

rys 6 zaleznosc pomiedzy krytycznym czasem trwania deszczu a wspolczynnikiem filtracji dla finf 0 1

Rys. 6. Zależność pomiędzy krytycznym czasem trwania deszczu a współczynnikiem filtracji dla fINF = 0,1


Źródło: M.Mrowiec

Jak widać założenie krótkich czasów trwania deszczu do wymiarowania urządzeń infiltracyjnych będzie słuszne dla gruntów charakteryzujących się współczynnikiem filtracji większym niż 10–4 m/s. Dla gruntów słaboprzepuszczalnych opady krytyczne charakteryzują się kilkugodzinnym czasem trwania.  Analizując uzyskane wartości dla zmiennej c warto zauważyć, że przy znaczącym wzroście niezawodności działania urządzenia np. z c = 2 la ta do c = 10 lat (5-krotnie mniejsza częstotliwość statystycznego przepełnienia zbiornika) wymagana objętość jest przeciętnie 2-krotnie większa (rys. 7.). Dlatego też każdorazowo warto rozpatrywać wariant uwzględniający deszcz o 10-proc. prawdobieństwie wystąpienia, gdyż może się okazać, że będzie on tylko nieznacznie droższy od wariantów dla większej częstotliwości przepełniania urządzeń (c = 2 lub 5 lat).

rys 7 zaleznosc pomiedzy wymagana pojemnoscia retencyjna a wspolczynnikiem filtracji dla finf 0 1

Rys. 7. Zależność pomiędzy wymaganą pojemnością retencyjną a współczynnikiem filtracji dla fINF = 0,1

Dowiedz się, jak wykorzystać wody opadowe w budynkach »

Dla niektórych typów urządzeń infiltracyjnych relacja pomiędzy powierzchnią infiltracyjną a jednostkową pojemnością jest stała. Na przykład pojedyncza komora drenażowa Infiltrator ma powierzchnię 1,634 m2 oraz pojemność 0,462 m3. Zatem po określeniu na podstawie nomogramu wymaganej jednostkowej pojemności retencyjnej dla przyjętego początkowo fINF otrzymujemy: 

V = VJINF · FZR [m3] następnie oblicza się wymaganą liczbę komór:

n = v / 0,46

rzeczywistą powierzchnię infiltracyjną:

FINF = n · 1,634

oraz rzeczywisty udział powierzchni infiltracyjnej w powierzchni odwadnianej:

fINF = FINF / FZR

 Należy porównać wartość założoną otrzymaną z obliczeń; jeżeli rozbieżność jest zbyt duża, należy obliczenia powtórzyć aż do uzyskania satysfakcjonującej różnicy (tzw. metoda kolejnych przybliżeń). Podobnie tok obliczeń można przeprowadzić dla większości urządzeń chłonnych, nawet jeśli stosunek objętość/powierzchnia nie jest stały (np. układy budowane ze skrzynek rozsączających).

Podsumowanie

Z uwagi na rosnącą popularność urządzeń do infiltracji wód opadowych konieczne jest opracowanie bardziej szczegółowych metod ich wymiarowania. Proponowane w literaturze przyjmowanie do wymiarowania tych urządzeń wyłącznie krótkotrwałych opadów (10÷15 minut) jest zbytnim uproszczeniem, szczególnie w przypadku gruntów o gorszej przepuszczalności.

Jak wykazała analiza krzywych IDF opracowanych przez IMiGW w procesie projektowania powinny być uwzględniane także opady mniejszym natężeniu, ale dłuższym czasie trwania. Opracowane nomogramy umożliwiają szybkie określenie wymaganej pojemności retencyjnej na podstawie znanego współczynnika filtracji gruntu oraz stosunku powierzchni przewidzianej na infiltracje do całkowitej powierzchni odwadnianej.

Bazowanie na uniwersalnych krzywych IDF i współczynniku szczelności zlewni? jest nadal istotnym uproszczeniem opisu zjawiska opad-odpływ, dlatego też proponowana metoda powinna być stosowana przede wszystkim tam, gdzie brak jest szczegółowych danych o opadach atmosferycznych. W procesie projektowania dużą uwagę należy także poświęcić kwestii jakości dopływających wód opadowych, ponieważ nadmiernie zanieczyszczone wody mogą powodować, że nawet najbardziej precyzyjne obliczenia modelowe mogą okazać się błędne.

Artykuł został opracowany w ramach realizacji projektu badawczego finansowanego przez MNiSW nr N523 055 32/2127.

Literatura

  1.  Bogdanowicz E. Stachy J., Maksymalne opady deszczu w Polsce. Charakterystyki projektowe, Materiały badawcze, Seria: Hydrologia i Oceanologia nr 23, IMiGW, Warszawa 1998.
  2. Browne D., Deletic A., Mudd G., Fletcher T.D., A New model for stormwater infiltration systems. 6th Int. Conference on Sustainable Techniques and Strategies in Urban Water Management, Lyon 2007.
  3. Burszta-Adamiak E., Łomotowski J., Badania kolmatacji gruntu w urządzeniach do infiltracji wód opadowych, Monografie Komitetu Inżynierii Środowiska PAN vol. 46, Łódź 2007. 
  4. Edel R., Odwodnienie dróg, WKŁ, Warszawa 2006. 
  5. Geiger W., Dreisetl H., Nowe sposoby odprowadzania wód deszczowych, Projprzem-EKO, Bydgoszcz 1999.
  6. Licznar P., Łomotowski J., Rojek M., Pomiary i przetwarzanie danych opadowych dla potrzeb projektowania i eksploatacji systemów odwodnieniowych, Futura, Poznań 2006.
  7. Mermillod-Blondin F., Nogaro G., Gibert J., Clogging of infiltration basins by stormwater sediments: influence of invertebrate bioturbation. 6th Int. Conference on Sustainable Techniques and Strategies in Urban Water Management, Lyon 2007.
  8. Suligowski Z., Infrastruktura kanalizacyjna w gospodarce komunalnej, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 2006.
  9. Błaszczyk W., Roman M., Stamatello H., Kanalizacja, Arkady, Warszawa 1974.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.