Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Systemem otwartym kanalizacji są wszelkie rowy, rynsztoki i rynny
Systemem otwartym kanalizacji są wszelkie rowy, rynsztoki i rynny
www.sxc.hu

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

Zgodnie z zapisem art. 3. pkt 38c Prawa ochrony środowiska [1] do ścieków zalicza się m.in. wprowadzane do wód lub do ziemi wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów.

Przeczytaj artykuł Wody opadowe w miastach »

Pozostałe akty prawne są pochodną tej definicji. Z tych zapisów wynikają następujące wnioski:

 • systemem otwartym kanalizacji są wszelkie rowy, rynsztoki i rynny,
 • każda woda opadowa (deszcz opadły na jakąś powierzchnię) jest ściekiem,
 • nie każdy ściek podlega oczyszczeniu,
 • należy wyraźnie określać rodzaje „powierzchnie zanieczyszczone” i ich umiejscowienie,
 • określenie sytuacji, w których należy uiszczać określone opłaty.

Pierwsze dwa punkty nie powinny budzić wątpliwości i nie będą teraz analizowane (Czytaj więcej na ten temat). Punkt 3. jest również jasny i czytelny. Rozporządzenie ministra środowiska [2] w art. 19. wyraźnie określa, że wody opadowe i roztopowe ujęte w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne pochodzące:

 • z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, lotnisk, miast, budowli kolejowych, dróg zaliczanych do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych klasy G, a także parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha, w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l na sekundę na 1 ha, 
 • z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej obiektów magazynowania i dystrybucji paliw, w ilości, jaka powstaje z opadów o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 minut, lecz w ilości nie mniejszej niż powstająca z opadów o natężeniu 77 l na sekundę na 1 ha,  
  wprowadzane do wód lub do ziemi nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych. 

W ten sposób pojawia się wskazówka, jakie ścieki podlegają obowiązkowi oczyszczania. Sprawą dyskusyjną są jednak stężenia zanieczyszczeń. Szczególnie w przypadku podjęcia decyzji o indywidualnym zagospodarowaniu ścieków opadowych (wód deszczowych) istotna staje się wiedza o rodzaju i wielkości zanieczyszczeń w tych ściekach. Jedynymi bowiem zanieczyszczeniami, do których można odnieść się w świetle tego rozporządzenia [2], jest stężenie zawiesiny ogólnej oraz stężenie węglowodorów ropopochodnych. Podjęto taką próbę badawczą na podstawie dostępnej literatury, ale dotyczącej obszaru miejskiego [3, 4].

Przeczytaj także: Dobór wpustów podłogowych. Normy, przepisy i wymagania budowlano-fizyczne »
 
Analiza wyników obejmowała spływy deszczowe i roztopowe ze zlewni elementarnych (dachów, parkingów, stacji paliw, ulic osiedlowych, tras szybkiego ruchu) oraz odpływy kanalizacją deszczową z terenów miejskich. Głównymi wskaźnikami zanieczyszczenia spływów opadowych i roztopowych są: zawiesiny, substancje ropopochodne, substancje ekstrahujące się eterem naftowym, ChZT, metale ciężkie oraz chlorki.

Wskaźniki (pozostałe poza oznaczonymi w rozporządzeniu) w mieście wykraczają znacznie poza wymagalne w Polsce; są jednak uwzględniane w prawodawstwie różnych krajów. Nie można wykluczyć konieczności ich oznaczania w przyszłości w aktach prawnych dot. terenów Polski.  

   16.05.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl