Artykuł sponsorowany

Zawory regulacyjne podstawą bezpiecznej i higienicznej instalacji wodnej

Zawory muszą się cechować trwałością, gdyż warunkują bezpieczeństwo eksploatacji instalacji wodnej Fot. SCHELL
Zawory muszą się cechować trwałością, gdyż warunkują bezpieczeństwo eksploatacji instalacji wodnej Fot. SCHELL

Bezpieczna i higieniczna instalacja wodna? Tak, ale tylko z zaworami najwyższej jakości. Regulacyjne zawory kątowe i przyłączeniowe pełnią ważną rolę w instalacji: odcinają dopływ wody, regulują natężenie przepływu i umożliwiają podłączenie urządzeń AGD. Zdecydowany wpływ na ich rolę w systemie ma jakość i trwałość wykonania. Tylko sprawdzone rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo i pozwalają zapobiec skutkom potencjalnej awarii i kosztownym naprawom.

Zawory odcinające są niezbędnym elementem każdej instalacji wodnej, gdyż zapobiegają zalaniu pomieszczenia w razie np. awarii urządzenia czy remontu wodociągu. Większe korzyści z użytkowania zapewniają zawory regulacyjne, które oprócz tradycyjnej funkcji odcinania wody, pozwalają także na wstępne ograniczenie ilości wody dopływającej do punktu czerpalnego czy urządzenia. O tym, jak duże znaczenie ma ich trwałość i bezawaryjność, zazwyczaj można przekonać się w nagłych sytuacjach, ale nie tylko. W kompleksowym portfolio zaworów marki SCHELL można znaleźć rozwiązania pełniące zróżnicowane funkcje w instalacji wodnej, od odcinania i regulacji zużycia wody aż po przyłączanie urządzeń i dbanie o higienę wody, a nawet specjalistyczne zawory probiercze. Zastosowane w nich unikatowe rozwiązania konstrukcyjne zapewniają długoletnią żywotność, a wysokiej jakości mosiądz – trwałość i zgodność z najbardziej restrykcyjnymi europejskimi rozporządzeniami dotyczącymi jakości wody pitnej.

Postaw na mosiądz najwyżej próby

Korpusy dostępnych na rynku zaworów są na ogół wykonywane z mosiądzu, jednak różnią się między sobą m.in. składem użytego stopu, technologią wykonania czy wykończeniem powierzchni. Jakie ma to znaczenie w praktyce? Czysty mosiądz to stop miedzi i maksymalnie do 45% cynku, dzięki któremu materiał jest twardszy i bardziej wytrzymały. Niekiedy jednak miedź jest częściowo zastępowana innymi metalami, jak na przykład ołów czy nikiel, które ulegają wytrąceniu do wody pitnej i mogą mieć niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Warto pamiętać, że nawet śladowe ilości jonów ołowiu trwale odkładają się w organizmie, zaś nikiel ma działanie uczulające. Dlatego markowi producenci armatury sanitarnej stosują tylko materiały bezołowiowe, a w niektórych krajach nawet nie dopuszcza się do użytku zaworów zawierających nikiel w częściach mających kontakt z wodą.

SCHELL
Warto zwrócić uwagę, by zawór posiadał stosowny atest stwierdzający, że został on wyprodukowany z surowca dopuszczonego do kontaktu z wodą pitną, bez zawartości szkodliwego dla zdrowia niklu i ołowiu Fot. SCHELL

Korpusy zaworów SCHELL COMFORT zostały wykonane w 100% z czystego stopu miedzi i cynku, dlatego nie wydzielają żadnych szkodliwych związków, a przy tym cechują się bardzo długą żywotnością. Armatura wykonana z kutego mosiądzu jest neutralna w kontakcie z wodą pitną, odporna na odcynkowanie i korozję chemiczną. Zawory formowane w wysokiej temperaturze w ramach jednej operacji kucia wykazują ponadto bardzo wysoką odporność mechaniczną. W ich konstrukcji nie występują żadne naprężenia termiczne jak w przypadku zaworów produkowanych w technologii odlewu, dlatego są m.in. odporne na pękanie pod ciśnieniem. Formowane ciśnieniowo korpusy zaworów SCHELL są następnie poddawane galwanizacji, w wyniku której uzyskują lśniącą, chromowaną powierzchnię, która jest gładka i łatwa w czyszczeniu.

Przewaga dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym 

Zawór to element pracujący w ciągłym kontakcie z wodą, dlatego o jego trwałości w dużej mierze stanowi nie tylko materiał, z jakiego został wykonany, lecz również sposób zabezpieczenia mechanizmu i szczelność obudowy. W zaworach SCHELL zastosowano innowacyjną konstrukcję, w której wrzeciono zostało umieszczone w oddzielnej komorze smarnej, dzięki czemu nie ma ono kontaktu z wodą i znajdującymi się w niej zanieczyszczeniami. Dlatego mechanizm zaworu nie ulega zatarciu i można go łatwo regulować nawet po upływie wielu lat. Maksymalną szczelność rozwiązania zapewnia podwójne uszczelnienie tego typu o-ring, które eliminuje ryzyko przeciekania. W ofercie firmy SCHELL można również znaleźć zawory kątowe wyposażone w trwały filtr z tworzywa sztucznego, który wyłapuje bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń o wielkości 250 mikrometrów. Pozwalają one skutecznie chronić wrażliwą elektronikę stosowaną w bateriach sterowanych na podczerwień.

http://www.rynekinstalacyjny.pl/images/photos/24/5390/__b_zawor_katowy_schell_comfort_filtr.jpg
Filtr jest wykonany z odpornego na zniszczenie tworzywa Fot. SCHELL

Gwarancja szczelności instalacji

O bezawaryjności połączeń w instalacji wodnej decyduje jakość i szczelność połączeń, dlatego zawory SCHELL oferują optymalne rozwiązania montażowe, jak samouszczelniający gwint przyłączeniowy i fabrycznie radełkowany gwint. Opatentowane uszczelnienie ASAG EASY eliminuje potrzebę stosowania taśmy teflonowej czy tradycyjnych włókien konopnych, gwarantując przy tym wysoki poziom niezawodności. Alternatywą dla instalatorów preferujących tradycyjne rozwiązania montażowe jest wersja z fabrycznymi nacięciami gwintu. Eliminuje to potrzebę ręcznego uszorstniania i sprowadza wykonywane przy pracach czynności do niezbędnego minimum. Wszystkie zawory mogą być wyposażone w odporną na wyrwanie złączkę zaciskową z mosiężnym stożkiem i kompensatorem długości. Zawory SCHELL COMFORT są dostępne w wielu wymiarach, najpopularniejsze to: 1/2” x 1/2”, 1/2” x 3/4” i 1/2” x 3/8”. Przesuwne rozety pozwalają na kompensację nadmiernej długości rur do 18 mm. Standardowo dostępne są elementy o średnicy 54 mm, jednak wszędzie tam, gdzie konieczne jest zakrycie niedoskonałości w ułożeniu płytek, można zastosować również większą rozetę o średnicy 65 mm.

SCHELL COMFORT
Gwint samouszczelniający ASAG Easy Fot. SCHELL

Pewność przyłączenia

Oprócz typowych regulacyjnych zaworów kątowych w ofercie firmy SCHELL można znaleźć pełną gamę zaworów przyłączeniowych. Różne odmiany zaworów pozwalają na podłączanie urządzeń nawet w nietypowych sytuacjach. Na przykład zawór kombinowany SCHELL COMFORT umożliwia podłączenie baterii umywalkowej, pralki lub zmywarki z jednego podejścia w sytuacjach, gdy nie ma dedykowanego przyłącza wodnego.

SCHELL Zawory regulacyjne
Kombinowany zawór kątowy SCHELL COMFORT pozwala na podłączenie dwóch przyborów naraz Fot. SCHELL

Przy pomocy oddzielnych pokręteł można niezależnie regulować dopływ wody do poszczególnych przyborów. Rozwiązanie z blokadą przepływu zwrotnego pozwala ponadto przeciwdziałać nieprzewidzianym skutkom awarii wodociągu, zapobiegając zanieczyszczeniu instalacji i chroniąc domowe urządzenia przed uszkodzeniem. Ciekawym rozwiązaniem jest także zawór przyłączeniowy oszczędzający miejsce SCHELL COMFORT. Jego pionowy korpus pozwala na podłączenie urządzeń w małych pomieszczeniach z niewielkim dystansem od ściany wynoszącym jedynie 45 mm. Jego pełną funkcjonalność gwarantuje poręczne znajdujące się w górnej części ryflowane pokrętło do regulacji COMFORT i gwint G ¾ do podłączenia węża pralki od dołu.

SCHELL COMFORT
Zawór przyłączeniowy oszczędzający miejsce SCHELL COMFORT z pionowym korpusem Fot. SCHELL

Higiena wody w instalacji pod kontrolą

Instalacja wodna nie tylko ma dostarczać wodę, ale również zapewniać jak najwyższy standard higieny. Okresowe awarie wodociągu czy przestoje w eksploatacji mogą powodować przedostawanie się do instalacji wody pitnej niebezpiecznych dla zdrowia substancji lub drobnoustrojów. SCHELL oferuje także specjalistyczne zawory probiercze, które umożliwiają uzyskanie sterylnych próbek z punktów poboru znajdujących się wewnątrz budynku. Kombinowana armatura składa się z zaworu kątowego oraz zaworu do poboru próbek wody pitnej wg wymagającej normy DIN ISO 458.

SCHELL SCHELL

(schell, zawory regulacyjne, instalacja wodna, Zawory odcinające, zawory SCHELL COMFORT)

   30.07.2021

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl